Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

React JS – dlaczego warto go użyć w swoim projekcie?

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 5 min

React JS niesie ze sobą wiele możliwości. Chociaż nie jest typowym frameworkiem, stał się niezwykle popularny. Korzysta z niego Facebook, Instagram, Pinterest, Skype, a nawet Netflix. Warto przyjrzeć się możliwościom React JS!

Dlaczego wybrać React JS?

Kilka słów o React JS

React jest nazywany JavaScriptową biblioteką, służącą do budowania interfejsów dla użytkownika. Umożliwia tworzenie złożonych interfejsów za pomocą małych, odizolowanych od siebie komponentów. Projekt React JS rozpoczął pracownik Facebooka - Jordan Walke w 2011 roku. Jego celem było uproszczenie procesu budowania interfejsu i zapewnienie użytkownikom większej wygody na co dzień. Biblioteka wykorzystuje nowy sposób renderowania stron www, dzięki czemu są one bardziej dynamiczne. Od 2013 roku, kiedy React JS został udostępniony jako open source stał się niezwykle popularny. Głównie ze względu na innowacyjne podejście do programowania. React JS jest wygodny zarówno dla programisty, jak i końcowego klienta.

React JS - framework czy biblioteka?

Przez jednych jest nazywany frameworkiem, przez innych biblioteką. Więc React JS to framework czy biblioteka? Takie rozróżnienie jest trudne. Frameworkiem jest rozwiązanie problemów strukturalnych i architektonicznych na poziomie kodu. React to bardziej ideologia oparta na komponentach. Programista ma kontrolę nad sposobem wdrożenia. React nie rozwiązuje problemów strukturalnych i architektonicznych. Z drugiej strony jest bardzo rozbudowany. Ostatecznie jednak częściej określa się React jako bibliotekę.

Dlaczego warto korzystać z React JS?

Stwierdzono, że React JS działa szybciej niż jakakolwiek inna implementacja tego rodzaju. React JS pozwala zbudować bardzo dynamiczny interfejs. Aktualizacje strony dzieją się niemal na oczach użytkownika, zmiany następują w czasie rzeczywistym. Umożliwia to programiście szybszą pracę z obiektami interfejsu i poprawia wydajność. Zespołowi React udało się osiągnąć taką szybkość, dzięki temu, że biblioteka używa swojej abstrakcyjnej kopii - Virtual DOM, aktualizuje najmniejsze zmiany, ale nie wpływa na inne części interfejsu.

Oszczędność czasu

Kolejną zaletą tej biblioteki jest czas. React JS pozwala na ponowne wykorzystanie komponentów na innym poziomie. Takie użycie zwiększa wydajność programisty. Zarządzanie aktualizacjami staje się łatwiejsze, ze względu na to, że wszystkie komponenty są izolowane, a jedna zmiana nie wpływa na kolejne.

Stabliność

Jednokierunkowy przepływ danych zapewnia stabilny kod. React JS pozwala na bezpośrednią pracę z komponentami i wykorzystuje takie powiązania, które nie wpływają na pozostałe komponenty i zmiany struktur. Przede wszystkim w tym systemie elementy potomne nie mogą wpływać na nadrzędne. Dzięki temu kod jest stabilny. Aby zmienić obiekt, programista musi zmodyfikować jego stan i zastosować aktualizację. Tylko wyznaczone komponenty zostają zaktualizowane. Przepływ danych w React JS następuje w jednym kierunku - w dół.

Zalety React JS

  • ma wysoką wydajność, ponieważ opiera się na domenie wirtualnej
  • jego komponenty mogą być wielokrotnie używane
  • jest wszechstronny
  • można go używać z dowolnym frameworkiem
  • jest stabilny, stoi za nim spora społeczność, cały czas się rozwija
  • stosuje jednokierunkowy przepływ danych
  • pozwala na zbudowanie dynamicznego interfejsu
  • może być używany przez początkujących programistów

Warto zaznaczyć, że strony postawione na React JS powinny robić dobre wrażenie na Google. Może to pozytywnie wpływać na SEO. W końcu jednym z kryteriów algorytmu indeksującego www jest szybkość i lekkość strony.

Słabe strony React JS

Zarówno plusem, jak i minusem może być wysokie tempo rozwoju biblioteki React JS. Szybki rozwój powoduje, że programiści muszą stale odnajdywać się w nowinkach, gdyż środowisko i sposób pracy wciąż ewoluuje. To nie dla wszystkich może być wygodne. Ciągłe wydania nowych narzędzi powodują kolejny problem - niekompletna dokumentacja. Programiści tworzą więc ją sami na potrzeby konkretnych projektów. Według niektórych osób słabą stroną React JS jest też to, że używa JSX- deweloperzy i projektanci narzekają na złożoność JSX. Specjaliści radzą, aby przetestować dokładnie stronę pod kątem SEO. Google ma czasami problemy z tak dużą dynamiką jaką umożliwia React, chociaż sama w sobie dynamika zgodnie z zasadami Google jest wręcz pożądana. Niestety czasami algorytmy nie radzą sobie z poprawnym jej odczytem.

Minusy React JS są dość specyficzne i małostkowe w porównaniu z tym, co biblioteka oferuje. Warto zastanowić się, czy konkretnie te wady mają znaczenie dla danego programisty. Wszystko zależy od specyfiki pracy konkretnej osoby i racjonalnej oceny wpływu wad systemu na projekt.

Czy React to dobre rozwiązanie na przyszłość?

React JS cały czas się rozwija. Stoi za nim ogromna społeczność. Codziennie powstają nowe narzędzia, z których można korzystać. Przyszłość React JS wydaje się raczej stabilna. React JS nie należy do trudnych i nie wymaga zaawansowanej wiedzy. Jest dostępny dla wszystkich, a w internecie znajduje się wiele samouczków oraz fora internetowe, które znacznie ułatwiają wdrożenie początkującym programistom. Osoba znająca JavaScript powinna poradzić sobie w stosunkowo krótkim czasie z pracą z React JS. Ze względu na korzyści oraz popularność biblioteki - warto spróbować ją opanować.

Najczęściej zadawane pytania o React JS - poznaj odpowiedzi

Co to jest ReactJS?

React to biblioteka JavaScript służąca do tworzenia dynamicznego interfejsu użytkownika. Rozwijana jest główne przez developerów Facebooka i Instagrama, ale także przez dużą społeczność dzięki temu, że dystrybuowana jest na licencji Open Source.

Do czego służy biblioteka React?

React służy do budowania interfejsu użytkownika, czyli jest warstwą prezentacyjną V (widoku) w modelu MVC. Można więc sobie wyobrazić stworzenie aplikacji internetowej, która np. interfejs użytkownika opiera o React, a backend (czyli dostarczanie danych) opiera np. o Drupala. Zyskujemy dzięki temu możliwość prezentowania danych w sposób dynamiczny np. formularz rejestracyjny, który opiera się na wyborach użytkownika i doczytuje dodatkowe pola w zależności od wybieranych opcji.

Oceń wpis
4.6
Ocena: 4.7 Liczba głosów: 21

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA