Smart POST
Smart POST

Darmowy CMS Drupal- rozwiązanie dla Twojej firmy

Adam Okwieka
Autor: Adam OkwiekaFull-stack developer

Tworząc stronę internetową, kluczowy jest wybór jej silnika. Mnogość opcji jest naprawdę ogromna – zaczynając od Wordpressa a na Joomli kończąc. My jednak najczęściej oferujemy klientom wykorzystanie Drupala- darmowego CMS. Dlaczego? Bo to zazwyczaj najlepsze rozwiązanie zarówno dla firm, jak i dla startupów.

Najważniejsze informacje o Drupalu- darmowym CMS

Kilka słów o Drupalu

CMS Drupal to drugi najpopularniejszy, darmowy CMS na świecie. Przegrywa pod tym względem rywalizację tylko z Wordpressem. Jest połączeniem CMS i WMF, czyli Drupal to tak zwany CMF. Jest nie tylko funkcjonalnym systemem zarządzanie treścią, ale również frameworkiem, który można dowolnie edytować poprzez zmiany w kodzie. Dobry programista może dzięki niemu czynić prawdziwe cuda.

Drupal to także potężne narzędzie pozwalające na ogromny zakres różnego rodzaju modyfikacji i wdrożeń – zaczynając od prostych stron, opartych o gotowe moduły, aż po skomplikowane, często oparte o zaawansowane umiejętności programistyczne, „kombajny” takie jak strony banków czy ogromnych korporacji, połączonych dodatkowo z Intranetem.

Z CMS Drupal korzystają chociażby strony internetowe NASA i Oxfordu. Obie są bardzo rozbudowane i wymagają świetnych zabezpieczeń, wykorzystując poufne dane tysięcy użytkowników. Stabilność Drupala wpływa na to, że oba ogromne projekty od lat korzystają właśnie z tego systemu zarządzania treścią.

Elastyczność podstawą CMS Drupal

Elastyczność jest w wypadku stron internetowych opartych o Drupala słowem kluczem. Równie dobrze może być to strona wizytówkowa, rozbudowany portal, serwis informacyjny czy w pełni funkcjonalny sklep internetowy. Wszystko zależy od tego, jak wykorzystany zostanie darmowy CMS, bo sam w sobie daje ogromne możliwości.

Elastyczny jest także pod kątem dopasowania do odbiorcy. W swojej prostszej odmianie może być intuicyjnym CMS-em, z którym bez problemu poradzi sobie klient. Zainstalowanie różnego rodzaju modułów pozwoli na łatwe zarządzanie i ręczne wprowadzanie zmian przez klienta. Moduły, odpowiedniki wordpressowych wtyczek, czyli rozszerzenia, pozwalają dowolnie edytować stronę na bazie już wcześniej przygotowanych funkcjonalności.

W przypadku bardziej skomplikowanych projektów pomoc doświadczonych koderów i programistów, pracujących na CMS Drupal, jest niezbędna. Kod jest specyficzny i wymaga licznych godzin pracy oraz zgłębiania tego systemu, aby móc swobodnie go edytować, z korzyścią dla funkcjonalności. Należy przy tym pamiętać, że dopiero działanie oparte o znajomość kodu, pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości oferowane przez Drupala.

Świetny dla dużych firm, jak i dla startupów

W dużych firmach często wiele osób potrzebuje dostępu do strony www. W tym przypadku Drupal oferuje bardzo ciekawe opcje. Poprzez ten darmowy CMS w prosty sposób zarządza się użytkownikami i każdy z nich może mieć różne dostępy oraz różne role na stronie. Tym, co edytować może dany użytkownik i w jaki sposób, można zarządzać w zasadzie dowolnie, przyznając uprawnienia różnego poziomu.

Dlaczego Drupal jest świetny dla startupów? Po pierwsze jest oparty o open source. Na początku działalności startupy raczej nie imponują budżetem, a tutaj już na początku mogą oszczędzić na różnego rodzaju licencjach i abonamentach. Znaczna większość szablonów i modułów jest darmowa, więc nie trzeba inwestować żadnych pieniędzy, by móc korzystać z tego systemu zarządzania treścią.

Niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku także skalowalność. CMS Drupal jest nieustannie rozbudowywany i wciąż pojawiają się nowe funkcjonalności, wpływające na stabilność czy bezpieczeństwo silnika. Dzięki temu nawet zaczynając od prostej, wizytówkowej strony startupu, możną ją na późniejszym etapie rozwoju przekształcić chociażby w rozbudowany ecommerce czy witrynę z multidomenowością. Takie przyszłościowe myślenie dla startupów powinno być kluczowe.

Zobacz nasze realizacje oparte o CMS Drupal!

Bezpieczeństwo i stabilność

Na tle innych, darmowych CMS-ów, Drupal na pewno wyróżnia się wysokim stopniem bezpieczeństwa i stabilności. Wśród internautów i programistów to właśnie ten system zarządzania treścią uważany jest za najbezpieczniejszy. Wszelkiego rodzaju aktualizacje i unowocześnienia sprawiają, że CMS Drupal jest jednym z najbardziej innowacyjnych systemów w sieci.

W dużej mierze związane jest to z ogromną społecznością, wspólnie pracującą na korzyść Drupala. Im więcej osób z niego korzysta (drugi najpopularniejszy CMS świata!), tym szybciej się on rozwija. Każdy użytkownik dodaje coś od siebie (np. moduły), zauważa inne błędy i proponuje własne zmiany. Rozbudowana społeczność na forum jest z kolei wsparciem dla programistów w przypadku problemów z kodem – bez problemów można znaleźć tam porady na każdy, drupalowy temat, zaczynając od instalacji, a na zaawansowanych wdrożeniach kończąc.

By pokazać, jak bezpiecznym systemem CMS jest Drupal, wystarczy wspomnieć, że to na tym silniku opierają swoje strony internetowe liczne banki, dla których zarządzanie danymi użytkowników ma ogromne znaczenie.

Personalizacja darmowego CMS-a

Drupal pozwala na dowolną w zasadzie personalizację i dostosowanie CMS do swoich potrzeb. Dzięki licznym modułom (w większości bezpłatnym) czy szablonom można bez problemów dopasować witrynę do swoich oczekiwań. Z kolei, jeśli posiada się doświadczenie programistyczne, to moduły można przygotowywać także samodzielnie. To sposób na dowolne rozbudowywanie strony internetowej i działanie na korzyść całej społeczności Drupala – swoimi modułami można dzielić się na forum i chwalić się swoimi programistycznymi osiągnięciami.

Na co pozwalają moduły na darmowej licencji? Chociażby na stworzenie w pełni funkcjonalnego, rozbudowanego sklepu internetowego. Dlatego też darmowy CMS Drupal to świetny system dla branży ecommerce. Daje także możliwość dowolnej integracji z zewnętrznymi rozwiązaniami, chociażby systemami płatności. Pozwala również na integrację z różnorakimi CRM-ami czy zewnętrznymi bazami danych, które są kluczowe dla sklepów internetowych (chociażby zatowarowanie poszczególnych sklepów stacjonarnych) czy też stron korporacyjnych.

SEO a CMS Drupal

Warto nadmienić, że dobrze zrobiona strona w systemie Drupal spełnia wszystkie standardy optymalizacyjne dla stron www. Dodatkowo wyposażając ją w odpowiednie moduły, możemy zarządzać meta tagami dla każdej treści na stronie, tworzyć sitemape czy zarządzać przekierowaniami na stronie. Daje to potężne narzędzie dla firm, które chcą profesjonalnie prowadzić działania SEO i content marketingowe.

Rozwój Drupala

Drupal 8 to najnowsza wersja darmowego CMS-a. Co ważne, bardzo mocno różni się w architekturze od swojego poprzednika, czyli Drupala 7. Drupal 8 powstał na bazie frameworka Symfony, dzięki czemu można korzystać z wielu komponentów dostarczanych przez ten framework, a to daje jeszcze większe możliwości rozwoju samej aplikacji. Drupal coraz bardziej rozwija się w kierunku współpracy z frameworkami frontendowymi takimi jak Reactjs czy Vuejs. Takie połączenie daje piorunujące możliwości. Wystarczy wyobrazić sobie bardzo szybkie dynamiczne wyszukiwarki z podpowiedziami i filtrowaniem, czy dynamiczne konfiguratory dla sklepów internetowych. Możliwości są wręcz nieograniczone, a sam Drupal idzie właśnie w tym kierunku – dynamiki, integracji i bezpieczeństwa.

Wady CMS Drupal

Czy Drupal ma wady? Oczywiście, ma swoje problemy, jak i każdy inny darmowy CMS. Nie da się ukryć, że bardziej skomplikowane strony czy serwisy wymagają wsparcia specjalistów od Drupala. O ile moduły pozwolą na wprowadzanie licznych zmian czy proste zarządzanie witryną, o tyle wszelkie bardziej rozbudowane funkcje muszą być już wprowadzane poprzez samodzielnie przygotowywany kod. Podobnie wygląda to w przypadku integracji z zewnętrznymi systemami.

Czy Drupal w każdym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Dla mniejszych, prostych stron, które nie potrzebują dodatkowych funkcji i nie ma planów ich rozbudowywania, często lepszym wyborem będzie inny CMS. Jednak jeśli zależy nam na elastycznym, skalowalnym, ultra spersonalizowanym, darmowym i innowacyjnym rozwiązaniu, to CMS Drupal jest już naturalnym wyborem.

Sądzisz, że Twoja firma potrzebuje strony na Drupalu?

Zrobimy ją dla Ciebie
Udostępnij artykuł: