Drupal vs Wordpress - na co się zdecydować tworząc stronę internetową?

Drupal vs WordPress – co lepiej wybrać do stworzenia strony internetowej? Jest to trudne pytanie, gdyż oba CMS-y posiadają zarówno wady i zalety. Dlatego to, który z systemów zarządzania treścią wybierzesz, zależy przede wszystkim od tego, czy decydujesz się na mniejszy, czy większy projekt, a także od Twojej wiedzy programistycznej.

Drupal vs Wordpress- porównanie

Co to jest CMS?

CMS, czyli Content Management System, to oprogramowanie służące do tworzenia, edycji oraz aktualizowania treści w witrynie internetowej. Jego zaletą jest bez wątpienia brak wymogu znajomości języków programowania w celu skutecznego zarządzania stroną. Wiele systemów zarządzania treścią działa na zasadzie open source, a więc są to darmowe programy, które pozwalają na wprowadzanie zmian w kodzie.

Zalety WordPressa

WordPress to system zarządzania treścią, który swoją popularność zdobył głównie poprzez łatwość obsługi oraz liczbę wtyczek, dzięki którym można konfigurować stronę internetową czy samego CMS-a. WordPress nie wymaga znajomości języków takich, jak HTML czy PHP, jeśli nie korzystasz z rozbudowanych rozwiązań. Znajdziesz w nim wbudowaną funkcję, która pozwoli Ci instalować szablony strony czy wtyczki poszerzające możliwości strony.

Kolejną istotną zaletą WordPressa jest jego społeczność, czyli ludzie, którzy udzielają się na forach i innych miejscach w sieci, pomagając w różnych problemach z działaniem czy modyfikowaniem tego CMS-a.

Wtyczki to powód, dla którego WordPress w ogóle został uznany za system zarządzania treścią, a nie skrypt do blogowania. Ilość wtyczek dostępna na stronie WordPressa liczona jest w tysiącach, a spora część z nich dostępna jest za darmo, jak np. Yoast SEO czy Litespeed Cache. WordPress ma ogromną ilość darmowych motywów, którymi można modyfikować wygląd strony internetowej. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć motyw Astra. Oczywiście istnieją również płatne, bardziej zaawansowane i ciekawsze rozwiązania.

Zalety Drupala

Drupal w standardowej wersji ma wszelkie niezbędne funkcje jak zarządzanie menu, rejestracja użytkowników, system administracyjny czy narzędzie dostosowywania wyglądu. CMS słynie z tego, że można na nim bez problemów zamieszczać różne treści – wideo, ankiety, teksty, blog, podcasty, statystyki i wiele innych. Dodatkowo CKEditor 5 i Gutenberg wprowadzone w Drupalu 9 znacznie ułatwiają tworzenie i edycję treści na stronie. CKEditor 5 oferuje rozbudowane narzędzia do formatowania tekstu i dostosowywania treści multimedialnych, podczas gdy Gutenberg umożliwia tworzenie atrakcyjnych układów stron za pomocą bloków.

Podobnie jak WordPress, Drupal również ma rozwiniętą bibliotekę modułów, które można znaleźć na jego stronie domowej. Ze względu na fakt, że jest to otwarty CMS, można do niego tworzyć własne wtyczki. Istotną zaletą tego systemu zarządzania treścią jest duża społeczność programistów, która z pewnością udzieli Ci wsparcia technicznego w razie potrzeby.

Drupal CMS nadaje się do budowania większych stron www oraz zaawansowanych, rozbudowanych sklepów internetowych, gdzie często niezbędne są integracje z innymi systemami, ale tak, jak wspominaliśmy wcześniej – blog i mniejsze strony też będą na nim świetnie działały.

Drupal vs WordPress – podobieństwa i różnice

Choć platformy ze sobą konkurują, to obie mogą pochwalić się podobnymi osiągnięciami. W obu przypadkach udało się stworzyć rozwiązania, które pomagają budować i zarządzać stronami internetowymi. Poniżej przybliżamy kilka najważniejszych podobieństw i różnic między CMS-ami.

 1. Funkcjonalność

  W porównaniu z WordPressem, Drupal jest bardziej złożony, a wynika to z bogactwa jego funkcji. Przyjrzyjmy się niektórym z nich:

  • typy publikowanych postów – ta funkcja na Drupalu jest bardziej elastyczna niż w przypadku WordPressa. Dlatego Drupal jest lepszym rozwiązaniem, jeżeli publikujesz różne formy contentu, które wymagają innych szablonów,
  • konta dostępu i zezwolenia użytkowania – WordPress pozwala nadawać kilka głównych ról osobom mającym dostęp do strony, jednak to Drupal ma wbudowany panel dostępu, za pomocą którego można tworzyć zróżnicowane role, czy też przydzielać dostęp do wybranych treści,
  • wsparcie dla kilku wersji językowych – od wersji 8 Drupala wsparcie wielojęzycznej strony jest opcją domyślną, podczas gdy WordPress wymaga instalowania dodatkowych pluginów.
  • zarządzanie treścią – system taksonomii Drupala jest bardziej elastyczny niż w Wordpressie, dlatego może obsługiwać większe ilości contentu,
  • lepsze możliwości integracji – Drupal ma więcej modułów skupiających się na integracjach z zewnętrznymi usługami jak SalesForce itp.
 2. Bezpieczeństwo

  Drupal słynie ze swojego poziomu zabezpieczeń. Najnowsze raporty wskazują, że ataki na strony postawione na CMSie stanowiły jedynie 0.6% wszystkich przypadków naruszenia bezpieczeństwa w porównaniu z innymi systemami zarządzania treścią. Z tego powodu jest on popularnym wyborem wśród instytucji rządowych. Drupal publikuje także rozbudowane „security advisories” – informacje o zagrożeniach bezpieczeństwa i zalecenia dotyczące ich zapobiegania. „Security advisories” zawierają szczegółowe informacje o odkrytych lukach w zabezpieczeniach i potencjalnych konsekwencjach z nich wynikających. Ich publikacja ma na celu zapewnienie użytkownikom Drupala dostępu do najnowszych rozwiązań, aby mogli skutecznie chronić swoje witryny przed atakami i utratą danych.

  Największą wadą WordPressa jest fakt, że aby zyskał możliwości innych CMS-ów jak Drupal czy Joomla, wymaga instalacji wielu wtyczek, które zmniejszają jego wydajność. Ma to również negatywny wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ większość włamań ma związek właśnie z zainstalowanymi pluginami. W tym zestawieniu bezpieczeństwa Drupal vs WordPress wygrywa ten pierwszy.

 3. Rozwiązania e-commerce

  Możliwe, że jeszcze nie jesteś na etapie wprowadzania sprzedaży na swojej stronie. Jeśli jednak chcesz skalować swój biznes, warto pomyśleć o odpowiednich rozwiązaniach e-commerce. Zarówno Drupal, jak i WordPress oferują autorskie wtyczki i moduły. W przypadku Drupala jest to moduł Commerce, natomiast WordPress oferuje plugin WooCommerce. Co różni oba rozwiązania? Przede wszystkim możliwość skalowalności – WooCommerce przeznaczone jest dla sklepów z małą liczbą produktów, natomiast Drupal Commerce jest w stanie obsłużyć nawet bardzo rozbudowane platformy sprzedaży online czy systemy PIM.

 4. Popularność

  Wordpress i Drupal to dwa bardzo znane i cenione CMSy. Nie ulega wątpliwości, że większym powodzeniem cieszy się ten pierwszy, jednak statystyki pokazują, że 7% spośród 10 tysięcy najpopularniejszych stron internetowych korzysta z Drupala. Jest to dobry wynik, który udowadnia, że największe witryny korzystają z tego rozwiązania. Z Wordpressa korzysta natomiast 43% wszystkich stron w sieci.

 5. Licencja

  Drupal vs WordPress – który z systemów oparty jest o korzystniejszą dla użytkownika licencję? Odpowiedź jest prosta – oba systemy działają na bazie licencji Open Source, co oznacza, że nie trzeba ponosić kosztów instalacji i użytkowania. Stanowi to bardzo dużą zaletę, ponieważ właściciele stron nie muszą się martwić późniejszymi kosztami utrzymania dostępu do swojej platformy.

 6. Możliwości konfiguracji

  Jednym z głównych celów Drupala jest umożliwienie tworzenia stron www dostosowanych pod indywidualne potrzeby. Z tego powodu jego użytkownicy mają do dyspozycji nie tylko ponad 50 000 modułów (np. Views, Media czy Webform) oraz ponad 3 000 szablonów, ale i możliwość dowolnego edytowania plików wedle swoich potrzeb. Oprócz tego Drupal wymaga większych standardów kodowania, dzięki czemu wszystkie moduły mają ze sobą współdziałać. Nie jest to zawsze oczywiste w przypadku CMS WordPress, gdzie kwestia niekompatybilności pluginów jest często spotykana.

 7. SEO

  Jeśli posiadasz stronę internetową, na pewno zależy Ci, aby była widoczna w sieci. Zarówno WordPress, jak i Drupal oferują bardzo duże możliwości, jeśli chodzi o optymalizację pod wyszukiwarki. To, co wyróżnia Drupala na tle WordPressa, to kilka ważnych rozwiązań z zakresu SEO wbudowanych w jego rdzeń np. proces cachowania wspierający szybsze ładowanie się stron. Jednak lista pluginów i modułów SEO dla obu CMS-ów jest naprawdę długa, dlatego pozycjonowanie rozwiązań opartych o te systemy nie należy do skomplikowanych od strony technicznej. W tej kategorii trudno rozstrzygnąć, który CMS ma większe możliwości.

Dlaczego warto zdecydować się na WordPressa?

Tworzenie stron na WordPressie oraz ich modyfikacja czy dodawanie treści jest niezwykle proste, a wiedza programistyczna jest tu praktycznie zbędna. Nadaje się on jednak do prostych stron o niskim natężeniu ruchu, takich jak blogi, nieduże serwisy informacyjne, strony-wizytówki czy, dzięki wtyczce WooCommerce – do obsługi małych sklepów internetowych.

Przykładowe witryny postawione na Wordpressie:

 • domvolvo.volvocars-partner.pl
 • poczta-polska.pl
 • kult.art.pl
 • warszawa.pl
 • sonymusic.pl
 • newsroom.spotify.pl

Jak widać, z Wordpressa korzystają znane korporacje – dealerzy samochodowi, wytwórnie płytowe, zespoły muzyczne czy strony informacyjne.

Dlaczego warto zdecydować się na Drupala?

Drupal jest bardziej zaawansowanym systemem zarządzania treścią niż WordPress, choć do jego obsługi z poziomu edytora nie jest potrzebna wiedza programistyczna. Odpowiednio przygotowany panel admina umożliwia samodzielne wprowadzanie zmian na stronie. CMS świetnie sprawdza się przy tworzeniu większych serwisów, sklepów internetowych, stron o dużym natężeniu ruchu (obecnie obsługuje więcej tego typu stron niż WordPress), ale doskonale poradzi sobie też przy mniejszych projektach, np. blogach, stronach firmowych.

Przykładowe witryny oparte o Drupala:

 • kghm.com
 • oxfam.org
 • ox.ac.uk
 • commission.europa.eu
 • tesla.com
 • royal.uk

Powyższe przykłady dowodzą, że strony na Drupalu zakładają znane korporacje, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe czy rządy krajów.

Przeczytaj również: Znane strony internetowe na Drupalu

Drupal vs Wordpress – co wybrać?

Porównując wady i zalety obu systemów zarządzania treścią wyraźnie widać, że zarówno Drupal, jak i WordPress są dobrymi CMSami, a to, na który się zdecydujesz, w dużej mierze zależy od tego, nad jakim projektem internetowym pracujesz. Jeżeli zależy Ci na małej stronie lub sklepie internetowym, WordPress sprawdzi się doskonale. Natomiast jeśli myślisz o rozwoju strony lub platformy e-commerce w przyszłości, Drupal okaże się rozwiązaniem, które będzie służyć Ci przez długie lata.

Podsumowanie

W ramach podsumowania przedstawiamy najczęściej zadawane pytanie dotyczące Drupala i WordPressa.

1

Który z CMS-ów proponuje lepsze rozwiązania SEO: WordPress czy Drupal?

2

Czy mogę użyć WordPressa do budowania bardziej zaawansowanych serwisów?

3

Który CMS jest łatwiejszy w nauce: WordPress czy Drupal?

4

Co zyskam, jeśli zmienię WordPressa na Drupala?

5

Która platforma jest tańsza w dłuższej perspektywie: WordPress czy Drupal?

6

Który CMS jest popularniejszy: WordPress czy Drupal?

Potrzebujesz pomocy przy wyborze CMSa?

Napisz do nas