Jak wygląda atak hakerski na stronę www?

Denis Peszka
Autor: Denis PeszkaTech Lead

Obecnie w sieci codziennie dokonujemy zakupów, oddajemy się rozrywce, poznajemy ludzi i wykonujemy pracę zawodową. Z tego powodu w Internecie znajduje się coraz więcej wrażliwych i wartościowych danych. Dostęp do nich chętnie uzyskaliby hakerzy, których metody działania przybierają bardzo zróżnicowane formy. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak wygląda atak hakerski na stronę www oraz przedstawimy 6 najpopularniejszych rodzajów ataków hakerskich.

Atak hakerski na stronę www

1. Brutalny atak

Niski poziom bezpieczeństwa danych logowania to dobra wiadomość dla osób, które mają zamiar przeprowadzić atak hakerski na stronę internetową. W takim przypadku mogą oni wykorzystać oprogramowanie, które generuje nieskończone wersje haseł oraz loginów, aby w końcu trafić na właściwą kombinację. W ten sposób niejako przeforsowują tę podstawową barykadę.

Aby zabezpieczyć się przed tego rodzaju atakami hakerskimi, konieczne jest nie tylko dbanie o wysokie bezpieczeństwo danych logowania administratorów strony. Tego samego należy także wymagać od użytkowników witryny, aby haker nie uzyskał dostępu do witryny przez ich słabo zabezpieczone konta.

2. SQL injection

Podczas ataku hakerskiego na stronę www metoda ta jest wykorzystywana bardzo często, gdyż większość witryn korzysta z SQL, aby komunikować się z bazą danych. Przykładem są takie oprogramowania jak SQLite, Microsoft SQL Server, czy PostgreSQL.

SQL injection polega na tytułowym „wstrzyknięciu” kodu SQL na stronę internetową tak, aby został on uruchomiony. Haker zamieszcza go np. w polu formularza logowania do konta. W rezultacie strona, która docelowo ma tam sczytać dane logowania, uruchamia ów kod. W ten sposób haker może uzyskać dostęp do wybranej aplikacji lub bazy danych.

3. Atak DoS/DDoS (Denial of Service)

Kolejnym rodzajem ataku hakerskiego jest DoS/DDoS. Skrót DDoS oznacza Distributed Denial of Service. W skrócie ma on na celu doprowadzenie do crashu serwera. Aby przeprowadzić tego rodzaju atak hakerski na stronę, wykorzystuje się boty. Wysyłają one liczne i ciągle powtarzające się zapytania. W końcu serwer nie jest w stanie ich przetworzyć, więc dochodzi do crashu.

Atak DoS jest stosunkowo łatwy i szybki do przeprowadzenia. Warto zauważyć, że w postaci botów haker często wykorzystuje inne komputery, do których dostęp uzyskał dzięki złośliwemu oprogramowaniu. Właściciele zainfekowanych urządzeń zwykle w ogóle o tym nie wiedzą.

4. Cross Site Scripting (XSS)

Atak XSS to jeden z najtrudniejszych ataków hakerskich na stronę www, z jakim może przyjść Ci się zmierzyć. Został on z powodzeniem wymierzony nawet w tak duże serwisy jak Microsoft czy Google. Jego skuteczność wynika z tego, w jaki sposób działa.

Większość ataków XSS wykorzystuje złośliwe skrypty JavaScript, które są zamieszczone w linkach. Gdy użytkownik klika taki link, uruchamia kod, który jest w stanie przejąć sesję na stronie, uzyskać dostęp do konta, czy nawet zmienić reklamy wyświetlane na witrynie.

Hakerzy zazwyczaj zamieszczają takie złośliwe linki na forach internetowych, serwisach społecznościowych czy w innych miejscach, które generują dużo ruchu, a pozwalają jednocześnie na w miarę łatwe zamieszczanie swoich treści. Aby zapobiec takim atakom, konieczne jest kontrolowanie tego, jakie treści są zamieszczane przez użytkowników witryny.

5. Kradzież plików cookie

Dane osobowe mają dużą wartość, dlatego często to one są celem ataków hakerskich na strony www. Pliki cookie są zwykle przechowywane w przeglądarce internetowej i zawierają w sobie informacje na temat użytkownika, jego dane logowania, czy historię przeglądania. Jako że często dane te są zapisane w postaci czystego tekstu, za pomocą addonów do przeglądarek internetowych haker może stosunkowo łatwo uzyskać do nich dostęp. Gdy już to zrobi, będzie w stanie podszywać się pod osobę, której dane wykradł.

6. Phishing

W przypadku tego rodzaju ataku hakerskiego na stronę wykorzystuje się niewiedzę lub częstą naiwność ludzi. Jej celem jest kradzież informacji potrzebnych do logowania, szczegółów kart kredytowych czy innych wrażliwych danych. W tym celu haker podszywa się pod jedną ze stron w komunikacji internetowej – jako przykład weźmy tutaj bank.

Próba wyłudzenia informacji często sprowadza się do wysyłania maili czy SMS-ów do użytkowników danego banku z prośbą o podanie, czy „potwierdzenie” pewnych danych. Użyte wiadomości przekierowują na stronę, która podszywa się pod prawdziwą witrynę instytucji – wygląda w zasadzie identycznie, a jej adres będzie zwykle bardzo podobny. Niczego niepodejrzewające osoby „zweryfikują” na prośbę pewne dane, czy też wykonają normalną próbę logowania. W ten sposób haker uzyska dostęp do konta bankowego.

Choć o phishingu mówi się od jakiegoś czasu, to jednak dalej wiele osób pada ofiarą takich ataków. Aby temu zapobiec, konieczne jest informowanie użytkowników swojej strony choćby o tym, że nigdy nie będziesz ich prosić mailowo o podanie pewnych wrażliwych danych. Dzięki temu będą bardziej ostrożni, gdy otrzymają tego typu zapytania od niedoszłych złodziei.

Atak hakerski na stronę www – podsumowanie

Warto mieć świadomość tego, jak działają hakerzy. Dzięki temu będziesz lepiej zorientowany w tym, czy Twoja strona nie jest narażona na niektóre z ataków bądź szybko rozpoznasz pojawiające się zagrożenie. Gdyby jednak już do niego doszło, łatwiej Ci będzie ustalić, co dokładnie mogło się stać. Pamiętaj też, że dobrze wykonana strona internetowa to bezpieczna strona internetowa.

Potrzebujesz strony odpornej na ataki hakerskie?

Zapewnimy ją