Znane strony internetowe na Drupalu

Jakub Czyż
Autor: Jakub CzyżProject Manager

Czy wiecie, co łączy takie strony jak: whitehouse.gov, foxnews.com, jnj.com (strona firmy Johnson & Johnson), dev.twitter.com oraz harvard.edu? Wszystkie powstały na bardzo bezpiecznym i modyfikowalnym CMS-ie, jakim jest Drupal. Poznaj zalety tego systemu zarządzania treścią oraz popularne strony internetowe na Drupalu.

Znane strony internetowe na Drupalu

Drupal a inne CMS-y

Najpopularniejszym, ogólnodostępnym systemem do zarządzania treścią w Polsce jest WordPress, za nim Joomla, chociaż z dużo mniejszą liczbą tworzonych stron, a na końcu Drupal (sprawdź nasz artykuł "Drupal czy Wordpress"). Jednak to, że w Polsce strony internetowe na Drupalu należą do rzadkości, nie oznacza, że tak dzieje się na całym świecie. Drupala do tworzenia stron używają duże i bardzo znane firmy, organizacje, a nawet agencje rządowe najbogatszych państw świata. W artykule wymienimy część bardziej popularnych serwisów internetowych, chociaż istnieje ich o wiele więcej. Najpierw jednak skupimy się na zaletach Drupala.

Zalety Drupala

Platforma Drupal być może nie jest najczęściej wybieranym CMS-em wśród polskich programistów, ale w innych regionach świata jest dość popularny. Świadczą o tym strony internetowe, które powstają na tym systemie zarządzania treścią. Do jego zalet w wersji podstawowej można zaliczyć posiadanie praktycznie wszystkich, niezbędnych dla strony funkcji jak: rejestrowanie użytkowników, kanały RRS, zarządzanie profilem, a także wiele innych. Dzięki narzędziom udostępnianym przez Drupala, można w łatwy sposób utworzyć niewielkie strony internetowe, blogi itp.

Drupal pozwala na zarządzanie wyglądem strony, przygotowane zostały szablony i motywy, więc czynność jak projektowanie strony nie musi być robiona od początku do końca. Konfiguracje Drupala pozwalają na tworzenie zarówno dużych i skomplikowanych serwisów, jak i małych, niskobudżetowych projektów.

Podobnie jak przy korzystaniu z WordPressa, Drupal posiada szerokie wsparcie techniczne, dokumentację, forum dyskusyjne, chat i wiele innych. Zaletą CMS-a Drupal jest jego elastyczność i wszechstronność, a także moduły, które rozbudowują system o wiele funkcjonalności.

Najpopularniejsze strony internetowe na Drupalu

KGHM Polska Miedź- kghm.com

Przykład z Polski- strona internetowa KGHM Polska Miedź została stworzona na Drupalu.

Storna KGHM stworzona na Drupalu

Biały dom- whitehouse.gov

Wcześniej wspominaliśmy, że wiele poważnych stron za granicą powstało na Drupalu. Jedną z nich jest strona prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz jego administracji, czyli witryna Białego Domu.

Strona internetowa Białego Domu na Drupalu

Rząd Australii- australia.gov.au

Nie tylko instytucje rządu Stanów Zjednoczonych używają tego CMS-a. Udaną stronę internetową na Drupalu posiada również australijski rząd.

Strona www rządu Australii wykonana na Drupalu

Harvard i Oxford- harvard.edu i ox.ac.uk

Z usług Drupala korzystają także placówki edukacyjne, w dodatku te z największą renomą i najlepszym kształceniem w skali światowej, czyli Uniwersytet Harvarda i Uniwersytet Oksfordzki.

Strona główna Harvardu
Strona Uniwersytetu Oksfordzkiego

Fox News- foxnews.com

Stronę internetową na Drupalu posiada również jeden z najbardziej znanych kanałów informacyjnych w Stanach Zjednoczonych, czyli Fox News.

Strona główna Fox Media na Drupalu

Twitter- dev.twitter.com

Być może Drupal wśród serwisów społecznościowych popularny nie jest, ale korzystają z niego niektóre części tych serwisów jak Pinterest dla partnerów biznesowych oraz strona Twittera dla deweloperów.

Strona internetowa Twittera na Drupalu

Johnson & Johnson i Tesla- jnj.com i tesla.com

Z Drupala korzystają też wielkie korporacje – stronę postawioną na tym CMS-ie ma Johnson & Johnson, a także firma znanego wielu osobom Elona Muska, czyli Tesla Inc.

Strona internetowa Johnson and Johnson na Drupalu
Strona internetowa Tesli na CMS Drupal

Grammy- grammy.com

Strony z branży rozrywkowej też lubią Drupala, przykładem może tu być witryna nagród Grammy.

Strona główna Grammy na Drupalu

Polski Komitet Normalizacyjny- pkn.pl

Przykładem strony, którą my stworzyliśmy na Drupalu jest witryna dla Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Więcej realizacji znajdziesz w portfolio.

Strona Polskiego Komitetu Normalizacyjnego na Drupalu

Jak widać, zainteresowanie stronami internetowymi na Drupalu na świecie jest spore, co oznacza, że wcale nie jest to zły CMS, a czasem takie opinie o nim krążą. Po tym, jakie strony internetowe tworzone są na Drupalu można zauważyć pewną tendencję. Są to przede wszystkim spore projekty, do których z pewnością wykorzystywani są najlepsi programiści, być może dlatego aż tak nie przepadają za nim projekty niskobudżetowe. Aby budować na Drupalu, trzeba znać języki programowania jak PHP, HTML czy CSS, jednak obsługa systemu nie jest już tak skomplikowana.

Chcesz mieć stronę na Drupalu jak światowi giganci?

Zrobimy ją dla Ciebie