Jak wybrać najlepszą agencję e-commerce?

Jeśli jesteś sprzedawcą internetowym, wybór firmy do zaprojektowania sklepu internetowego może być jedną z najważniejszych decyzji, którą podejmiesz. Jak wybrać dobrą agencję e-commerce spośród tak wielkiej liczby dostępnych na rynku? Dlaczego w ogóle warto postawić na takie rozwiązanie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

 Jak wybrać agencję e-commerce

Czym jest agencja e-commerce?

Agencja e-commerce to specjalistyczna firma, która współpracuje z przedsiębiorstwami z branży handlu internetowego. Jej usługi obejmują szeroki zakres działań – od projektowania i tworzenia sklepów internetowych po strategie marketingowe, analizę danych, outsourcing programistów czy konsulting.

Niektóre agencje e-commerce specjalizują się w konkretnym zakresie technologicznym. Tworzą spersonalizowane rozszerzenia, projektują szczególnie rozbudowane sklepy i oferują wsparcie techniczne. Takie przedsiębiorstwa zamiennie używają też nazwy software house.

Agencja e-commerce to zatem wszechstronny partner, który pomaga sklepom stworzyć i rozwinąć obecność online oraz maksymalizować zyski z cyfrowego handlu.

Zalety korzystania z usług agencji e-commerce

Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z agencją e-commerce? Omówmy najważniejsze powody:

Wybór agencji e-commerce to spersonalizowane rozwiązania

Eksperci e-commerce zadbają o to, aby potraktować Twoje potrzeby indywidualnie i stworzyć rozwiązania dopasowane do specyficznych celów biznesowych.

Weźmy jako przykład design samego sklepu. Gotowy szablon pozwoli oszczędzić wydatki, jednak trudniej będzie Ci wyróżnić się na rynku. Może też okazać się, że nie ma możliwości wdrożenia pewnych funkcji oraz wyrażenia za jego pomocą unikatowego stylu Twojej marki.

Indywidualna współpraca z agencją w tym zakresie (oraz w wielu innych) przyniesie długoterminowe korzyści.

Dobra agencja e-commerce zapewnia support i aktualizacje

Dzięki współpracy z agencją e-commerce zyskujesz partnera, który będzie zapewniał stałe wsparcie.

Wyobraź sobie, że CMS, na którym działa Twój sklep, musi zostać zaktualizowany do nowej wersji. Niektóre update’y są bardzo rozbudowane i zawierają np. istotne poprawki dotyczące bezpieczeństwa. Z drugiej strony ich wdrożenie jest często trudne – należy wziąć pod uwagę kompatybilność z wykorzystywanymi rozszerzeniami, transfer baz danych itp. Łatwo tutaj o błędy. Dobra agencja e-commerce pomoże Ci na każdym etapie tego procesu, dzięki czemu będziesz mógł skupić się na innych aspektach prowadzenia sklepu.

Agencja e-commerce wnosi świeże spojrzenie

Dobre agencje e-commerce pozwolą Ci spojrzeć na pewne sprawy z innego punktu widzenia.

Załóżmy, że od długiego czasu stosujesz tę samą strategię promowania wybranych produktów. Nie przynosi ona niestety aż tak dobrych rezultatów. Specjaliści z agencji pomogą Ci odkryć nowe, niewykorzystywane dotychczas kanały. Być może nie chciałeś z nich korzystać, gdyż miałeś obawy co do ich skuteczności. Doświadczeni eksperci wiedzą, jak dobrze wdrożyć je w praktyce. Współpraca z agencją e-commerce to zatem sposób na przełamanie rutyny i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w Twoim biznesie.

Jak wybrać agencję e-commerce? 8 wskazówek

Najlepsza agencja e-commerce to taka, którą starannie dobrałeś, biorąc pod uwagę wiele czynników. Rozważ więc poniższe wskazówki.

 1. Sprecyzuj swoje krótko i długoterminowe cele

  Jest to jeden z najważniejszych czynników, które pomogą Ci wybrać właściwą agencję. Dotyczy on Ciebie, a nie zatrudnianej firmy. Wysoce skuteczna agencja e-commerce będzie w stanie pomóc Ci tylko wtedy, gdy masz jasno określone cele. Pamiętaj, że choć od agencji może zależeć powodzenie w realizacji Twoich celów, to jednak rozpoczęcie współpracy bez dogłębnego zrozumienia tego, dlaczego kogoś zatrudniasz, nie jest dobrym podejściem.

  Ważne jest, aby zanim rozpoczniesz poszukiwania, rozróżnić, które cechy agencji są najważniejsze dla osiągnięcia tych celów. Pomogą Ci namalować jasny obraz idealnego zespołu oraz zawęzić wybór.

  Na przykład, jeśli jesteś zainteresowany pełnym przeprojektowaniem sklepu internetowego, musisz ustalić, czy agencja e-commerce ma wystarczające umiejętności twórcze i techniczne. Możliwe też, że szukasz długoterminowej współpracy obejmującej liczne działania jak tworzenie modułów na zamówienie, przeprowadzanie aktualizacji, migracja na inne platformy itp. W takiej sytuacji dobrze ustalić, czy dana agencja e-commerce ma na tyle duże moce przerobowe, aby realizować tak liczne i zaawansowane projekty.

 2. Sprawdź recenzje

  Jak wybrać odpowiednią agencję e-commerce? Najlepiej dokonać wstępnej selekcji. W tym celu przejrzyj recenzje na temat firm, które bierzesz pod uwagę.

  Skorzystaj z renomowanych serwisów gromadzących opinie klientów jak np. Clutch. Zamieszczane tam recenzje są bardzo rozbudowane. Opisują realizowane projekty, wyzwania, przed jakimi stał klient, procesy wdrożone przez agencję, a nawet budżet.

  Gdy przejrzysz takie recenzje, zyskasz szybki wgląd w możliwości agencji i jej sposób pracy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wdrożyć kolejne porady.

  Recenzje w Clutch
 3. Przygotuj kwestionariusz

  Gdy już przyjrzysz się recenzjom i wybierzesz wstępnych kandydatów, możesz zdecydować się na zbudowanie kwestionariusza, który wyślesz wszystkim potencjalnym agencjom. Następnie będziesz mógł porównać udzielane odpowiedzi. Upewnij się, że kwestionariusz jest tak prosty, jak to możliwe. Najlepiej stworzyć go w Google Forms – to świetne, łatwe w obsłudze i darmowe narzędzie.

 4. Spójrz na ich portfolio

  Wybierając agencję e-commerce, przyjrzyj się jej portfolio. Zwróć uwagę na to, jak działają stworzone przez nich rozwiązania e-commerce i jak prezentują się pod kątem designu. Gdybyś zatrudniał kogoś do siebie na etat, dokładnie rozważyłbyś CV i doświadczenie takiej osoby. Tak samo powinieneś zrobić w przypadku wyboru agencji e-commerce.

  Przy poszukiwaniu agencji e-commerce bardzo pomocne może być utworzenie listy kontrolnej i kierowanie się podobnym podejściem jak przy zatrudnianiu pracownika. Choć przy podejmowaniu takich decyzji należy brać pod uwagę nieco inne czynniki, to istnieją też wspólne elementy warte uwagi jak umiejętności, wiedza, doświadczenie i specjalizacja.

  Zgodnie z punktem pierwszym powinieneś ustalić swoje konkretne długo i krótkoterminowe cele. Przyjrzenie się portfolio potencjalnej agencji pomoże Ci ustalić, czy będą w stanie zrealizować planowane przez Ciebie projekty.

 5. Ustal umiejętności techniczne agencji

  Agencja e-commerce, którą zatrudniasz, musi rozumieć technologię, na którą chcesz postawić – Drupal, Magento itp. Zawsze najlepiej skierować się do specjalistów, którzy działają w wybranej przez siebie niszy. Da Ci to pewność wysokiej jakości pracy. Istnieją trzy główne obszary, które wymagają technicznego know-how:

  • front-end – deweloperzy muszą być biegli w budowaniu czystego, użytecznego frontu, który będzie działał na różnych urządzeniach i przeglądarkach oraz zapewni świetne user experience,
  • platforma –  zrozumienie docelowej platformy musi być na tyle duże, aby agencja była w stanie tworzyć niestandardowe rozwiązania spełniające unikalne cele Twojego biznesu. Jeśli działasz np. na Magento 2, sprawdź, czy agencja e-commerce ma doświadczenie w przeprowadzaniu migracji,
  • integracje – w wielu przypadkach jest to najbardziej wymagająca część projektów e-commerce. Zespół, który wybierzesz, musi być w stanie zintegrować różne systemy od strony back-endu. Muszą ze sobą płynnie współpracować, w przeciwnym razie Twój sklep może napotkać poważne problemy w działaniu.
 6. Ustal sposób komunikacji

  Sposób, w jaki komunikujesz się z agencją, będzie kluczowy w przypadku tworzenia sklepu. Czy będziesz miał do dyspozycji Project Managera? Jeśli tak, to kim on jest i czy możesz się z nim spotkać? Z przydzielonym Project Managerem będziesz regularnie współpracował, więc musisz mieć z nim doskonałe relacje i rozumieć jego sposób pracy.

  Następnie ustal sposób, w jaki będziecie się komunikować. W jakich porach będzie dyspozycyjny? Czy będzie można kontaktować się z nim telefonicznie, przez Skype lub na wydzielonym team worku? W przypadku większych projektów dobrze mieć możliwość przeprowadzania cotygodniowych rozmów podsumowujących wykonaną do tej pory pracę.

 7. Oceń możliwości skalowania usług w przyszłości

  Aby wybrać skuteczną agencję e-commerce, musisz brać pod uwagę nie tylko swoje obecne potrzeby, ale także przyszłe.

  Załóżmy, że obecnie chcesz założyć lub już prowadzisz sklep internetowy sprzedający w Polsce, ale planujesz też ekspansję na rynki międzynarodowe. W takiej sytuacji ważne jest, aby agencja e-commerce była w stanie w przyszłości dostosować swoje usługi do nowych wymagań, takich jak zarządzanie contentem w wielu językach, różne waluty, uwzględnianie lokalnych praw i regulacji czy kwestie bardziej rozbudowanej logistyki.

 8. Nie kieruj się jedynie ceną

  Tworzenie świetnych sklepów internetowych nie jest tanie. Trzeba trochę zainwestować, aby cieszyć się e-commercem, który wygląda dobrze, płynnie funkcjonuje i zamienia odwiedzających w klientów. Dlatego nie warto iść na skróty i kierować się jedynie ceną. Jeżeli agencja e-commerce konkuruje jedynie niskim kosztem, to można to uznać za sygnał ostrzegawczy. Dostajesz to, za co płacisz. Zatrudnienie taniej agencji może skończyć się wynajęciem kolejnej, tym razem bardzo drogiej, która będzie musiała poprawić błędy.

Jak wybrać najlepszą agencję e-commerce? Podsumowanie

Jak wybrać agencję e-commerce i dlaczego warto to zrobić? Przypomnijmy sobie najważniejsze informacje.

1

Czym zajmuje się agencja e-commerce i jak może mi pomóc?

2

Jak wybrać agencję e-commerce?

Poszukujesz odpowiedniej firmy do współpracy?

Zobacz, co oferujemy