Czym jest software house?

Piotr Kujawa
Autor: Piotr KujawaCEO

Tworzenie stron internetowych, programowanie i tworzenie aplikacji to obecnie bardzo pożądane na rynku usługi. W zasadzie każda firma potrzebuje swojej witryny jako wizytówki, niektóre wymagają także dedykowanego oprogramowania, a aplikacje wykorzystywane są na co dzień nie tylko w biznesie. Jaką rolę w tym procesie odgrywają software house i w czym specjalizują się tego rodzaju przedsiębiorstwa?

Czym jest software house?

Co to jest software house?

Przede wszystkim software house to pojęcie bardzo młode, które dopiero niedawno pojawiło się w świecie Internetu, czy też szeroko pojętego biznesu. Powstanie tego twierdzenia wymusił nieustanny i błyskawiczny rozwój Internetu i komputerów. Wraz z większym zapotrzebowaniem na specjalistyczne rozwiązania i zaawansowane usługi związane z developementem, pojawiły się software house, starające się dopasować do wymagań rynku.

Dlatego najprościej mówiąc, podstawą software house jest tworzenie oprogramowania. Nie są to jednak proste, uniwersalne programy, ale funkcjonalne algorytmy programowane pod zapotrzebowanie konkretnej firmy. Często są to bardzo rozbudowane „kombajny”, z dostosowanymi feature’ami i aktualizowane wraz z nowymi potrzebami, wychodzącymi na światło dziennie w trakcie funkcjonowania technologii.

Znajomość firmy podstawą

Załóżmy, że agencje robią dobre i efektowne strony www, ale oparte o pewny schemat i szablon. Wykorzystują podstawowe funkcjonalności bez ich rozbudowy. Nie można powiedzieć, że są to złe i niepraktyczne strony – są dobre i podstawowe, często ładne graficznie, ale niekoniecznie z dostosowanymi do potrzeb funkcjami.

Tymczasem software house to drugi biegun usług. Tutaj strony dostosowywane są w stu procentach do tego, czego oczekuje klient. Każda funkcja może być dowolnie zaprogramowania i rozbudowana. Dzięki korzystaniu z oprogramowania open source, specjaliści z software house edytują kod na własną modłę i układają go niczym plastelinę – elastyczność oprogramowania to bardzo ważny wyznacznik pracy tego typu developerów czy też programistów.

Software house swoją siłę opierają także na znajomości biznesu. Często samo badanie potrzeb i przygotowywanie specyfikacji trwa znacznie dłużej niż tworzenie oprogramowania. Czasami to poznawanie danej firmy i jej struktury może zając nawet kilka miesięcy, zanim w ogóle rozpocznie się pisanie programu. Ten indywidualny sznyt, dostosowany do konkretnej branży, jest w tym wypadku kluczowy. Dlatego z usług software house korzystają ci najbardziej wymagający klienci, którzy potrzebują indywidualnych rozwiązań i dedykowanego oprogramowania.

Dlaczego warto postawić na współpracę z software house?

Ogromną zaletą software house jest doradztwo. Zazwyczaj do takich specjalistów przychodzi się ze swoim pomysłem, który wymaga jednak rozbudowy i dopracowania. Doświadczeni programiści, którzy napisali już niejeden program i stworzyli setki stron, z pewnością doradzą i pomogą wybrać najlepsze rozwiązania.

Tak naprawdę pomysłodawca ma swoją wizję, którą należy dopracować. Dlatego wraz z software house tworzy się dokładną dokumentację projektu, rozmawia o kluczowych funkcjach i potencjalnych możliwościach rozbudowy w przyszłości. Stopień kreatywności i możliwości w przypadku software house jest znacznie większy niż w przypadku pracy z agencja reklamową czy też z freelancerami.

Kiedy warto skorzystać z usług software house?

Twoja firma rozwija się w ogromnym tempie? Testowałeś różne gotowe rozwiązania programistyczne, ale żadne z nich nie spełnia Twoich potrzeb? Masz pomysł na program, który przyspieszy pracę Twojego przedsiębiorstwa, ale nie ma go na rynku? W takiej sytuacji zgłaszasz się do software house, prezentujesz swoją ideę, swoje potrzeby i wspólnie siadacie do projektu, który ma zmienić pracę w Twojej firmie na lepsze.

Dajmy na to, że zarządzasz flotą w firmie transportowej. Korzystasz ze standardowych programów, niekoniecznie dostosowanych jednak do Twoich innowacyjnych metod pracy i pomysłów. Potrzebujesz rozszerzenia podstawowych funkcjonalności i większej automatyzacji działań. To właśnie są elementy, które może i powinna zapewnić Ci współpraca z software house!

Należy przy tym pamiętać, że software house to zazwyczaj droższe rozwiązanie niż agencje interaktywne, które masowo zajmują się tworzeniem stron internetowych www. Kierując się do software house, kierujemy się do grona specjalistów, którzy programują aplikację na zamówienie, biorąc pod uwagę skrzętnie przygotowaną specyfikację. Nie ma tutaj maszynowego tworzenia, a jest personalizacja i duży stopień dopasowania usług do danego zleceniodawcy. Dlatego, jeśli nasze zlecenie jest proste, a budżet ograniczony, to software house niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Czym kierować się wybierając software house?

Pracując z software house, trzeba dopracować sporo szczegółów, aby obie strony były zadowolone ze współpracy. Pierwszą i podstawową kwestią zawsze będzie budżet, szczególnie że kwoty za program mogą być liczone w setkach tysięcy złotych. Należy od początku porozmawiać o cenie za dedykowane oprogramowanie, by nikogo nie spotkała niemiła niespodzianka.

Termin realizacji i dopasowanie poszczególnych funkcji to kolejna sprawa, którą należy dobrze przedyskutować. Implementacja specjalistycznych rozwiązań i dostosowanie ich do specyficznej branży może zająć trochę czasu, ale trzeba się z tym liczyć, gdy podejmuje się współpracę z software house. Przy dobrym wyborze wykonawcy efekty pracy mogą być zadowalające i mieć wymierny wpływ na efektywność przedsiębiorstwa.

Przeczytaj również tekst o tym, jak znaleźć firmę programistyczną dla start-upu.

Szukasz kompetentnego software house do współpracy?

Sprawdź portfolio