Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

11 darmowych systemów zarządzania treścią (CMS)

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 7 min

W przypadku systemów zarządzania treścią programy oparte o licencje open source są popularne na całym świecie. Konkurują na rynku ze standardowymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o obsługę komercyjnych witryn i bez wątpienia odnoszą sukcesy. Zastanawiasz się, jaki darmowy CMS wybrać? Dowiedz się więcej z artykułu.

Darmowe systemy zarządzania treścią

Co to jest CMS?

CMS, czyli Content Management System, to w wolnym tłumaczeniu system zarządzania treścią. Pozwala on na stworzenie strony www oraz zarządzanie nią bez zaawansowanej wiedzy programistycznej. Umożliwia organizowanie, publikowanie i modyfikowanie witryny. A wszystko za pośrednictwem domyślnego panelu administratora. Ten składa się z gotowych elementów, takich jak szablony czy motywy. Gotowe komponenty są zestawami specjalnie napisanego kodu, który umożliwia zarządzanie treścią www. Właściwie bez specjalistycznej wiedzy można zmieniać wygląd strony, publikować content czy rozszerzać funkcjonalności witryny.

Rodzaje CMS

Systemy zarządzania treścią można podzielić na 3 kategorie.

Autorski

System dedykowany danej firmie, stworzony pod jej potrzeby. Zwykle ma prostą obsługę i dużą wydajność. Niestety, koszt takiego oprogramowania jest wysoki, a zleceniodawca uzależniony jest od agencji, która realizuje projekt. Dobrze się na taką opcję zdecydować, jeśli gotowe CMS-y nie spełniają Twoich oczekiwań.

Saas

Software as a Service to oprogramowanie w chmurze. Usługa, która pozwala na łączenie się z aplikacjami za pomocą Internetu. Użytkownik otrzymuje dostęp do dedykowanej platformy, ale nie jest właścicielem danego systemu. W przypadku platform SaaS użytkownik nie potrzebuje wiedzy specjalistycznej, nie posiada też dostępu do kodu źródłowego. Otrzymuje możliwość korzystania z platformy, która umożliwia mu konfigurację dostosowaną do własnych potrzeb. Oprogramowanie SaaS w prosty sposób pozwala stworzyć i zarządzać witryną. Niestety, to rozwiązanie ma też minusy – klient nie jest właścicielem strony, nie można jej przenieść na inny system. W razie rezygnacji z usługi trzeba w zasadzie przygotować stronę od nowa. Personalizacja ma swoje ramy, a koszt utrzymania finalnie wychodzi wyższy. Płatność za taką stronę rozliczana jest na podstawie miesięcznego abonamentu.

Open Source

Są to darmowe systemy CMS – łatwo dostępne z dużą ilością wtyczek. Charakteryzują się bezpłatnymi i częstymi aktualizacjami, które wprowadzają szereg ulepszeń i zabezpieczeń, pełną elastycznością i dużą możliwością personalizacji oraz łatwością obsługi. Systemy CMS oparte na licencji open source są w pełni bezpieczne, codziennie pracują nad nimi programiści z całego świata i ulepszają kod źródłowy. Według nas open source to najlepszy wybór. Aby zdecydować, który konkretnie darmowy system CMS wybrać, warto przyjrzeć im się bliżej.

Popularne darmowe systemy CMS

Systemy do zarządzania treścią stanowią całkiem sporo grupę na rynku. Wszystkie zaproponowane przez nas są bezpłatne, oparte na licencji open source, ale różnią się od siebie. Są systemy CMS stworzone z myślą o dużych platformach sklepowych lub portalach, są też takie, na które lepiej zdecydować się jako startupy czy mikrobiznesy. Niektóre skierowane są wyłącznie dla osób z wiedzą programistyczną. Jednak zdecydowana większość systemów CMS ma domyślny interfejs.

WordPress

Bez wątpienia najpopularniejszy na rynku jest Wordpress, czyli system CMS bardzo intuicyjny w obsłudze. Dzięki bogatemu wyborowi wtyczek i motywów posiada możliwość personalizacji. Strony tworzone na Wordpressie są zgodne ze standardami W3C, są przyjazne dla SEO oraz dla użytkowników. Instalacja Wordpressa trwa około 5 minut, a stworzenie bloga 15. Wszystko to możliwe jest do wykonania bez specjalistycznej wiedzy użytkownika. Wordpress to dobry wybór na początek, chociaż wciąż wiele popularnych brandów cały czas z niego korzysta, np. Mercedes Benz czy Vogue. Niestety przy dużych i rozbudowanych projektach ten system CMS może mieć problemy z wydajnością oraz z bezpieczeństwem ze względu na ogromną popularność.

Drupal

Z kolei Drupal to bardzo bezpieczny system zarządzania treścią. Jego poziom zabezpieczeń jest najwyższy spośród wszystkich dostępnych systemów CMS na rynku. Z tego powodu często korzystają z niego banki i instytucje rządowe. Drupal zbudowany jest modułowo. Najlepiej sprawdza się przy rozbudowanych portalach. Warto również zdecydować się na ten system, gdy planujemy rozwój strony w przyszłości. Instalacja dodatkowych modułów zwiększa funkcjonalność www i ułatwia rozbudowę witryny. Instalacja samego Drupala jest bardziej skomplikowana i w tym wypadku dobrze jest skorzystać z pomocy agencji. Decydując się na Drupal CMS, trzeba jednak liczyć się również z dużymi wymaganiami serwerowymi. Z drugiej strony każdy z dużych projektów potrzebuje wydajnego serwera.

Joomla

Darmowy CMS Joomla cieszy się popularnością wśród małych i średnich firm. Jest bardzo elastyczny, m.in. pozwala na użycie wielu motywów dla różnych stron. Jego obsługa jest trudniejsza niż Wordpressa, ale nadal pozostaje systemem CMS skierowanym do osób bez specjalistycznej wiedzy programistycznej. Joomla posiada 64 wersje językowe, a instalacje można wykonać samodzielnie. Co ciekawe, użytkownicy systemu mogą pisać własne rozszerzenia, które udostępniają licznej społeczności Joomla. Ten system CMS jest zoptymalizowany pod względem wyszukiwarek, co ułatwia pozycjonowanie strony. Jeśli Wordpress wydaje Ci się zbyt prosty, a Drupal za bardzo zaawansowany, warto pomyśleć właśnie o pośrednim rozwiązaniu, czyli o CMS Joomla. Sprawdź nasze zestawienie - Drupal vs Joomla.

TYPO3

Mniej popularny system zarządzania treścią, ale bardzo kompleksowy. Używany do budowy intranetu czy sieci witryn, czyli wspomagający zarządzanie nie tylko treścią na www, ale całym przedsiębiorstwem. To bardzo dobre rozwiązanie dla korporacji i rozbudowanych platform e-commerce.

Concrete5

Kolejny dobry wybór dla korporacji. Ten system CMS oferuje support stron biznesowych i jest bardzo funkcjonalny. Concrete5 oznacza pełną elastyczność w edytowaniu strony oraz masę ułatwień, takich jak edycja zdjęć czy przetwarzanie formularzy wraz z przechowywaniem w bazie danych. Concrete5 posiada dobre wsparcie techniczne i jest dziecinnie prosty w obsłudze. System jest dobry do samodzielnego tworzenia małych serwisów. To narzędzie przyjemne w obsłudze, jednak nie posiadające szeregu zaawansowanych funkcji, które są niezbędne przy budowie większych serwisów.

Grav

To prosty CMS niewymagający bazy danych, bardzo lekki i szybki w obsłudze. Charakteryzuje się łatwym wdrożeniem i dużą wydajnością. Jest właściwym wyborem dla niewielkich stron, które muszą szybko działać.

Neos

Neos nie jest rozbudowanym narzędziem, ale oferuje wiele funkcjonalności. Posiada prosty interfejs, który umożliwia szybkie i łatwe zarządzanie stroną www. Neos to nowoczesny system zarządzania treścią, z którego zadowoleni są zarówno redaktorzy, programiści, jak i sami użytkownicy.

Ghost

Ghost to rozwiązanie dla blogerów i osób skupionych na treści. Ten system CMS jest skoncentrowany na tworzeniu i edytowaniu tekstu, a nie rozwoju funkcjonalnym strony.

Textpattern

Posiada bardzo minimalistyczny interfejs, dzięki czemu jest łatwy w użyciu i elastyczny. To kolejny system zarządzania treścią idealny do małego biznesu. Posiada wystarczającą ilość motywów, wtyczek i rozszerzeń, a w zestawie oferuje oprogramowanie antyspamowe oraz narzędzie do importowania.

dotCMS

To narzędzie, którego grupą docelową, są programiści. Nie posiada zaawansowanego interfejsu. Sprawdza się doskonale w przypadku rozbudowanej sieci witryn czy aplikacji. Służy do przechowywania i zarządzania informacjami.

Umbraco

System zarządzania treścią, który daje pełną dowolność projektantom stron internetowych, a dzięki otwartemu API oferuje programistom dostęp do kodu. To dobre rozwiązanie dla zaawansowanych i bardzo samodzielnych użytkowników, którzy cenią sobie swobodę działania i elastyczność Umbraco. Ten system CMS sam w sobie nie zawiera jednak całej gamy gotowych rozwiązań w postaci motywów czy szablonów.

Który bezpłatny CMS wybrać?

Jak donosi serwis W3Techs.com, najpopularniejszy darmowy CMS na rynku to Wordpress, który w lutym 2021 roku obsługiwał 64,2% stron internetowych na świecie, na drugim miejscu jest Joomla – 3,5%, a na trzecim Drupal - 2,4%. Ale czy popularność systemu CMS to kryterium, po którym powinno się wybierać system zarządzania treścią dla swojej witryny? Niekoniecznie. Według nas warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  1. typ projektu - zastanów się, jaki cel ma spełniać Twoja witryna, czy jest to tylko wizytówkowa strona, a może planujesz założyć rozbudowany portal z rozszerzonymi funkcjami dla użytkowników. Przemyśl opcję prowadzenia bloga. Postaw sobie cele na przyszłość.
  2. optymalizacja - przeanalizuj system CMS pod względem możliwości edycji i ważnych ustawień z perspektywy SEO. Sprawdź, czy istnieją wtyczki służące optymalizacji, czy jest możliwość ingerencji w kod witryny, np. by edytować adresy URL czy tagi.
  3. rozwój – wybierz oprogramowanie, które jest cały czas rozwijane i ma zorganizowaną, liczną społeczność. Taki system CMS jest bezpieczniejszy.
  4. szczegóły – przeanalizuj dokładnie dostępne na rynku opcje. Postaraj się dopasować oprogramowanie, biorąc pod uwagę potrzeby Twojej firmy dziś, jak i za kilka lat.

Na rynku jest dostępnych około 400 systemów zarządzania treścią. Do wyboru są proste systemy CMS, bezpłatne narzędzia oraz dedykowane korporacyjne oprogramowania. Wybierając, warto zastanowić się przede wszystkim nad potrzebami swojej firmy i właśnie je wziąć pod uwagę. Nie zamykaj swojej stronie drogi do rozbudowy i rozwoju, ale postaraj się racjonalnie ocenić, czy mnogość opcji niektórych systemów CMS jest Ci potrzebna.

Oceń wpis
4.7
Ocena: 4.7 Liczba głosów: 12

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA