Storyblok – co to jest?
Storyblok – definicja
Storyblok to bezgłowy system zarządzania treścią. Co oznacza bezgłowy? Chodzi o brak front-endu, czyli tego, co widzą użytkownicy strony WWW. Natomiast jego integralną częścią jest back-end, służący m.in. do zarządzania contentem, który można integrować za pomocą API. Zatem od standardowego systemu CMS różni się on brakiem front-endu. Nie oznacza to, że w takim przypadku nie ma możliwości przedstawienia contentu odbiorcy. Wprost przeciwnie – to zwiększa możliwości programisty, gdyż nie musi się on ograniczać do sposobów przedstawienia treści za pomocą jednej technologii. Inaczej taki system nazywany jest headless CMS.
Funkcjonalności platformy Storyblok
Storyblok to headless CMS, który zapewnia wiele funkcjonalności. Zaliczamy do nich:
- edytor wizualny – za jego pomocą możliwe jest intuicyjne tworzenie contentu oraz wizualna edycja tekstu;
- Storyblok Image – w ramach serwisu można optymalizować i cachować każdy obraz;
- Digital Asset Manager – menedżer zasobów cyfrowych pozwala na edycję obrazów, ich przechowywanie i zarządzanie;
- publikacje wielokanałowe - umożliwiają tworzenie spersonalizowanych treści przy zachowaniu najwyższej wydajności oraz dostarczanie contentu w wielu językach i do wybranych segmentów klientów.
Storyblok dla biznesu
Storyblok headless to dobre rozwiązanie dla biznesu. Witryna oparta na tym rozwiązaniu może zapewniać lepsze doświadczenia użytkownikom. To czynnik, który ma wpływ na budowanie pozytywnego wizerunku marki. Storyblok umożliwia programistom stosunkowo łatwe dostosowywanie serwisu do aktualnych potrzeb biznesowych. Taka strona działa szybko, jest bezpieczna i elastyczna. System ten różni się od typowych bezgłowych CMS-ów tym, że zapewnia edytor wizualny, co ułatwia uzyskanie efektu oczekiwanego przez odbiorców biznesowych. Na Storyblok postawiło wiele cenionych, znanych na całym świecie marek. Wśród nich m.in. Adidas, Greggs czy Pizza Hut.
Storyblok dla deweloperów
Ten headless CMS jest wybierany przez wielu programistów z kilku względów. Przede wszystkim daje im możliwość wybrania preferowanej technologii do połączenia back-end z front-end. To powoduje, że specjaliści mogą korzystać ze znanych sobie i lubianych frameworków i języków. Dzięki temu łatwiejsze jest wdrażanie przeróżnych integracji. Tworzenie szybkich, bezpiecznych i niezawodnych serwisów trwa krócej, co umożliwia uzyskanie szybszego zwrotu z inwestycji.