Przejdź do treści

Zwiększ sprzedaż, dzięki 27 pomysłom na promocje Black Friday.

Pobierz listę
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Jak zadbać o bezpieczeństwo sklepu internetowego?

Kategoria: 
Data aktualizacji: 
Czas czytania
: 9 min

Wraz ze wzrostem popularności sklepów internetowych, wzrosło również ryzyko wystąpienia wielu oszustw, polegających między innymi na wykradaniu danych osobowych i finansowych. Każda platforma e-commerce powinna zadbać o wysokie standardy bezpieczeństwa. Podpowiadamy, w jaki sposób można tego dokonać.

Bezpieczeństwo e-commerce

Bezpieczeństwo w e-commerce

Według raportu Gemius w 2023 roku 79% Polaków dokonywało zakupów przez internet. 75% w tym celu wykorzystuje polskie sklepy, a 30% – zagraniczne. Badani wydają średnio 573 złotych miesięcznie na zakupy w sieci.

Powyższe statystyki pokazują, że duża część społeczeństwa w Polsce woli zakupy za pośrednictwem sklepów internetowych, a nie stacjonarnych. Powodem tego jest o wiele większy wybór, lepsze ceny oraz wygoda. Użytkownik siedząc w domu, może przeglądać oferty dziesiątek, a nawet setek sklepów, wybrać najkorzystniejszą ofertę oraz za pomocą kilku kliknięć zamówić wybrany towar.

Nie dziwi zatem, że powstaje coraz więcej sklepów internetowych, które starają się ze sobą rywalizować na wiele sposobów. Prócz szerokiej oraz konkurencyjnej oferty sklepy muszą zadbać o bezpieczeństwo użytkowników. Nikt bowiem nie dokona zakupu, jeśli ma podejrzenia, że jego prywatne dane mogą dostać się w niepowołane ręce.

Bezpieczeństwo ma ogromny wpływ na to, czy klient zdecyduje się na zakup w Twoim sklepie. W dalszej części artykułu przedstawiamy kilka sposobów na to, jak zadbać o ten element i jednocześnie wzbudzić zaufanie użytkowników.

Rodzaje zagrożeń dla sklepu internetowego

Twoi klienci mogą paść ofiarą różnego typu ataków. Niektóre działania hakerów są także wymierzone przeciw Tobie i Twoim pracownikom, dlatego także musicie mieć się na baczności! Zapewne o wielu z tych zagrożeń słyszałeś, ale omówmy je bliżej.

Phishing

Hakerzy używają e-maili, SMS-ów, a nawet rozmów telefonicznych, aby oszukać właścicieli sklepów i wyłudzić informacje, takie jak hasła do platform sklepowych oraz dane logowania do banku. Zazwyczaj udają instytucje, które rzekomo „sprawdzają” lub „aktualizują” informacje, które już posiadają. Te praktyki są tak częste, że instytucje rządowe i banki zaczęły regularnie informować, że nigdy nie wysyłają linków w wiadomościach SMS.

Cross-site scripting (XSS)

Atak XSS polega na wstrzyknięciu szkodliwego kodu na stronę Twojej firmy. Jest to metoda, której celem jest kradzież danych klientów, ponieważ odwiedzający taką stronę są narażeni na działanie złośliwego oprogramowania, phishingu i innych zagrożeń.

Jak temu zaradzić? Wprowadź politykę bezpieczeństwa treści (CSP). Jest to standard, który pozwala kontrolować, jakie zasoby (np. skrypty, obrazy, style) mogą być ładowane na stronę internetową. Dzięki temu przeglądarka jest w stanie w porę zablokować nieautoryzowane skrypty, które mogły zostać wprowadzone za pomocą ataku cross-site scripting.

SQL injection

SQL injection (SQLi) to luka w zabezpieczeniach stron internetowych, która pozwala atakującemu manipulować zapytaniami wysyłanymi przez aplikację do bazy danych. Dzięki temu haker może uzyskać dostęp do danych, których normalnie nie powinien widzieć, np. informacji o użytkownikach lub innych wrażliwych danych przechowywanych przez aplikację. W wielu przypadkach atakujący jest w stanie zmienić lub usunąć te dane, co prowadzi do trwałych zmian w zawartości lub działaniu aplikacji.

Aby zabezpieczyć sklep internetowy przed takimi zagrożeniami, regularnie aktualizuj swoje oprogramowanie i wdrażaj webowe zapory ogniowe, które blokują podejrzane działania.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sklepie internetowym?

Wiesz już, że bezpieczeństwo użytkowników jest najważniejsze. W tym akapicie opiszemy praktyki, które pomogą Ci zabezpieczyć dane klientów.

Bezpieczny CMS

Zacznijmy od fundamentu, czyli doboru systemu zarządzania treścią. Wielu sprzedawców kieruje się popularnością rozwiązań i dlatego wybiera WordPressa. Problem w tym, że jego popularność przyciąga nie tylko fanów, ale też całą masę hakerów. Cyberprzestępcy próbują wykorzystać każdą lukę, aby przejąć kontrolę nad stronami.

Pamiętaj, że ich ataki odbywają się w sposób zautomatyzowany. Podkreślamy to, bo wielu osobom wydaje się, że haker musi „uwziąć” się na ich stronę, aby ją zaatakować. Bezpieczny sklep zwykle musi być w stanie obronić się przed skryptami, które przeczesują internet w poszukiwaniu słabych punktów. Oczywiście im popularniejszy CMS, tym łatwiej takie działania zautomatyzować.

Dobrym wyborem w kontekście bezpieczeństwa w e-commerce może być dlatego mniej popularny, ale bardziej wyspecjalizowany system jak Drupal czy Magento 2.

Bezpieczny hosting

Hosting to kolejny kluczowy element, jeśli chodzi o bezpieczeństwo e-sklepu. Oto dwa główne punkty, na które musisz zwrócić uwagę:

  1. Jak bezpieczny jest sam host – tutaj warto rozważyć rozwiązania takie jak Azure czy AWS, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Oprócz tego miej na uwadze samą jakość obsługi jak wsparcie techniczne 24/7, przepustowość, kopie zapasowe i ofertę certyfikatów SSL (więcej o tym w dalszej części tekstu). Zwróć też uwagę, czy dostawca spełnia normy bezpieczeństwa, takie jak ISO czy PCI i czy jest odpowiednio certyfikowany.
  2. Jak dobrze skonfigurowana jest Twoja aplikacja i infrastruktura – to już zależy od Ciebie. Upewnij się, że regularnie aktualizujesz swoje oprogramowanie i korzystasz z silnych, bezpiecznych haseł oraz przemyślałeś kwestię uprawnień użytkowników (o tym także więcej w dalszej części tekstu).

Odpowiedni regulamin sprzedaży

Poprawnie sformułowany regulamin zakupów daje klientom poczucie bezpieczeństwa. Powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje dotyczące zakupów, płatności, dostawy, zwrotów czy reklamacji, a jednocześnie być czytelny dla osoby nieznającej terminologii prawnej.

Regulamin powinien informować klienta, w jaki sposób może zapłacić za towar oraz jak może go zwrócić lub zareklamować. Należy również unikać sporej liczby zakazów i nakazów, gdyż zniechęca to do dokonania zakupu.

Sugerujemy nie kopiować regulaminów z innych sklepów internetowych, ponieważ nie jest to profesjonalne. Klient, widząc zduplikowaną treść, może pomyśleć, że nie traktuje się go poważnie i automatycznie zapali mu się czerwona lampka ostrzegawcza.

Certyfikat SSL

Jednym z najważniejszych czynników bezpieczeństwa jest certyfikat SSL. Dzięki niemu wszystkie dane osobiste oraz finansowe klienta są szyfrowane i istnieje wręcz zerowa szansa na ich łatwe pozyskanie przez osoby trzecie. W dzisiejszych czasach zainstalowanie certyfikatu powinno być standardem dla każdego sklepu internetowego. Jeszcze do niedawna szyfrowano wyłącznie newralgiczne podstrony, czyli takie, na których klient podaje swoje dane. Dzisiaj sugeruje się zainstalowanie certyfikatu na całej domenie.

Aktualizacje przeglądarek internetowych sprawiły, że od razu wyświetlana jest informacja o tym, że strona nie jest dostatecznie zabezpieczona. Jest to sygnał dla klienta, że jego dane mogą zostać wykradzione. Chcąc poprawić bezpieczeństwo w swoim sklepie internetowym, powinieneś koniecznie zainstalować certyfikat SSL.

SSL

Baza danych klientów

Posiadając dane klienta, zarówno osobiste jak i finansowe, należy je odpowiednio przechowywać. Oznacza to, że serwer, na którym trzymasz dane powinien być doskonale zabezpieczony. Jeśli powierzysz ten proces zewnętrznej firmie, to ona jest odpowiedzialna za wszystkie te elementy. Ważne jest również zabezpieczenie danych hasłem, które znają tylko uprawnione osoby.

Kopia zapasowa sklepu

Niezwykle ważną czynnością wpływającą na bezpieczeństwo sklepu jest regularne tworzenie kopii zapasowych. W przypadku wystąpienia problemów, które uszkodziłyby bazę danych, tracisz wiele rzeczy, m.in. bazę klientów oraz produktów.

Konta dostępu

Administrator sklepu internetowego może z poziomu panelu dokonywać dowolnych na platformie – zmienić ceny, produkty, wydobyć dane, itd. Powinien w związku z tym ustawić bardzo silne hasło dostępu do wspomnianego panelu.

Wycieki haseł zdarzają się bardzo często. W wielu wypadkach problem stanowi to, że hasło, z którego korzystasz Ty, Twoi pracownicy lub klienci… zapewne jest też używane przez wiele innych osób jednocześnie!

Zespół CERT przeprowadza analizy wycieków haseł i wynika z nich, że najpopularniejsze to:

  1. 123456.
  2. qwerty.
  3. 12345.
  4. 123456789.
  5. zaq12wsx.
  6. 1234.
  7. 12345678.
  8. polska.
  9. 111111.
  10. misiek.

Jak widać, są one bardzo proste. Te „kreatywniejsze” to po prostu przepisanie ciągu znaków z klawiatury od strony lewej do prawej. Jeśli Twój sklep stanie się popularny, to możesz być pewien, że wielu hakerów spróbuje takich kombinacji, jak np. admin/123456 lub admin/qwerty.

Hasło dostępu powinno być silne i jak najbardziej bezpieczne, dla przykładu - !)D8x!—x$l^pp4#!. Taki ciąg znaków niemalże uniemożliwia ręczne, jak i automatyczne złamanie hasła.

Uprawnienia użytkowników

Jak zabezpieczyć sklep internetowy? Zabezpiecz czynnik ludzki. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie pomogą, jeśli przejęcie pierwszego lepszego konta da hakerowi kontrolę nad Twoim sklepem. Dzięki dobrze rozdzielonym uprawnieniom wiesz, kto może dokonywać kluczowych zmian, takich jak aktualizacje, instalacja wtyczek, czy edycja kodu. W razie potrzeby łatwiej będzie wtedy ustalić, gdzie miał miejsce wyciek i jak mu zaradzić na przyszłość. Oprócz tego pamiętaj o następujących kwestiach:

  • daj tylko tyle uprawnień, ile trzeba – każdy użytkownik bezpiecznego sklepu powinien mieć dostęp tylko do tych funkcji, które są mu niezbędne do pracy. To zapobiega przypadkowym zmianom lub usunięciu danych,
  • ogranicz liczbę administratorów – zanim dasz komuś uprawnienia administracyjne, upewnij się, że zna się na rzeczy,
  • dostosuj role i uprawnienia – liczne CMS-y mają specjalne wtyczki, które pozwalają w łatwy sposób zarządzać uprawnieniami użytkowników.

Aktualizacje skryptu

Niezależnie od tego jakiego skryptu używamy do prowadzenia sklepu, powinniśmy zadbać o to, by był on regularnie aktualizowany. Nowsze wersje oprogramowania najczęściej zawierają tak zwane łatki, które poprawiają bezpieczeństwo. Starsze wersje rozpracowywane są przez hackerów, którzy z każdym dniem próbują złamać ich zabezpieczenia.

Bezpieczne bramki płatności

Przemyślane zabezpieczenie sklepu musi oczywiście uwzględniać ostatni etap ścieżki zakupowej klienta, czyli odpowiednie systemy płatności.

Jak je dobrać? W pierwszej kolejności musisz zadbać o szyfrowanie. Dzięki temu, nawet gdy dane klientów zostaną przechwycone, nic nie da się z nimi zrobić. Certyfikaty SSL w tym wszystkim dodają jeszcze jedno zabezpieczenie, szyfrując całe połączenie między serwerem a przeglądarką – to podwójna ochrona!

Ale to nie koniec – tokenizacja zamienia numery kart na losowe ciągi znaków, więc nawet jeśli ktoś włamie się do systemu, nie będzie mógł ich odczytać. Bezpieczny sklep internetowy powinien korzystać z takich bramek płatności jak PayU, Przelewy24, Tpay czy BlueMedia.

SPAM

SPAM to coś więcej niż irytujące wiadomości trafiające na skrzynkę pocztową. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, takie treści mogą wpłynąć na bezpieczeństwo sklepu oraz zaszkodzić reputacji.

Formularze kontaktowe i sekcje komentarzy na Twojej stronie to prawdziwy raj dla spamerów, którzy zostawiają tam zainfekowane linki. Co więcej, Google może ukarać Twoją stronę za przechowywanie takich treści.

Aby się przed tym chronić, zainstaluj filtry antyspamowe na skrzynkach e-mail i zabezpiecz formularze narzędziami, takimi jak reCAPTCHA. Regularnie monitoruj też sekcje komentarzy, aby eliminować podejrzane treści, zanim narobią problemów.

Stały nadzór IT

Ostatnim krokiem, który może wspomóc bezpieczeństwo sklepu internetowego zarówno dla klienta, jak i dla właściciela, jest nadzór IT. Nie musisz zatrudniać grona specjalistów, którzy zaopiekują się Twoim sklepem. Możesz to powierzyć zewnętrznej firmie, która w ramach swoich działań przeprowadzi wszystkie aktualizacje, dokona konkretnych zmian, zainstaluje certyfikat SSL oraz pomoże w prowadzeniu platformy do e-commerce.

Podsumowanie – 7 kroków poprawiających bezpieczeństwo sklepu internetowego

Wiesz już, w jaki sposób możesz zadbać o bezpieczeństwo sklepu internetowego. Ważne dla nas było poruszenie obu perspektyw – klienta oraz właściciela, ponieważ zarówno Ty, jak i użytkownicy, powinniście czuć się bezpiecznie.

Wprowadzając pewne zmiany w sklepie oraz powierzając nadzór specjalistom IT, gwarantujesz sobie i klientom najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wpływasz tym samym na konwersję sprzedaży oraz zadowolenie użytkowników.

Oceń wpis
5
Ocena: 5 Liczba głosów: 1

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA