Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Squarespace – co to jest?

Opublikowane: 
Czas czytania
: 2 min

Squarespace - definicja

Squarespace to kreator stron internetowych lub tzw. website builder. Za jego pomocą osoby, które nie dysponują żadnymi umiejętnościami związanymi z kodowaniem i projektowaniem witryn, mogą stworzyć funkcjonalną i świetnie wyglądającą stronę. Choć kreator Squarespace z pewnością ma wiele zastosowań, jest on skierowany głównie do projektantów, fotografów, grafików, pisarzy i innych osób z branży kreatywnej, które chciałyby samodzielnie zaprojektować prostą, ale świetnie prezentującą się stronę.

Squarespace – podstawowe informacje

 • Rodzaj oprogramowania – kreator stron internetowych
 • Rok wydania – 2004
 • Wykorzystany język programowania – autorski język programowania
 • Wykorzystane technologie – JavaScript, PHP, Apache
 • Dystrybucja – Software as a Service
 • Oficjalna strona – squarespace.com

Jak działa kreator stron Squarespace?

Firma Squarespace oferuje swój produkt jedynie w formie SaaS (Software as a Service), czyli oprogramowanie jako usługa. Oznacza to, że korzystanie z niego wiąże się z płaceniem comiesięcznego abonamentu. Z tego powodu, technicznie rzecz biorąc, użytkownicy omawianego narzędzia nie mają na własność zaprojektowanych stron – aby z nich korzystać, muszą regularnie uiszczać opłatę.

Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje zalety – strony Squarespace są hostowane przez samą firmę, dzięki czemu nie musisz przejmować się doborem serwera, a proces aktualizacji wersji jest znacznie łatwiejszy.

Aby skorzystać z omawianego oprogramowania, musisz jedynie założyć konto i wybrać jeden spośród dostępnych planów – edytor Squarespace zostanie wtedy oddany w Twoje ręce. Podstawowa obsługa jest bardzo prosta. Do dyspozycji masz wiele gotowych szablonów, na które następnie możesz za pomocą kilku kliknięć nanosić zmiany, jeśli chodzi o układ, kolorystykę, najważniejsze elementy itp. Wszystko odbywa się poprzez łatwy w obsłudze interfejs typu drag and drop.

CMS Squarespace – wady i zalety

Zalety Squarespace:

 • szablony Squarespace odznaczają się wysoką jakością i można je w dużym stopniu modyfikować;
 • rozbudowane funkcje blogowania;
 • dobrze funkcjonujący dział supportu;
 • edycji na stronie da się dokonywać nawet za pośrednictwem aplikacji mobilnych na iOS i Androidzie;
 • świetne funkcje wspierające tworzenie i publikowanie wszelkiego rodzaju contentu – grafiki, filmów, podcastów czy tradycyjnych artykułów.

Wady Squarespace:

 • szablony nie zapewniają dobrej szybkości ładowania;
 • Squarespace obsługuje jedynie podstawową nawigację obejmującą jedno menu, co stwarza wiele problemów, jeśli chcesz zarządzać dużą witryną;
 • ograniczone funkcje e-commerce.

Squarespace – kto powinien z niego skorzystać?

Firma Squarespace od początku tworzyła swoje narzędzie z myślą o małych firmach, które potrzebują prostej, niedrogiej i funkcjonalnej strony. Z biegiem lat dodano zaawansowane opcje, jednak dalej omawiany edytor jest stosunkowo prosty.

Squarespace na pewno nie sprawdzi się, jeśli chciałbyś stworzyć stronę w wielu językach, sprzedawać liczne produkty czy też mieć dużą swobodę w dodawaniu nowych funkcji oraz edycji wyglądu witryny. Jeśli masz takie potrzeby, na rynku dostępnych jest wiele innych narzędzi, które lepiej się do tego nadają.

Oceń wpis
0

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA