Jak zabezpieczyć stronę internetową?

Na bezpieczeństwo strony internetowej nie ma jednego, złotego środka, który można by uznać za uniwersalny. Nie ma jednej aktywności, która da pewność, że strona internetowa jest bezpieczna i odcięta od wszelkiego rodzaju cyberataków. Jest jednak pakiet działań, które warto wykonywać, by poziom bezpieczeństwa regularnie zwiększać i unikać luk w systemie bezpieczeństwa! Z naszego artykułu dowiesz się, jak zabezpieczyć stronę internetową przed zagrożeniami.

Jak zabezpieczyć stronę internetową?

Ataki hakerskie i wirusy

Na początek warto zdać sobie sprawę z tego, jakie mogą być konsekwencje ataku hakerskiego czy zawirusowania witryny. Skrypt wgrany na serwer może mieć różnorakie konsekwencje, zaczynając od usunięcia strony czy zainfekowania całej jej struktury. Lata pracy mogą pójść na marne.

Do tego dochodzą zagrożenia wykradnięcia danych osobowych klientów sklepu internetowego, co w czasach RODO może mieć ogromne reperkusje finansowe, jak i prawne. Wszystkie te potencjalne zagrożenia jednoznacznie pokazują, że w przypadku zabezpieczenia strony www lepiej mieć rękę na pulsie i wybrać profilaktykę, a nie leczenie doraźne. Tutaj nie ma miejsca na półśrodki, szczególnie że, na nasze nieszczęście, hakerzy nieustannie się rozwijają i poszerzają zakres swoich sztuczek.

Aktualizuj system CMS

Pierwsza porada jest prosta i często przypomina o niej też sam system – należy możliwie często i szybko aktualizować system CMS. System sam się tego domaga, przypominając, że nowe wersje mają załatać ewentualne dziury w systemie i zwiększyć bezpieczeństwo content management systemu. Podobnie ma się kwestia wtyczek – one także się rozwijają i wymagają regularnych aktualizacji, by działać na odpowiednim poziomie.

Update nie zabiera wiele czasu, a pozwala utrzymać najwyższą jakość komponentów. Twórcy rozwijają swoje rozszerzenia nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale także zabezpieczeń strony www, by były one jak najlepiej dostosowane do nowoczesnych wymagań. Zazwyczaj zaktualizowanie wszystkich wtyczek i całego systemu to maksymalnie kilkanaście minut, w zależności od przepustowości łącza.

Jednocześnie trzeba zwracać uwagę na to, jakie wtyczki i z jakich źródeł pobieramy. Należy wyznawać zasadę, że w tym wypadku mniej to lepiej. Łatwiej wtedy kontrolować ich wersje czy też znaleźć najsłabsze ogniwo. Im więcej wtyczek czy dodatkowych modułów, tym bardziej nasza strona narażona jest na ataki zewnętrzne. Szczególnie gdy korzystamy też z rozszerzeń z nie do końca sprawdzonych i zaufanych źródeł – wówczas ryzyko ataku hakerskiego na stronę www znacząco wzrasta.

Kopia zapasowa na wszelki wypadek

Przezorny zawsze ubezpieczony i nie inaczej jest w przypadku stron internetowych oraz wszelkiego rodzaju zabezpieczeń strony www. Dlatego warto robić regularne kopie zapasowe strony, co daje bufor bezpieczeństwa i możliwość szybkiego przywrócenia danych w momencie ataku hakerskiego. Kopia zapasowa to tak zwane minimalizowanie strat i możliwie szybki powrót do stanu wyjściowego witryny.

Dlaczego to ważne? To zabezpieczenie przed awariami czy też zainfekowaniem serwera. Backup to możliwość przywrócenia strony, którą budowało się miesiącami, w ciągu kilku godzin. Zawsze lepiej mieć taką alternatywę, by w sytuacji kryzysowej móc szybko odzyskać dane.

Co ważne, tworzenie backupów wcale nie jest trudne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy na temat kodowania czy programowania. Istnieją gotowe rozszerzenia, które pozwalają wykonać kopię zapasową, czy też nawet tworzą ją z automatu. Wystarczy ustawić odpowiednią częstotliwość tworzenia kopii i wtyczka zajmie się resztą. Jeśli mimo to mamy obawy, że nasze działania wpłyną na płynność działania strony internetowej, to zawsze można poprosić o to profesjonalistów, którzy wiedzą jak zabezpieczyć stronę internetową.

Skanowanie systemu

To kolejny krok, który nie wymaga dużych nakładów pracy, a dzięki regularności daje ogląd na to, jak prezentuje się stan strony internetowej i przede wszystkim naszego komputera. Jednostka centralna czy laptop to też jest zagrożenie – strona może zostać zainfekowana z poziomu naszego komputera, jeśli tylko dostało się na niego złośliwe oprogramowanie.

Dlatego warto regularnie skanować poszczególne partycje z wykorzystaniem zaktualizowanych antywirusów, by znać stan swojego systemu. Obecnie Internet daje do wyboru wiele darmowych programów antywirusowych, które doskonale spełniają swoją funkcję. Całościowy skan to zazwyczaj kilka godzin, więc zdecydowanie warto raz na jakiś czas upewnić się, czy komputer pod kątem oprogramowania funkcjonuje na odpowiednim poziomie.

Ustaw nietypowe hasło

Nie można zapominać także o samym dostępie do systemu administracyjnego i naszym haśle. Ważne jest, aby nie było powielane z innymi hasłami i wykorzystywało możliwie wiele znaków specjalnych. Jeśli hasło i login są łatwe do złamania (legendarne admin/admin), to żadne kroki zabezpieczające nie są w stanie uchronić witryny.

Jak zabezpieczyć stronę internetową odpowiednim hasłem? Korzystaj z generatorów haseł, wypluwających znaki specjalne i raz w miesiącu zmieniaj hasło, by mieć pewność, że nikt go nie złamie. Nie wykorzystywać swojego imienia czy też nazwiska. Warto podmienić także stronę logowania – np. w przypadku WordPressa nie zawsze musi to być wp-admin. Takimi małymi krokami jesteśmy w stanie zwiększyć zabezpieczenie strony www i panelu administracyjnego o kilkadziesiąt procent.

Strona internetowa nigdy nie będzie w pełni zabezpieczona, ale jeśli trzymamy rękę na pulsie, to jesteśmy w stanie znacząco zwiększyć jej bezpieczeństwo i zminimalizować ewentualne straty związane z zainfekowaniem witryny. Dlatego warto trzymać się powyższych zasad, by chronić swoją stronę czy sklep przed atakami z zewnątrz.

Martwisz się o bezpieczeństwo Twojej strony?

Zgłoś się do nas