October CMS – co to jest?

October CMS – definicja

October CMS to system zarządzania treścią funkcjonujący w charakterze self-hosted. Oparty jest na języku PHP i frameworku aplikacji internetowych Laravel. Technologia jest reklamowana jako „zaprojektowana przez developerów dla developerów”, dlatego oferuje nie tylko funkcje typowe dla CMS-ów, ale także rozbudowane narzędzia przydatne przy tworzeniu od podstaw rozszerzeń.

Według serwisu BuiltWith na October CMS obecnie funkcjonuje niemal 60 000 stron internetowych. Większość z nich pochodzi z USA, Rosji, Holandii i Niemiec.

Część kodu źródłowego October CMS jest dostępna publicznie, jednak korzystanie z niego wymaga zakupu licencji – w listopadzie 2022 roku pojedyncza kosztowała 19$. Użytkownicy chcący korzystać z nielimitowanej liczby licencji, muszą opłacać subskrypcję, która wynosi 19$ na miesiąc lub 228$ rocznie (ceny na listopad 2022).

October CMS – podstawowe informacje

  • Rodzaj oprogramowania – Content Management System
  • Rok wydania – 2014
  • Dystrybucja – zamknięte oprogramowanie
  • Oficjalna strona – octobercms.com

CMS oparty na Laravel

October to CMS oparty o Laravel. Filozofie obu rozwiązań skupiają się na szybkości działania, optymalizacji jakości pracy oraz prostocie. Sam Laravel odznacza się z kolei świetnym kodem oraz architekturą, co bardzo pomaga w realizacji projektów, gdyż deweloperzy nie muszą tworzyć fundamentu kodu od podstaw.

Najważniejsze funkcjonalności October CMS

Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z omawianego CMS-a, zachęcić Cię do tego mogą następujące czynniki:

  1. Narzędzia pomocne na początkowych etapach prac – October pozwala w łatwy sposób przygotować fundamentalne bloki pod projekty witryn jak strony, układy i komponenty.
  2. Łatwe i regularne aktualizacje – omawiany CMS regularnie publikuje aktualizacje z myślą o bezpieczeństwie, które można w łatwy sposób zainstalować jednym kliknięciem.
  3. Możliwość dodawania własnych funkcji – użytkownicy platformy October mogą poszerzyć działania CMS-a dzięki licznym rozszerzeniom, które bezproblemowo integrują się z back-endem i front-endem.
  4. Rozbudowana dokumentacja – dzięki szczegółowej dokumentacji opanowanie platformy jest znacznie łatwiejsze dla nowych użytkowników.

October CMS – dla kogo?

October CMS został stworzony z myślą o developerach, aby pomóc im w tworzeniu przede wszystkim rozwiązań dla siebie lub ich własnych klientów. Jeśli dysponujesz umiejętnościami technicznymi, śmiało skorzystaj z tego rozwiązania.

Choć October jest przystępny w obsłudze, to samodzielne tworzenie na nim strony nie jest wskazane – w tym celu lepiej wynajmij specjalistów, aby następnie blisko współpracować z nimi nad wszystkimi szczegółami samej witryny.

Sam October sprawdzi się w przypadku małych, jak i dużych stron.

Szukasz CMS-a opartego o Laravel?

Doradzimy Ci w wyborze!
Udostępnij artykuł:
Oceń stronę:
0.0