Drupal

Opis Drupala w pigułce

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Co to jest Drupal CMS? Przede wszystkim nie jest to klasyczny system zarządzania treścią jak np. WordPress. Drupal łączy w sobie zarówno cechy CMS-a, jak i wydajnego frameworka. To system oparty o otwartą licencję, który pozwala tworzyć elastyczne rozwiązania webowe – klasyczne strony www, platformy sprzedażowe czy aplikacje. Dzięki bardzo dużym możliwościom konfiguracji, na Drupalu można stworzyć niemalże każdy projekt o perfekcyjnie dopasowanych funkcjach.

Drupal to system z ugruntowaną pozycją na rynku, którą budował przez wiele lat istnienia. Wszystko zaczęło się, gdy w 2001 roku Dries Buytaert opublikował pierwszą wersję Drupala 1.0. Rozwiązanie stało się wtedy projektem Open Source. Następne lata upłynęły pod znakiem stałego rozwoju systemu o kolejne funkcje. Szczególnie intensywne dla rozwoju Drupala były lata 2007 – 2011. Wtedy też zostały wydane trzy główne aktualizacje: Drupal 5 (2007 r.), Drupal 6 (2009 r.) i Drupal 7 (2011 r.). Ostatnia z nich jest wciąż oficjalnie wspierana przez społeczność Drupala.

Prawdziwą rewolucją w ekosystemie CMS-a była aktualizacja Drupala z 2015 roku. Światło dzienne ujrzała ósma wersja systemu. Drupal 8 zapewnił m.in. integrację z Symfony czy nowy silnik motywów Twig, a także wyraźnie zmienił kurs Drupala w stronę programowania zorientowanego obiektowo. Drupal wciąż jest rozwijany w kierunku obranym w 2015 roku, czego dowodem jest wydanie Drupala 9 (2020) oraz Drupala 10 (2022), które kontynuują założenia wdrożone w ,,ósemce’’. W 2024 roku Drupal wypuścił najnowszą, 11 wersję. D11 to m.in. uproszczony development front-endu i nowe, odświeżone menu administracyjne.

Drupal - ikona

2001

Pierwsze wydanie Drupala

Drupal 1.0 jest dostępny na licencji Open Source.

2002

Wydanie Drupala 4

Zaledwie rok od pierwszego wydania doczekaliśmy się czwartej wersji systemu.

2007

Wydanie Drupala 5

Po ośmiu miesiącach intensywnych prac Drupal 5 został udostępniony do powszechnego użytku.

2009

Wydanie Drupala 6

Szósta wersja systemu była wspierana przez społeczność Drupala przez kolejne 7 lat.

Drupal - ikona

2011

Wydanie Drupala 7

Wraz z wydaniem „siódemki” skończył się support dla Drupala 5.

2015

Wydanie Drupala 8

Przełomowy moment zmieniający dotychczasowy kierunek rozwoju Drupala.

Drupal - ikona

2020

Wydanie Drupala 9

Wraz z ostatnią wersją Drupala 8 udostępnione zostało dziewiąte, główne wydanie systemu.

2021

Koniec supportu Drupala 8

W listopadzie 2021 roku zakończył się oficjalny support przełomowej wersji CMS-a.

2022

Wydanie Drupala 10

Po kilku zmianach terminu, dziesiąta wersja Drupala została wprowadzona w grudniu 2022 roku.

2023

Koniec supportu dla Drupala 9

Od listopada 2023 roku Drupal 9 nie ma oficjalnego wsparcia. Aktualnie rekomendowaną wersją systemu jest Drupal 10.

2024

Wydanie Drupala 11

W sierpniu 2024 roku przywitaliśmy nową, już 11 wersję Drupala.

Bezpieczeństwo

Drupal słynie z wysokiego poziomu zabezpieczeń, który zapewnia zbudowanym na nim stronom. Umożliwiają to m.in. regularnie wydawane łatki bezpieczeństwa czy weryfikacja modułów zamieszczanych na drupal.org. Dbając o regularne update’y i stosowanie sprawdzonych rozszerzeń, możesz być spokojny o zabezpieczenia Drupala.

Rozszerzenia

Rdzeń Drupala zawiera podstawowe funkcje umożliwiające stworzenie strony internetowej. Jednak kluczem do personalizacji i rozwoju Drupala są moduły. Na oficjalnej stronie drupal.org dostępne są tysiące darmowych pluginów drupalowych.

Drupal Commerce

Jak zacząć budowę sklepu na Drupalu? Wystarczy zainstalować ogólnodostępny moduł Drupal Commerce. Dzięki niemu na CMS-ie można zbudować sklep internetowy dowolnej wielkości bądź system zarządzania informacją produktową.

Elastyczność

CMS Drupal wyróżnia się na tle konkurencji przede wszystkim bardzo dużymi możliwościami konfiguracji oraz modyfikacji zarówno funkcji, jak i wyglądu projektu. Dzięki temu na Drupalu można postawić niemal każde rozwiązanie – stronę www, aplikację czy sklep internetowy.

Headless

Jednym z wyróżników systemu Drupal jest bardzo rozbudowane API, dzięki czemu CMS może zostać wykorzystany na sam back-end projektu, natomiast część frontową można zbudować w oparciu o inną technologię, np. Vue.

Drupal framework

Dzięki wykorzystaniu komponentów Symfony Drupal łączy w sobie funkcje CMS-a oraz frameworka, tworząc tzw. CMF. Takie rozwiązanie pozwala Drupalowi wyróżnić się na tle konkurencji pod względem elastyczności, wydajności oraz skalowalności.

Wady systemu Drupal

Instalacja Drupala

Zainstalowanie CMS-a nie należy do najprostszych, dlatego, aby zrobić to poprawnie, należy korzystać z dostępnych instrukcji Drupala i krok po kroku przechodzić do każdego z etapów. W innym razie warto skorzystać z pomocy agencji Drupala.

Koszt wdrożenia

Ze względu na swoje rozmiary oraz duże możliwości konfiguracji wdrożenie Drupala jest droższe niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań, np. WordPressa.

Wymagania serwerowe

Duże projekty mają wysokie wymagania. Dotyczy to również serwera. Jeżeli chcesz postawić stronę na Drupalu, przygotuj się na inwestycję w wydajny serwer, który bez problemów zapewni ciągłość i jakość działania projektu.

Dowiedz się, czy Drupal sprawdzi się w Twoim projekcie
Napisz do nas

Drupal jest jednym z najczęściej używanych CMS-ów na świecie. Około 2% wszystkich stron internetowych zbudowanych jest właśnie na Drupalu. Jego popularność można porównać do CMS Joomla, który ma podobny udział w światowym rynku systemów zarządzania treścią. Wśród 10 tysięcy najpopularniejszych stron internetowych (według Alexa) ponad 6% postawionych jest właśnie na CMS Drupal, co zaraz po WordPressie, daje najlepszy wyniki (źródło: trends.builtwith.com.).

Za sukcesem Drupala stoi przede wszystkim rozbudowana społeczność, która liczy ponad milion entuzjastów systemu. Potwierdzeniem ciągłego rozwoju Drupala jest również imponująca liczba dostępnych modułów – ponad 50 tysięcy, z czego prawie 8 tysięcy działa na Drupalu 10 (dane: 03.2024 r.).

Na systemie Drupal postawionych jest ponad 700 tysięcy stron. Obecnie najpopularniejszą z nich jest wciąż Drupal 7, z którego korzysta ponad 330 tysięcy stron. Z każdym miesiącem ta liczba maleje ze względu na zbliżające się zakończenie supportu „siódemki”. Stale wzrasta liczba stron, które korzystają z ostatniej wersji Drupala 9 (ponad 100 tysięcy) oraz wszystkich wersji Drupala 10 (prawie 200 tysięcy) - dane na 25.03.24.

Popularność Drupala szczególnie wśród dużych stron internetowych, portali korporacyjnych czy stron dla organizacji pozarządowych lub instytucji publicznych powoduje, że system jest stale rozwijany. Już wiadomo, że w najbliższych latach doczekamy się jedenastej wersji systemu.

drupal

Drupal w liczbach

+ 20

lat na światowym rynku systemów zarządzania treścią
Plaster miodu

4 %

stron na świecie używa Drupala
Specjalista Smartbees

10 %

spośród 10 tysięcy najpopularniejszych stron korzysta z Drupala
hand

+ 50 K

modułów dostępnych na oficjalnej stronie CMS-a
Różdżka miodu

System Drupal jest szczególnie popularnym rozwiązaniem wśród dużych firm, korporacji, uczelni wyższych oraz instytucji publicznych. Wynika to głównie z wysokiego poziomu bezpieczeństwa, który zapewnia, a także dużych możliwości skalowania. Zaufało mu wiele powszechnie znanych firm i instytucji z Polski i zagranicy. Oto przykłady.

