UX a UI – dlaczego oba pojęcia są mieszane – podobieństwa i różnice

Tajemnicze skróty UX i UI odnoszą się do tej samej dziedziny, jaką jest tworzenie produktów cyfrowych, ale bynajmniej nie są to pojęcia równoważne. Chociaż kompetencje user experience i user interface pokrywają się na wielu płaszczyznach, to jest między nimi kilka zasadniczych różnic. Jeżeli chcesz zatrudnić kogoś na stanowisko UX lub UI Designera, zostać specjalistą w danym temacie albo po prostu lepiej orientować się w terminologii web designu – przeczytaj poniższy artykuł.

UX i UI- podobieństwa i różnice

Czym jest UX Design?

User experience design to sposób projektowania produktów zorientowany przede wszystkim na człowieka. Sam termin po polsku oznacza „doświadczenie użytkownika”.

Autor tego pojęcia, Don Norman, wskazuje, że „doświadczenie użytkownika obejmuje wszystkie aspekty interakcji użytkownika końcowego z firmą, jej usługami i produktami”. UX dotyczy zatem nie tyle kwestii technicznych (choć i one są ważne), co psychologicznych.

Warto zaznaczyć, że projektowanie UX obejmuje nie tylko produkty cyfrowe (w tym artykule skupiamy się jednak na takim zastosowaniu). Takie podejście wdraża się zarówno w przypadku stron internetowych, jak i mebli, urządzeń AGD, samochodów czy w sklepach stacjonarnych.

UX Design ma zastosowanie we wszystkim, z czym człowiek wchodzi w aktywny kontakt. Poszczególne elementy doświadczenia użytkownika odnoszą się do interakcji między konsumentem a produktem lub usługą. Z kolei projektowanie doświadczeń użytkownika uwzględnia różne elementy, które kształtują całościowe doświadczenie.

Czym zajmuje się UX Designer?

Jaki zakres obowiązków ma UX Designer? Krótko mówiąc, dba o to, aby dany produkt lub usługa były jak najlepiej odbierane przez użytkownika.

W przypadku witryny internetowej mają na to wpływ czynniki takie jak:

 • przejrzysty układ elementów,
 • prostota kluczowych ścieżek na stronie (wypełnienia formularza, dokonania zakupu),
 • szybkość ładowania,
 • konkurencyjność strony itd.

Korzystając z własnego doświadczenia, a także rozmaitych narzędzi analitycznych, specjalista UX:

 • bada opinie i oczekiwania użytkowników oraz odpowiednio reaguje na ich potrzeby, wdrażając nowe rozwiązania lub sugestie,
 • tworzy persony użytkowników, mapy podróży klienta oraz scenariusze użycia, co pozwala na głębsze zrozumienie kontekstu, w jakim produkt będzie używany,
 • projektuje architektury informacji i interfejsów z myślą o łatwości nawigacji i intuicyjnym dostępie do najważniejszych funkcji,
 • wdraża iteracyjne procesy projektowe, które umożliwiają ciągłe testowanie i optymalizację produktu na podstawie rzeczywistych reakcji użytkowników,
 • współpracuje ze specjalistami od projektowania interfejsu i podaje im wskazówki, jak user interface ma wspierać założenia docelowego doświadczenia użytkownika.

O tym, jak metody UX działają w prowadzeniu sklepu internetowego, piszemy tutaj.

Czym jest UI Design?

UI Design (user interface design) tłumaczy się jako „projektowanie interfejsu użytkownika”. Termin odnosi się do tworzenia wizualnego aspektu produktu cyfrowego w taki sposób, aby zapewnić użytkownikowi intuicyjną, estetyczną i przyjemną interakcję.

Warto podkreślić, że UI Design to termin odnoszący się do ściśle cyfrowych zastosowań. Jak sama nazwa wskazuje, w grę wchodzi projektowanie interfejsów, czyli zbiorów elementów wizualnych i interaktywnych, za pomocą których użytkownik komunikuje się z produktem, wykonując różnorodne zadania i funkcje. Są to na przykład elementy nawigacyjne na stronie internetowej lub ekran dotykowy ekspresu do kawy.

