Znane strony internetowe na Drupalu

NASA, Tesla, Nokia, KGHM – czy wiesz, co łączy te firmy? Ich oficjalne strony internetowe powstały na bardzo bezpiecznym i modyfikowalnym systemie zarządzania treścią, jakim jest Drupal. Dlaczego firmy stawiają na ten CMS? Jakie są popularne strony internetowe na Drupalu? Tego dowiesz się z artykułu.

Znane strony internetowe na Drupalu

Popularność Drupala na świecie

Drupal jest jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią na świecie, zwłaszcza wśród witryn z dużym ruchem oraz takich, które wymagają zastosowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Według serwisu BuiltWith, 9,4% spośród 10 tysięcy najpopularniejszych stron internetowych korzysta z Drupala. Jest to drugi najlepszy wynik, zaraz po WordPressie. Taka sama sytuacja panuje również przy 100 tysiącach (prawie 6.4% witryn) i milionie najpopularniejszych stron (2.7%).

Najczęściej używaną wersją CMS Drupal pozostaje Drupal 7, chociaż coraz więcej firm i instytucji decyduje się na migrację do najnowszych wersji 9 lub 10.

Dlaczego firmy i instytucje stawiają na Drupala?

Platforma Drupal nie jest najczęściej wybieranym CMS-em wśród polskich firm i instytucji, natomiast w innych regionach świata popularność rozwiązania jest znacznie wyższa. Świadczy o tym liczba stron na Drupalu.

Niewątpliwie jedną z największych zalet i jednocześnie tym, co często decyduje o wyborze CMS Drupal, jest jego wysoki poziom bezpieczeństwa. Witryny, np. z branży finansowej, które przechowują wrażliwe dane klientów, muszą być pewne swoich zabezpieczeń. Dlatego decydują się na stworzenie strony na Drupalu, który słynie z ponadprzeciętnego poziomu bezpieczeństwa, jaki zapewnia zbudowanym na nim stronom.

Drupal na tle konkurencji wyróżnia się również elastycznością. Oferuje on bardzo duże możliwości rozwoju i modyfikacji witryny w przyszłości. Dzięki temu CMS umożliwia postawienie zarówno prostych stron internetowych, jak i zaawansowanych platform e-commerce.

Na uwagę zasługuje też wysoka wydajność Drupala. Ten CMS jest w stanie obsłużyć bardzo duży ruch na stronie, skomplikowane integracje czy multiinstalacje.

Najpopularniejsze strony internetowe na Drupalu

Poznałeś już najważniejsze zalety CMS Drupal. Teraz pora na przegląd popularnych firm i instytucji, które użyły Drupala do tworzenia stron internetowych.

Strona Drupal – KGHM Polska Miedź

Przykład z Polski - strona internetowa KGHM Polska Miedź została oparta na Drupalu w wersji 7, a odpowiedzialni za wsparcie techniczne serwisu, są programiści Smartbees. KGHM Polska działa na trzech kontynentach i zdobyła uznanie na świecie jako firma mająca na względzie zrównoważony sposób wydobycia i przetwórstwa cennych minerałów, m.in. miedzi i srebra.

Strona KGHM na Drupalu

kghm.com

Uniwersytet Oksfordzki

Strony internetowe na Drupalu cieszą się dużą popularnością wśród instytucji edukacyjnych, gdzie w okresach sezonowych panuje wzmożony ruch na stronie. Jednym z przykładów może być Uniwersytet Oksfordzki, czyli jedna z najbardziej renomowanych uczelni na świecie.

Strona Uniwersytetu Oksfordzkiego na Drupalu

ox.ac.uk

Tesla – strona na Drupalu

Tesla to amerykański gigant motoryzacyjny skupiający się na produkcji wyłącznie samochodów elektrycznych. Firmie przewodzi charyzmatyczny wizjoner - Elon Musk, a strona internetowa korporacji powstała na Drupalu w wersji 9. Witryna charakteryzuje się dużą liczbą animacji i filmików, które witają użytkownika od razu po wejściu.

Strona Tesli na Drupalu

tesla.com

Drupal – Nagrody Emmy

Emmy to amerykańska nagroda, która honoruje przemysł telewizyjny. Obok Oscarów, nagrody Grammy należą do najbardziej prestiżowych wyróżnień kulturalnych w Stanach Zjednoczonych. Do postawienia strony internetowej Nagród Emmy wykorzystano Drupala w wersji 7. Pomimo dużej liczby odnośników i materiałów graficznych stronę wyróżnia szybki czas ładowania.

Strona Nagród Emmy na Drupalu

emmys.com

Strona Drupal – Nokia

Kolejna strona organizacji na CMS-ie Drupal to oficjalna witryna spółki Nokia – fińskiego przedsiębiorstwa, zajmującego się produkcją telefonów komórkowych na światową skalę. Strona firmy została postawiona na Drupalu 8, a sama witryna przeznaczona jest dla klientów biznesowych oraz indywidualnych i w przystępny sposób prezentuje aktualności dotyczące produktów czy nowości ze świata technologii.

Strona Nokii na Drupalu

nokia.com

Strona na Drupalu - Merito

Na technologię Drupal zdecydowała się również uczelnia Merito (dawniej Wyższa Szkoła Bankowa). Jako Smartbees mieliśmy przyjemność tworzyć strony internetowe dla wszystkich oddziałów uczelni w Polsce, a obecnie zapewniamy wsparcie techniczne i stały rozwój serwisom działającym w ramach multiinstalacji Drupala. Bezpieczeństwo danych studentów czy konieczność zapewnienia ciągłości działania strony w okresach wzmożonego ruchu to priorytety dla uczelni wyższych. Drupal w takich sytuacjach sprawdza się wyśmienicie.

Strona Merito na Drupalu

merito.pl

NASA

NASA, czyli Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej również zdecydowała się na postawienie strony w Drupalu, w tym przypadku w wersji 7. Witrynę charakteryzuje pokaźna liczba artykułów, grafiki oraz duża przejrzystość. Na stronie masz możliwość przejść m.in. do bloga NASA, przeczytać więcej o misjach w kosmosie, przejrzeć galerię zdjęć czy oglądać transmisje na żywo z konferencji lub wydarzeń.

Strona główna NASA w Drupalu

nasa.gov

Wish – strona na Drupalu

Wish to globalna platforma e-commerce, której popularność rośnie z miesiąca na miesiąc. Oprócz tego firma posiada osobną stronę, która umożliwia swobodną wymianę informacji pomiędzy Wish, a jego inwestorami. Ta witryna zbudowana jest na Drupalu 9.

Strona Wish na Drupalu

ir.wish.com

Link4 i strona w Drupalu

Popularne w Polsce towarzystwo ubezpieczeniowe Link4 również skorzystało z Drupala do stworzenia strony internetowej. Smartbees z kolei zapewnia firmie wsparcie techniczne. W związku z przynależnością do branży finansowej, gdzie kwestie bezpieczeństwa i prywatności odgrywają kluczową rolę, decyzja o skorzystaniu z CMS Drupal była formalnością.

Strona Link4 na Drupalu

link4.pl

Purina

Purina to marka należąca do koncernu Nestlé, skupiająca się na produktach dla psów i kotów. Ich oficjalna witryna to kolejna strona na Drupalu, którą warto wymienić. Jest przeznaczona dla klientów indywidualnych, którzy chcą zakupić produkty dla swoich zwierząt. Możesz tam również poczytać ciekawostki, artykuły i porady, jak opiekować się czworonogami.

Strona Puriny w Drupalu

purina.pl

Pacjent.gov.pl

Pacjent.gov.pl to strona rządowa, umożliwiająca założenie i korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta. Serwis został zbudowany w oparciu o Drupala w wersji 9. Na stronie możemy znaleźć przydatne informacje i porady dotyczące zdrowia, artykuły oraz panel pacjenta.

Strona pacjent.gov.pl na Drupalu

pacjent.gov.pl

Miasto Londyn

Strona internetowa miasta Londyn jest przykładem tego, jak instytucje publiczne mogą korzystać z funkcjonalności CMS Drupal. Dzięki witrynie miasto może regularnie dodawać nowe wpisy, informować o tym, co nowego dzieje się w Londynie, a także przeprowadzać ankiety wśród mieszkańców.

Strona Miasta Londyn na Drupalu

london.gov.pl

Strona na Drupalu – InPost

Regularnie korzystasz z paczkomatów InPost? A czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że to firma, która oparła swoją stronę internetową na Drupalu? Możesz na niej przede wszystkim sprawdzić, na jakim etapie transportu znajduje się zamówiona przez Ciebie paczka, jak również zrobić drobne zakupy. Na stronie znajduje się również podstrona dla potencjalnych partnerów biznesowych.

Strona InPost na Drupalu

inpost.pl

Lewiatan

Lewiatan to franczyzowa sieć sklepów spożywczych, prowadząca działalność w Polsce. Firma również skorzystała z Drupala do stworzenia strony internetowej, na której możemy zapisać listę zakupów, przeglądać gazetki promocyjne i dowiedzieć się więcej o warunkach franczyzy.
Strona Lewiatana na Drupalu

lewiatan.pl

UNICEF Innovation Fund

UNICEF Innovation Fund zapewnia pomoc finansową dzieciom z całego świata. Ich strona w Drupalu, która bazuje na wersji 9, została postawiona przez naszych programistów i charakteryzuje się prostym, ale nowoczesnym designem i pełni funkcje informacyjne.

Strona Unicef Innovation Fund na Drupalu

unicefinnovationfund.org

Pfizer

Popularnym koncernem, który również postawił na stronę internetową w Drupalu, jest gigant farmaceutyczny – firma Pfizer. Na witrynie możemy znaleźć wyszukiwarkę, która daje możliwość szukania produktów, wpisów czy badań klinicznych. Strona dostępna jest w wielu językach, ma dosyć minimalistyczny, choć nowoczesny design.

Strona Pfizera w Drupalu

pfizer.com

Drupal – strona brytyjskiej rodziny królewskiej

Również oficjalna strona brytyjskiej rodziny królewskiej została oparta na CMS Drupal, a ściślej mówiąc – Drupal 9. Po wejściu na stronę, użytkownik „witany” jest przez zdjęcia pary królewskiej, które stanowią równocześnie odnośniki do notek biograficznych. Witryna oferuje też informacje o innych członkach rodziny królewskiej, aktualności i wyszukiwarkę artykułów.

Strona brytyjskiej rodziny królewskiej na Drupalu

royal.uk

Strona w Drupalu – Komisja Europejska

Kolejną instytucją wartą wymienienia, której oficjalna witryna internetowa stoi na CMS-ie Drupal, jest Komisja Europejska. Na stronie udostępnione są aktualności, wyszukiwarka dokumentów, a sama witryna dostępna jest w prawie 30 wersjach językowych.

Strona Komisji Europejskiej na Drupalu

commission.europa.eu

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Oficjalna strona Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu powstała przy pomocy naszych programistów i została oparta na CMS-ie Drupal. Charakteryzuje się przejrzystością i prostym, lecz nowoczesnym designem. Na witrynie możemy znaleźć działy “aktualności” czy “wydarzenia”, odnośniki do poszczególnych wydziałów uniwersytetu, skrzynki pocztowe dla studentów i wykładowców oraz wyszukiwarkę wpisów.

Strona Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na Drupalu

umw.edu.pl

Drupal – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

IMGW przy stawianiu swojej strony internetowej zdecydował się na skorzystanie z Drupala. W efekcie powstała funkcjonalna strona, na której możesz znaleźć takie informacje jak: prognoza pogody, ostrzeżenia pogodowe, odnośnik do serwisu map meteorologicznych oraz artykuły dotyczące prognozowania pogody np. dla awiacji czy przed dużymi imprezami sportowymi.

Strona IMGW na Drupalu

imgw.pl

Podsumowanie

Jak widać na zamieszczonych przykładach, zainteresowanie stronami internetowymi na Drupalu w Polsce i na świecie jest spore. Po tym, jakie strony internetowe tworzone są na Drupalu, można zauważyć pewną tendencję. Są to przede wszystkim duże projekty, które wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia ekspertów.

Chcesz mieć stronę na Drupalu jak światowi giganci?

Zrobimy ją dla Ciebie