Znane firmy korzystające z Drupala
Chcesz dołączyć do tego grona?
Napisz do nas

Niewątpliwą zaletą systemu Drupal jest ogromny wybór gotowych, a co ważniejsze – darmowych rozszerzeń, dzięki którym można rozwinąć projekt o dowolną liczbę funkcji. Oto kilka przykładów modułów Drupala, które okażą się niezwykle przydatne przy niemalże każdej realizacji.

  • Pathauto - moduł do CMS Drupal automatyzujący procesy związane z tworzeniem adresów URL. Dzięki niemu w prosty sposób można tworzyć adresy URL przyjazne nie tylko dla wyszukiwarek internetowych, ale i użytkowników.
  • Metatag - moduł dla systemu Drupal, dzięki któremu można dodawać unikalne meta tagi takie jak title czy description dla poszczególnych podstron serwisu. Jego zastosowanie ma bardzo dobry wpływ na SEO.
  • Commerce - moduł, o którym już wcześniej wspomnieliśmy. Dzięki niemu na Drupalu można tworzyć sklepy internetowe dowolnej wielkości, o zróżnicowanych funkcjach, w tym działania typu multistore.
  • Scheduler - dodatek do Drupala umożliwiający planowanie publikacji treści na dowolną datę w przyszłości. Pozwala również na „odpublikowanie’’ danej treści w konkretnym momencie.
  • Paragraphs - pozwala tworzyć strony o zróżnicowanym układzie na bazie określonych wcześniej elementów, które można dodawać w dowolnej ilości i kolejności. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia procesy związane z dodawaniem contentu.
  • SMTP - rozszerzenie umożliwiające wysyłanie emaili z Drupala przez serwery zewnętrzne. Jego zastosowanie zwiększa prawdopodobieństwo, że wysyłane maile zostaną dostarczone do odbiorcy bez potraktowania wiadomości jako spamu.
  • Views - podstawowy moduł Drupala znajdujący się w jego rdzeniu. Views pozwala w prosty sposób zarządzać różnymi widokami na stronie, dzięki czemu możliwa jest modyfikacja praktycznie wszystkich elementów widocznych na stronie.
  • Bigpipe - moduł usprawniający renderowanie stron na Drupalu, który pierwotnie został wykorzystany przez Facebooka. Jego zastosowanie znacznie przyspiesza ładowanie stron internetowych.

Funkcje systemu zarządzania treścią Drupal

Zarządzanie stroną na Drupalu

Zarządzanie stroną na Drupalu

  • możliwość tworzenia i przypisywania różnych ról i uprawnień użytkownikom,
  • zarządzanie systemem Drupal przez wielu użytkowników jednocześnie,
  • wbudowana opcja tworzenia stron wielojęzycznych i dodawania tłumaczeń,
  • Drupal multisite – zarządzanie wieloma stronami na Drupalu w ramach jednego panelu administracyjnego,
  • budowa modułowa umożliwiająca dowolną konfigurację strony.
Zarządzanie treściami w Drupalu

Zarządzanie treścią w Drupalu

  • wbudowany system zarządzania treścią (CMS),
  • zarządzanie wszystkimi typami treści z poziomu jednego panelu administracyjnego,
  • dodawanie, edytowanie i usuwanie różnych typów treści przez edytorów z poziomu panelu administracyjnego,
  • Drupal CKEditor – edytor treści typu WYSIWYG umożliwiający łatwe dodawanie i modyfikowanie treści,
  • różne możliwości stylowania i formatowania treści,
  • możliwość stworzenia bloga lub bazy wiedzy z dowolną liczbą kategorii.
Marketing na Drupalu

Działania marketingowe w Drupalu

  • integracja z newsletterem i możliwość automatycznego tworzenia bazy kontaktów,
  • integracja z dowolnym CRM,
  • integracja z mediami społecznościowymi,
  • tworzenie i zarządzanie formularzami ankietowymi,
  • możliwość badania opinii użytkowników i wystawiania recenzji.
SEO na Drupalu

SEO i analityka w Drupalu

  • możliwość dodawania meta tagów,
  • automatyczne generowanie sitemap XML,
  • automatyczne tworzenie przyjaznych adresów URL,
  • nawigacja okruszkowa,
  • możliwość prostego wdrożenia danych strukturalnych,
  • intuicyjne zarządzanie linkowaniem wewnętrznym i zewnętrznym,
  • integracja z dowolnymi narzędziami analitycznymi (np. Google Analytics, Piksel FB).
Prowadzenie sklepu na Drupalu

Prowadzenie e-commerce w Drupalu

  • Drupal Multistore – tworzenie i zarządzanie wieloma sklepami w ramach jednego panelu administracyjnego,
  • dodawanie nielimitowanej liczby produktów, kategorii i podkategorii,
  • masowe importowanie i eksportowanie produktów,
  • tworzenie różnych ścieżek zakupowych,
  • określanie zestawu atrybutów dla produktów,
  • zaawansowane opcje filtrowania i sortowania produktów,
  • integracje z hurtowniami i zarządzanie stanami magazynowymi,
  • integracje z dowolną liczbą metod płatności i dostaw,
  • tworzenie sklepów wielojęzycznych.
Porozmawiaj z naszym ekspertem, aby poznać więcej możliwości Drupala
Umów konsultację

Budując stronę, sklep czy aplikację na CMS Drupal, należy zwracać uwagę na podstawowe wymagania systemowe istotne przy instalacji Drupala. Drupal jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi wyszukiwarkami internetowymi, które obsługują CSS i JavaScript – Google Chrome, Firefox, Opera czy Safari. Aby wszystkie funkcje projektu drupalowego działały poprawnie, ważne jest przestrzeganie wymogów dotyczących wersji PHP. Dla Drupala 9 i 10 zalecaną wersją jest PHP 8, natomiast dla D11 minimalną wymaganą - 8.3. Drupal działa na wszystkich serwerach, które spełniają wymogi PHP Drupala. Do najpopularniejszych serwerów należą Apache oraz Nginx.

Ten drugi jest szczególnie polecany w przypadku wysokich wymagań dotyczących wydajności serwera. Drupal CMS rekomenduje wykorzystanie MySQL, MariaDB lub Percona jako systemów zarządzania bazami danych. Możliwe jest także zastosowanie PostgreSQL, SQLite, Microsoft SQL Server lub MongoDB, z czego wsparcie dla dwóch ostatnich możliwe jest jedynie za pomocą dodatkowych modułów.

PayU Donations

Najczęściej zadawane pytania

Drupal to bardzo wydajny system, który pozwala stworzyć dowolny projekt webowy. Jeżeli myślisz o budowie strony, sklepu lub aplikacji w oparciu o Drupala – napisz do nas. Z chęcią doradzimy Ci i pomożemy podjąć najlepszą decyzję.

Skontaktuj się z nami

Czy można stworzyć sklep internetowy na Drupalu?

Tak, dzięki modułowi Drupal Commerce można tworzyć sklepy internetowe zróżnicowane pod kątem funkcji i dostosowane do wymagań danej branży na CMS Drupal. Moduł Commerce umożliwia budowę platform sprzedażowych małej, średniej i dużej wielkości – sam decydujesz, czego potrzebuje Twój biznes.

Czy można rozbudować stronę na Drupalu w przyszłości?

Drupal to system charakteryzujący się ponadprzeciętną skalowalnością, dzięki czemu świetnie nadaje się do projektów przyszłościowych. Mając stronę na Drupalu, możesz zdecydować się na rozwój jej funkcji w dowolnym momencie.

Czy można prowadzić stronę wielojęzyczną na Drupalu?

Oczywiście – Drupal to system, który świetnie radzi sobie z obsługą stron wielojęzycznych. Nie narzuca limitów dotyczących liczby wersji językowych, czy momentu wprowadzania nowych tłumaczeń. Nawet po starcie strony możesz dodawać jej kolejne wersje.

Z jakimi systemami można zintegrować Drupala?

Drupal to elastyczny CMS, z którym można zintegrować niemal każdą aplikację, system dostaw czy płatności. Wszystko dzięki gotowym i dedykowanym modułom, które umożliwiają połączenie Drupala z dowolną liczbą zewnętrznych systemów oraz architekturze API-first.

Stwórz swój wymarzony projekt na Drupalu

Oceń wpis
4.7
Ocena: 4.8 Liczba głosów: 75

Dziękujemy za ocenę postu!

CAPTCHA