Czym jest WCAG?
WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) to zbiór standardów dostępności dla serwisów internetowych, które ustanawiane są przez przez WAI (Web Accessibility Initiative). Głównym celem wytycznych WCAG jest ułatwienie korzystania ze stron internetowych osobom z niesprawnościami. Od października 2023 roku obowiązują standardy WCAG w wersji 2.2.
Czym strona dostosowana do niepełnosprawnych różni się od zwykłej?
Strona dostosowana do osób z niepełnosprawnościami to taka, która zapewnia dostęp do zawartości każdemu użytkownikowi, w każdych warunkach, na dowolnym urządzeniu. W przypadku stron niedostosowanych do standardów WCAG, wielu użytkowników z niepełnosprawnościami może mieć problem z jej prawidłowym odczytem bądź obsługą platformy. Aby strona była całkowicie dostępna dla użytkowników, musi spełniać wszystkie wytyczne WCAG, co może być zadaniem trudnym do zrealizowania.
Z tego powodu wprowadzono trzypoziomowy system mierzenia WCAG, tzw. kryteria sukcesu:
- A – poziom minimalny,
- AA – poziom zalecany,
- AAA – poziom komfortowy.
Nasze doświadczenia we wdrożeniach WCAG
W Smartbees specjalizujemy się w tworzeniu i rozwijaniu stron dla instytucji publicznych i placówek edukacyjnych. W ostatnich latach stworzyliśmy nowe strony m.in. dla Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Urzędu Miasta Gliwice, Uniwersytetu WSB Merito czy Akademii Leona Koźmińskiego.. Wszystkie rozwiązania są zgodne z wytycznymi WCAG. Dzięki zdobytemu doświadczeniu nasi programiści mogą dostosować każdą stronę www do kilkudziesięciu zaleceń WCAG.
Co wchodzi w skład WCAG 2.2?
Dlaczego warto dostosować stronę do WCAG 2.2?
- Zasięg – możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców.
- User-friendliness – posiadanie strony przyjaznej wszystkim użytkownikom.
- Dostępność – ułatwienie dostępu do serwisu osobom z niepełnosprawnościami.
- Wizerunek – budowanie wizerunku firmy/instytucji, która dostrzega potrzeby osób niepełnosprawnych.
Kto musi dostosować stronę do WCAG?
Na mocy ustawy z kwietnia 2019 r. dostosowanie stron do standardów WCAG 2.1 jest obowiązkiem wszystkich podmiotów publicznych m.in. organów administracji rządowej czy jednostek samorządowych. Ustawa nakłada na te jednostki obowiązek zamieszczenia deklaracji dostępności cyfrowej, co oznacza, że strony podmiotów publicznych muszą być zgodne ze standardami WCAG 2.1 na poziomie AA – dotyczy to spełnienia aż 49 kryteriów dostępności.
Ustawa nakłada obowiązek posiadania strony dostępnej dla niepełnosprawnych na instytucje publiczne, jednakże właściciel każdego biznesu powinien przemyśleć dostosowanie strony do WCAG. Zapewni to m.in. dostęp do szerszego grona odbiorców i potencjalnych klientów.
Dostosowanie strony do WCAG – jak to zrobić?
Dostosowanie strony nawet do minimalnego poziomu dostępności wymaga interwencji specjalistów z zakresu programowania, którzy wprowadzą niezbędne zmiany, aby strona była zgodna z prawem i spełniała wszystkie wymogi.
Zarówno dostosowanie nowej, jak i istniejącej strony do wytycznych WCAG to zadanie dla profesjonalistów, którzy będą w stanie dostosować stronę do kilkudziesięciu kryteriów sukcesu jednocześnie.
Co mówią o nas Klienci?
Dostosuj swoją stronę do standardów WCAG