Warsztaty i konsultacje

Zaplanuj z nami swój projekt od podstaw

Droga od pomysłu do realizacji nie jest prosta. Pomożemy Ci ją przejść, dzięki odpowiednim warsztatom i konsultacjom prowadzonym przez ekspertów Smartbees.

Realizacja projektów IT to nie tylko prace developerskie, o czym wiele osób zapomina. Aby wdrożenie było sukcesem, konieczna jest odpowiednia analiza sytuacji biznesowej, oczekiwań klienta, spisanie zakresu projektu, podzielenie realizacji na etapy czy ułożenie harmonogramu prac. Dobre przygotowanie to klucz do sukcesu, dlatego organizacja warsztatów i konsultacji przed rozpoczęciem realizacji projektu jest niezwykle ważna.

Warsztaty i konsultacje

kiedy są potrzebne?

Warsztaty lub konsultacje powinny być punktem wyjścia każdego projektu IT niezależnie od jego wielkości, poziomu skomplikowania czy terminu realizacji. Są one niezbędne zarówno z perspektywy klienta, jak i software house’u. Pozwalają m.in. na:

  • przełożenie planów biznesowych na rozwiązanie IT;
  • doprecyzowanie założeń projektowych, np. o konkretne opisy funkcjonalności, wybór dostawcy modułów i integracji;
  • stworzenie dokładnego zakresu projektu, łącznie z określeniem backlogu zadań;
  • priorytetyzowanie backlogu zadań poprzez podzielenie projektu na etapy i ustalenie istotności zadań;
  • mapowanie i usprawnienie aktualnego rozwiązania IT.

Dlaczego warto skorzystać z warsztatów?

Poznanie potrzeb klienta i procesów biznesowych - podczas warsztatów i konsultacji bardzo duży nacisk kładziemy na rozpoznanie oczekiwań klienta względem finalnego wyglądu i funkcjonalności rozwiązania. Istotne jest również przeanalizowanie kluczowych procesów zachodzących w biznesie klienta, które rozwiązanie IT ma uprościć lub umożliwić ich realizację.
Otrzymanie produktu idealnie dopasowanego do oczekiwań - dzięki starannie przeprowadzonym warsztatom jesteśmy w stanie customizować rozwiązanie w taki sposób, aby w pełni odpowiadało Klientowi. Pozbywamy się niepotrzebnych funkcjonalności, zastępując je rozwiązaniami, które w 100% odpowiadają wymaganiom klienta.
Oszczędność czasu - wbrew pozorom warszaty nie wydłużają, a skracają czas prac developerskich. Dokładna analiza potrzeb, spisanie zakresu projektu czy rozpisanie etapów realizacji powodują, że prace wdrożeniowe przebiegają o wiele sprawniej i nie ma w nich czasu na domysły i niedopowiedzenia, które często hamują niedokładnie rozpisany projekt.
Oszczędność pieniędzy - warsztaty pozwalają starannie rozpisać zakres projektu, dzięki czemu 100% budżetu przeznaczone jest na niezbędne funkcjonalności. Przekłada się to również na precyzyjną wycenę, w której bufor zmian kosztów jest na bardzo niskim poziomie.
Weryfikacja pomysłów - nie każdy pomysł jest dobry, szczególnie jeżeli w grę wchodzi jego przełożenie na rozwiązanie IT. Warsztaty i konsultacje stanowią przestrzeń do określenia istotności poszczególnych funkcjonalności czy nawet weryfikacji całego pomysłu na projekt IT.
Poznanie zespołu - warsztaty są bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie, czy agencja, którą chcesz wybrać do prac wdrożeniowych, spełnia Twoje wymagania. Jeżeli nie poczujecie wzajemnej chemii, możesz zrezygnować z dalszych prac i poszukać innego wykonawcy.

Zalety warsztatów

co możesz zyskać?

Szczegółową wiedzę na temat rozwiązania

Konkretne cele, jasno sprecyzowane funkcjonalności, określone grupy docelowe, spodziewany efekt. To tylko niektóre z obszarów, które po fazie warsztatowej nie będą pozostawiały złudzeń i niedopowiedzeń.

Precyzyjną wycenę projektu

Doprecyzowanie funkcjonalności czy podzielenie projektu na etapy umożliwia dokładne określenie kosztów realizacji, co nie jest możliwe przy projektach z bardzo ogólnym opisem zakresu prac.

Szczegółowy harmonogram prac

W wyniku warsztatów otrzymasz rozpisaną roadmapę projektu, razem z milestone’ami i terminami oddania poszczególnych etapów. Umożliwi Ci to planowanie innych działań, podczas gdy projekt będzie realizowany według ściśle określonego planu, zaakceptowanego przez obie strony.

Pewność, że warto wykonać dany projekt

Po przeprowadzonych warsztatach lub konsultacjach powinieneś mieć 100% pewność, że Twój pomysł na projekt IT jest warty wdrożenia. Wtedy też możesz przejść do zlecania dalszych prac. Nigdy na odwrót.

Wybierz warsztat dla siebie

Scoping Sessions

Scoping Sessions

To typ warsztatów, podczas których przechodzimy przez wiele obszarów projektu - od weryfikacji pomysłu przez sprecyzowanie celów biznesowych po ustalenie zakresu prac, harmonogramu i stworzenia estymacji czasowych/kosztowych. Scoping Sessions szczególnie rekomendujemy w przypadku nowych projektów, z bardzo ogólnymi założeniami dotyczącymi realizacji.

Tworzenie zakresu projektu

Tworzenie zakresu projektu

Jeżeli masz już jasną wizję projektu, który chcesz wdrożyć, kolejnym krokiem jest określenie konkretnego zakresu prac developerskich. Podczas takich warsztatów staramy się sprecyzować zakres funkcjonalny, nadać poszczególnym zadaniom priorytety i podzielić prace na etapy. Po zakończonych warsztatach otrzymasz dokładną roadmapę projektu i jasno spisany zakres realizacji.

Mapowanie i usprawnianie procesów

Mapowanie i usprawnianie procesów

Te warsztaty są szczególnie rekomendowane w przypadku istniejących systemów, które wymagają usprawnienia lub przebudowy. Podczas sesji warsztatowych staramy się spisać i ułożyć wszystkie kluczowe procesy, przez które przechodzi użytkownik, a także znaleźć elementy, które aktualnie zawodzą. Efektem warsztatów będzie propozycja zmian i rozwiązań, które wykluczą błędy i usprawnią system.

Doradztwo technologiczne

Doradztwo technologiczne

Konsultacje technologiczne rekomendujemy w momencie, gdy nie jesteś przekonany do wyboru systemu do realizacji projektu. Może to dotyczyć zarówno całego rozwiązania (CMS, platformy e-commerce), jak i jego wycinku, np. konkretnych integracji, modułów.

Nasi Klienci

sprawdź, jakie firmy zaufały naszym kompetencjom
Logo Link4
Bergerat Monnoyeur logo
SeaChange logo
Wyższe Szkoły Bankowe
Unicef
Łukasz Filut
Dyrektor IT / WSB

Nowe strony stworzone przez Smartbees zapewniły wzrost ruchu i prostszą nawigację dla użytkowników. Zespół zastosował bardzo szeroki stack technologiczny, tym samym dostarczając produkt wysokiej jakości. Pracowitość i szybkość reakcji zespołu spowodowała, że współpraca przebiegała bezproblemowo, a rozwiązanie zostało dostarczone na czas.

Mateusz Tomczak
Specjalista ds marketing / VELO

Smartbees wykonało świetną pracę budując, a następnie obsługując nasze strony na Drupalu, tym samym pomagając nam generować sprzedaż. Zespół radzi sobie z dużym obciążeniem zadań, łatwo można się z nim skontaktować, miło się z nimi współpracuje.

Tomasz Zbierski
Dyrektor IT / TAI

Smartbees wykazał się sporym doświadczeniem w zakresie systemu CMS Drupal i bardzo pomógł nam w modernizacji naszego serwisu przetargowego.

Łukasz Kutyłowski
Head of Finance / Cube Group

System płatności stworzony przez Smartbees działa bardzo dobrze i obsługuje płatności dla naszych partnerów. Zespół starał się jak najlepiej zrozumieć potrzeby biznesu, aby stworzyć najbardziej efektywny system. Zawsze można liczyć na ich elastyczność i szybką pomoc, w szczególności w przypadku kryzysowych sytuacji.

Zaplanuj swój projekt ze Smartbees

Doradzimy Ci, który warsztat najlepiej wybrać