Konsekwencje braku aktualizacji Drupal 6 i 7

Denis Peszka
Autor: Denis PeszkaTech Lead

Drupal stanowi podstawę wielu stron internetowych, jest też jednym z najczęściej używanych systemów CMS. Korzystają z niego blogerzy, portale informacyjne i strony rządowe. Czy jego starsze wersje są bezpieczne? Co jeśli nie przeprowadzimy aktualizacji Drupal 6? Gdzie się zgłosić, gdy dojdzie do ataku hakerskiego? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Skutki braku aktualizacji Drupal 6 i 7

Czy Drupal 6 i 7 są bezpieczne?

Jedną z kluczowych zalet Drupala jest bezpieczeństwo strony internetowej. Między innymi z tego powodu tę technologię zastosowaliśmy na stronach WSB. Strony uczelni przetwarzają setki danych osobowych tysięcy użytkowników. Witryna, panel logowania muszą być odpowiednio zabezpieczone i to umożliwia właśnie Drupal. Bezpieczeństwo takich stron jest na najwyższym poziomie. Głównie przez to, że ta technologia cały czas się rozwija i pojawiają się coraz nowsze rozwiązania. Nie należy obawiać się o stronę postawioną na Drupalu, jeśli jest ona regularnie aktualizowana. Komunikaty czasami ostrzegają administratorów, że brak aktualizacji może skutkować niebezpiecznym przejęciem kontroli nad witryną. Tego trzeba bezwzględnie unikać.

Jak rozpoznać atak hakerski?

Jedną z podstawowych przyczyn zainfekowania witryn internetowych jest brak aktualizacji. Nie tylko użytkownicy Drupala 6 czy 7 powinni dbać o to. Każdy system narażony jest na ataki hakerskie. Strona, która jest zaniedbana w obszarze bezpieczeństwa jest groźna dla urządzeń użytkowników, którzy ją odwiedzają. Zainfekowane zostają telefony, tablety, komputery. A wirusy, programy szpiegowskie czy robaki komputerowe wyłudzają poufne dane.

Jak rozpoznać atak hakerski? Zwykle pierwszy o tym informuje Google. Nieustannie odwiedza miliony stron w celu ochrony użytkowników. Podczas wejścia na zainfekowaną witrynę pojawia się ostrzeżenie w wyszukiwarce. Google wysyła również informacje do właścicieli stron o prawdopodobnym ataku hakerów. Program antywirusowy zablokuje próbę otwarcia takiej witryny. Strona może też wyglądać inaczej niż zwykle, mogą pojawiać się na niej zmiany, których żaden z administratorów nie wprowadzał, często występują trudności z dostępem do serwisu, nie można zalogować się do panelu. Po wejściu na stronę przekierowuje ona na inny adres. Ponieważ często wirusy działają tak, by właściciel ich nie zauważył. Ważne jest regularne monitorowanie stanu strony, poleca się korzystanie ze skanerów antywirusowych.

Jakie są konsekwencje zainfekowania witryny?

Zainfekowanie strony na Drupal 6 bądź 7 to dość poważny problem, który zwykle prowadzi do długofalowych konsekwencji. Większość użytkowników zrezygnuje z wejścia na stronę, gdy przeglądarka zablokuje ją i ostrzeże przed wirusem. Klienci firmy mogą zostać zaatakowani niestosownymi treściami, a ich urządzenia zainfekowane. Gdy Google odkryje problem wycofa możliwość korzystania z Google Ads, tym samym reklamy na www przestaną się wyświetlać. Złośliwe oprogramowanie spowoduje również spadek miejsca w wyszukiwarce, na które często marki pracują latami. Dodatkowo pojawi się problem z uzyskaniem certyfikatu SSL. Wszystko to może prowadzić do spadku liczby użytkowników, a w konsekwencji niestety do zmniejszenia zysków firmy.

Co zrobić, gdy pojawia się wirus na stronie?

Gdy pojawia się wirus na stronie warto zgłosić to informatykowi lub firmie zewnętrznej, która nas obsługuje. Specjaliści przeprowadzą szereg prac, które pomogą usunąć złośliwe oprogramowanie i modyfikacje w kodzie, spowodowane przez atak hakerski. Niestety, jeśli Drupal 6 czy 7 nie był długo aktualizowany informatyk będzie musiał przejść przez długą ścieżkę aktualizacji rdzenia systemu oraz modułów systemu. Taka aktualizacja modułów może wywołać błędy, które w konsekwencji ponownie unieruchomią stronę. Co może skutkować koniecznością wprowadzenia zmian na stronie, by dostosować ją do kolejnych wersji systemu. Główną konsekwencją braku aktualizacji Drupala jest na pewno problem z bezpieczeństwem strony i masa komplikacji z tym związanym, ale również funkcjonalność całej strony i potrzebne zmiany w jej fizycznym wyglądzie w celu dostosowania do nowej wersji.

Przejdź na wspieraną wersję Drupala

Podczas dbania o swoją stronę pamiętaj, że Drupal 6 nie jest już wspierany, a Drupal 7 przestanie być wspierany w listopadzie 2021 razem z Drupalem 8. Jeśli pracujesz na 7 jest jeszcze trochę czasu na update, jednak warto o nim pomyśleć. Dobra informacja jest taka, że od wersji 8 aktualizacja nie będzie wymagać już przebudowy strony, a migracja wygląda tak jak drobna aktualizacja, stąd warto pomyśleć o zmianie. Jeśli zostajesz na starszej wersji, pamiętaj o kontrolowaniu strony, sprawdzaj czy dobrze współpracuje z Google, czy adresy url są zoptymalizowane, czy działa właściwie na mobile. Zadbaj o SEO i content, nie pozwól na przeładowywanie witryny nieaktualnymi treściami. Pamiętaj o regularnym kontrolowaniu zabezpieczeń.

Podsumowanie

Aktualizacja wtyczek oraz całego systemu może uchronić stronę przed sporymi konsekwencjami. By system działał prawidłowo należy go regularnie aktualizować. Update pozwala zachować najwyższą jakość komponentów, aktualizowana strona będzie przede wszystkim funkcjonalna, ale i dostosowana do najnowocześniejszych wymagań związanych między innymi z jej bezpieczeństwem.

Potrzebujesz aktualizacji Drupal 6 lub 7?

Zrobimy ją