Czym zajmuje się UI Designer?

UI Designer przede wszystkim buduje język komunikacji pomiędzy użytkownikiem a programem. Oznacza to, że np. w przypadku strony internetowej jest odpowiedzialny za przygotowywanie takich elementów, jak:

 • struktura strony,
 • menu,
 • rozkład treści,
 • szata graficzna.

Ważnym aspektem pracy projektanta UI jest:

 • opracowanie projektu spójnej i atrakcyjnej szaty graficznej produktu, w tym wybór kolorów, typografii i układu elementów,
 • projektowanie interaktywnych elementów, takich jak przyciski, ikony, przejścia i animacje, które ułatwiają użytkownikowi nawigację oraz interakcję z produktem,
 • optymalizacja narzędzi, którymi posługuje się użytkownik, korzystając ze strony czy aplikacji jak np. panel sterowania, nawigacja, a nawet zewnętrzna lub elektroniczna klawiatura,
 • dbanie o to, aby wszystkie wizualne aspekty strony lub aplikacji były dostosowane do różnych urządzeń i rozmiarów ekranów,
 • ścisła współpraca z zespołem UX i dbanie o to, aby decyzje wizualne i funkcjonalność interfejsu wspierały ogólną użyteczność serwisu.

Najważniejsze zadanie, przed którym stoi UI Designer, to stworzenie produktu estetycznego i funkcjonalnego.

UX i UI - jakie mają podobieństwa i różnice

Różnice pomiędzy UX i UI

Bardzo trudno jest uchwycić konkretne rozbieżności w pracy UX Designera i UI Designera, ale można je przybliżyć na podstawie przykładów. Poniższe zestawienie w sposób cząstkowy obrazuje, jakie są najważniejsze różnice na linii UX – UI. W praktyce takie podziały mogą być nieco bardziej skomplikowane.

 1. Wymagane umiejętności

  UX Designer wykorzystuje szeroki zakres umiejętności analitycznych i interpersonalnych, aby zgłębić potrzeby oraz oczekiwania użytkowników. Dzięki temu jest w stanie ustalić, jak wchodzą w interakcje z produktami, jakie problemy mogą napotkać oraz jak można je rozwiązać. Zdolny projektant UX potrafi łączyć informacje z różnych źródeł i dziedzin, aby tworzyć kompleksowe rozwiązania projektowe.

  UI Designer z kolei koncentruje się na estetycznym i wizualnym aspekcie produktu. Z tego powodu jego praca wymaga poczucia estetyki, kreatywności oraz bieżącej znajomości trendów w projektowaniu stron, aplikacji czy programów. Równie ważna jest profesjonalna obsługa narzędzi graficznych. Praca UI Designera łączy w sobie aspekty techniczne z artystycznymi, wymagając od projektanta umiejętności tworzenia spójnych, estetycznie przemyślanych rozwiązań, które harmonizują z ogólnym doświadczeniem użytkownika.

 2. Charakter pracy

  Dla UX Designera praca z użytkownikiem jest esencją procesu projektowego. Testowanie produktów, przeprowadzanie wywiadów czy analiza zachowań użytkowników to jego codzienność.

  Nabywanie takiej praktycznej wiedzy wymaga aktywnej konsultacji nie tylko z użytkownikami, ale i z członkami różnych działów w firmie, takich jak marketing czy analityka internetowa. Dzięki temu UX Designer jest w stanie zyskać holistyczne spojrzenie na produkt.

  Z kolei UI Designer dużo czasu spędza, pracując z programami graficznymi, eksplorując różne koncepcje wizualne, dobierając palety kolorów, typografię czy elementy graficzne. Operuje na stworzonych przez siebie lub innych makietach, personach użytkowników i prototypach, które służą jako fundament dla ostatecznego designu. Jego praca jest w dużej mierze kreatywna i autonomiczna, choć wymaga ścisłej współpracy z zespołem UX.

 3. Wykorzystywane narzędzia

  Specjaliści UX oraz UI wspomagają się w swojej pracy różnymi narzędziami i technologiami.

