Co to jest CMS – przykład Drupala jako wzorcowego rozwiązania

Zazwyczaj strony internetowe, jeśli nie jesteśmy obeznani w tematach sieciowych oraz marketingowych, kojarzą nam się z czymś bardzo skomplikowanym. Wymagają specjalistycznej wiedzy i znajomości języków kodowania czy też programowania. Czy tworzenie stron internetowych jest trudne? Jeśli mają być dobre i oryginalne – tak. Nie zmienia to jednak faktu, że na większości stron można bez problemów zarządzać treściami za pomocą content management systemu. Co to jest CMS i czym się charakteryzuje? Tego dowiesz się z artykułu!

Co to jest CMS?

Co to jest CMS?

CMS to skrót od angielskiego content management system, co w wolnym tłumaczeniu oznacza system zarządzania treścią. Obecnie to podstawa budowy nowoczesnych i innowacyjnych stron internetowych. To ogromne ułatwienie w kwestii korzystania i zarządzania stroną dla osób, które nie mają zbyt rozległej wiedzy na temat kodowania czy programowania. Wraz z CMS na stronie znacząco zwiększa się samodzielność użytkowników, którzy wprowadzają treści czy małe modyfikacje.

CMSy, takie jak Drupal, są obecnie na tyle intuicyjne i jednocześnie rozbudowane, że z poziomu dostępu administratorskiego da się nie tylko edytować wszystkie teksty czy też podmienić zdjęcia, ale również zmienić całkowicie układ poszczególnych elementów w witrynie. Czasy stron internetowych tylko dla profesjonalistów już minęły, a to w dużej mierze zasługa content management systemu.

Dlaczego systemy CMS są tak popularne?

Strony internetowe zazwyczaj są tworzone przez specjalistów i koderów, na podstawie skrzętnie zaprojektowanego layout, ale niekoniecznie przez nich zarządzane. Często po wdrożeniu witryny przez software house czy też agencję interaktywną, opiekę nad stroną przejmuje klient. Z kolei ze strony klienta może to być osoba, która nie posiada specjalistycznej wiedzy, ale dzięki systemowi CMS nie jest to zbyt duży problem.

Praktyczność tego rozwiązania to jedno, ale ważne jest także to, że Drupal czy Wordpress są w pełni darmowe. To CMSy ogólnodostępne w sieci, które każdy może ściągnąć i zaimplementować na swojej stronie internetowej.

Jednocześnie większość content management systemów to rozwiązania z typu open source. To z kolei oznacza, że systemy są nieustannie rozwijane przez rozbudowaną społeczność, a możliwości ich modyfikowania czy przekształcania są wręcz nieograniczone. Dlatego też CMSy są uznawane za skalowalne rozwiązania – bez problemów można je rozwijać i dostosowywać do swoich potrzeb, z wykorzystaniem wtyczek czy też modułów w przypadku Drupala.

Co to jest Drupal?

Skoro wiemy, co to jest CMS, a także, dlaczego jest tak powszechnie wykorzystywany, przyjrzyjmy się jednemu z nich dokładniej. Drupal to CMS typu open-source. To rozwiązanie skuteczne zarówno przy budowaniu dużych, rozbudowanych stron internetowych czy portali, jak i prostszych witryn wizerunkowych. Poprzez wykorzystanie dostępnych za darmo modułów można dowolnie rozbudowywać i edytować swoją stroną internetową. Dla przykładu – zwykła wizytówka może szybko przemienić się w płynnie działający e-commerce, dzięki implementacji dodatkowych rozwiązań.

Drupal jako przykład content management systemu

Rozszerzony panel administracyjny przekłada się na wiele dodatkowych danych, do których dostęp ma tradycyjny administrator. To nie tylko podstawowa możliwość edycji treści, ale także dostęp do statystyk, modułu blogowego czy też video.

Z kolei możliwość dokładnego określenia zakresu dostępów i uprawnień poszczególnym użytkownikom sprawia, że Drupal jest bardzo wygodny przy rozproszonym zarządzaniu treścią. Dzięki temu każdy z użytkowników może mieć przyznany dostęp tylko do tej sekcji, za którą jest odpowiedzialny. Przy większych stronach pozwala to uniknąć bałaganu i nieporozumień przy wszelkiego rodzaju edycji. Przy tym obsługa stron www dla Drupal CMS jest niezwykle prosta i intuicyjna.

Czy trzeba mieć na stronie CMS, by witryna dobrze funkcjonowała?

Choć CMS nie jest rozwiązaniem koniecznym i np. przy prostym one page może być nawet elementem zbędnym, to na pewno może być bardzo przydatny w większości przypadków. To ułatwienie pracy nie tylko dla laików, którzy po raz pierwszy będą zarządzać stroną internetową, ale także dla doświadczonych programistów. Dobry wybór silnika CMS to tak naprawdę podstawa prac nad stroną internetową, a Drupal może być w tym wypadku wzorcowym rozwiązaniem. Wybór optymalnego content management systemu zależy jednak tylko i wyłącznie od Ciebie – nie ma tutaj uniwersalnego rozwiązania, bo większość z nich można dostosować do konkretnych potrzeb.

Chciałbyś mieć stronę na Drupalu?

Zbudujemy ją