Aplikacje internetowe a strony internetowe – czym się różnią?

Ciekawym tematem, który wielu osobom sprawia problem, jest rozróżnienie aplikacji internetowych (inaczej aplikacji webowych) od stron internetowych. Jedno i drugie otwieramy w przeglądarkach internetowych, różnią się one jednak od siebie przede wszystkim używaną technologią, a także kryterium użyteczności. Jak je rozpoznać na pierwszy rzut oka? Podpowiadamy!

Aplikacje internetowe a strony internetowe

Czym jest aplikacja webowa?

Aplikacja internetowa (inaczej aplikacja webowa) to program na zdalnym serwerze, który - za pomocą przeglądarki internetowej - pozwala użytkownikom podjąć określone działania, np. zabookować bilety lotnicze.

Można powiedzieć, że wynalezienie aplikacji webowych było oczywistą potrzebą, ponieważ z biegiem czasu ludzie musieli podjąć interakcję ze stroną - zamówić produkt, zapisać się na kurs językowy itp. Historia tworzenia aplikacji internetowych właściwie wciąż trwa - dodanie kolejnych funkcjonalności i skupienie się na jeszcze lepszym dla użytkownika designie jest kluczowe dla developerów.

Kiedyś każda aplikacja miała oddzielny program, który musiał być wgrywany na komputery użytkowników. Wszystkie przeniesienia na serwery trwały bardzo długo, co opóźniało realizacje i oczywiście potęgowały nerwy. Oficjalnie pierwsza aplikacja pojawiła się w 1999 roku i była oparta na języku Java. Od tego czasu możemy zaobserwować ogromny progres w ich tworzeniu i rozprzestrzenianiu. Właściwie można pokusić się o stwierdzenie, że aktualnie większość stron internetowych to tak naprawdę aplikacje webowe.

Czym jest strona internetowa?

Strony internetowe to pliki cyfrowe utworzone za pomocą języków programowania, na których znajdują się teksty, grafiki/zdjęcia, wideo itp. Strony wchodzą w skład witryny internetowej. Tłumacząc to na przykładzie: aktualnie znajdujesz się na stronie internetowej smartbees.pl/blog/aplikacje-internetowe-strony-internetowe, która jest częścią witryny smartbees.pl.

Aplikacje internetowe a strony internetowe – cienka granica semantyki

Jaka jest różnica między tymi dwoma pojęciami? Często wydaje się niewielka, dużo zależy od naszej perspektywy czy samej semantyki. Wielu z nas użyje słowa strona internetowa dla określenia wszystkich tworów mających domenę i istniejących w sieci. Jeśli natomiast zapytasz kogoś, kto pracuje w IT, z pewnością tłumaczenia kilku osób będą się od siebie różniły, jednak ich główna myśli sprowadza się do dwóch zdań:

 • Strona internetowa ma charakter informacyjny.
 • Aplikacja webowa ma charakter interaktywny.

Mając na uwadze dwa powyższe zdania, przedstawmy przykład. Powiedzmy, że wchodzisz na stronę internetową teatru, jeśli znajdujesz na niej statyczne informacje o godzinach działaniu teatru, aktualnych spektaklach i ich godzinach, to masz do czynienia ze stroną internetową, jeśli natomiast będziesz mógł dodatkowo zarezerwować/kupić bilet, wybrać dla siebie odpowiednie miejsce, to wiedz, że jesteś w aplikacji internetowej. Aby wytłumaczyć to jeszcze jaśniej, aplikacja internetowa, to często taka strona internetowa, którą użytkownik może kontrolować.

Można pójść dalej i powiedzieć, że wszystko, czego możemy jakoś użyć, wykorzystać będzie aplikacją webową - od formularzy, gier, aż po wszelkiego rodzaju narzędzia, których używamy z poziomu przeglądarki.

Strony internetowe vs aplikacje webowe – porównanie technologiczne

Technologicznie stronę internetową określa się jako coś, co jest na statycznym HTML-u i CSS-ie. Przy wykorzystaniu innych technologii mamy już do czynienia z aplikacją internetową. W takim wypadku dużego problemu semantycznego mogą dostarczyć nam strony internetowe o charakterze informacyjnym, stworzone na popularnych CMS-ach, które wykorzystują także inne technologie, niż tylko HTML i CSS, dlatego warto zwracać również uwagę na wyżej opisane kryterium użyteczności.

Dokładna definicja aplikacji internetowej mówi, że jest ona programem pracującym na serwerze i komunikującym się przez Internet z komputerem użytkownika, wykorzystując w tym celu przeglądarkę internetową. Do stworzenia aplikacji webowych wykorzystuje się różne języki programowania np. Java, C# czy PHP i CMSy np. Drupal czy Magento.

Technologie wykorzystywane w aplikacjach internetowych to najczęściej:

Po stronie klienta:

 • JavaScript,
 • Aplet Javy,
 • Adobe Flash,
 • AJAX.

Po stronie serwera:

 • CGI,
 • ISAPI,
 • ASP.NET,
 • JSP,
 • PHP.

Przeczytaj również: Czy warto korzystać z API Platform?

Istnieją przypadki, kiedy możemy coś wprost nazwać aplikacją internetową, np. w momencie, gdy używamy jakiegoś narzędzia poprzez przeglądarkę. W innych sytuacjach granica ta będzie się zacierać, jedni nazwą dany twór stroną internetową, inni aplikacją webową. Kończąc jednak to nie semantyka przyciąga ludzi do strony internetowej, dlatego, jeśli coś działa i dzięki temu zyskujemy klientów, to warto z tego korzystać.

Rodzaje aplikacji webowych

Istnieje wiele rodzajów aplikacji internetowych. Dostosowuje się je w zależności od celów, które ma spełniać. Możemy na przykład wyróżnić:

- aplikacje sprzedażowe, np. Vinted

Aplikacja webowa sprzedażowa

źródło: vinted.pl

- aplikacje e-learningowe, np. Goodhabitz

Aplikacja webowa e-learningowa

źródło: goodhabitz.com

- aplikacje ogłoszeniowe, np. Olx

Aplikacja webowa ogloszeniowa

źródło: olx.pl

- aplikacje bookingowe, np. Airbnb

Aplikacja webowa bookingowa

źródło: airbnb.pl

- aplikacje HR’owe, np. Pracuj

Aplikacja webowa HR

źródło: pracuj.pl

Zalety aplikacji internetowych

Aplikacje webowe mają wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

 • bezpieczeństwo - ich bazy danych są składowane i zabezpieczane centralnie;
 • łatwość aktualizacji - rzecz ta leży po stronie twórcy, a nie użytkownika;
 • niezależność od systemów klientów;
 • łatwość rozbudowywania.

Potrzebujesz pomocy przy tworzeniu strony lub aplikacji?

Z chęcią pomożemy