DatoCMS – co to jest?

DatoCMS – definicja

DatoCMS to projekt zrealizowany przez włoskich programistów z agencji Lean Panda. Początkowo był on przygotowany jako wewnętrzna realizacja przeznaczona wyłącznie dla klientów tej firmy. Kolejne modyfikacje pozwoliły jednak na rozwijanie tego systemu. Osiągnięty sukces spowodował, że DatoCMS stał się niezależną firmą, a z rozwiązania tego korzystają obecnie tysiące firm.

System DatoCMS może być zintegrowany z wieloma innymi platformami. Co istotne, to headless CMS, czyli takie rozwiązanie, które nie ma „głowy” w postaci front-endu. Tego rodzaju system nie jest przeznaczony dla osób bez odpowiedniej wiedzy technicznej. Natomiast jest on ceniony przez wielu programistów.

DatoCMS – podstawowe informacje

  • Rodzaj oprogramowania – headless CMS
  • Język programowania – PHP
  • Dystrybucja – dostępny na zasadzie open source
  • Oficjalna strona – datocms.com

Czym jest headless CMS?

System DatoCMS jest rozwiązaniem wykorzystywanym, według twórców, przez około 25 tys. witryn. Nie jest to standardowy Content Management System. W tym przypadku masz dostęp do back-endu, natomiast dzięki temu, że front-end nie jest narzucony, nie jesteś ograniczony pod względem prezentacji contentu odbiorcy do jednej technologii. Dzięki rozbudowanemu API można skorzystać z niemal dowolnej technologii na froncie.

Funkcjonalności DatoCMS

DatoCMS umożliwia tworzenie dopracowanych stron. Oto niektóre z funkcjonalności, które zapewnia:

  • zarządzanie wszystkimi treściami w jednym miejscu;
  • elastyczność, dzięki której wdrożenie wymyślonych rozwiązań zajmie godziny, a nie tygodnie czy miesiące;
  • gotowe integracje.

DatoCMS – dlaczego warto?

System DatoCMS jest rozwiązaniem typu API-first. Oprogramowanie, w którym użyto tego rozwiązania, korzysta z dwóch API do pracy z treścią – Content Delivery API oraz Content Management API. DatoCMS jest bardzo elastyczny, generuje szybką, statyczną i bezpieczną stronę www. Ponadto dobrze pasuje do takich technologii i frameworków jak React, Next.js, Jekyll, Nuxt, Vue, PHP, Middleman i Ruby on Rails. To rozwiązanie wybierane przez wielu programistów. Jeśli akurat szukasz headless CMS, warto rozważyć DatoCMS jako jedną z opcji.

Potrzebujesz prostego w obsłudze CMS-a?

Pomożemy Ci w wyborze
Udostępnij artykuł:
Oceń stronę:
0.0