Pozycjonowanie Magento - 3 sposoby na usprawnienie SEO sklepu

Jeśli chcesz skutecznie prowadzić sklep internetowy, musisz być widoczny w sieci. Z tego powodu warto zdecydować się na taki CMS, który jest przystosowany do SEO. Jeśli zatem chodzi o pozycjonowanie, Magento będzie dobrym wyborem. Dlaczego można tak powiedzieć?

W tym artykule dowiesz się, dlaczego Magento jest przyjazne dla SEO. Zapoznasz się także z konkretnymi wskazówkami, które pomogą Ci potrzebne zmiany wprowadzić na platformie.

Pozycjonowanie Magento - jak prowadzić SEO sklepu na Magento?

Pozycjonowanie Magento – na czym polega?

Jeśli chcesz zdobywać klientów, zawartość sklepu internetowego musi być odpowiednio indeksowana i organizowana przez wyszukiwarki internetowe. Można wymienić 3 główne filary SEO:

  • Kwestie techniczne – CMS, sposób kodowania i ogólna optymalizacja wpływają na to, czy wyszukiwarkom łatwo jest analizować treści strony.
  • Content – jakościowe i wartościowe treści to ważny element, na podstawie którego wyszukiwarki ustalają wartość strony.
  • Autorytet – dwa poprzednie czynniki oraz linki decydują o tym, czy z punktu widzenia wyszukiwarki dana strona jest godna zaufania.

Wszystkie te filary to temat na rozbudowane poradniki. W tym tekście skupimy się jednak na kwestiach technicznych związanych z pozycjonowaniem Magento. Przejdźmy zatem do dokładnych funkcji, które pozwolą dostosować sklep na Magento pod SEO.

1. Optymalizacja przekierowań adresów URL

Magento pozwala na szczegółowe zarządzanie przekierowaniami URL. Odpowiednie opcje możesz znaleźć w Sklepy > Ustawienia > Konfiguracja > Ogólne > Sieć:

Przekierowania adresów URL w Magento

Aby zastosować zmiany w przypadku konkretnych sklepów lub widoków sklepu, wybierz odpowiednią opcję w Widok sklepu (w tym przypadku ustawione na Domyślna konfiguracja). Pamiętaj, że konfigurowanie opcji w przypadku ustawień wysokiego poziomu (np. główny widok sklepu) wpłynie na wszystkie podporządkowane zestawy ustawień.

W Opcje URL znajduje się pole Dodaj kod sklepu do URL. Opcję tę należy pozostawić na domyślnym ustawieniu, czyli Nie. Dzięki temu adresy URL będą bardziej opisowe i łatwiejsze w czytaniu.

Kolejne pole, czyli Automatycznie przekieruj do bazowego URL, decyduje o tym, gdzie zostaną przekierowani odwiedzający, jeśli do Twojego sklepu będą trafiać bez określenia odpowiedniej subdomeny. Sytuacja taka zachodzi, gdy klient np. wpisze adres www.xyz.pl i zostanie przekierowany do xyz.pl lub odwrotnie. Domyślnie opcja ta jest ustawiona na stałe przekierowanie 302. Lepiej jednak zmienić ją na stałe przekierowanie 301, dzięki czemu moc nieodpowiednio wprowadzonych linków jest i tak przekazywana do właściwego URL.

2. Kanoniczne URL w przypadku produktów i kategorii

Kolejny ważny element związany z pozycjonowaniem Magento. Kanoniczne adresy URL dają wyszukiwarkom wskazówkę dotyczącą tego, którą stronę należy indeksować. Jeśli zatem sprzedajesz produkt, który ma kilka wariantów, należy poinformować Google, aby indeksował samą stronę produktu, a nie jego warianty.

Domyślnie korzystanie z kanonicznych adresów URL jest wyłączone. W takim przypadku stronę produktu można odwiedzić przez bezpośredni link do produktu (xyz.pl/produkt1) oraz URL uwzględniający kategorię (xyz.pl/kategoria1/produkt1). W takiej sytuacji obie strony tak naprawdę rywalizują o uwagę wyszukiwarki internetowej!

Aby to zmienić, przejdź do Sklepy > Ustawienia > Konfiguracja > Katalog > Katalog > Optymalizacja dla wyszukiwarek:

Kanoniczne adresy URL w Magento

Podobnie jak poprzednio, przed przystąpieniem do wprowadzania zmian, wybierz odpowiedni widok sklepu. Interesują nas tutaj dwie opcje:

  • zastosuj meta tag Canonical dla kategorii,
  • zastosuj meta tag Canonical dla produktów.

Zmień te wartości na Tak. Dzięki temu zarówno URL czysto produktowe, jak i adresy określające przy tym kategorię, będą mieć jeden wspólny adres URL, co zapobiegnie duplikacji treści oraz niepotrzebnemu konkurowaniu między sobą o uwagę Google.

3. Meta opisy w pozycjonowaniu Magento

Tworzenie odpowiednich meta opisów to jeden z podstawowych kroków do skutecznego pozycjonowania Magento. W ich treści powinna znajdować się fraza kluczowa związana z danym produktem oraz najlepiej zachęta do podjęcia zakupu. Magento 2 umożliwia łatwe i przystępne edytowanie tych opisów. Jeśli jednak pole pozostawisz puste, system automatycznie dobierze pewną treść na stronie produktu, aby zawrzeć ją w meta opisie. Jak zatem edytować meta opisy? Przejdź do Katalog > Produkty lub Kategorie > Optymalizacja dla wyszukiwarek.

Kategoria:

Meta tagi w sklepie Magento

Jeśli z katalogu przejdziesz do Produkty, zobaczysz listę towarów w sklepie:

Lista produktów w sklepie Magento

Gdy klikniesz jeden z nich, zostaniesz przekierowany do poświęconej mu całej strony. Przewiń niżej, aż znajdziesz sekcję Optymalizacja dla wyszukiwarek. Zastaniesz tam podobne pole jak w przypadku kategorii, gdzie także będziesz w stanie edytować meta opis.

Pozycjonowanie Magento – podsumowanie

Platforma Magento ma wiele innych funkcji i narzędzi, które usprawniają pozycjonowanie. Dzięki temu sklep założony na tej platformie jest w stanie przyciągać wielu klientów. Jeżeli dana funkcjonalność nie jest domyślnie uwzględniona w rdzeniu Magento, możesz ją dodać za pomocą powszechnie dostępnych modułów, które w większości są bezpłatne.

Potrzebujesz sklepu na Magento przyjaznego SEO?

Dobrze trafiłeś