Portale miejskie i samorządowe

Serwisy dostosowane do potrzeb użytkowników z wykorzystaniem CMS Drupal

Przedstaw nam swój pomysł
Element tła

Serwis internetowy miasta to jego wirtualna wizytówka. Dla wielu inwestorów, turystów i mieszkańców to pierwszy punkt kontaktu z miastem i lokalnym samorządem. Dlatego miejski serwis internetowy powinien być przyjazny dla oka, umożliwiać znalezienie kluczowych informacji, a także zawierać aktualne wiadomości o nadchodzących wydarzeniach w okolicy. Natomiast dla administratorów najlepiej sprawdzi się portal miejski łatwy w zarządzaniu, ergonomiczny przy tworzeniu treści i logiczny w założeniach technicznych.

Technologia, w której najlepiej wykonać serwis miejski, musi zapewniać wszystkie powyższe elementy, a przy tym stwarzać perspektywy dalszej rozbudowy architektury strony. Kolejnym istotnym warunkiem, który obowiązuje w projektowaniu serwisów, jest bezpieczeństwo korzystania z portalu. Kryteria te spełnia bardzo dobrze CMS Drupal, popularne rozwiązanie technologiczne z grupy oprogramowania Open Source.

Tego rodzaju portale mają wiele grup odbiorców. Wśród nich na pewno znajdą się mieszkańcy miasta, przyjezdni czy potencjalni inwestorzy. Dobrze przygotowana witryna powinna odpowiadać potrzebom każdego użytkownika.

Napisz do nas

Projekt graficzny

Portal powinien być dostosowany do identyfikacji wizualnej miasta lub samorządu, a nawigacja jak najłatwiejsza i intuicyjna. Pomoże w tym przejrzyste menu i breadcrumbsy. Standardem jest również zgodność z najlepszymi praktykami RWD. Projekt powinien uwzględniać także różne wersje okolicznościowe, np. żałobną czy świąteczną.

WCAG

Dostosowanie witryny do potrzeb osób z niepełnosprawnościami to podstawa. Dlatego portal powinien mieć m.in. opcję nawigacji klawiaturą, powiększenia fontu i grafik oraz włączenia wersji graficznej o wysokim kontraście.

Wersje językowe

Oprócz standardowej, polskiej wersji, zwłaszcza dla działów biznes czy turystyka, przydadzą się dodatkowe opcje językowe. Najczęściej wybierany jest oczywiście Angielski, jednak wiele zależy od Twojej grupy docelowej.

Wyszukiwarka

Portale zawierają najczęściej ogromną ilość informacji z różnych dziedzin. Żeby zapewnić użytkownikom łatwy dostęp do treści, na stronie powinna znaleźć się wyszukiwarka z opcją filtrowania.

Interakcja z użytkownikami

Atrakcyjny portal miejski czy samorządowy powinien umożliwiać odbiorcom łatwy kontakt z administratorami, ale też z innymi użytkownikami strony. Dlatego warto pomyśleć nad integracjami z mediami społecznościowymi, formularzami kontaktowymi, ankietami, forum dyskusyjnym, czatem.

Aktualności i kalendarium wydarzeń

Informacje o imprezach kulturalnych, koncertach czy uroczystościach powinny być jasno komunikowane na portalu. Podobnie z najważniejszymi aktualnościami - użytkownik powinien móc szybko sprawdzić, co dzieje się w mieście.

Sekcja inwestorska

Podstrona dotycząca współprac/inwestycji to ważny element całego portalu. Taka zakładka ułatwia znalezienie kontaktu do administratora i podmiotów odpowiedzialnych za współpracę.

Portale potrafią przynieść ogromne zyski wizerunkowe. Stworzenie miejsca, do którego z chęcią będą zaglądali mieszkańcy, przyjezdni i potencjalni inwestorzy to nie lada wyzwanie, ale warte podjęcia.

Benefity dla miasta i samorządu to m.in.:

  • profesjonalna wizytówka i oferta dla inwestorów,
  • pokazanie oferty turystycznej i walorów miasta,
  • zwiększenie zaufania mieszkańców,
  • ergonomiczność w zarządzaniu użytkownikami i serwisem,
  • lepszy kontakt z mieszkańcami,
  • wsparcie przedsiębiorców,
  • szybkie odnajdywanie potrzebnych informacji przez użytkowników.

Co zawierają portale miejskie i samorządowe?

Przykładowy wygląd portalu

Na stronach miejskich znajdziemy rozwiązania, których raczej nie spotkamy np. na stronach firmowych. Zobaczymy tam między innymi kalendarze z zaznaczonymi ważnymi wydarzeniami w regionie, różnego rodzaje badania w postaci ankiet, listę atrakcji w danym mieście, dane kontaktowe do konkretnych oddziałów i placówek.

Przy rozbudowanych portalach samorządowych znajdziemy również działy biznesowe, turystyczne czy kulturalne. Tutaj Drupal świetnie się sprawdzi, umożliwia bowiem tworzenie licznych podstron, kategorii czy podserwisów. Drupal nie ma jednak wyraźnie określonych ram, co też jest bardzo ważnym walorem – pozwala na tworzenie nieszablonowych, dobrze dopasowanych rozwiązań.

Projektowanie serwisów miejskich i samorządowych zależy także od społeczności danego miejsca. Mała miejscowość gminna będzie miała inne potrzeby niż większe miasto powiatowe.

Kreatywne tworzenie serwisów miejskich i samorządowych

Jeśli zależy Ci na zbudowaniu atrakcyjnej strony internetowej, która stanie się ozdobą miasta czy samorządu, warto wykazać się pomysłowością. Najlepiej znaleźć kilka charakterystycznych symboli miejscowości i uczynić z nich motyw przewodni witryny – może to być np. popularny zabytek, legenda miejska czy ważna osobistość związana z tym miejscem. Trzeba bowiem pamiętać, że efektywne tworzenie serwisów różnego rodzaju to nie tylko funkcjonalność i sprawne działanie, ale także wartość estetyczna i merytoryczna.

Portal dostosowany do Twoich wymagań
Zrobimy go dla Ciebie

Strony samorządów i portale miejskie funkcjonują jako główne punkty kontaktu pomiędzy potencjalnymi inwestorami, turystami, mieszkańcami, a miastem. Centra aktywności społecznej, formularze zgłoszeniowe, dokumenty do wysłania i pobrania – te aspekty dość często wymagają przetwarzania danych osobowych. Zobacz, dlaczego Drupal to doskonały CMS dla portali tego rodzaju.

Niesamowita stabilność i zabezpieczenia danych, które wynikają z wewnętrznej struktury systemu.

ul

Olbrzymia liczba rozszerzeń, która pozwala dostosować portal do indywidualnych rozwiązań.

Bees

Łatwość dodawania treści w panelu administracyjnym.

keeper

Skalowalność, pozwalająca rosnąć Twojemu portalowi wraz z kolejnymi ulepszeniami.

bee

Masz dodatkowe pytania lub rozważasz stworzenie portalu na Drupalu? Nasi specjaliści z chęcią pomogą Ci w podjęciu decyzji i odpowiedzą na każde pytanie.

Odezwij się do nas

Z czym można zintegrować portal miejski?

Portal miejski lub samorządowy można zintegrować z dowolnymi systemami czy aplikacjami – wszystko zależy od potrzeb instytucji. Wśród przydatnych integracji można wyróżnić m.in. połączenie z BIP czy Google Maps.

Czy dostosowujecie portale miejskie do standardów WCAG?

Tak, każdy tworzony przez nas portal miejski jest tworzony z myślą o dostosowaniu do wytycznych WCAG. Na początku współpracy ustalmy, które ze standardów WCAG mają zostać wdrożone na stronę.

Na co zwrócić uwagę, projektując serwis miejski lub samorządowy?

Każdy portal miejski czy samorządowy powinien być tworzony przede wszystkim z myślą o jego użytkownikach, dlatego user-friendliness to podstawa takiej strony. Aby to osiągnąć, serwis powinien być przejrzysty, intuicyjny i zbudowany zgodnie z zasadami responsive web design.

Czy zapewniacie wsparcie techniczne dla portali miejskich?

Tak, oferujemy wsparcie techniczne dla wszystkich stworzonych przez nas portali miejskich i samorządowych oraz istniejących już projektów. Zakres działań supportowych ustalamy indywidualnie w zależności od potrzeb danego projektu.

Stwórz nowoczesny portal miejski lub samorządowy

z ekspertami Smartbees

CAPTCHA