Przejdź do treści

Zwiększ sprzedaż, dzięki 27 pomysłom na promocje Black Friday.

Pobierz listę
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

12 darmowych systemów zarządzania treścią (CMS)

Kategoria: 
Data aktualizacji: 
Czas czytania
: 11 min

Założenie własnej strony internetowej nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Liczne rozbudowane systemy zarządzania treścią funkcjonują w licencji Open Source, dlatego samo korzystanie z nich jest bezpłatne. W tym artykule omówimy 12 darmowych CMS-ów. Dowiesz się, czym się charakteryzują i który z nich wybrać w zależności od projektu.

Najlepsze darmowe CMS-y

Co to jest CMS?

CMS (Content Management System, czyli system zarządzania treścią) to oprogramowanie, które umożliwia tworzenie, edycję i zarządzanie treściami cyfrowymi na stronach internetowych edytorom bez specjalistycznej wiedzy technicznej. CMS zawiera interfejs użytkownika, który pozwala w łatwy sposób publikować nowe podstrony i dodawać w nich tekst oraz materiały multimedialne. Umożliwia także pełne zarządzanie strukturą i wyglądem witryny za pomocą np. gotowych szablonów.

Systemy zarządzania treścią często oferują dodatkowe funkcje, takie jak automatyzacja zadań związanych z SEO, optymalizacja wyglądu stron pod urządzenia mobilne oraz integracja z wtyczkami i narzędziami zewnętrznymi.

Rodzaje CMS

Systemy zarządzania treścią można podzielić na 3 kategorie.

Autorski

System stworzony dla konkretnej firmy. Zwykle charakteryzuje się prostą obsługą i dużą wydajnością. Niestety, koszt takiego oprogramowania jest wysoki, a zleceniodawca jest uzależniony od agencji, która realizuje projekt. Warto zdecydować się na taką opcję dopiero, gdy gotowe CMS-y nie spełniają Twoich oczekiwań.

SaaS

Software as a Service to oprogramowanie w chmurze. Usługa, która pozwala na łączenie się z aplikacjami za pomocą internetu. Użytkownik otrzymuje dostęp do platformy, ale nie jest właścicielem danego systemu. Platforma SaaS nie wymaga specjalistycznej wiedzy, nie daje też dostępu do kodu źródłowego. Daje natomiast użytkownikowi szansę korzystania z platformy, która umożliwia mu konfigurację dostosowaną do własnych potrzeb. Oprogramowanie SaaS w prosty sposób pozwala stworzyć i zarządzać witryną. Niestety, takie rozwiązanie ma też minusy – klient nie jest właścicielem strony i nie może np. przenieść jej na inny system. W razie rezygnacji z usługi trzeba w zasadzie przygotować stronę od nowa. Personalizacja ma swoje ramy, a koszt utrzymania finalnie może być wysoki. Płatność za taką stronę rozliczana jest na podstawie abonamentu.

Open Source

Są to darmowe systemy CMS – łatwo dostępne i z dużą liczbą wtyczek. Charakteryzują się bezpłatnymi i częstymi aktualizacjami, które wprowadzają szereg ulepszeń i zabezpieczeń, pełną elastycznością i dużą możliwością personalizacji oraz łatwością obsługi. Według nas Open Source to najlepszy wybór. Aby zdecydować, który darmowy system CMS wybrać, warto przyjrzeć im się bliżej.

Zastosowanie systemów CMS

Większość CMS-ów jest bardzo elastycznych, dlatego mają szerokie zastosowanie. Niektóre starają się jednak specjalizować w konkretnych branżach. Rozważmy kilka przykładów zastosowania systemów zarządzania treścią:

  • blogi – platformy takie jak np. WordPress ułatwiają tworzenie i publikowanie artykułów oraz zarządzanie sekcją komentarzy,
  • strony portfolio – łatwe w obsłudze CMS-y świetnie sprawdzą się, jeśli chcesz np. zaprezentować fotograficzne portfolio,
  • witryny korporacyjne – systemy takie jak np. Drupal oferują zaawansowane opcje zarządzania treścią, które przydadzą się rozbudowanym biznesom,
  • sklepy internetowe – platformy takie jak TYPO3 oferują funkcje zarządzania produktami i zamówieniami, integracje z systemami płatności, narzędzia do obsługi klienta i wiele więcej,
  • strony członkowskie/kursy internetowe – wiele CMS-ów jest wyposażonych w funkcje, które pozwalają zarządzać dostępem do kursów, materiałów szkoleniowych oraz obsługiwać płatności.

Popularne darmowe systemy CMS

Systemy do zarządzania treścią stanowią całkiem sporą grupę na rynku. Wszystkie zaproponowane przez nas są bezpłatne, oparte na licencji Open Source, ale różnią się od siebie np. funkcjami czy dostępnymi wtyczkami. Są systemy CMS stworzone z myślą o dużych platformach sklepowych lub portalach, są też takie, na które lepiej zdecydować się, posiadając startup czy mikrobiznes. Niektóre skierowane są wyłącznie dla osób z wiedzą programistyczną. Jednak zdecydowana większość systemów CMS ma domyślny interfejs.

  1. WordPress

    Bez wątpienia najpopularniejszy na rynku jest WordPress, czyli bardzo intuicyjny w obsłudze system CMS. Dzięki bogatemu wyborowi wtyczek i motywów oferuje możliwość personalizacji. Strony na tym systemie są także przyjazne dla SEO oraz użytkowników. Instalacja WordPressa trwa około 5 minut, a stworzenie bloga 15. Wszystko jest możliwe do wykonania bez specjalistycznej wiedzy użytkownika. WordPress to dobry wybór na początek, chociaż wciąż wiele popularnych brandów cały czas z niego korzysta, np. Sony Music czy zespół rockowy The Rolling Stones. Niestety przy dużych i rozbudowanych projektach ten system CMS może mieć problemy z wydajnością oraz z bezpieczeństwem ze względu na ogromną popularność.

    CMS Wordpress
  2. Drupal

    Drupal to bardzo bezpieczny system zarządzania treścią. Jego poziom zabezpieczeń jest najwyższy spośród wszystkich dostępnych systemów CMS na rynku. Z tego powodu często korzystają z niego banki, instytucje rządowe czy uniwersytety. Drupal jest zbudowany modułowo. Najlepiej sprawdza się przy rozbudowanych portalach. Warto zdecydować się na ten system, gdy planujesz rozwój strony w przyszłości. Instalacja dodatkowych modułów zwiększa funkcjonalność projektu i ułatwia rozbudowę witryny. Instalacja samego Drupala jest bardziej skomplikowana i w tym wypadku dobrze jest skorzystać z pomocy eksperta. Decydując się na Drupal CMS, trzeba liczyć się również z dużymi wymaganiami serwerowymi. Z drugiej strony każdy z większych projektów potrzebuje wydajnego serwera.

    CMS Drupal
  3. Joomla

    Darmowy CMS Joomla cieszy się popularnością wśród małych i średnich firm. Jest bardzo elastyczny, m.in. pozwala na użycie wielu motywów dla różnych stron. Jest nieco trudniejszy w obsłudze niż WordPress, ale nadal pozostaje systemem CMS skierowanym do osób bez specjalistycznej wiedzy programistycznej. Joomla oferuje 64 wersje językowe, a instalację można wykonać samodzielnie. Co ciekawe, użytkownicy systemu mogą pisać własne rozszerzenia, które udostępniają licznej społeczności Joomla. System CMS jest zoptymalizowany pod względem wyszukiwarek, co ułatwia pozycjonowanie strony. Jeśli WordPress wydaje Ci się zbyt prosty, a Drupal za bardzo zaawansowany, warto pomyśleć właśnie o pośrednim rozwiązaniu, czyli o CMS Joomla. Sprawdź nasze zestawienie - Drupal vs Joomla.

    CMS Joomla
  4. TYPO3

    TYPO3 to nieco mniej popularny system zarządzania treścią, ale bardzo kompleksowy. Jest wykorzystywany do budowy intranetów czy sieci witryn, czyli wspomaga zarządzanie nie tylko treścią na www, ale w całym przedsiębiorstwie. To bardzo dobre rozwiązanie dla korporacji i rozbudowanych platform e-commerce. Jego najważniejsze funkcje obejmują:

    • zarządzanie treścią – system wspiera planowanie treści, modelowanie, zaawansowane procesy tworzenia treści i zarządzanie cyfrowymi zasobami mediów (DAM),
    • narzędzia marketingu cyfrowego – TYPO3 ułatwia integrację z różnymi narzędziami, które mają zastosowanie w marketingu internetowym,
    • profesjonalne wsparcie – CMS łączy zalety podejścia Open Source z profesjonalnym wsparciem oferowanym przez twórców oprogramowania, które jest dostosowane do potrzeb rozbudowanych przedsiębiorstw.
    CMS TYPO3
  5. Concrete5

    Concrete5 oznacza pełną elastyczność w edytowaniu strony oraz masę ułatwień, takich jak edycja zdjęć czy przetwarzanie formularzy wraz z przechowywaniem w bazie danych. Concrete5 ma dobre wsparcie techniczne i jest bardzo prosty w obsłudze. System jest dobry do samodzielnego tworzenia małych serwisów. To narzędzie przyjemne w obsłudze, jednak nieoferujące szeregu zaawansowanych funkcji, które są niezbędne przy budowie większych serwisów.

    CMS Concrete5
  6. Contao

    Contao to rozbudowany system CMS typu Open Source, który umożliwia tworzenie profesjonalnych stron i skalowalnych aplikacji internetowych. Jest rozwijany od 2006 roku. Cechy charakterystyczne Contao to:

    • bezpieczeństwo i niezawodność – wysokie standardy rozwoju, regularne aktualizacje, szybkie i niezawodne poprawki,
    • uniwersalność – CMS sprawdzi się w zarządzaniu licznymi witrynami z jednego panelu, utrzymywaniu strony wielojęzycznej, a także wtedy, gdy potrzebujesz rozbudowanych opcji zarządzania użytkownikami,
    • dostosowanie do SEO – Contao ułatwia wiele prac związanych z optymalizacją strony pod kątem pozycjonowania.
    CMS Contao
  7. Grav

    Grav to prosty CMS niewymagający bazy danych, bardzo lekki i szybki w obsłudze. Charakteryzuje się łatwym wdrożeniem i dużą wydajnością. Jest właściwym wyborem dla niewielkich stron, które muszą szybko działać. W jego przypadku warto zwrócić uwagę na:

    • przystępność – Grav oferuje intuicyjny plugin administracyjny, który ułatwia konfigurację i tworzenie treści,
    • łatwą obsługę – wbudowany Package Manager umożliwia szybkie wyszukiwanie, instalowanie i aktualizowanie rozszerzeń oraz motywów,
    • zarządzanie wyglądem – funkcja dziedziczenia motywów i modyfikowania tylko potrzebnych elementów, która ułatwia aktualizacje,
    • szerokie zastosowanie – Grav ma wiele wbudowanych szablonów, które pozwolą stworzyć praktycznie każdy typ strony.
    CMS Grav
  8. Neos

    Neos nie jest rozbudowanym narzędziem, ale oferuje wiele funkcji. Ma prosty interfejs, który umożliwia szybkie i łatwe zarządzanie stroną www. To nowoczesny system zarządzania treścią, z którego zadowoleni są zarówno redaktorzy, programiści, jak i sami użytkownicy. Oto kilka powodów, dlaczego tak jest:

    • zaawansowane opcje dla deweloperów – Neos umożliwia modelowanie treści zgodnie z potrzebami, łatwe integrowanie zewnętrznych systemów oraz planowanie rozszerzeń,
    • wsparcie dla wielu witryn i języków – CMS zawiera funkcję, która pozwala zarządzać wieloma witrynami i językami z jednej instancji, co jest idealne dla organizacji działających na szerszą skalę,
    • elastyczność i rozbudowa – w przypadku Neos dostępnych jest ponad 640 darmowych dodatków.
    CMS Neos
  9. Ghost

    Ghost to rozwiązanie dla blogerów i osób skupionych na treści. Ten system CMS jest skoncentrowany na tworzeniu i edytowaniu tekstu, a nie rozwoju funkcjonalnym strony. Właściciele stron, którym zależy przede wszystkim na tworzeniu treści, docenią następujące funkcje:

    • łatwe projektowanie stron – Ghost daje pełną kontrolę nad wyglądem witryny i umożliwia łatwe dostosowanie projektu do własnych potrzeb. Użytkownicy są w stanie wybierać z setek gotowych motywów lub tworzyć własne od podstaw,
    • optymalizacja konwersji i zarządzanie odwiedzającymi – CMS obejmuje takie funkcje jak formularze zapisu oraz płatne i darmowe subskrypcje,
    • zarządzanie treścią – Ghost ułatwia wzbogacanie contentu za pomocą takich elementów jak galerie obrazów, GIF-y, filmy, nagrania dźwiękowe, produkty, pola informacyjne, pliki do pobrania, zakładki i wiele więcej.
    CMS Ghost
  10. Textpattern

    Textpattern ma bardzo minimalistyczny interfejs, dzięki czemu jest łatwy w użyciu i elastyczny. To kolejny system zarządzania treścią idealny do małego biznesu. Oferuje solidną liczbę motywów i rozszerzeń, a w zestawie ma oprogramowanie antyspamowe oraz narzędzie do importowania. Oto kilka powodów, dla których warto skorzystać z Textpattern:

