Drupal czy Joomla? Na który CMS warto się zdecydować?

Drupal i Joomla to jedne z najlepszych systemów zarządzania treścią. Oba to oprogramowania Open Source, które można skonfigurować na dowolnym serwerze. Zapewniają dużą kontrolę nad wyglądem i użytecznością witryny. Każda z platform posiada jednak inną konfigurację i jest skierowana do różnych odbiorców.

Dowiedz się, jak wygląda porównanie Drupal vs. Joomla, dopasuj CMS do specyfiki Twojego biznesu, zdecyduj, który wybierasz – Drupal czy Joomla.

Drupal czy Joomla - co wybrać?

Popularna Joomla

Joomla znajduje się w czołówce najczęściej używanych CMS-ów na świecie, cały czas jest rozwijana, korzystają z niej tysiące ludzi, firm i organizacji. To oparty na PHP system, który umożliwia stworzenie każdego rodzaju strony internetowej. Pozwala na dużą kontrolę nad zarządzaną witryną. Dzięki Joomli właściwie każdy może prowadzić swoją stronę www, bez znajomości jakichkolwiek języków programowania, a nawet podstaw HTML. Joomla to narzędzie do sprawnego i wygodnego zarządzania witryną, umożliwia publikację różnego rodzaju treści – zdjęć, filmów, tekstów. Obsługa systemu odbywa się przez zwykłą przeglądarkę, a panel administracyjny jest dostępny w języku polskim.

Niszowy Drupal

Drupal to rozbudowany CMS, pozytywnie postrzegany przez devepolerów, cieszący się mniejszą popularnością wśród użytkowników niż Joomla. To bardzo kompleksowy system, który przypomina platformę dla programisty, jego instalacja wymaga specjalistycznej wiedzy. Mimo to wiele dużych marek z niego korzysta. Rozszerzony panel administracyjny posiada wiele przydatnych funkcji. Instalacja Drupala nie należy do najprostszych, ale samo zarządzanie systemem jest bardzo intuicyjne.

Drupal vs. Joomla – porównanie

Porównajmy oba CMS-y biorąc pod uwagę ich funkcjonalności, bezpieczeństwo, możliwości dostosowania oraz obsługę.

Drupal vs. Joomla – bezpieczeństwo

Luki w obu oprogramowaniach są szybko wykrywane i niwelowane. Drupal i Joomla są bardzo dobrze chronione, dodatkowo w obu przypadkach istnieje możliwość dodania rozszerzeń, które zwiększają poziom bezpieczeństwa danej witryny. Użytkownicy zarówno Drupala, jak i Joomli mają bardzo dobrze zabezpieczone strony, a tym samym dane klientów – jeśli oczywiście aktualizują oprogramowanie i chronią swoje panele administracyjne silnymi hasłami.

Drupal vs. Joomla – funkcjonalności

Oba CMS-y oferują bogaty wybór modułów. Joomla posiada 8 tysięcy rozszerzeń, które pozwalają na dodanie nowych funkcjonalności stronie internetowej, natomiast CMS Drupal ma ich aż 40 tysięcy. Oba programy posiadają bogaty wybór wtyczek i modułów, z drugiej strony dają możliwość konfiguracji od podstaw. Osoby posiadające jakiekolwiek doświadczenie w programowaniu, nie powinny mieć problemu z używaniem ani Joomla, ani Drupala. Jeśli jednak brać pod uwagę tylko gotową ofertę, to Drupal daje więcej możliwości.

Drupal vs. Joomla – obsługa

Joomla jest łatwiejsza w użytkowaniu. Twórcy Drupala zakładają, że osoba edytująca stronę zna HTML. Joomla ma rozbudowany i intuicyjny panel oraz posiada opisy konkretnych ustawień. Ze względu na to, że system daje wiele możliwości, aby każdy użytkownik mógł się w nim odnaleźć, po nakierowaniu kursora na dane ustawienie, wyskakuje okienko z opisem. Drupal natomiast posiada jeszcze więcej wbudowanych, zaawansowanych opcji do zarządzania witryną, rejestruje nawet zapytania klientów, które wpisują na stronie, zawiera więcej szczegółowych ustawień niż Joomla. Pytanie, czy wszystkie są Ci potrzebne.

Drupal vs. Joomla – możliwości

Oba systemy są dobrą opcją dla prawie każdego rodzaju stron internetowych. Posiadają tak wiele motywów, że potrafią dostosować się do różnych witryn. Zarówno Drupal, jak i Joomla pozwalają na zbudowanie sklepu internetowego, klasycznej strony wizytówkowej czy firmowej. Oba systemy są w pełni konfigurowalne.

Drupal czy Joomla – projekty

Oba systemy cieszą się popularnością wśród znanych firm, instytucji czy organizacji. Poniżej znajdziesz kilka przykładów ich wykorzystania.

Strony postawione na Drupalu

Najlepszy uniwersytet na świecie - Harvard ma stronę na Drupalu.

strona na drupalu - harvard

Strona Komisji Europejskiej na Drupalu:

Strona Komisji Europejskiej na Drupalu

Strony postawione na Joomla

Strona francuskiej marki samochodowej Peugeot korzysta z CMS Joomla:

strona peugeot

Strona Linuxa również jest postawiona na Joomli.

Strona Linuxa na Joomli

Drupal czy Joomla?

Który z CMS-ów wybrać? Joomla jest łatwa w użyciu, posiada wiele funkcji i dodatkowych wtyczek, dużo osób na całym świecie korzysta z tego CMS-a. Oferuje wbudowaną, wysoką wydajność, lubi się z SEO. Joomla pasuje do każdego projektu. Drupal jest dobrym wyborem dla stron i portali, które mierzą się z dużą ilością odwiedzin na co dzień. Jego wydajność jest bardzo wysoka, dobrze sprawdzi się na stronach firmowych. Dobrze się skaluje. Posiada tysiące modułów, motywów, jest wszechstronny. Jednak wymaga specjalisty do wdrożenia i przeszkolenia zespołu. Drupal czy Joomla? Dla początkujących – Joomla; dla przedsiębiorstw, rozbudowanych portali – Drupal. Oba systemy można rozbudowywać i dopasowywać do swoich potrzeb, żaden z nich nie jest gorszy czy lepszy, różnią się po prostu tym, do kogo są skierowane.

Myślisz o wdrożeniu strony na Drupalu?

Poznaj naszą ofertę