  UX Designer UI Designer
  Axure RP – służy do tworzenia interaktywnych prototypów i wireframes, co pozwala testować i demonstrować funkcje produktu bez potrzeby pisania kodu Frameworki front-endowe – takie rozwiązania jak Bootstrap i Foundation umożliwiają szybkie prototypowanie oraz budowanie responsywnych layoutów
  Proste programy graficzne – narzędzia takie jak Sketch lub Adobe XD umożliwiają szybkie tworzenie wizualnych koncepcji interfejsu Adobe Photoshop, Adobe Illustrator i Figma – standard w branży dla profesjonalnych projektantów graficznych. Programy są używane do tworzenia zaawansowanych projektów wizualnych, tekstur i elementów graficznych
  Narzędzia do rysowania diagramów – programy takie jak Lucidchart lub Microsoft Visio pozwalają projektować architekturę informacji i tworzyć mapy procesów użytkownika Środowiska programistyczne – w przypadku projektów opartych na technologiach Microsoftu UI Designer powinien być zaznajomiony z takimi technologiami jak .NET czy C#. Gdy mowa o grach wideo, specjalista od projektowania interfejsu pracuje w obrębie konkretnych silników jak Unity czy Unreal Engine

UX i UI – co łączy te dwie dziedziny?

Jak wykazaliśmy, skróty UX oraz UI to nie tylko inne pojęcia, ale także inne specjalizacje w zespole projektowym. Przyczyną, dla której bywają tak często mylone, jest zapewne ścisła współpraca między nimi. Nawet w przypadku ogłoszeń o pracę stanowisko UX lub UI Designera często jest łączone po prostu w UX/UI Designera.

Oprócz tego niektóre zadania mogą być wykonywane równie dobrze przez specjalistów od UX, jak i UI. Przykładowo UI Designer w pewnym stopniu sam analizuje swoje projekty, a UX Designer czasami dokonuje modyfikacji na stronie.

Działania UX i UI zostały pomyślane tak, by idealnie się dopełniały – jedno bez drugiego nie może istnieć. Razem stanowią zamknięty cykl symbiozy – UI Designer tworzy i oddaje produkt do użytku, a UX Designer sprawdza, jak reagują na niego użytkownicy. Następnie konsultuje swoje wyniki z osobą odpowiedzialną za interfejs użytkownika, a ta wprowadza poprawki i proces się powtarza.

Najlepiej zobrazujmy to przykładem:

Po pierwszym wdrożeniu strony internetowej dla sklepu internetowego projektant UX zauważył, że użytkownicy mają problem z odnajdywaniem produktów. Analiza map ciepła dotycząca kliknięć i ruchów myszką wykazała, że sekcja filtrów oraz kategorii jest praktycznie niezauważana. Zaproponował zatem wprowadzenie niezbędnych zmian.

Projektant UI odpowiedzialny za wizualną stronę projektu opracowuje więc minimalistyczny design. Sekcja kategorii i filtrów jest wyraźnie oddzielona innym kolorem oraz funkcjonuje jako przyklejony pasek po lewej stronie ekranu.

UX Designer dostrzega poprawę w doświadczeniu użytkowników, jednak zauważa, że sekcja kategorii wdrożona jako sticky bar rozprasza użytkowników. UI Designer usuwa zatem tę funkcję i w ten sposób udaje się osiągnąć najlepszy rezultat.

Podsumowanie

UX Design oraz UI Design to dwie różne, ale nierozłączne aspekty projektowania stron. Jeśli wdrażasz nową witrynę internetową, przemyśl dokładnie interfejs oraz spróbuj wczuć się w użytkownika, który będzie odwiedzał Twój serwis. Jeśli stanowi to dla Ciebie zbyt duże wyzwanie, zatrudnij ekspertów. Efektywna wymiana informacji i kompetencji między UI a UX stanowi o sukcesie projektu strony internetowej lub innego produktu cyfrowego.

Chcesz mieć stronę zgodną ze standardami UX i UI?

Zapewnimy Ci ją