Dostosowanie strony do WCAG

Tworzymy strony dostępne dla wszystkich użytkowników

Dostosujemy Twoją stronę do wytycznych WCAG, dzięki czemu będzie przyjazna użytkownikom z niepełnosprawnościami.

Czym jest WCAG?

kilka słów o wytycznych

WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) to zbiór standardów dostępności dla stron internetowych, które ustanawiane są przez przez WAI (Web Accessibility Initiative). Głównym celem wytycznych WCAG jest maksymalne ułatwienie korzystania ze stron internetowych osobom z niesprawnościami. Od 2018 roku obowiązują najnowsze standardy WCAG w wersji 2.1.

Strona dostosowana do niepełnosprawnych

czym się różni od zwykłej strony www?

Strona dostosowana do niepełnosprawnych to taka, która zapewnia dostęp do jej zawartości każdemu użytkownikowi, w każdych warunkach, na dowolnym urządzeniu. W przypadku stron niedostosowanych do standardów WCAG, wielu użytkowników z niepełnosprawnościami może mieć problem z jej prawidłowym odczytem bądź obsługą platformy. Aby strona była całkowicie dostępna dla użytkowników, musi spełniać wszystkie wytyczne WCAG, co może być zadaniem trudnym do zrealizowania.

Z tego powodu wprowadzono trzypoziomowy system mierzenia wprowadzenia WCAG, tzw. kryteria sukcesu.

 • A- poziom minimalny
 • AA- poziom zalecany
 • AAA- poziom komfortowy

Nasze doświadczenie we wdrożeniach WCAG

gdzie zastosowaliśmy wytyczne?

W Smartbees specjalizujemy się w tworzeniu i rozwijaniu stron dla instytucji publicznych. W ostatnich latach stworzyliśmy nowe strony m.in. dla Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Urzędu Miasta Gliwice czy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. Wszystkie ze stworzonych przez nas rozwiązań dla instytucji publicznych są zgodne z wytycznymi WCAG. Dzięki zdobytemu doświadczeniu nasi programiści mogą dostosować każdą stronę www do kilkudziesięciu wytycznych WCAG.

Doświadczenie w dostosowaniu stron do WCAG

poparte realizacjami

Miejski Portal Informacyjny to jedno z najważniejszych miejsc, gdzie mieszkańcy, turyści i inwestorzy poszukują informacji o mieście. Dlatego intuicyjny, dobrze zintegrowany portal miejski to podstawa. Zobacz, jak stworzyliśmy przyjazny użytkownikowi serwis dla Urzędu Miasta Gliwice składający się z 3 platform.

Standardy WCAG 2.1.

co wchodzi w skład WCAG?

Na standardy WCAG składa się 13 wytycznych, podzielonych według 4 głównych zasad.

Zasada WCAG nr 1- Percepcja

 • wprowadzenie tekstów alternatywnych dla wszystkich informacji nietekstowych
 • wdrożenie alternatywy dla mediów zależnych od czasu (np. wideo) w formie tekstu lub audiodeskrypcji
 • zapewnienie możliwości adaptacji tworzonych treści, aby mogły być prezentowane na różne sposoby
 • zastosowanie treści rozróżnialnych, które ułatwiają użytkownikom oglądanie lub słuchanie treści (np. zmiany kolorów, rozmiaru treści czy ustawienia kontrastu)

Zasada WCAG nr 2- Funkcjonalność

 • dostęp do wszystkich funkcjonalności interfejsu wyłącznie przy pomocy klawiatury
 • gwarancja wystarczającej ilości czasu na zapoznanie się z treściami (np. ustawienia pauzy, brak limitów czasowych)
 • tworzenie treści i rozwiązań, które nie wywołują ataków padaczki
 • wprowadzenie intuicyjnej i możliwie łatwej nawigacji strony, aby użytkownik był w stanie bezproblemowo się po niej poruszać

Zasada WCAG nr 3- Zrozumiałość

 • tworzenie treści czytelnych, które będą łatwe do przyswojenia i zrozumienia,
 • projektowanie przewidywalnych rozwiązań (np. wprowadzenie spójnej nawigacji czy identyfikacji)
 • zapewnienie pomocy przy wprowadzaniu danych m.in. poprzez zastosowanie walidatorów, korygacji błędów czy oznaczania obowiązkowych do wypełnienia pół

Zasada WCAG nr 4- Rzetelność

 • zapewnienie kompatybilności- stosowanie rozwiązań, które są zgodne z najnowszymi technologiami, a tworzony kod nie zawiera błędów

Dlaczego warto dostosować stronę do WCAG 2.1?

Zasięg

- możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców.

Dostępność

- ułatwienie dostępu do serwisu osobom z niepełnosprawnościami.

User - friendliness

- posiadanie strony przyjaznej wszystkim użytkownikom.

Wizerunek

- budowanie wizerunku firmy/instytucji, która dostrzega potrzeby osób niepełnosprawnych.

Kto musi dostosować stronę do WCAG?

nowe ustawodawstwo

Na mocy ustawy z kwietnia 2019 r. dostosowanie stron do standardów WCAG 2.1 jest obowiązkiem wszystkich podmiotów publicznych m.in. organów administracji rządowej czy jednostek samorządowych. Ustawa nakłada na te jednostki obowiązek zamieszczenia deklaracji dostępności cyfrowej, co oznacza, że strony podmiotów publicznych muszą być zgodne ze standardami WCAG 2.1 na poziomie AA- dotyczy to spełnienia aż 49 kryteriów dostępności.

Ustawa nakłada obowiązek posiadania strony dostępnej dla niepełnosprawnych na instytucje publiczne, jednakże właściciel każdego biznesu powinien przemyśleć dostosowanie strony do WCAG. Zapewni to m.in. dostęp do szerszego grona odbiorców i potencjalnych klientów.

Dostosowanie strony do WCAG

jak to zrobić?

Dostosowanie strony nawet do minimalnego poziomu dostępności wymaga interwencji specjalistów z zakresu programowania, którzy wprowadzą niezbędne zmiany, aby strona była zgodna z prawem i spełniała wszystkie funkcje.

Zarówno dostosowanie nowej, jak i istniejącej strony do wytycznych WCAG to zadanie dla profesjonalistów, którzy będą w stanie dostosować stronę do kilkudziesięciu kryteriów sukcesu jednocześnie.

Nasi Klienci

co o nas mówią?
Bergerat Monnoyeur logo
SeaChange logo
Logo Link4
Wyższe Szkoły Bankowe
Unicef
Mateusz Tomczak
Specjalista ds marketing / VELO

Smartbees wykonało świetną pracę budując, a następnie obsługując nasze strony na Drupalu, tym samym pomagając nam generować sprzedaż. Zespół radzi sobie z dużym obciążeniem zadań, łatwo można się z nim skontaktować, miło się z nimi współpracuje.

Tomasz Zbierski
Dyrektor IT / TAI

Smartbees wykazał się sporym doświadczeniem w zakresie systemu CMS Drupal i bardzo pomógł nam w modernizacji naszego serwisu przetargowego.

Łukasz Filut
Dyrektor IT / WSB

Nowe strony stworzone przez Smartbees zapewniły wzrost ruchu i prostszą nawigację dla użytkowników. Zespół zastosował bardzo szeroki stack technologiczny, tym samym dostarczając produkt wysokiej jakości. Pracowitość i szybkość reakcji zespołu spowodowała, że współpraca przebiegała bezproblemowo, a rozwiązanie zostało dostarczone na czas.

Łukasz Kutyłowski
Head of Finance / Cube Group

System płatności stworzony przez Smartbees działa bardzo dobrze i obsługuje płatności dla naszych partnerów. Zespół starał się jak najlepiej zrozumieć potrzeby biznesu, aby stworzyć najbardziej efektywny system. Zawsze można liczyć na ich elastyczność i szybką pomoc, w szczególności w przypadku kryzysowych sytuacji.

Szybka wycena wdrożeń WCAG

Rozwijaj z nami swój projekt
Uzyskaj wycenę w ciągu 24 godzin
Oceń stronę:
4.7
Ocena: 4.7 Liczba głosów: 42