Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Apache Solr – co to jest?

Opublikowane: 
Czas czytania
: 1 min

Apache Solr – definicja

Apache Solr to platforma do wyszukiwania pełnotekstowego, rozwijana na bazie licencji open source. Oznacza to, że wielu programistów stale pracuje nad ulepszeniem tej technologii, a każdy użytkownik ma dostęp do kodu źródłowego swojego Solra. Pozwala to na pełne dostosowanie pod własne preferencje. Solr wykorzystuje bibliotekę wyszukiwania zwaną Lucene, której językiem programowania jest Java. Wyposażona jest w interfejsy API HTTP / JSON podobne do REST. Silnik zaprojektowany został głównie pod kątem skalowalności i stabilnego działania. Solr przez swoją otwartość na integrację pozwala dostosowywać go do wielu rodzajów aplikacji czy wtyczek. Jest to zbawienne przy dużych, dedykowanych aplikacjach.

Jak działa Apache Solr?

Apache Solr to wyszukiwarka, w której przykładowo indeksujesz zestaw danych, następnie wysyłasz zapytanie do Solr, który przeszukuję całą bazę i dobiera odpowiednie dla wyszukiwanej frazy informacje. To wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym, co oznacza, że nie musimy klikać żadnego przycisku, bo z każdą wpisaną literą pokazywane są coraz to trafniejsze wyniki. Apache Solr posiada bardzo wiele możliwych do przeszukania plików np. Word, PDF.

Dla kogo Apache Solr to dobre rozwiązanie?

Solr używa metod globalnego wyszukiwania, co oznacza, że po każdej zmianie, której dokonamy w bazie danych, musimy odświeżyć całą bazę. Zatem jeśli posiadasz dane, które nie są zmieniane zbyt często i zależy Ci na wysokiej wydajności i dokładności wyszukiwań, to Apache Solr będzie najlepszym wyborem.

Kto używa Apache Solr?

Mało kto wie, ale tak popularne serwisy czy wyszukiwarki jak Netflix, Ebay, MTV, Cisco, Apple, Disney używają właśnie tej technologii przy budowie swoich wyszukiwarek, a to tylko kilka przykładów.

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA