Ember.js - co to jest?

Ember.js – definicja

Ember.js (lub Emberjs i Ember) to oparty na JavaScript framework stworzony z myślą o tworzeniu dynamicznych aplikacji internetowych. Funkcjonuje on w charakterze Open Source i jest dostępny w ramach licencji MIT.

Ember.js stosuje model oprogramowania, który jest zgodny ze wzorcem Model-View-Controller (MVC). Umożliwia on projektowanie aplikacji za pomocą podobnych technik, które są wykorzystywane w tworzeniu aplikacji desktopowych.

Projektantem omawianego frameworka jest Yehuda Katz, który miał także wkład w rozwój takich technologii jak jQuery, Ruby on Rails i SproutCore.

Ember.js – podstawowe informacje

  • Rodzaj technologii – framework webowy
  • Wydawca – Ember Core Team
  • Technologie wykorzystana do stworzenia – JavaScript, jQuery
  • Rok wydania – 2011
  • Oficjalna strona internetowa – emberjs.com
  • Profil na GitHub – ember.js

Ember.js – najważniejsze zalety

Przybliżmy sobie najważniejsze zalety frameworka Ember:

1. Convention over Configuration

Ember promuje ideę „Convention over Configuration”. W jej myśl programiści nie powinni zajmować się ręcznym określaniem dokładnie każdego szczegółu dotyczącego sposobu organizacji plików i kodu, gdyż framework sam wie, które z nich i w jaki sposób powinny być wczytywane i wykorzystywane.

Omawiane podejście ułatwia tworzenie oprogramowania, gdyż zapewnia jasne i spójne założenia dotyczące organizacji kodu źródłowego. Dzięki temu programiści mogą skupić się na tworzeniu funkcjonalności aplikacji, zamiast tracić czas na przygotowywanie konfiguracji.

2. Kompatybilność z różnymi przeglądarkami

Ember.js jest kompatybilny z większością popularnych przeglądarek, takich jak Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari i Edge. Dzięki temu aplikacje stworzone z wykorzystaniem omawianego frameworka mogą być używane na różnych urządzeniach i przeglądarkach bez konieczności tworzenia osobnych wersji dla każdej z nich.

3. Liczne zastosowania

Ember.js jest uniwersalnym frameworkiem, co oznacza, że można go dostosować do różnych potrzeb i wymagań projektu. Framework ten umożliwia tworzenie aplikacji o różnym stopniu skomplikowania – od prostych formularzy po rozbudowane aplikacje internetowe.

4. Wsparcie społeczności

Ember.js jest jednym z największych i najstarszych frameworków JavaScript, co oznacza, że ma bardzo rozwiniętą społeczność użytkowników, którzy są gotowi udzielać sobie nawzajem pomocy. Oprócz tego przez lata nagromadziła się wokół niego rozbudowana dokumentacja techniczna, co znacznie ułatwia pracę programistów i realizację nawet bardzo ambitnych projektów.

Ember.js – główne wady

W przypadku frameworka JavaScript Ember.js warto też pamiętać o kilku wadach:

1. Monolityczna struktura

Wspomniana wcześniej reguła „Convention over Configuration” prowadzi do tego, że Ember.js jest nieco monolitycznym frameworkiem. Oznacza to, że wiele funkcji i narzędzi jest już w gotowy sposób zaimplementowanych w samym frameworku. Może to utrudnić lub nawet uniemożliwić użycie innych bibliotek lub rozwiązań, które nie są kompatybilne z Ember.js.

2. Miejscami przerost formy

W przypadku mniejszych projektów Ember.js nie stanowi zbyt dobrego rozwiązania. Oczywiście zawiera wszelkie niezbędne funkcje, jednak jego stopień rozbudowania może sprawiać niepotrzebne problemy. W takich sytuacjach lepiej sprawdzą się lżejsze frameworki jak React lub Vue.js.

3. Ograniczone wsparcie dla JSX

JSX to rozszerzenie składni języka JavaScript, które umożliwia pisanie kodu przypominającego HTML w plikach JavaScript. Ember.js ma własną składnię szablonów i nie obsługuje JSX. Zamiast tego używa składni nazwanej „Handlebars” do definiowania szablonów.

Mimo to możliwe jest użycie JSX z Ember.js za pomocą transkompilatora JSX, takiego jak Babel, do konwertowania kodu JSX na zwykły JavaScript przed uruchomieniem go w aplikacji. Jako że jednak nie jest to native’owa funkcja Ember.js, tego typu wdrożenie może wymagać dodatkowej konfiguracji i ustawień.

Emberjs – do jakich projektów najlepiej go zastosować?

Framework JavaScript Ember.js jest doskonałym wyborem dla rozbudowanych aplikacji internetowych ze złożonym interfejsem użytkownika. Wbudowane narzędzia i mechanizmy wspierają pracę nad dużymi wdrożeniami. Świetnie sprawdzi się zatem w przypadku sklepów internetowych, aplikacji do zarządzania projektami, serwisów społecznościowych/forów internetowych.

Ember jest wykorzystywany m.in. przez następujące strony/serwisy/firmy:

  • LinkedIn,
  • Groupon,
  • Twitch,
  • Netflix,
  • Yahoo,
  • Duda.

Chcesz stworzyć aplikację internetową?

Sprawdź, co oferujemy
Udostępnij artykuł:
Oceń stronę:
0.0