Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Ghost CMS – co to jest?

Opublikowane: 
Czas czytania
: 3 min

Ghost CMS – definicja

Ghost CMS to darmowa platforma blogowa, wydana w 2013, funkcjonująca w charakterze open source. Została napisana w JavaScript i jest dystrybuowana pod MIT License. Do jej wprowadzenia w dużej mierze przyczyniła się udana kampania na Kickstarterze. Ostatnia stabilna wersja na dzień 07.08.2022 to 4.32.3, wydana 14.01.2022.

CMS Ghost może funkcjonować jako tradycyjny Content Management System lub jako headless CMS. Uznawany jest za świetną alternatywę dla WordPressa.

System Ghost działa także w 2 wariantach – self-hosted oraz Pro. Wersja Pro jest płatna i funkcjonuje w kilku przedziałach cenowych. Na ostateczny koszt wpływa także liczba użytkowników, jaką zamierzasz obsługiwać:

CMS Ghost

Źródło: Ghost

Ghost Pro jest łatwiejszy w obsłudze, gdyż w jego przypadku nie musisz przejmować się wieloma kwestiami technicznymi, jak choćby aktualizacją oprogramowania. Takimi aspektami zajmują się sami dostawcy platformy. Droższe plany wiążą się z dodatkowymi korzyściami, np. priorytetową obsługą działu supportu.

W przypadku rozwiązania self-hosted do dyspozycji masz dokładnie te same funkcjonalności, a do tego nie są nakładane na Ciebie żadne ograniczenia. Jedyną barierą jest to, jak zorganizujesz swoje zasoby. Przykładowo możesz dowolnie zwiększyć liczbę obsługiwanych użytkowników, jeśli tylko zadbasz o odpowiedni hosting – w wariancie Pro w tym celu musiałbyś przechodzić na droższe pakiety.

Z taką wolnością wiążą się także oczywiste zobowiązania – musisz sam zająć się instalacją i aktualizacją oprogramowania. Rozwiązując poważne problemy techniczne, będziesz zdany tylko na siebie.

Ghost CMS – najważniejsze funkcjonalności

System Ghost wyposażony jest w wiele funkcji zasługujących na uwagę.

1. Zarządzanie stroną

System Ghost pozwala prowadzić stronę w wielu językach i elastycznie dostosowywać strefę czasową. Funkcja ta przyda się, jeśli docierasz do użytkowników z całego świata.

Dzięki omawianej platformie będziesz także w stanie dbać o swój branding – zintegrowane funkcje pozwalają w łatwy sposób zamieścić logo w dowolnym miejscu strony oraz powiązać witrynę z kontami w mediach społecznościowych.

CMS Ghost może także pochwalić się świetnym interfejsem użytkownika – na pewno docenią go nowi użytkownicy, którzy nie dysponują wysokimi umiejętnościami technicznymi.

2. Organizacja treści

Korzystając z Ghost CMS, możesz organizować swój content za pomocą dynamicznych tagów oraz dodawać wewnętrzne tagi. W rozpowszechnianiu contentu pomoże także funkcja planowania przyszłych publikacji.

Omawiane rozwiązanie oferuje także wbudowane funkcje wspierające publikację podcastów. Ghost CMS generuje także automatycznie RSS feed dla wszystkich tagów, kolekcji oraz autorów.

3. SEO

Ghost CMS zawiera funkcje, które pomogą w optymalizacji najważniejszych aspektów SEO, jak plik robots.txt, XML sitemapy, struktury adresów URL, znaczniki meta i wiele więcej.

4. Bezpieczeństwo

Twórcy przeprowadzają regularne testy swojej bazy kodu open source i infrastruktury hostowanej.

Zapewnia to bezpieczeństwo zarówno dla użytkowników wersji self-hosted, jak i Pro.

Omawiana platforma wykorzystuje także oprogramowanie ORM oraz konstruktor zapytań i nie generuje swoich surowych zapytań SQL, minimalizując w ten sposób ryzyko wstrzyknięć SQL. Z kolei próby logowania użytkowników są stale skanowane za pomocą NSP, aby chronić przed atakami typu brute-force.

Ghost CMS – zalety

Ghost CMS jest świetnie zoptymalizowany; oferuje mnóstwo rozszerzeń oraz zapewnia rozbudowaną dokumentację techniczną. Stanowi znakomite rozwiązanie, gdy Twoim głównym celem jest blogowanie. Jeśli wdrożysz Ghost CMS jako system headless, będziesz w stanie jeszcze skuteczniej dostarczać zróżnicowane treści niezależnie od tego, z jakich urządzeń i przeglądarek korzystają Twoi odbiorcy.

Ghost nie sprawdzi się jednak za dobrze, jeśli chcesz tworzyć rozbudowane portale lub oferować funkcje e-commerce.

Oceń wpis
4.6
Ocena: 4.7 Liczba głosów: 28

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA