Outsourcing programistów - co powinieneś o nim wiedzieć?

Jeśli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to samemu. Takie stwierdzenie słyszy się często, jednak w biznesie nie da się być specjalistą od wszystkiego. Jest tak zwłaszcza w przypadku projektów developerskich. Z tego powodu outsourcing programistów w ostatnich latach zyskał na popularności. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czym taki outsourcing jest, kiedy warto z niego skorzystać i jakie są jego zalety, ten artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiedzi właśnie na te pytania.

Outsourcing programistów - co to jest?

Outsourcing programistów – czym jest?

Sam outsourcing to praktyka biznesowa, która polega na zlecaniu zewnętrznym firmom realizowania zadań, którymi nie chcesz się zajmować wewnętrznie (czyli in-house). W kontekście tego artykułu mówimy zatem o wynajmie programistów.

Outsourcing programistów może przybierać różne formy. Często jego rodzaje dzieli się w zależności od tego, jak ma wyglądać relacja pomiędzy klientem (firmą wynajmującą innych developerów), a outsourcerem (firmą świadczącą tego typu usługi):

  • Poszerzenie zespołu – w tym modelu odpowiedzialność za projekt spoczywa na kliencie, a rolą wynajętych specjalistów jest przede wszystkim wspieranie głównego zespołu.
  • Wynajęcie zespołu – odpowiedzialność za projekt rozkłada się mniej więcej równo między klientem a outsourcerem. Oba zespoły muszą ustalić, nad czym dokładnie pracują.
  • Zlecenie projektu – większość odpowiedzialności spoczywa tutaj na dostawcy usług outsourcingu, który praktycznie zaczyna i kończy projekt samodzielnie od początku do końca.

Outsourcing programistów – zalety

Omawiana praktyka biznesowa niesie ze sobą liczne korzyści. Oto niektóre z nich:

Dostępność

W przypadku wewnętrznych zespołów należy brać pod uwagę to, że pracownicy mogą zachorować, odejść czy przebywać na urlopie. W przypadku wynajmu programistów to zewnętrzna firma musi pamiętać o utrzymaniu ciągłości pracy. Zawsze możesz też skorzystać z usług innego providera.

Specjalizacja

Znalezienie i utrzymanie w swoim zespole specjalisty, zajmującego się daną technologią, może być bardzo trudne. W przypadku wynajmu programistów masz jednak dostęp do ekspertów z różnych nisz niemal na zawołanie.

Skalowalność

Rozwijanie wewnętrznego zespołu zazwyczaj wymaga dużego planowania oraz wiąże się ze sporymi wydatkami. Jednak w przypadku outsourcingu możesz niemal natychmiastowo zdobyć dodatkowe moce przerobowe, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Priorytetyzacja

Jeśli zlecisz zadania, w których masz mniejsze doświadczenie i ekspertyzę firmie zewnętrznej, będziesz w stanie efektywniej wykorzystać swoje zasoby na to, w czym jesteś najwydajniejszy. Tym samym zoptymalizujesz rozporządzanie swoim czasem i budżetem.

Kiedy warto zdecydować się na wynajem programistów?

Istnieją oczywiście sytuacje, w których rozwijanie swojego zespołu developerów jest, praktycznie rzecz biorąc, lepszym rozwiązaniem. Dlatego też, zanim postanowisz skorzystać z outsourcingu, powinieneś mieć pewność, że faktycznie takie rozwiązanie jest dla Ciebie opłacalne. Oto kilka czynników, które mogą zaważyć o tym, czy outsourcing programistów będzie dobrym wyjściem.

Brak czasu na prace developerskie

Rozwijanie oprogramowania może być nieraz bardzo czasochłonne. Jeśli masz wewnętrzny zespół programistów, zapewne już obecnie na pewno ma wiele ważnych zadań. Liczne projekty wymagają szybkiej reakcji (np. wadliwe funkcjonowanie platformy e-commerce). W takich sytuacjach poszerzanie (lub dopiero budowanie) zespołu in-house nie będzie optymalnym wyborem. Outsourcing programistów w przypadku takich scenariuszy okaże się najlepszy.

Brak doświadczenia i ekspertyzy w danej technologii

Jeśli zależy Ci na jakości wykonania danego projektu programistycznego, a trudno Ci znaleźć odpowiednich specjalistów, skorzystanie z zewnętrznych usług będzie dobrym wyborem. Rozbudowanie własnego zespołu daje wiele korzyści, jednak nie zawsze jest możliwe, biorąc pod uwagę kwestie czasu oraz pieniędzy. Jeśli dla przykładu Twoi pracownicy mają pewną szczątkową znajomość wymaganej technologii, ryzykujesz niską jakość zrealizowanego projektu. Wynajmując ekspertów, ograniczysz koszty związane z szybkim i intensywnym doszkalaniem swojego zespołu, a także potencjalnie zyskasz lepszą jakość rozwiązania dostarczanego Klientowi.

Kwestie finansowe

Oczywiście każdy przypadek należy analizować indywidualnie. Jeśli zależy Ci na realizowaniu długoterminowego i kluczowego projektu, z perspektywy lat znacznie bardziej opłacalne będzie stworzenie i rozbudowywanie własnego zespołu. Jednak w wielu innych przypadkach zlecanie zadań developerskich na zewnątrz jest znacznie korzystniejsze pod względem finansowym. W przypadku wynajmu programistów nie musisz brać pod uwagę takich dodatkowych kosztów jak ubezpieczenie, chorobowe, urlop czy szkolenia. Wszystkie te czynniki w dużym stopniu przyczyniają się do wysokich kosztów utrzymania specjalistów in-house.

Wynajem programistów – podsumowanie

Outsourcing programistów niesie ze sobą wiele korzyści i pozwala licznym firmom zrealizować projekty, których nie byłyby w stanie ukończyć, polegając jedynie na własnych zasobach. Przeanalizuj zatem dokładnie swoją sytuację i rozważ dostępne opcje – możliwe, że wynajem programistów to dokładnie to, czego potrzebujesz.

Potrzebujesz wykwalifikowanych programistów?

Zgłoś się do nas