Przejdź do treści

Zwiększ sprzedaż, dzięki 27 pomysłom na promocje Black Friday.

Pobierz listę
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Open Source, czyli otwarte oprogramowanie – czym jest i jak je wykorzystać?

Kategoria: 
Data aktualizacji: 
Czas czytania
: 8 min

Z oprogramowania typu open source korzystają nie tylko firmy liczące się z każdą wydaną złotówką. Wręcz przeciwnie! Przykładem niech będą Facebook, Airbnb, oficjalny sklep Nike czy setki instytucji rządowych. Otwarte oprogramowanie to świetna opcja i dla raczkujących biznesów, i dla witryn obsługujących miliony użytkowników. Wyjaśniamy, czym różnią się projekty open source od komercyjnych i gdzie leży ich przewaga.

Open Source, czyli otwarte oprogramowanie

Oprogramowanie otwarte i zamknięte – różnice

Termin open source odnosi się do kodu, który można swobodnie analizować, modyfikować i udostępniać w ramach licencji wolnego oprogramowania. Sam rozwój takich programów ma opierać się na współpracy, transparentności oraz tworzeniu jak najszerszej społeczności wokół projektów.

W przypadku oprogramowania open source można wymienić dwa główne rodzaje.

Project/Community Open Source

Taki projekt rozwija i nadzoruje grupa developerów, która współpracuje ze sobą, aby nieodpłatnie dostarczać produkt jak najwyższej jakości. Żeby usprawnić zarządzanie dużymi projektami tego rodzaju, często powołuje się organizację non-profit. Przykładami Community Open Source są Linux oraz Apache Web Server.

Commercial Open Source (COSS)

Komercyjne oprogramowanie open source oczywiście dalej zachowuje swój otwarty charakter, jednak wszelkie prawa autorskie, patenty oraz znaki handlowe są kontrolowane przez jednego właściciela. To on akceptuje modyfikacje wprowadzane w kod, często pod warunkiem przeniesienia na niego praw autorskich. Może także zdecydować, czy oprogramowanie będzie udostępniane w pełni za darmo, czy odpłatnie w pewnych warunkach. Model biznesowy polega na dostarczaniu wsparcia technicznego w kontekście danego oprogramowania open source lub udzielania licencji.

Przykładem COSS jest platforma Magento – popularny CMS ma otwarty charakter, jednak kod jest nadzorowany przez jedną firmę. Oprócz tego istnieje płatna wersja Magento, która jest bogatsza o więcej funkcji.

Oczywiście sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku oprogramowania zamkniętego. Dostęp do jego kodu źródłowego mają jedynie twórcy i tylko oni są w stanie wprowadzać w nim modyfikacje. Tak popularne produkty jak Microsoft Office czy AutoCAD to właśnie oprogramowanie zamknięte.

Przejdźmy zatem do omówienia zalet i wad otwartego oprogramowania.

Open Source – zalety

Liczne zalety oprogramowania open source przyczyniają się do jego rosnącej popularności:

  • wstępny koszt – w przypadku oprogramowania open source koszty początkowe są niewielkie lub praktycznie żadne. Wystarczy, że pobierzesz kod z legalnego źródła i możesz cieszyć się nowym produktem. Warto to zrobić, jeśli masz napięty budżet. Oczywiście, niskie koszty początkowe nie oznaczają, że nie ma żadnych, jednak na tym skupimy się przy omawianiu wad,
  • swoboda w korzystaniu – dzięki otwartemu oprogramowaniu masz swobodny dostęp do kodu źródłowego. Możesz zatem dostosować go dokładnie do swoich potrzeb. W złożonych systemach, takich jak CMS-y, jesteś także w stanie dowolnie instalować gotowe rozszerzenia, aby uzyskać konkretne funkcje,
  • liczna społeczność – na oprogramowaniu open source można polegać. Zazwyczaj nad jego tworzeniem i ciągłym ulepszaniem pracuje tysiące ekspertów. Oznacza to, że istnieje większa szansa na to, że ktoś dostrzeże błąd i szybko postara się go naprawić lub poinformuje o problemie społeczność. Dla kontrastu trudno o taką grupę ochotników w przypadku zamkniętego oprogramowania,
  • nieustanny rozwój – to, jak dużymi społecznościami mogą pochwalić się największe projekty open source przekłada się też na ich tempo rozwoju. Przykład: w przypadku dużych CMS-ów z otwartym kodem źródłowym możesz liczyć na regularne aktualizacje nie tylko „rdzenia” platformy, ale i popularnych motywów oraz pluginów. Nie wspominając o tym, że ich biblioteki praktycznie codziennie poszerzają się o nowe moduły,
  • pełna kontrola nad własnymi zasobami – otwarte oprogramowanie to najprostszy sposób, aby uniezależnić swoją działalność od informatycznych gigantów. Jeśli zależy Ci na tym, aby zachować jak największą kontrolę nad wdrażanymi w firmie rozwiązaniami oraz gromadzonymi przez Ciebie danymi, warto wybierać właśnie programy z otwartym kodem źródłowym.

Otwarte oprogramowanie – wady

Warto zdawać sobie sprawę z ograniczeń związanych z open source:

  1. Długoterminowe koszty – czasami koszty otwartego oprogramowania mogą się nałożyć. Jeśli przykładowo napotkasz problem, który wymaga natychmiastowej reakcji, to Ty musisz zaradzić sytuacji. Nie możesz zadzwonić do właściciela oprogramowania, który oferuje jednocześnie wsparcie techniczne. Zamiast tego, musisz albo poradzić sobie z tym sam, albo wynająć kogoś z zewnątrz. Weź także pod uwagę koszty związane z wdrożeniem nowego oprogramowania w firmie i konieczność przeszkolenia pracowników. Jednak największym wydatkiem w szerszej perspektywie może się okazać rozwój rozwiązań specyficznych dla Twojego biznesu. Nie wszystkie funkcje da się wdrożyć przy pomocy darmowego modułu — niektóre trzeba napisać od zera lub przynajmniej modyfikując istniejącą wtyczkę. Fakt, że jest to w ogóle możliwe stanowi chyba największą zaletę otwartości kodu źródłowego… ale będzie wiązać się z kosztami.
  2. Bezpieczeństwo – oprogramowanie open source nie jest rozwijane w kontrolowanym środowisku. Ponieważ pracują nad nim setki programistów, istnieje szansa, że ktoś z nich może mieć złośliwe zamiary. Wystarczy, że zaimplementuje on do programu trochę złośliwego kodu. Znacznie trudniej o taki scenariusz w przypadku zamkniętego oprogramowania.
  3. Przystępność – w porównaniu z oprogramowaniem zamkniętym, otwarte oprogramowanie nie jest tak przyjazne dla nowego użytkownika. Dzieje się tak głównie dlatego, że jest ono tworzone bardziej pod potrzeby programisty, a nie „niewykwalifikowanego” zwykłego użytkownika, który raczej i tak nie będzie zaglądać do kodu.
  4. Ograniczone wsparcie techniczne – gdy płacisz za program z zamkniętym kodem możesz liczyć na stałe wsparcie techniczne ze strony twórców oprogramowania. Licencja open source tego nie gwarantuje. Oczywiście, społeczności zgromadzone wokół dużych projektów mają swoje własne systemy wsparcia, ale mogą być one niewystarczające dla potrzeb biznesu na większą skalę. Oznacza to konieczność zbudowania własnego zespołu IT lub jego outsource’owania.
Support techniczny

Oprogramowanie Open Source – przykłady

Oto kilka przykładów otwartego oprogramowania w kontekście tworzenia stron, sklepów internetowych i aplikacji.

  1. WordPress

    Ten CMS to najlepszy dowód na to, że projekty open source są w stanie całkowicie zdominować rynek. Według W3techs 43,5% wszystkich stron internetowych jest obsługiwanych właśnie przez WordPressa. To więcej niż pozostałe CMS-y razem wzięte.

    Sukces WordPressa zawsze był zasługą otwartego kodu źródłowego. Z systemem związana jest ogromna społeczność, której efektami pracy są m.in.:

    • bogaty zbiór kursów dla początkujących administratorów i programistów,
    • rozbudowana dokumentacja dla developerów rozwijających kod źródłowy,
    • licząca ponad 60 tysięcy wtyczek biblioteka pluginów i motywów.

    To dzięki temu WordPress jest dziś w stanie obsłużyć wiele internetowych projektów.

  2.  Magento

    Jedna z najchętniej wybieranych w ostatnich latach platform e-commerce. Dziś, jak wspomnieliśmy wcześniej, stanowi idealny przykład oprogramowania Commercial Open Source; właścicielem Magento jest bowiem Adobe.

    Otwarty kod źródłowy Magento — nawet w darmowej wersji oprogramowania — jest w stanie zasilić sklep internetowy praktycznie dowolnej wielkości. Platforma jest w pełni skalowalna i dopracowana pod kątem bezpieczeństwa klientów oraz ich danych. Ma również do zaoferowania liczne narzędzia do analizy działań sprzedażowych, optymalizacji witryn sklepowych pod wymogi algorytmów Google oraz, oczywiście, projektowania jasnych i przejrzystych interfejsów z naciskiem na doświadczenia użytkowników. Wszystko to przy udziale rozbudowanej społeczności, stale rozwijającej platformę o nowe moduły.

  3. Drupal

    Open source’owy CMS, który łączy w sobie funkcje tradycyjnego systemu zarządzania treścią oraz frameworka języka PHP.

    Drupal jest być może najbardziej elastycznym CMS-em na rynku, pozwalającym budować klasyczne strony WWW, ale także sklepy internetowe oraz aplikacje webowe. Z jego możliwości korzystają małe i średnie biznesy, organizacje rządowe w ponad 150 krajach oraz… większość czołowych uczelni wyższych z całego świata. Dlaczego? Po pierwsze, środowisko Drupala świetnie radzi sobie ze skalowalnością i obsługą stron/aplikacji o dużym natężeniu ruchu. A po drugie — mimo otwartości kodu źródłowego spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa danych.

  4. MySQL

    Co łączy wymienione powyżej platformy? Zaplecze każdej z nich opiera się na MySQL.

    Jest to w pełni darmowy, open source’owy system zarządzania relacyjnymi bazami danych, który dla administratorów firmowych stron WWW, aplikacji oraz sklepów internetowych stał się absolutnym standardem. Popularnością ustępuje jedynie komercyjnemu Oracle Database (ciekawostka — to właśnie Oracle czuwa obecnie nad rozwojem MySQL).

    MySQL uważany jest za jeden z najbardziej intuicyjnych systemów bazodanowych, który pozostaje przy tym łatwo skalowalny i niezawodny. Korzystają z niego m.in. Facebook, Airbnb oraz Uber.

  5. Vue

    Projektem z otwartym kodem źródłowym jest również Vue, czyli jeden z najchętniej stosowanych frameworków JavaScript dla aplikacji front-endowych. W przeciwieństwie np. do biblioteki React, Vue od początku był rozwijany na licencji open source, czym zyskał dużą popularność wśród developerów. Ale nie tylko dlatego. Framework ceniony jest także za:

    • dużą lekkość swoich bibliotek, sprzyjającą projektowaniu rozbudowanych aplikacji webowych,
    • prostą strukturę kodu,
    • stosunkowo niski próg wejścia — w czym swój duży udział ma zgromadzona wokół Vue społeczność.

Open Source – podsumowanie

Otwarte oprogramowanie to w wielu przypadkach bardzo dobry wybór dla przedsiębiorców, którzy chcą stworzyć stronę internetową, sklep czy aplikację i jednocześnie mieć możliwość dostosowania rozwiązania do swoich potrzeb. Zastanów się dokładnie i sprawdź, czy rozwiązania open source mogą znaleźć zastosowanie także w Twojej firmie.

Oceń wpis
4.7
Ocena: 4.8 Liczba głosów: 19

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA