Drupal vs Wordpress - na co się zdecydować tworząc stronę internetową?

Drupal vs WordPress – co lepiej wybrać do stworzenia strony internetowej? Jest to trudne pytanie, gdyż oba CMS-y posiadają zarówno wady i zalety. Dlatego to, który z systemów zarządzania treścią wybierzesz, zależy przede wszystkim od tego, czy decydujesz się na mniejszy, czy większy projekt, a także od Twojej wiedzy programistycznej.

Drupal vs Wordpress- porównanie

Zalety WordPressa

WordPress to system zarządzania treścią, który swoją popularność zdobył głównie poprzez łatwość obsługi oraz liczbę wtyczek, dzięki którym można konfigurować stronę internetową czy samego CMS-a. WordPress nie wymaga znajomości języków takich, jak HTML czy PHP. W WordPressie znajdziesz preinstalowaną funkcję, poprzez którą w prosty sposób możesz instalować szablony strony czy wtyczki, poszerzające możliwości strony.

Kolejną istotną zaletą WordPressa jest jego społeczność, czyli ludzie, którzy udzielają się na forach i innych miejscach w sieci, pomagając w różnych problemach z działaniem czy modyfikowaniem tego CMS-a.

Wtyczki to powód, dla którego WordPress w ogóle został uznany za system zarządzania treścią, a nie skrypt do blogowania. Ilość wtyczek dostępna na stronie WordPressa liczona jest w tysiącach, a spora część z nich dostępna jest za darmo. WordPress posiada ogromną ilość darmowych motywów, którymi można modyfikować wygląd strony internetowej. Oczywiście istnieją również płatne, bardziej zaawansowane i ciekawe.

Zalety Drupala

Już w standardowej wersji Drupal posiada wszelkie niezbędne funkcje jak: kanały RSS, zarządzanie menu, rejestracja użytkowników, system administracyjny czy narzędzie dostosowywania wyglądu. Drupal słynie z faktu, że można na nim umieszcza treści różnego rodzaju – wideo, ankiety, teksty, blog, podcasty, statystyki i wiele innych.

Podobnie jak WordPress, Drupal również posiada wiele modułów, które można znaleźć na jego stronie domowej. Ze względu na fakt, że jest to otwarty CMS, można na niego tworzyć własne wtyczki. Istotną zaletą tego systemu zarządzania treścią jest duża społeczność programistów, która z pewnością udzieli Ci wsparcia technicznego.

Drupal CMS nadaje się do budowania większych stron www oraz zaawansowanych, rozbudowanych sklepów internetowych, gdzie często niezbędne są integracje z innymi systemami, ale tak, jak wspominaliśmy wcześniej – blog i mniejsze strony też będą na nim świetnie działały.

Drupal vs WordPress – podobieństwa i różnice

Choć platformy ze sobą konkurują, to obie mogą także pochwalić się podobnymi osiągnięciami. W obu przypadkach udało się stworzyć rozwiązania, które milionom osób pomagają budować i zarządzać swoimi stronami internetowymi. Poniżej przybliżamy kilka najważniejszych podobieństw i różnic między CMS-ami.

1. Funkcjonalność

W porównaniu z WordPressem, Drupal jest znacznie bardziej złożony, ale wynika to z bogactwa jego funkcji. Przyjrzyjmy się niektórym z nich:

 • Typy publikowanych postów – owa funkcja na Drupalu jest bardziej elastyczna niż w przypadku WordPressa. Drupal jest dlatego lepszym rozwiązaniem, jeżeli publikujesz różne formy contentu, które wymagają innych szablonów.
 • Konta dostępu i zezwolenia użytkowania – WordPress pozwala nadawać kilka głównych ról osobom mającym dostęp do strony, jednak Drupal posiada wbudowany panel dostępu, za pomocą którego można tworzyć zróżnicowane role, czy też przydzielać dostęp do wybranych treści.
 • Wsparcie dla kilku wersji językowych – w Drupalu 8 wsparcie wielojęzycznej strony jest opcją domyślną, podczas gdy WordPress wymaga tutaj instalowania dodatkowych pluginów.
 • Zarządzanie treścią – system taksonomii Drupala jest bardziej elastyczny niż ten WordPressa, dlatego może on obsługiwać większe ilości contentu.
 • Lepsze możliwości integracji – Drupal posiada więcej modułów skupiających się na integracjach z zewnętrznymi usługami jak SalesForce itp.

2. Bezpieczeństwo

Jednym z głównych czynników wyróżniających Drupala jest jego bezpieczeństwo. Według ostatnich raportów włamania na strony na Drupalu stanowiły jedynie 3,7% wszystkich przypadków naruszenia bezpieczeństwa. Z tego powodu jest on popularnym wyborem wśród instytucji rządowych. Oprócz wyższego poziomu bezpieczeństwa Drupal publikuje także rozbudowane „security advisories”.

Największą wadą WordPressa jest fakt, że aby zyskał on możliwości innych CMS-ów jak Drupal czy Joomla, wymaga instalacji wielu wtyczek, które zmniejszają jego wydajność. Ma to również negatywny wpływ na bezpieczeństwo WordPressa. W tym zestawieniu Drupal vs WordPress, ten drugi wypada dość blado.

3. Rozwiązania e-commerce

Możliwe, że jeszcze nie jesteś na etapie wprowadzania sprzedaży na swojej stronie. Jeśli jednak chcesz skalować swój biznes, warto pomyśleć o odpowiednich rozwiązaniach e-commerce. Zarówno Drupal, jak i WordPress oferują swoje autorskie wtyczki lub moduły. W przypadku Drupala jest to moduł Commerce, natomiast WordPress oferuje plugin WooCommerce. Co różni oba rozwiązania? Przede wszystkim możliwość skalowalności – WooCommerce przeznaczone jest do sklepów z niewielką liczbą produktów, natomiast Drupal Commerce jest w stanie obsłużyć nawet bardzo rozbudowane platformy sprzedaży online.

4. Popularność

WordPress to aktualnie najpopularniejszy system do zarządzania treścią. Około 32% wszystkich stron internetowych opiera się na którymś z systemów zarządzania treścią. Ponad 55% z nich zostało stworzonych na WordPressie, a jedynie 7% na Drupalu.

5. Licencja

Drupal vs WordPress – który z systemów oparty jest o korzystniejszą dla użytkownika licencję? Odpowiedź jest prosta – oba systemy działają na bazie licencji Open Source, co oznacza, że nie trzeba ponosić kosztów za instalację i użytkowanie tych systemów zarządzania treścią. Stanowi to bardzo dużą zaletę, ponieważ właściciele stron nie muszą się martwić późniejszymi kosztami utrzymania dostępu do swojej platformy.

6. Możliwości konfiguracji

Jednym z głównych celów Drupala jest umożliwienie jego użytkownikom tworzenie stron www dostosowanych pod indywidualne potrzeby. Z tego powodu jego użytkownicy mają do dyspozycji nie tylko ponad 42 000 modułów oraz ponad 2 500 szablonów, ale i możliwość dowolnego edytowania ich plików wedle swoich potrzeb. Oprócz tego Drupal wymaga większych standardów kodowania, dzięki czemu wszystkie moduły mają ze sobą współdziałać. Nie jest to zawsze oczywiste w przypadku CMS WordPress, gdzie kwestia „gryzienia się” pluginów jest często spotykana.

7. SEO

Zarówno WordPress, jak i Drupal oferują bardzo duże możliwości w kwestii optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. To co wyróżnia Drupala na tle WordPressa, to posiadanie kilku ważnych rozwiązań z zakresu SEO wbudowanych w jego rdzeń np. proces cachowania wspierający szybsze ładowanie się stron. Jednakże, lista pluginów i modułów SEO dla obu CMS-ów jest naprawdę długa, dlatego pozycjonowanie rozwiązań opartych o te systemy nie należy do skomplikowanych. W tej kategorii trudno rozstrzygnąć czy Drupal czy WordPress posiadają większe możwliości.

Dlaczego warto zdecydować się na WordPressa?

Tworzenie stron na WordPressie oraz ich modyfikacja czy dodawanie treści jest niezwykle proste, a wiedza programistyczna jest tu praktycznie zbędna. Nadaje się on jednak bardziej do stron prostych, o niskim natężeniu ruchu, jak blogi, nieduże serwisy informacyjne czy, dzięki wtyczce WooCommerce – do obsługi małych sklepów internetowych.

Dlaczego warto zdecydować się na Drupala?

Jest bardziej zaawansowanym systemem zarządzania treścią niż WordPress, choć do jego obsługi nie jest potrzebna wiedza programistyczna. Odpowiednio przygotowany panel admina umożliwia samodzielne wprowadzanie zmian na stronie. Świetnie sprawdza się przy tworzeniu większych serwisów, sklepów internetowych, stron o dużym natężeniu ruchu (obecnie obsługuje więcej tego typu stron niż WordPress), ale doskonale poradzi sobie też przy mniejszych projektach, np. blogach, stronach firmowych.

Przykładowe witryny oparte o Drupala:

 • kghm.com
 • oxfam.org
 • ladygaga.com
 • georgetown.edu
 • nba.com
 • whitehouse.gov

Jak widać po powyższych przykładach, strony na Drupalu zakładają szanujące się organizacje pozarządowe, rządy krajów, znane uczelnie wyższe, gwiazdy światowego formatu czy największa na świecie liga koszykarska. Więcej znajdziesz w naszym artykule o popularnych stronach na Drupalu.

Drupal vs Wordpress- co wybrać?

Porównując wady i zalety obu systemów zarządzania treścią wyraźnie widać, że zarówno Drupal, jak i WordPress są dobrymi skryptami, a to, na który się zdecydujesz, w dużej mierze zależy od tego, nad jakim projektem internetowym pracujesz. Jeżeli zależy Ci na małej stronie lub sklepie internetowym, WordPress świetnie się sprawdzi. Jednakże, jeśli myślisz o rozwoju strony lub platformy e-commerce w przyszłości, Drupal okaże się rozwiązaniem, które będzie służyć Ci przez długie lata.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze CMSa?

Napisz do nas