Czym jest software house?

Tworzenie stron i sklepów internetowych oraz projektowanie i programowanie aplikacji to obecnie bardzo pożądane na rynku usługi. Niemalże każda firma potrzebuje swojej strony-wizytówki, a aplikacje wykorzystywane są na co dzień nie tylko w biznesie. Jaką rolę odgrywa w tym software house i w czym specjalizują się tego rodzaju przedsiębiorstwa?

Czym jest software house?

Co to jest software house?

Przede wszystkim software house to pojęcie bardzo młode, które dopiero niedawno pojawiło się w świecie internetu, czy też szeroko pojętego biznesu. Powstanie tego określenia wymusił nieustanny i błyskawiczny rozwój sieci i komputerów. Wraz z większym zapotrzebowaniem na specjalistyczne rozwiązania i zaawansowane usługi związane z developmentem, pojawiły się software house’y, starające się dopasować do wymagań rynku.

Najprościej mówiąc, podstawą software house’u jest tworzenie oprogramowania. Nie są to jednak proste, uniwersalne programy, ale funkcjonalne systemy tworzone pod konkretne firmy. Często są to bardzo rozbudowane projekty z funkcjami dostosowanymi do potrzeb danego biznesu, które następnie software house aktualizuje i rozwija.

Customowe rozwiązania

Niektóre agencje robią dobre i efektowne strony www, ale oparte o pewny schemat i szablon. Wykorzystują podstawowe funkcje bez ich rozbudowy. Nie można powiedzieć, że są to złe i niepraktyczne strony – są dobre, często ładne graficznie, ale niekoniecznie dostosowane do wymagań klienta.

Tymczasem software house to drugi biegun usług. Tutaj strony dostosowywane są w stu procentach do tego, czego oczekuje klient. Każda funkcja może być dowolnie zaprogramowana i rozbudowana. Dzięki korzystaniu z technologii na licencji Open Source lub pisaniu kodu od zera specjaliści z software house układają kod niczym plastelinę – elastyczność oprogramowania to bardzo ważny wyznacznik pracy tego typu firm.

Software house’y swoją siłę opierają także na znajomości biznesu. Często samo badanie potrzeb i przygotowywanie specyfikacji trwa znacznie dłużej niż tworzenie oprogramowania. Czasami poznawanie danej firmy i jej struktury może zająć nawet kilka miesięcy, zanim w ogóle rozpocznie się pisanie programu. Ten indywidualny sznyt dostosowany do konkretnej branży jest w tym wypadku kluczowy. Dlatego z usług software house’u korzystają najbardziej wymagający klienci, którzy potrzebują indywidualnych rozwiązań czy customowego oprogramowania.

Dlaczego warto postawić na współpracę z software housem?

Czy powinieneś poświęcić czas i pieniądze na rozpoczęcie współpracy z software housem? Rozważmy korzyści, jakie możesz odnieść.

Specjalistyczne doradztwo

Ogromną zaletą software house’u jest doradztwo. Zazwyczaj do takich specjalistów przychodzi się ze swoim pomysłem, który wymaga rozbudowy i dopracowania. Doświadczeni programiści, którzy napisali już niejeden program i stworzyli setki stron, z pewnością pomogą wybrać najlepsze rozwiązania.

Staranne planowanie

Tak naprawdę pomysłodawca ma swoją wizję, którą należy dopracować. Dlatego wraz z software housem tworzy się dokładną dokumentację, rozmawia o kluczowych funkcjach i planach rozbudowy w przyszłości. Dzięki temu skalowanie opracowywanego projektu zachodzi w bardziej kontrolowany sposób i łatwiej go rozwijać tak, aby spełnił oczekiwania klienta.

Szeroki zakres możliwości

Stopień kreatywności i możliwości w przypadku software house’u jest znacznie większy niż podczas współpracy z agencją reklamową czy też z freelancerami. Software house ma zespoły specjalistów z różnych dziedzin IT, co umożliwia kompleksowe podejście do każdego zadania. Oprócz tego software house'y mają bogate doświadczenie w pracy nad wdrożeniami dla klientów z różnych sektorów. Wykorzystują je do wniesienia nowych perspektyw i pomysłów do Twojego projektu. Wielu klientów na pewno doceni także kompleksową obsługę projektu. Od koncepcji po wdrożenie i utrzymanie – software house zapewnia pełen zakres usług, co oznacza, że wszystkie aspekty projektu są realizowane spójnie, „w jednym miejscu” i z uwzględnieniem strategicznej wizji.

Podejście Agile

Metodologia Agile jest często stosowana przez software house’y (w Smartbees również z niej korzystamy). Stawia nacisk na elastyczność, szybką adaptację do zmian oraz ciągłą komunikację. Dzięki temu projekty są realizowane efektywniej i lepiej odpowiadają na potrzeby klienta. Oczywiście strategia Agile sama w sobie nie zapewnia takich korzyści – nieodpowiednio wdrożona potrafi wręcz przysporzyć sporych problemów. Jeśli jednak nawiązujesz współpracę z software housem, pracujesz z ludźmi, którzy wiedzą, jak z niej korzystać i mają w tym spore doświadczenie.

Kiedy warto skorzystać z usług software house’u?

Twoja firma rozwija się w zawrotnym tempie? Testowałeś różne gotowe rozwiązania programistyczne, ale żadne z nich nie spełnia Twoich potrzeb? Masz pomysł na program, który przyspieszy pracę Twojego przedsiębiorstwa, ale nie ma go na rynku? W takich sytuacjach zgłaszasz się do software house’u, prezentujesz swoją koncepcję i wspólnie siadacie do projektu, który ma zmienić pracę w Twojej firmie na lepsze.

Należy przy tym pamiętać, że software house to zazwyczaj droższe rozwiązanie niż agencje interaktywne, które masowo zajmują się tworzeniem stron internetowych www. Kierując się do software house’u, zwracasz się do grona specjalistów, którzy programują aplikację, stronę lub sklep na zamówienie, biorąc pod uwagę skrzętnie przygotowaną specyfikację. Nie ma tutaj miejsca na tworzenie maszynowe. Zamiast tego jest personalizacja i duży stopień dopasowania usług do danego zleceniodawcy. Dlatego, jeśli Twoje zlecenie jest proste, a budżet ograniczony, to software house niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zatem w przypadku jakich projektów powinieneś nawiązać współpracę z software housem? Rozważmy 5 z nich.

 1. Tworzenie stron internetowych

  Chcesz stworzyć rozbudowaną stronę firmową, serwis korporacyjny, portal miejski, forum internetowe lub witrynę dla instytucji lub uczelni wyższej? Warto wtedy skontaktować się z software housem.

  Specjaliści zadbają o to, aby Twoja strona była:

  • przyjazna w obsłudze dla administratorów i odwiedzających,
  • bezpieczna,
  • szybka,
  • responsywna,
  • unikatowa pod względem designu.
 2. Tworzenie sklepów internetowych

  Sklepy internetowe to jedne z najbardziej wymagających projektów z zakresu web developmentu. Dlatego w przypadku ich realizacji warto zwrócić się do software house’u.

  W Smartbees podczas pracy nad wdrożeniami e-commerce bierzemy pod uwagę wiele istotnych kwestii, takich jak:

  • katalogi produktowe – klienci powinni być w stanie intuicyjnie wyszukiwać produkty i usługi z różnych kategorii, dlatego wyposażamy katalogi m.in. w zaawansowane filtrowanie,
  • rozwiązania dla B2B – sprzedaż w sklepach B2B wymaga dodatkowych rozwiązań jak systemy zarządzania cenami dla różnych grup klientów,
  • SEO – pracując nad sklepami, zwracamy szczególną uwagę na kwestie pozycjonowania,
  • integracja z innymi systemami – praktycznie każdy sklep w szerokim zakresie korzysta z innych technologii jak systemy ERP i CRM. Doświadczony software house zadba o to, by były odpowiednio zintegrowane,
  • automatyzacja sprzedaży – w naszych projektach pomagamy wdrożyć np. zautomatyzowane systemy zarządzające gwarancją i obsługą posprzedażową.
 3. Outsourcing programistów

  Potrzebujesz na szybko programistów do swojego projektu IT? Software house może Ci ich „wypożyczyć”.

  W tym modelu firma outsourcingowa pozwala Ci rozszerzyć swój wewnętrzny zespół. Dzięki temu możliwe jest szybkie nabycie nowych talentów (np. w dziedzinie, w której Twoi programiści nie mają doświadczenia) bez konieczności zatrudniania pełnoetatowych pracowników.

  W ramach outsourcingu software house identyfikuje, rekrutuje i zarządza programistami, uwzględniając konkretne wymagania klienta dotyczące ich kwalifikacji oraz potrzeb projektu.

 4. Tworzenie indywidualnego oprogramowania

  Żaden z dostępnych modułów czy rozszerzeń dla platformy Twojego sklepu nie spełnia oczekiwań? A może chcesz stworzyć specjalną aplikację mobilną lub system do zarządzania dokumentami i danymi w firmie?

  Jeśli tak, software house pomoże Ci zaprojektować i stworzyć oprogramowanie indywidualnie dostosowane do Twoich potrzeb.

 5. Rozwój oprogramowania

  Wyobraź sobie, że zarządzasz flotą w firmie transportowej. Korzystasz ze standardowych programów, niedostosowanych do Twoich innowacyjnych metod pracy i pomysłów. Potrzebujesz rozszerzenia podstawowych funkcji i większej automatyzacji działań. To właśnie są elementy, które może i powinna zapewnić Ci współpraca z software housem!

  Poszczególne software house’y specjalizują się w wybranych technologiach. Jeśli któreś z Twoich wdrożeń/narzędzi zostało zbudowane na ich podstawie, możesz skorzystać z usług rozwoju oprogramowania.

  W Smartbees mamy szczególnie duże doświadczenie w Drupal, Magento, WordPressie oraz Vue.js. Weźmy jako przykład Magento. W ramach naszych usług możemy np. zautomatyzować procesy w sklepie zbudowanym na tej platformie, dostosować interfejs użytkownika czy przeprowadzić migrację z Magento 1 do Magento 2.

  Tego typu projekty wymagają konkretnej wiedzy i doświadczenia, dlatego warto je powierzyć wyspecjalizowanym ekspertom.

Czym kierować się, wybierając software house?

Pracując z software housem, trzeba dopracować sporo szczegółów, aby obie strony były zadowolone ze współpracy. Pierwszą i podstawową kwestią zawsze będzie budżet, szczególnie że kwoty zarealizację mogą być liczone w setkach tysięcy złotych. Należy od początku porozmawiać o cenie za customowe oprogramowanie, by nikogo nie spotkała przykra niespodzianka.

Termin realizacji i dopasowanie poszczególnych funkcji to kolejna sprawa, którą należy dobrze przedyskutować. Implementacja specjalistycznych rozwiązań i dostosowanie ich do specyficznej branży może zająć trochę czasu, ale trzeba się z tym liczyć, gdy podejmuje się współpracę z software housem. Przy dobrym wyborze wykonawcy efekty pracy mogą być zadowalające i mieć wymierny wpływ na efektywność przedsiębiorstwa.

Szukasz kompetentnego software house do współpracy?

Sprawdź portfolio