Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Drupal 9 – kluczowe funkcje i zmiany

Kategoria: 
Data aktualizacji: 
Czas czytania
: 4 min

Drupal 9 to bez dwóch zdań godny następca Drupala 8. Jakie zmiany przyniósł w stosunku do poprzednika? Kiedy należy przenieść się na jeszcze wyższą wersję systemu? Tego dowiesz się z artykułu.

Nowości w Drupal 9

UWAGA! Oficjalnie wsparcie dla Drupala 9 zakończyło się w listopadzie 2023 roku. Jeśli nadal korzystasz z tej wersji systemu, rozważ upgrade do Drupala 10.

Nowy cykl wydawniczy Drupala

Drupal 8 przyjął 6-miesięczny cykl wydawniczy (dwa wydania rocznie). Symfony, czyli framework PHP, od którego zależy Drupal, wykorzystuje podobny harmonogram. Niestety, czas wydania Drupala miał miejsce 1-2 miesiące przed wydaniem Symfony, co zmusza twórców do czekania 6 miesięcy na przyjęcie najnowszej wersji. Aby móc szybciej dostosować się do najnowszych wersji Symfony, pomniejsze usprawnienia Drupala zostały przeniesione na czerwiec i grudzień. Pozwala to na przyjęcie najnowszych wersji Symfony w ciągu jednego miesiąca. Tak samo został zorganizowany cykl wydawniczy pomniejszych aktualizacji Drupala 9 – 9.1, 9.2, 9.3, 9.4, 9.5.

Łatwiejsza aktualizacja do Drupala 9

Przez lata jedną z największych wad Drupala była skomplikowana aktualizacja do nowszej wersji, np. z 6 do 7, czy też z 7 do 8. Przy rozbudowanych stronach z dużą ilością spersonalizowanych modułów jest to praca, której nie życzymy nikomu.

Zmiany w strukturze Drupala pomiędzy kolejnymi odsłonami były tak duże, że o automatycznej aktualizacji lepiej zapomnieć. Aby zaktualizować Drupala z wersji 7 do 8, czekało Cię żmudne przepisywanie modułów i dostosowywanie ich do programowania zorientowanego obiektowo. Jakby tego było mało, szablony skórek również trzeba było dostosować do systemu szablonów Twig, gdyż wcześniej „templatki” były pisane w PHP.

Na szczęście tych problemów próżno szukać w Drupal 9. Twórcy zrezygnowali bowiem z bardzo dużych zmian na rzecz systematycznego wprowadzania mniejszych aktualizacji w kolejnych wersjach „ósemki”. Aktualizacja z wersji 8.9 do 9.0 jest tak łatwa jak przejście z Drupala 8.0 do 8.1. Wystarczy kilka kliknięć i gotowe (oczywiście zakładając, że strona jest zrobiona we właściwy sposób). System Drupal po latach prac nad rozbudową jest obecnie potężnym narzędziem wykorzystującym najnowsze możliwości języka PHP i przez wiele lat nie będzie potrzeby robić tak dużych zmian, jak np. w przypadku aktualizacji z wersji 7 do 8.

Inna filozofia rozwoju Drupala 9

Wraz z wydaniem wersji numer 9 nastąpiła zmiana w filozofii rozwoju Drupal CMS. W przeszłości każda nowa główna wersja Drupala była postrzegana jako odłam w stosunku do ostatniej wersji. Kompatybilność pomiędzy nową wersją główną i starymi nie była gwarantowana. Miało to pewne zalety, ale powodowało także poważne zakłócenia z powodu problemów ze zgodnością, a sama aktualizacja nie była łatwym procesem.

Aktualizacja rdzenia do najnowszej wersji była tylko częścią procesu. Moduły i motywy również musiały być aktualizowane, aby zachować kompatybilność. Jeśli były bardzo ważnym ogniwem projektu, pojawiał się kłopot, ponieważ nigdy nie było pewności, czy będą wspierane przez nową wersję Drupala.

Na szczęście nowe podejście w Drupalu 9 sprawia, że planowanie i przygotowanie się do aktualizacji jest znacznie łatwiejsze. Programiści Drupala pracujący z wersją 8, mają możliwość zapoznania się z funkcjami Drupala 9 od samego początku. Największą korzyść odnoszą w szczególności właściciele stron działających na Drupalu 8, którzy są na czasie z wykorzystaniem najnowszych motywów i modułów, działających na zaktualizowanych API Drupala 8. Nie mają oni problemów z aktualizacją do najnowszej wersji. Jednym z modułów, które umożliwiają łatwą aktualizację do nowszych wersji, jest Upgrade Status.

Przejrzystość kodu Drupala 9

Jednym z głównych powodów wydania nowej wersji CMS jest konieczność oczyszczenia kodu. Drupal 8 wprowadził wspomniany nowy model aktualizacji, w którym drobne wydania mają miejsce co 6 miesięcy. Przyspieszyło to liczbę nowych funkcji dodawanych do CMS. Wraz z ich dodawaniem wdrażane były nowe i ulepszone sposoby rozwiązywania problemów, w wyniku czego kod stawał się przestarzały. Niemniej jednak był on wciąż potrzebny do zapewnienia wstecznej kompatybilności. Z tego powodu wydanie Drupala 9 daje możliwość pozbycia się tego kodu i wszystkiego, co nie jest już potrzebne programistom. Drupal współpracuje z projektami opartymi o PHP, takimi jak Twig i framework Symfony. Musi dostosować się do cyklu wsparcia ich twórców. Dzięki wydaniu Drupala 9 Twig 2 oraz Symfony 4/5 będą mogły być wspierane przez długi czas.

Te same, sprawdzone cechy

Drupal 9.0 ma te same cechy, co ostatnie wydanie Drupala 8. Podobnie jak u poprzednika, Drupal 9.1, 9.2 itd. dodawał nowe, wstecznie kompatybilne funkcje do Drupala 9, co sześć miesięcy po wydaniu najnowszej wersji. Główną zaletą Drupala 9 w stosunku do Drupala 8 było to, że platforma była wspierana poprawkami w zakresie bezpieczeństwa po listopadzie 2021 roku. W skrócie – Drupal 9 to Drupal 8.9 bez nieaktualnych części kodu oraz ulepszony o aktualizacje zależnych rozwiązań Symfony.

Wymóg dotyczący wersji PHP

Drupal 8 działa na wszystkich wersjach PHP 7. Natomiast dla Drupala 9 minimalną wymaganą wersją PHP jest 7.3. PHP 7.4 jest wspierany w wersji 9, jednakże nie jest wymagany do jego instalacji i poprawnego działania. Od wersji 9.5 wprowadzono wsparcie dla PHP 8.0 i 8.1.

Podsumowanie zmian w Drupal 9

Przy okazji tej aktualizacji Drupal raz jeszcze udowodnił, jak dobrą stał się platformą. Wersja 9 oprogramowania nie zawierała błędów obecnych w Drupalu 8, a do tego zostały wprowadzone liczne udogodnienia. Niewątpliwie największym z nich jest możliwość łatwej aktualizacji poprzedniej wersji systemu na najnowszą. Pamiętaj jednak, że od listopada 2023 roku powinieneś przejść na Drupala 10, aby zapewnić swojej stronie bezpieczeństwo i dostęp do najnowszych aktualizacji.

Zapisz się do darmowego newslettera

Zdobywaj wartościową wiedzę z obszaru technologii i marketingu

CAPTCHA
Oceń wpis
4.6
Ocena: 4.6 Liczba głosów: 15

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA