Co to jest API? Wszystko o interfejsie programowania aplikacji

Żyjemy w świecie, który coraz bardziej jest zależny od różnych API. Interfejsy programowania aplikacji są już praktycznie wszędzie – korzystamy z nich podczas robienia zakupów, komunikowania się z innymi w sieci, wykonując przelewy i wiele więcej. Zapewne jednak chciałbyś dokładniej wiedzieć, co to jest API. W tym artykule właśnie tego się dowiesz. Przybliżymy sobie także, jak funkcjonują takie rozwiązania i gdzie się je stosuje.

API - co to jest

API – co to jest?

API to skrót od Application Programming Interface, czyli Interfejs Programowania Aplikacji. API składa się z trzech głównych elementów:

 • Procedury – nazywane również rutynami. Procedury odnoszą się do konkretnych zadań lub funkcji wykonywanych przez program. Na przykład Twitter dostarcza API dla programistów, dzięki któremu mają oni wgląd w dane w celach analitycznych.
 • Protokoły – protokół jest formatem używanym do wymiany danych pomiędzy aplikacjami.
 • Narzędzia – można je przyrównać do segmentów, z których da się tworzyć nowe programy.

Interfejsy API są potrzebne do łączenia aplikacji, dzięki czemu mogą one wykonać zaprojektowaną funkcję, która zwykle jest zbudowana wokół udostępniania danych i wykonywania predefiniowanych procesów. Interfejsy programowania aplikacji działają jako pośrednik, pozwalając programistom na budowanie nowych interakcji pomiędzy różnymi aplikacjami, z których osoby prywatne i firmy korzystają na co dzień.

Jak działa API?

Sama idea API nie jest taka nowa – rozwiązania te zyskały ostatnio na popularności dzięki rozwojowi technologii umożliwiających zdalną komunikację, czyli głównie Internetowi. Dzięki API różne aplikacje mogą współdziałać ze sobą. Rozwój aplikacji mobilnych sprawił również, że API stało się kluczową rzeczą w świecie IT. Przedsiębiorstwa mogą integrować swoje systemy z usługami firm trzecich i nie muszą kodować własnych rozwiązań od podstaw.

Od strony technicznej API to kod, który kontroluje wszystkie punkty dostępowe aplikacji lub serwera. Do serwerów tych można wysłać zewnętrzne żądanie, które to API obsługuje jako tłumacz. To właśnie Interfejs Programowania Aplikacji prześle zapytania do aplikacji oraz pozwoli odesłać jej informację zwrotną.

API odgrywa bardzo ważną rolę w nowoczesnej infrastrukturze internetowej, która polega na różnych rozproszonych systemach działających w tym samym czasie. Wszystkie one muszą być w stanie szybko wymieniać informacje. Bez API użytkownicy musieliby stale żonglować między różnymi aplikacjami, aby ręcznie wykonywać w nich pożądane funkcje.

Interfejs programowania aplikacji – najważniejsze korzyści

Skoro już zatem wiemy, jak działa API, przybliżmy sobie korzyści wynikające z jego zastosowania:

 • Personalizowanie treści – API umożliwiają zrozumienie preferencji klientów. Pomaga to w tworzeniu spersonalizowanych rekomendacji, a co za tym idzie, prowadzi do lepszych interakcji z klientami.
 • Automatyzacja – nie musisz wszystkiego robić sam. API wyręczy Cię z wielu zadań, dzięki czemu możesz przeznaczyć zyskane w ten sposób zasoby na inne kwestie związane z funkcjonowaniem firmy.
 • Zapobieganie oszustwom – API mogą mieć różne poziomy bezpieczeństwa, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że tylko upoważniony personel ma dostęp do danych wygenerowanych przy jego użyciu.
 • Bądź zawsze na czasie – dzięki Internetowi wiele branż rozwija się bardzo szybko. Ważne jest, aby Twoja firma również z biegiem czasu ewoluowała. Jeśli posiadasz sklep internetowy, warto zintegrować go z aplikacjami, którym Twoi klienci już ufają. Możesz np. dodać funkcję logowania za pomocą Facebooka. Większość Twoich klientów zapewne ma konto na tej platformie społecznościowej, dzięki czemu mogą szybko stworzyć swój profil u Ciebie. Oprócz tego, jeśli Twoje produkty i usługi będą kojarzone z popularnymi aplikacjami, automatycznie zyska na tym wiarygodność Twojej marki.
 • Stwórz nowe produkty – możesz wykorzystać różne integracje API, aby zaprojektować coś własnego. Na przykład aplikacja Uber łączy mapy Google z interfejsami odpowiedzialnymi za świadczenie usług. Wystarczy, że połączysz kilka różnych interfejsów API w celu stworzenia zupełnie nowego produktu.

Jak korzystać z API – rodzaje Interfejsów Programowania Aplikacji

Skoro już wiesz, jak działa API i dlaczego warto z niego korzystać, przyjrzyjmy się dostępnym rodzajom tej technologii i temu, do czego służą. Wszystkie Interfejsy Programowania Aplikacji w zasadzie wykonują te same czynności, jednak niektóre z ich rodzajów nieco różnią się od siebie:

 1. REST API – REST API, znane również jako RESTful API to inaczej Representational State Transfer API. REST API zyskały ostatnio na popularności jako część usług sieciowych. Są one przeznaczone do wykonywania żądań i otrzymywania odpowiedzi za pomocą funkcji HTTP. Istnieją cztery różne polecenia HTTP, na których opiera się REST. Należą do nich GET, PUT, POST i DELETE. Z REST API korzystają takie strony jak Instagram, na których użytkownicy mogą przeglądać treści graficzne.
 2. SOAP API – SOAP to skrót od Simple Object Access Protocol. Podczas gdy REST narzuca pewną architekturę, SOAP jest protokołem, który trzyma się określonych standardów. SOAP jest zależny od systemów i programowania opartych na XML. Zwykle też wymaga większej ilości danych do prawidłowego funkcjonowania. API SOAP zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Z tego powodu często jest wykorzystywany w interfejsach programowania aplikacji przeznaczonych dla instytucji finansowych.
 3. RPC API – skrót RPC oznacza Remote Procedure Call (Zdalne wywołanie procedury). API RPC były najwcześniejszą formą API, ponieważ zaprojektowano je tak, aby wykonywać blok kodu na innym serwerze. Kiedy RPC API jest używane za pośrednictwem HTTP, może stać się Web API.

Interfejs API – podsumowanie

Sklepy internetowe i inne przedsiębiorstwa stają się zależne od współdziałania wielu technologii. Ręczne zarządzanie nimi wszystkimi często jest zbyt trudne i czasochłonne. Warto dlatego korzystać z różnych interfejsów programowania aplikacji, aby zoptymalizować te procesy w swojej firmie.

Potrzebujesz integracji dla swojej strony lub sklepu?

Poznaj nasze kompetencje