Dlaczego responsywne strony www są lepsze od wersji mobilnej?

Użytkownicy urządzeń mobilnych wytwarzają już około 50% całego ruchu w Internecie. Z uwagi na to, każdy szanujący się właściciel portalu informacyjnego, bloga czy sklepu internetowego, powinien dostosować swoją stronę internetową tak, aby była ona dopasowana do smartfonów czy tabletów. W innym przypadku może stracić właśnie połowę ruchu na swojej stronie albo po prostu nigdy go nie doświadczyć. Warto też wiedzieć o tym, że wyszukiwarka Google preferuje strony przyjazne urządzeniom mobilnym. Istnieją dwie możliwości, na które możesz się zdecydować przy dostosowywaniu strony internetowej pod urządzenia mobilne – wersja mobilna strony lub responsywna strona www– którą lepiej wybrać?

Projektowanie responsywnych stron www

Mobilna wersja strony a responsywna strona www

Mobilna wersja strony to twór, który posiada oddzielne pliki niż wersja desktopowa oraz odmienną ścieżkę dostępu, a także własną strukturą w katalogu oraz subdomenę np. m.orange.pl. Kiedyś tworzenie mobilnych wersji stron internetowych było powszechne, nasze telefony czy smartfony posiadały słabsze podzespoły, a Internet mobilny był o wiele wolniejszy. W wersji mobilnej strony internetowej nie znajdziesz wielu grafik, a nawet, bardzo często, wszystkich elementów i możliwości, które znajdują się na niej w wersji desktopowej. Natomiast wersja responsywna strony www, to często ta sama strona internetowa, co w wersji desktopowej, lecz przystosowana do wyświetlania treści na różnych ekranach urządzeń mobilnych.

Porównanie wersji mobilnej strony internetowej i strony responsywnej

Strona responsywna za pomocą pojedynczej implementacji może dopasowywać się do różnych wymiarów ekranów urządzeń, dlatego może być wyświetlana zarówno na tabletach, smartfonach, jak i komputerach. Mobilna wersja strony internetowej to wersja dedykowana jedynie urządzeniom mobilnym.

Równorzędność treści i możliwości

Responsywna strona www oferuje równorzędność treści i możliwości pełnej strony internetowej niezależnie od tego, czy wyświetlana jest na smartfonie, czy komputerze. Inaczej rzecz wygląda w przypadku wersji mobilnej strony internetowej, która przeznaczona jest jedynie na urządzenia mobilne i ze względu na powielanie treści, ale także np. szybkość ładowania, nie zawiera w sobie wszystkich niezbędnych elementów strony.

RWD vs. Mobile a SEO

Responsywna strona internetowa jest łatwiejsza do znalezienia dla wyszukiwarek internetowych. Mobilne wersje stron internetowych posiadają inny URL niż wersje desktopowe, dlatego też nie zawsze rankują tak wysoko, jak ich desktopowe siostry. W rezultacie pojawiają się na niższych pozycjach w wyszukiwarce. Dodatkowo wpisując adres desktopowy na urządzeniach mobilnych, potrzebne będą przekierowania, które dodatkowo zajmą czas i wydłużą ładowanie się wersji mobilnej. Responsywne strony internetowe nie mają takich problemów, dlatego posiadając takową nie musisz martwić się o SEO czy przekierowania.

Utrzymanie strony internetowej

Responsywna strona internetowa jest łatwiejsza w utrzymaniu pod względem treści czy wszelkich udogodnień i możliwości, gdyż tak naprawdę wszystko jest zachowywane ze strony desktopowej i dopasowywane pod wyświetlacz np. smartfona. Tymczasem strona mobilna jest oddzielnym bytem.

Co tańsze, a co droższe

Jedną z wad responsywnej strony www jest fakt, że jej stworzenie jest droższe niż mobilnej wersji strony internetowej. Podobnie dzieje się z umiejętnościami projektanta strony, które muszą być większe niż przy projekcie wersji mobilnej. Dlatego warto przy tym dobierać taką firmę np. software house lub freelancera, którzy znają się na rzeczy i są polecani chociażby w sieci.

Szybkość ładowania strony

Kolejną wadą stron responsywnych bywa to, że ładują się wolniej od wersji mobilnych. Oczywiście należy pamiętać o tym, że istnieją techniki, które mogą temu zapobiegać, jednak fakt, że strona responsywna dopasowuje się do urządzenia, na którym jest wyświetlana, zajmuje jej trochę czasu, dodatkowo zazwyczaj posiada więcej plików i grafik niż mobilne wersje stron internetowych.

Wykonywanie skomplikowanych zadań

Możliwość wykonywania skomplikowanych zadań trudno jest dopasować pod każde urządzenie. Arkusze, tabele porównawcze, wizualizacje niekoniecznie tak samo dobrze wyświetlą się na wszystkich urządzeniach przy responsywnej stronie internetowej, natomiast projektanci wersji mobilnych bardzo często w tym przypadku decydują się na pominięcie tego typu elementów, szczególnie z uwagi na to, że użytkownicy smartfonów nie przepadają za wykonywaniem na nich skomplikowanych czynności.

Responsywna strona internetowa ma sporą przewagę nad wersją mobilną strony internetowej. Jednak nie zawsze musi być dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od tego, co chcesz pokazać użytkownikom urządzeń mobilnych i w jakim stopniu potrzebne są im wszystkie funkcje, które posiada Twoja strona dla biznesu w wersji desktopowej.

Potrzebujesz pomocy przy wdrożeniu strony responsywnej?

Napisz do nas