Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Jak stworzyć bloga w sklepie internetowym Magento?

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 5 min

Rynek e-commerce staje się coraz bardziej konkurencyjny, dlatego aby zdobyć klientów, musisz korzystać ze skutecznych technik na ich pozyskiwanie. Jedną z nich z pewnością jest blogowanie. Jak stworzyć bloga w przypadku sklepu internetowego Magento 2?

Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ Magento nie posiada domyślnej funkcjonalności bloga. Nie ma jednak powodów do obaw, gdyż do dyspozycji dostępnych jest kilka sposobów i to właśnie im przyjrzymy się w tym artykule.

Jak stworzyć bloga w sklepie internetowym Magento?

Blog w sklepie internetowym Magento 2 – dlaczego warto go mieć?

Na początek jednak krótko przypomnijmy, dlaczego warto zadać sobie trud związany ze stworzeniem bloga na Magento 2. Oto 3 ważne powody:

1. Lepsze SEO

Blog w sklepie internetowym pozwoli Ci zdobyć pozycje na słowa kluczowe istotne dla Twojej działalności. Oczywiście wiele z nich będziesz starał się zawierać na stronach produktowych, jednak masz tutaj ograniczone pole działania. W końcu strona ma być poświęcona samemu produktowi i jego cechom, a nie kwestiom typu „jak dobrać buty do garnituru”. Dzięki prowadzeniu bloga będziesz w stanie publikować treści dostosowane właśnie pod takie frazy, a w rezultacie zdobędziesz jakościowy ruch.

2. Więź z klientami

Kiedy zaczniesz regularnie publikować ciekawe treści, zdobędziesz zaufanie klientów. Dzięki temu będą bardziej skłonni do dzielenia się owymi artykułami ze swoimi znajomymi, co z kolei przełoży się na większy ruch i nowych klientów.

3. Świetne ROI

Na początek warto zaznaczyć, że na efekty z blogowania trzeba nieco poczekać. Jednak gdy już się one pojawią, potrafią być ogromne. Opublikowany na blogu content pozostaje, dzięki czemu stale pracuje na Twoją korzyść. Z biegiem czasu inwestycja się zwraca, a korzyści są często znacznie lepsze niż w przypadku innych form promocji jak choćby reklamy PPC.

Przejdźmy zatem do tego, jak stworzyć bloga w sklepie internetowym Magento 2. Przedstawimy Ci kilka sposobów na jego wdrożenie.

Jak stworzyć bloga w Magento dzięki rozszerzeniom?

Magento 2 istnieje na rynku od jakiegoś czasu, dlatego zdążyło się już pojawić wiele rozszerzeń zapewniających możliwość utworzenia bloga w sklepie internetowym przy użyciu rozszerzeń. Zaletą tego rozwiązania jest to, że blog zostaje bardzo sprawnie zintegrowany z samym sklepem pod względem jego wyglądu, kwestii technicznych itd. Z drugiej strony lista funkcjonalności nie będzie tak bogata, jak to jest w przypadku blogów na WordPress.

Po zainstalowaniu takiego rozszerzenia w panelu Magento pojawia się osobna zakładka – z jej poziomu można zarządzać blogiem, publikować artykuły, edytować kategorie itd.

Przyjrzyjmy się jednemu z darmowych rozszerzeń, jakim jest Blog MX for Magento 2. Zawiera on w sobie praktycznie wszystkie niezbędne funkcje. Pozwala konfigurować kwestie związane z SEO jak dodawanie meta tytułów czy meta opisów. Rozszerzenie wspiera możliwość publikowania obrazów i treści video oraz sortowania wpisów ze względu na kategorie.

Sprawdź również:

  Blog w sklepie internetowym Magento 2 dzięki integracji z WordPressem

  WordPress to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań CMS, które w większości przypadków stanowi go-to dla osób chcących założyć bloga w sklepie internetowym. Jego UI jest bardzo przyjazne dla nowych użytkowników, dzięki czemu zarządzanie nim nie sprawia większych problemów.

  Jesteśmy jednak na Magento – jak stworzyć bloga w tym systemie korzystając z możliwości WordPressa? Przydatne okażą się tutaj rozwiązania pozwalające na integrację bloga prowadzonego na owym CMS-ie. Warto jednak mieć na uwadze to, że WordPress w porównaniu z Magento jest mniej bezpieczną platformą, dlatego należy dokładać konkretnych starań, aby nie doszło do luk w bezpieczeństwie.

  Przyjrzyjmy się jednemu z darmowych rozszerzeń, jakim jest Magento WordPress Integration. Moduł daje dużą swobodę, gdyż pozwala obu platformom dzielić wspólny motyw lub też korzystać z zupełnie innych. Twórcy rozwiązania kładą duży nacisk na bezpieczeństwo – Magento ma dostęp do bazy danych WordPressa, ale WordPress nie ma dostępu do bazy danych Magento.

  Magento WordPress Integration pozwala także na integrację popularnych pluginów do WordPressa, dzięki czemu będziesz mógł się cieszyć dodatkowymi funkcjonalnościami.

  Jak stworzyć osobnego bloga w sklepie Magento?

  Ostatnim rozwiązaniem jest stworzenie bloga na osobnej domenie lub subdomenie. W takim przypadku jak najczęściej powinieneś linkować do strony sklepu, co nie będzie wcale trudne. Wystarczy, że zawrzesz odnośnik w stopce każdego artykułu lub nawet w samym głównym nagłówku.

  Jeśli zdecydujesz się na stworzenie bloga na osobnej domenie, masz wolną rękę w doborze oprogramowania CMS. W przypadku WordPressa otrzymasz nieskrępowany dostęp do wszystkich rozszerzeń. Korzystnie wygląda także kwestia bezpieczeństwa, gdyż mamy w końcu do czynienia z dwiema niezależnie działającymi od siebie stronami.

  Należy jednak wspomnieć, że takie rozwiązanie ma swoje wady. Klienci podczas czytania bloga nie widzą koszyka na samej górze, gdyż znajduje się on na osobnej stronie na innej zakładce. Oprócz tego, gdy wprowadzają zapytanie w wewnętrznej wyszukiwarce bloga czy sklepu, uzyskają wyniki tylko z jednej strony. Może są to detale, ale wpływają one na kwestie związane ze sprzedażą i konwersją.

  Tak samo problematycznie wygląda kwestia SEO, gdyż musisz pracować na pozycjonowanie dwóch stron z osobna. Można dlatego powiedzieć, że jest to raczej problematyczne rozwiązanie, które rzadko kiedy okaże się przydatne.

  Które rozwiązanie wybrać?

  Stworzenie bloga w sklepie internetowym Magento 2 na pewno będzie bardzo dobrą inwestycją. Najbezpieczniejszym i jednocześnie najprostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie rozszerzenia sklepu Magento, jednakże, kiedy zależy Ci na bardzo rozbudowanych funkcjach blogowych, warto pomyśleć o integracji z WordPressem. Jeżeli zależy Ci na pozycjonowaniu i oszczędności czasu - nie inwestuj w bloga na osobnej domenie.

  Jeśli chciałbyś zdecydować się na wdrożenie bloga w sklepie internetowym, skontaktuj się z nami, a wybierzemy rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

  Zapisz się do darmowego newslettera

  Zdobywaj wartościową wiedzę z obszaru technologii i marketingu

  CAPTCHA
  Oceń wpis
  4.6
  Ocena: 4.7 Liczba głosów: 13

  Dziękujemy za ocenę postu!

  Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
  Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
  CAPTCHA