Co update Drupala oznacza dla posiadaczy wersji 7 i 8?

Kolejna generacja Drupala ma zostać wydana 3 czerwca 2020 roku. Twórcy, zamiast budować coś zupełnie nowego, zdecydowali się oprzeć nową wersję o Drupala 8. Oznacza to, że proces aktualizacji będzie znacznie łatwiejszy dla autorów modułów oraz właścicieli witryn. W artykule odpowiadamy na kilka bardzo istotnych pytań związanych z update'em Drupala.

Update Drupala do najnowszej wersji

Po co mi tak naprawdę Drupal?

W tym momencie możesz się zastanawiać, po co dalej trzymać się Drupala, skoro praca na nim wiąże się z ciągłymi zmianami. Czy nie lepiej byłoby się przenieść na prostszy system? Wszystko sprowadza się do tego, że Drupal jest frameworkiem z wolnym dostępem do kodu źródłowego. Najbardziej jest znany z bezpieczeństwa, solidności i elastyczności.

Bez stałych i spójnych aktualizacji oraz łatek Drupal nie byłby tak niezawodnym i zaufanym systemem, jakim jest dzisiaj. Właśnie to nastawienie na innowacje pomogło Drupalowi nieustannie oferować nowe i zaawansowane funkcjonalności oraz wysokie bezpieczeństwo.

Do, kiedy powinienem zrobić update Drupala 9?

Drupal 8.8 ukaże się w grudniu 2019 roku i będzie ostatnią pomniejszą aktualizacją z dodaniem nowych funkcji. Drupal 8.9 i 9.0 ukażą się w czerwcu 2020 roku i będą zawierały te same funkcje. Różnica będzie taka, że w Drupalu 9 zostanie usunięty przestarzały kod. Drupal 8 przestanie być wspierany w tym samym czasie co Symfony 3, czyli w listopadzie 2021 roku. Istniejące strony na Drupalu 8 będą miały półtora roku na aktualizację do Drupala 9.

Co, jeśli obecnie korzystam z Drupala 8?

Drobne aktualizacje wersji Drupala 8 są bardzo proste. Tak się składa, że Drupal 9 będzie bardzo podobny do ostatniej pomniejszej wersji Drupala 8. Jednocześnie usunie przy tym przestarzały kod i zaktualizuje wszelkie oprogramowania i moduły zależne. Tak więc migracja z Drupala 8 do Drupala 9 będzie wyglądać tak, jak każda inna drobna aktualizacja. Warto też przy tym wspomnieć, że począwszy od Drupala 8, wszystkie większe update'y nie będą wymagały przebudowy całej strony internetowej.

Co, jeśli obecnie korzystam z Drupala 7?

Podobnie jak wersja ósma, Drupal 7 także przestanie być wspierany w listopadzie 2021 roku. Po tym terminie o wsparcie techniczne musiałbyś zabiegać samodzielnie u firm programistycznych.

Masz dlatego w zasadzie dwa wyjścia:

  • Przeprowadzić aktualizację z Drupala 7 do 9

Kiedy Drupal 8 stał się dostępny, wiele organizacji korzystających z Drupala 6 zdecydowało się na całkowite ominięcie Drupala 7. Podobna opcja jest także dostępna w przypadku przenosin z D7 do D9.

Na plus w takim podejściu można zaliczyć fakt, że do 2020 roku wszystko na Twojej stronie będzie mogło przebiegać tak jak zawsze. Gdy ten termin minie, będziesz musiał przygotować się do wydarzeń w roku 2021. Twoje moduły powinny nadal działać i być aktywnie utrzymywane. Kod napisany specjalnie dla Twoich potrzeb nie będzie musiał być już przerabiany, aby dostosować go do oprogramowania zależnego dla Drupala 8, jak przykładowo Symfony.

  • Przeprowadzić aktualizację z Drupala 7 do 8 i do 9

Dobrym wyjściem będzie także obranie prostej ścieżki, robiąc update Drupala przez kolejne wersje oprogramowania, zamiast iść „naokoło” D8. Warto w tym miejscu przypomnieć unikalną cechę Drupala 9: został on zaprojektowany od podstaw tak, aby był wstecznie kompatybilny z Drupalem 8.

Nacisk na wsteczną kompatybilność oznacza, że ciężka praca, jaką włożysz podczas przenosin na Drupala 8, będzie nadal istotna w przypadku Drupala 9. W ciągu trzech lat nie nastąpią dwie duże aktualizacje. Dopóki Twoja strona dla biznesu na Drupalu 8 jest aktualna i działa poprawnie, D9 nie powinien przynieść żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Uwaga! W związku z pandemią koronawirusa support dla Drupal 7 został wydłużony do listopada 2023 roku. Data zakończenia supportu dla Drupala 8 pozostaje bez zmian.

Załóżmy, że zostałem przy Drupalu 7 – co teraz?

Najlepiej ten czas wykorzystać na usprawnienie obecnie działającej strony:

  • Przeanalizuj swoją strategię: zakładając, że zbudowałeś swoją stronę kilka lat temu wokół obranych wtedy celów biznesowych, jak obecna wersja wspiera ich realizację? Czy Twoje cele się zmieniły? Czy strona nadal realizuje Twoją misję? Zawsze dobrze jest powrócić do obranej strategii, aby upewnić się, że wszelkie zmiany, które wprowadzasz, prowadzą we właściwym kierunku.
  • Kontroluj publikacje contentu: publikowane treści mogą szybko wymknąć się spod kontroli, zwłaszcza jeśli pracuje nad nimi wiele osób. Zarchiwizuj lub usuwaj niepotrzebne treści i stale miej na uwadze ich jakość.
  • Zwróć uwagę na SEO: oprócz głębokiej analizy słów kluczowych, upewnij się, że Twoja strona jest dostosowana do mobile, adresy URL odpowiednio zoptymalizowane, a znaczniki schema pomagają Google lepiej ocenić zawartość Twojej strony.

Podsumowanie

Najważniejsze daty z tego artykułu:

  • Drupal 9 zostanie wydany 3 czerwca 2020 roku.
  • Drupal 7 i 8 będzie wspierany do 2021 roku pomimo tego, że zazwyczaj wspierana jest tylko ostatnia wersja.

Jeśli obecnie działasz na Drupalu 8, update zapewne nie przysporzy Ci problemów. Jeśli jednak dalej jesteś na wersji 7, możesz skorzystać z dwóch opisanych tutaj rozwiązań.

W razie problemów skontaktuj się zespołem z dużym doświadczeniem w Drupalu.

Napisz do nas