Magento multistore – zbuduj kilka sklepów Magento jednocześnie

Prowadzenie sklepu internetowego Magento to nie lada wyzwanie. Jako jego właściciel musisz dbać o wiele aspektów – bezpieczeństwo, stan techniczny, marketing, zarządzanie asortymentem itp. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli zamierzasz prowadzić kilka sklepów jednocześnie. Z pomocą przychodzi wtedy Magento multistore. Na czym polega to rozwiązanie? Jakie są jego zalety i jak je wdrożyć? Tego dowiesz się z artykułu.

Magento Multistore - kilka sklepów internetowych jednocześnie

Magento multistore – czym jest?

Magento multistore to funkcjonalność, która pozwala z poziomu jednego panelu administratora zarządzać wieloma sklepami internetowymi. Umożliwia ona m.in.:

 • korzystanie z jednej lub z wielu domen,
 • prowadzenie sklepów w różnych językach,
 • używanie różnych walut,
 • stworzenie osobnego katalogu dla każdego ze sklepów lub udostępnienie jednego dla wszystkich,
 • zawężanie wybranych kategorii, producentów czy osobnych produktów jedynie do wybranych sklepów,
 • korzystanie z różnych funkcjonalności w poszczególnych sklepach (np. jeden z nich może mieć blog, a drugi nie),
 • zawieranie innych domyślnych metod płatności i sposobów wysyłki towarów.

Warto pamiętać, aby nie mylić Magento multistore ze sklepem z kilkoma wersjami językowymi. Możliwości tej funkcjonalności są naprawdę spore i nic nie stoi na przeszkodzie, aby dwa sklepy (lub więcej) zarządzane z poziomu tego samego panelu administratora znacząco się od siebie różniły.

Magento multistore – jak wygląda to w praktyce?

Sama idea Magento multistore jest całkiem prosta. Można ją podzielić na 4 główne elementy w hierarchii – część globalna, witryna, sklep i widok sklepu.

 1. Część globalna - element ten znajduje się na szczycie hierarchii i odnosi się do całościowej instalacji sklepu Magento. W jej skład wchodzą domyślne ustawienia, asortyment i inne informacje, które są konieczne do stworzenia sklepów i widoków sklepu.
 2. Witryna - część ta obejmuje całościowo pojęte strony internetowe – na tym etapie w hierarchii znajdują się zatem różne subdomeny, na których zamierzasz prowadzić sklepy internetowe. Na tym samym szczeblu zarządza się także takimi kwestiami jak ceny, podatki, waluty, opcje płatności, opcje dostawy, produkty czy klienci.
 3. Sklep - jest to część strony, która jest wykorzystywana do zarządzania kategoriami, jak i generalnie pojętym front-endem.
 4. Widok sklepu - ostatni poziom to wizualna reprezentacja samego sklepu internetowego. To tutaj ustala się różne języki, waluty czy nawet inną szatę graficzną.

Magento multistore – przykładowe konfiguracje

Domyślnie każdy sklep ma jedną witrynę, sklep oraz widok sklepu. W przypadku Magento multistore w grę wchodzą różne kombinacje, np.:

 • 1 witryna, 1 sklep, 2 widoki sklepów – bardzo proste rozwiązanie, w którym widoki sklepów różnią się między sobą jedynie wersją językową.
 • 1 witryna, 5 sklepów, 5 widoków sklepów – do takiej sytuacji może dojść, gdy jedynie inna wersja językowa nie wystarczy i każdy sklep oraz widok sklepu wiąże się z większą ilością zmian, np. inną walutą, regulaminem, podatkami, metodami dostawy itp.
 • 2 witryny, 2 sklepy, 2 widoki sklepów – jest to najbardziej złożona wersja, w przypadku której możemy mieć do czynienia z 2 sklepami na osobnych domenach, które kompletnie różnią się wyglądem, a do tego oferują zupełnie inny asortyment, metody płatności czy podstawowe funkcjonalności.

Jak skorzystać z multistore w Magento 2?

Wprowadzenie omawianej funkcji będzie nieco się różnić w zależności od tego, czy zamierzasz zakładać sklepy na jednej lub wielu subdomenach.

Sklepy z różnymi subdomenami:

 • sklep1.xyz.pl
 • sklep2.xyz.pl

Sklepy na tej samej domenie:

 • xyz.pl/sklep1
 • xyz.pl/sklep2

Omówmy, jak mniej więcej wygląda proces wprowadzenia funkcji multistore. W panelu platformy Magento przejdź do Sklepy > Ustawienia > Wszystkie sklepy. Znajdziesz tam takie funkcje jak Utwórz widok sklepu, Utwórz sklep, Utwórz witrynę.

Magento multistore - tworzenie witryny

Wybierz opcję Utwórz witrynę.

W poniższych polach wpisz odpowiednie informacje – przede wszystkim nie zapomnij kodu strony:

Magento multistore kod

Przejdź jeszcze raz do Sklepy > Ustawienia > Wszystkie sklepy. Kliknij Utwórz sklep. Wybierz Witrynę, do której chcesz przyporządkować nowy sklep:

Magento multistore - konfiguracja

Przejdź ostatni raz do Sklepy > Ustawienia > Wszystkie sklepy. Kliknij Utwórz widok sklepu.

Na tym etapie stworzysz nowy widok sklepu. Jak widać, można wybrać, do której Witryny oraz Sklepu ma być on przyporządkowany (na poniższym przykładzie Witryna to test2, a Sklep to sklep1):

Magento multistore - konfiguracja sklepu

Dzięki powyższemu procesowi przygotowałeś nową witrynę, sklep oraz widok sklepu. Możesz przejść do Sklepy > Ustawienia > Konfiguracja, aby wybrać poszczególne z nich i edytować takie elementy jak Ustawienia waluty, Kontakty, Sprzedaż, WEB API i wiele więcej.

Aby poznać inne szczegóły techniczne dotyczące tworzenia Magento multistore, przejdź tutaj i tutaj.

Chcesz skorzystać z funkcji Magento multistore?

Skontaktuj się z nami