Czym zaskoczył nas Drupal 9 ?

Na początku czerwca miała miejsce premiera Drupala 9. Choć możesz jeszcze pamiętać, jak przenosiłeś się na wersję 8, czas na kolejne zmiany. Co nowego przyniosła nam najnowsza wersja oprogramowania? Tego dowiesz się z artykułu.

Nowości w Drupal 9

Nowy cykl wydawniczy Drupala

Jak ogłoszono kilka lat temu, Drupal 8 przyjął 6-miesięczny cykl wydawniczy (dwa wydania rocznie). Symfony, czyli framework PHP, od którego zależy Drupal, wykorzystuje podobny harmonogram. Niestety, czas wydania Drupala miał miejsce 1-2 miesiące przed wydaniem Symfony, co zmusza twórców do czekania 6 miesięcy na przyjęcie najnowszej wersji. Aby móc szybciej dostosować się do najnowszych wersji Symfony, pomniejsze aktualizacje Drupala zostały przeniesione na czerwiec i grudzień. Pozwala to na przyjęcie najnowszych wersji Symfony w ciągu jednego miesiąca. Tak samo został zorganizowany cykl wydawniczy pomniejszych aktualizacji Drupala 9 – 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5.

Łatwiejsza aktualizacja do Drupala 9

Przez lata jedną z największych wad Drupala był brak łatwej możliwości aktualizacji do nowszej wersji. Mam tu oczywiście na myśli aktualizacje z wersji 6 do 7, czy też obecnie z 7 do 8. Przy rozbudowanych stronach z dużą ilością dedykowanych modułów jest to praca, której nie życzę nikomu.

Zmiany w strukturze Drupala pomiędzy kolejnymi jego odsłonami są tak duże, że o automatycznej aktualizacji możemy zapomnieć. Aby móc zaktualizować Drupala z wersji 7 do 8, czeka nas żmudne przepisywanie modułów i dostosowywanie ich do programowania zorientowanego obiektowo. Jakby tego było mało, szablony skórek również musimy dostosować do systemu szablonów Twig, gdyż wcześniej „templatki” były pisane w PHP.

Na szczęście tych problemów próżno szukać w Drupal 9. Twórcy bowiem zrezygnowali z bardzo dużych zmian na systematyczne wprowadzanie mniejszych aktualizacji w kolejnych wersjach „ósemki”. Aktualizacja z wersji 8.9 do 9.0 jest tak łatwa, jak przejście z Drupala 8.0 do 8.1. Wystarczy kilka kliknięć i gotowe (oczywiście zakładając, że strona jest zrobiona we właściwy sposób). System Drupal po latach prac nad rozbudową obecnie jest potężnym narzędziem wykorzystującym najnowsze możliwości języka PHP i przez wiele lat nie będzie potrzeby na tak duże zmiany, jak w przypadku aktualizacji z wersji 7 do 8.

Inna filozofia rozwoju Drupala 9

Wraz z wydaniem wersji numer 9 nastąpiła zmiana w filozofii rozwoju Drupal CMS. W przeszłości każda nowa główna wersja Drupala była postrzegana jako odłam w stosunku do ostatniej wersji. Kompatybilność pomiędzy nową wersją główną i starymi nie była gwarantowana. Miało to pewne zalety, ale powodowało także poważne zakłócenia z powodu problemów ze zgodnością, a sama aktualizacja nie była łatwym procesem.

Aktualizacja do najnowszego rdzenia Drupala była tylko częścią procesu. Większość witryn korzysta z dodanych modułów i motywów, które musiały być aktualizowane, aby zachować kompatybilność. Wiele z tych modułów pozostawało w tyle przez wiele lat, powodując niepewność, jeśli czyjaś witryna od nich zależała.

Na szczęście nowe podejście w Drupalu 9 sprawia, że planowanie i przygotowanie się do samej aktualizacji jest znacznie łatwiejsze. Programiści Drupala pracujący z wersją 8, mają możliwość zapoznania się z funkcjami Drupala 9 tak naprawdę od samego początku. Największą korzyść odnoszą obecnie właściciele witryn Drupala, w szczególności Ci działający na Drupalu 8, którzy są na czasie z wykorzystaniem najnowszych motywów i modułów, działających na zaktualizowanych API Drupala 8. Nie mają oni problemów z aktualizacją do najnowszej wersji.

Przejrzystość kodu Drupala 9

Jednym z głównych powodów wydania nowej wersji jest konieczność oczyszczenia kodu. Drupal 8 wprowadził wspomniany nowy model aktualizacji, w którym drobne wydania mają miejsce co 6 miesięcy. Przyspieszyło to liczbę nowych funkcji dodawanych do Drupala. Wraz z dodawaniem funkcji wdrażane były nowe i ulepszone sposoby rozwiązywania problemów, w wyniku czego kod stawał się przestarzały. Niemniej jednak był on wciąż potrzebny do zapewnienia wstecznej kompatybilności. Z tego powodu wydanie Drupala 9 daje możliwość pozbycia się tego kodu i wszystkiego, co nie jest już potrzebne programistom.

Drupal współpracuje z projektami opartymi o PHP, takimi jak Twig i framework Symfony. Musi dostosować się do cyklu wsparcia ich twórców. Dzięki wydaniu Drupala 9 takie oprogramowanie jak Twig 2 oraz Symfony 4/5 będą mogły być wspierane przez długi czas.

Te same, sprawdzone cechy

Drupal 9.0 ma te same cechy, co ostatnie wydanie Drupala 8. Podobnie jak w przypadku Drupala 8, Drupal 9.1, 9.2 itd. będzie dodawał nowe funkcje kompatybilne wstecznie do Drupala 9, co sześć miesięcy po wydaniu najnowszej wersji. Główną zaletą Drupala 9 w stosunku do Drupala 8 jest to, że platforma będzie wspierana poprawkami w zakresie bezpieczeństwa po listopadzie 2021 roku. W skrócie – Drupal 9 to Drupal 8.9 okrojony o nieaktualne części kodu oraz ulepszony o aktualizacje zależnych rozwiązań tj. Symfony.

Drupal 8 a Drupal 9

Źródło: drupal.org

Wymóg dotyczący wersji PHP

Drupal 8 działa na wszystkich wersjach PHP 7. Natomiast dla Drupala 9 minimalną wymaganą wersją PHP jest 7.3. PHP 7.4 jest wspierany w wersji 9, jednakże nie jest wymagany do jego instalacji i poprawnego działania. Na tę chwilę PHP 8 nie jest jeszcze oficjalne wspierany w Drupal 9, jednakże prace nad jego wdrożeniem trwają.

Podsumowanie funkcjonalności Drupala 9

I to tak naprawdę tyle. Drupal 9 usunął wszystkie przestarzałe funkcje i nie wprowadził żadnych rewolucyjnych zmian. Dlatego podczas tworzenia stron www na Drupalu 8, warto przypilnować developerów, aby wnikliwie czytali dokumentację i nie korzystali z funkcji, które przestały być wspierane w wersji 9 – wtedy aktualizacja będzie czystą przyjemnością i unikniemy dziesiątek godzin na przepisywaniu modułów.

Drupal raz jeszcze udowadnia, jak dobrą stał się platformą. Wszystkie największe wady poprzednich wersji zostały przez twórców usunięte w wersji 9, a do tego zostały wprowadzone ulepszenia. Brak ogromnych zmian w kolejnej odsłonie i prosty port z wersji 8 do 9 uważam za jedną z najważniejszych.

Jeśli będziesz potrzebował pomocy w związku z aktualizacją,

skontaktuj się z nami