Magento 2.4 - co przyniósł najnowszy update platformy?

Długo wyczekiwana aktualizacja Magento ujrzała światło dzienne. Dowiedz się, jakie kluczowe zmiany dla programistów oraz administratorów platformy z zakresu bezpieczeństwa oraz funkcjonalności przyniosło Magento 2.4.

Aktualizacja Magento 2.4

Support dla nowszych wersji technologii

PHP 7.4 w Magento 2.4

Jedną z istotnych zmian wprowadzonych w Magento 2.4 jest zapewnienie oficjalnego wsparcia dla PHP 7.4. Oznacza to, że PHP 7.1 i 7.2 zostają uznane za przestarzałe. Magento 2.4 można także zainstalować przy użyciu PHP 7.3. jednakże twórcy nie rekomendują tej metody ze względu na brak jej odpowiedniego przetestowania.

MySQL 8.0 i MariaDB 10.4 w Magento 2.4

Magento 2.4 wprowadziło również zmiany w wymogach dla technologii odpowiedzianych za zarządzanie bazami danych. Najnowsza aktualizacja Magento zapewnia wsparcie dla MySQL 8.x. Twórcy oprogramowania zachęcają do przeniesienia się na 8.x, ponieważ zapewnia on o wiele lepszą wydajność oraz bezpieczeństwo od poprzednika. W Magento 2.4 wsparcie straciła wersja 5.6 MySQL, przy czym 5.7 jest wciąż wspierana.

Wdrożenie wsparcia dla MySQL 8.0 umożliwia także zastosowanie MariaDB 10.4. Natomiast pokłosiem rezygnacji z oficjalnego supportu dla MySQL 5.6 jest brak wsparcia dla wersji 10.0 i 10.1 MariaDB.

Pozostały stack technologiczny

W kwestii technologii odpowiedzialnych za cachowanie i przechowywanie danych sesji dla Magento 2.4 rekomendowane jest użycie Varnish 6.x oraz Redis 5.0. Jeżeli chodzi o samą technologię Redis, to najnowszy update wprowadził kilka istotnych ulepszeń, które mają zminimalizować ilość zapytań do Redisa wykonywanych przy każdym żądaniu Magento, a co za tym idzie, jeszcze bardziej zoptymalizować prędkość działania platformy.

Elasticsearch domyślną wyszukiwarką w Magento 2.4

Jest to prawdopodobnie największa zmiana, którą przyniosła ta aktualizacja Magento. W najnowszej wersji oprogramowania już nie MySQL, a Elasticsearch jest domyślną wyszukiwarką. Co ważne, nie będziesz w stanie przeprowadzić upgrade’u lub instalacji Magento 2.4 bez uwzględnienia Elasticsearch 7.6.x. W Magento 2.4 musisz postawić na wersję 7.6.x, ponieważ 5.x oraz 6.x nie są już wspierane w tej wersji Magento.

Dlaczego Magento zdecydowało się na zastąpienie MySQL Elasticsearchem? Jak podają sami twórcy – głównie ze względu na bardziej zaawansowane możliwości wyszukiwania i lepszą wydajność.

Magento 2.4 jeszcze bezpieczniejsze

Najnowszy update Magento wprowadza kolejne usprawnienia pod kątem bezpieczeństwa platformy – jest ich ponad 30 w porównaniu z poprzednią wersją. Dotyczą one uszczelnienia systemu głównie pod kątem podatności na ataki RCE i XSS. Z oficjalnych danych wynika, że do tej pory nie odnotowano takich zdarzeń w Magento, jednakże twórcy uczulają posiadaczy platform na potencjalne zagrożenie.

Ataki RCE i XSS pozwalają hakerom na dostęp do panelu administracyjnego Magento oraz co gorsza – dostęp do informacji o klientach platformy. Adobe przy każdych poprawkach tego rodzaju zachęca właścicieli sklepów do używania podwójnej autentykacji, korzystania z VPN czy stosowania allow listingów IP.

Usunięcie Authorize.Net z rdzenia

W ramach ulepszeń z zakresu infrastruktury systemu Magento 2 po raz kolejny postawiło na czyszczenie jego rdzenia. Tym razem z core’a Magento 2.4 została usunięta integracja z metodą płatności Authorize.net. Jeżeli właściciel sklepu chciałby skorzystać z tej metody płatności po aktualizacji – musi on zainstalować oficjalne rozszerzenie dostępne na Magento Marketplace. Los Authorize.Net podzielił także Braintree.

Nowa galeria mediów i lazy loading w Magento 2.4

W Magento 2.4 wdrożono nową galerię mediów z całkowicie zmienionym interfejsem. Dzięki tej zmianie administratorzy strony mogą wyszukiwać, sortować oraz filtrować pliki znajdujące się w galerii nawet 30 razy szybciej w porównaniu z poprzednimi wersjami. Warto zaznaczyć, że rozszerzenia, które były zintegrowane ze starą wersją galerii, prawdopodobnie nie będą zapewniać tych samych funkcjonalności w ulepszonej galerii.

Ponadto, nowa galeria jest zintegrowana z Adobe Stock. Pozwala to wyszukiwać obrazy znajdujące się w bazie Adobe bezpośrednio z galerii Magento, a co za tym idzie, zaoszczędzić czas administratorów na poszukiwanie odpowiednich grafik.

Oprócz ulepszeń z zakresu funkcjonowania samej galerii mediów w Magento 2.4 wprowadzono także funkcję lazy loadingu obrazów. Dzięki temu podczas ładowania strony obrazy, jako elementy o dużym rozmiarze, nie są od razu pobierane. Pozwala to znacznie przyspieszyć czas ładowania strony.

Przeczytaj również: Wdrożenia Magento

Podsumowanie upadate’u Magento 2.4

Najnowsza aktualizacja Magento przyniosła kilka ciekawych, a przede wszystkim istotnych z perspektywy funkcjonowania platformy zmian. Poza tymi przedstawionymi wyżej, update wprowadził ponad 100 ulepszeń do rdzenia Magento dotyczących m.in. zarządzania magazynami, koszyka zakupowego, checkoutu, reguł cenowych czy samego procesu składania zamówień. Kolejna, tym razem mniejsza, aktualizacja Magento – 2.4.1 – będzie dostępna już w połowie października.

Potrzebujesz pomocy przy aktualizacji Magento?

Pomożemy Ci