    • świetny fundament – rdzeń CMS-a jest specjalnie uproszczony, aby rozbudowywanie go pod własne potrzeby było łatwiejsze,
    • elastyczność – Textpattern zawiera zaawansowany język szablonów oparty na znacznikach, który pozwala optymalizować i dostosowywać strukturę strony na wiele sposobów,
    • aktywna społeczność – CMS jest rozwijany od ponad 20 lat, a jego społeczność przez ten czas zgromadziła wiele przydatnych materiałów.
    CMS Textpattern
  11. dotCMS

    To narzędzie, którego grupą docelową, są zespoły programistów i managerów contentu. Nie ma zaawansowanego interfejsu. Sprawdza się doskonale w przypadku rozbudowanej sieci witryn czy aplikacji. Służy do przechowywania i zarządzania informacjami. Użytkownicy dotCMS cenią w nim:

    • zarządzanie contentem – dotCMS pozwala automatycznie tłumaczyć treści oraz w łatwy sposób strukturyzować i rozmieszczać content w obrębie całej witryny,
    • optymalizacja – funkcja testów A/B pomaga ustalić, jakie formaty i układy treści najlepiej docierają do odbiorców,
    • elastyczność i uniwersalność – niezależnie od tego, czy przeprowadzasz konsolidację wielu systemów CMS, czy też istniejący system po prostu nie spełnia Twoich oczekiwań, dotCMS dostosuje się do Twoich potrzeb,
    CMS dotCMS
  12. Umbraco

    System zarządzania treścią, który daje pełną dowolność projektantom stron internetowych, a dzięki otwartemu API oferuje programistom dostęp do kodu. To dobre rozwiązanie dla zaawansowanych i bardzo samodzielnych użytkowników, którzy cenią sobie swobodę działania i elastyczność Umbraco. Ten system CMS sam w sobie nie zawiera jednak całej gamy gotowych rozwiązań w postaci motywów czy szablonów. W Umbraco CMS na uwagę zasługują:

    • zaawansowany system podglądów – dzięki niemu dopilnujesz tego, aby content poprawnie wyświetlał się na wszystkich urządzeniach,
    • zapisywanie wersji i kopie zapasowe – jeśli uznasz to za słuszne, w każdej chwili możesz wrócić do poprzednich, automatycznie zapisywanych wersji contentu,
    • biblioteka mediów – śledź i przeglądaj wszystkie swoje obrazy, pliki PDF, GIF-y, filmy i inne multimedia w konfigurowalnej bibliotece multimediów Umbraco.
    CMS Umbraco

Który bezpłatny CMS wybrać?

Jak donosi serwis W3Techs.com, najpopularniejszy darmowy CMS na rynku to WordPress, który w maju 2024 roku obsługiwał 62,8% stron internetowych na świecie. Na drugim miejscu jest Joomla (2,4%), a na trzecim Drupal (1,4%). Ale czy popularność systemu CMS to kryterium, po którym powinno się wybierać system zarządzania treścią dla swojej witryny? Niekoniecznie. Według nas warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  1. Typ projektu - zastanów się, jaki cel ma spełniać Twoja witryna, czy jest to tylko wizytówkowa strona, a może planujesz założyć rozbudowany portal z rozszerzonymi funkcjami dla użytkowników. Przemyśl opcję prowadzenia bloga. Postaw sobie cele na przyszłość.
  2. Optymalizacja - przeanalizuj system CMS pod względem możliwości edycji i ważnych ustawień z perspektywy SEO. Sprawdź, czy istnieją wtyczki służące optymalizacji, czy jest możliwość ingerencji w kod witryny, np. aby edytować adresy URL czy tagi.
  3. Rozwój – wybierz oprogramowanie, które jest cały czas rozwijane i ma zorganizowaną, liczną społeczność. Taki system CMS jest bezpieczniejszy.
  4. Szczegóły – przeanalizuj dokładnie dostępne na rynku opcje. Postaraj się dopasować oprogramowanie, biorąc pod uwagę potrzeby Twojej firmy dziś, jak i za kilka lat.

Na rynku jest dostępnych około 400 systemów zarządzania treścią. Do wyboru są proste systemy CMS, bezpłatne narzędzia oraz rozwiązania przygotowane pod konkretne firmy. Wybierając system dla siebie, warto zastanowić się przede wszystkim nad potrzebami swojej firmy. Nie zamykaj swojej stronie drogi do rozbudowy i rozwoju, ale postaraj się racjonalnie ocenić, czy mnogość opcji niektórych systemów CMS jest Ci potrzebna.

Oceń wpis
4.7
Ocena: 4.7 Liczba głosów: 13

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA