Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

5 frameworków PHP, które warto znać

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 5 min

Tworzenie aplikacji webowej lub strony internetowej wymaga wiele pracy. Okazuje się jednak, że wiele fundamentalnych funkcji takiego oprogramowania jest uniwersalnych, niezależnie od jego ostatecznego przeznaczenia. Nie ma więc sensu za każdym razem wynajdywać koła od nowa – z tego powodu powstały frameworki PHP. Czym zatem dokładnie są frameworki PHP? Dlaczego warto z nich korzystać? Które z nich są najpopularniejsze i najbardziej godne uwagi? Tego dowiesz się w tym artykule.

Frameworki PHP, które warto znać

Framework PHP – czym jest?

PHP framework to gotowa platforma do tworzenia oprogramowania, która dostarcza uniwersalnych rozwiązań programistycznych. W ich skład wchodzą biblioteki kodu PHP związane z najczęściej używanymi funkcjami, obsługa baz danych oraz szereg innych narzędzi, które można rozbudowywać w celu dostosowania ich pod swoje potrzeby.

Tworzenie aplikacji, np. PHP, powinieneś zacząć od wyszukania odpowiedniego frameworka zawierającego w sobie funkcjonalności, które będą fundamentem pod oprogramowanie spełniające określone przez Ciebie wymagania. Na szczęście frameworków jest całkiem sporo, a w dalszej części artykułu przyjrzymy się tym popularnym i sprawdzonym. Najpierw jednak omówmy sobie bliżej ogólne zalety, jakie niosą ze sobą frameworki PHP.

Dlaczego warto korzystać z frameworków PHP?

Oto 5 najważniejszych zalet frameworków PHP:

Szybszy proces rozwijania złożonego oprogramowania

Oprogramowanie oparte o PHP może mieć różne przeznaczenie. Największe wymagania pod tym względem mają oczywiście miejsce w środowisku biznesowym i e-commerce. Nawet prosty framework PHP może oszczędzić sporo pracy, dostarczając gotowych narzędzi i bibliotek. Dzięki temu programiści są w stanie skupić się na bardziej złożonych funkcjonalnościach, które będą stanowić o ostatecznym kształcie oprogramowania.

Mniejsza ilość kodu potrzebnego do napisania

PHP, w przeciwieństwie do innych języków programowania, nie pozwala programistom tworzyć pewnych funkcji bez pisania długich linii kodu. Frameworki PHP znacznie upraszczają ten proces dzięki opcji jego generowania. Korzystając z niej, developerzy mogą łatwiej utrzymywać kod źródłowy aplikacji w dobrym stanie.

Lepsza praca z bazami danych

Większość frameworków PHP pozwala programistom na pracę z wieloma relacyjnymi bazami danych. Niektóre frameworki dodatkowo upraszczają operacje na bazach danych poprzez udostępnianie systemów mapowania obiektowo-relacyjnego (ORM). Programiści mogą wykorzystywać systemy ORM do wykonywania operacji na bazach danych bez konieczności pisania długiego kodu SQL. ORM-y pozwalają nawet na programowanie obiektowe bezpośrednio w PHP.

Automatyzacja częstych zadań związanych z web developmentem

Podczas tworzenia aplikacji internetowej, oprócz pisania samego kodu, programiści muszą wykonywać szereg innych zadań. Naturalnie wymagają one dodatkowego czasu i wysiłku. Funkcje i narzędzia dostarczane przez frameworki PHP pomagają developerom zautomatyzować wiele z tych zadań jak buforowanie, zarządzanie sesjami, uwierzytelnianie i mapowanie adresów URL.

Większe bezpieczeństwo

PHP nie jest domyślnie bezpiecznym językiem programowania. Developerzy muszą dlatego samodzielnie szukać sposobów, aby chronić swoje oprogramowanie. Na szczęście frameworki PHP dostarczają licznych wbudowanych funkcji bezpieczeństwa, które ułatwiają programistom chronić strony internetowe i aplikacje webowe przed różnymi zagrożeniami jak wstrzyknięcia kodu SQL, manipulowanie danymi czy cross-site request forgery (XSRF).

Popularne frameworki PHP

Przyjrzyjmy się zatem specyfikacjom najczęściej wykorzystywanych frameworków oraz ich głównym zaletom:

Laravel

Laravel za sprawą dużej prostoty i przyjaznej struktury zyskał sporą popularność wśród programistów. Jego kod jest dostępny w serwisie GitHub, dlatego można z niego swobodnie korzystać.

Omawiany framework przyda się podczas tworzenia złożonych aplikacji, które wymagają takich funkcji jak migracja danych, uwierzytelnianie czy architektura MVC. Jako że Laravel ma rozległy ekosystem, sprawdzi się w przypadku aplikacji o dużych wymaganiach z punktu widzenia back-endu.

Podstawowe informacje:

 • data powstania – 2011,
 • ostatnia stabilna wersja – 8.16.1 (wydana w listopadzie 2020).

Techniczne wymagania:

 • wersja PHP powyżej 7.2.5 i włącznie,
 • zainstalowany Composer,
 • wsparcie dla baz danych MySQL 5.6+, SQL Server 2017+, SQLite 3.8.8+, PostgreSQL 9.4+.

Symfony

Symfony to jeden z najstarszych dostępnych frameworków, który zdążył nawet „dorobić się potomstwa”, gdyż to od niego pochodzi m.in. omawiany wcześniej Laravel. Jego główną zaletą jest szybkość, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku oprogramowania, które stawia na wydajność.

Z Symfony warto też skorzystać podczas tworzenia standardowych stron internetowych, w przypadku których ważna jest możliwość skalowania. W zadaniu tym pomaga zastosowany modułowy system komponentów. Oprócz tego omawiany framework może funkcjonować niezależnie od silnika bazy danych i pozwala na integrację z bibliotekami od innych dostawców.

Podstawowe informacje:

 • data powstania – 2005,
 • ostatnia stabilna wersja – 5.2.6 (wydana w marcu 2021).

Techniczne wymagania:

 • wersja PHP powyżej 7.2.5 i włącznie,
 • zainstalowany Composer.

Jako że Symfony liczy już sobie trochę lat, nagromadziła się wokół niego duża i aktywna społeczność, która przygotowała liczne samouczki i chętnie służy pomocą przy złożonych problemach.

Laminas (wcześniej Zend Framework)

Laminas i jego podprojekty są open sourcową kontynuacją Zend Framework, nad którymi pieczę sprawuje Linux Foundation. Omawiany framework koncentruje się na programowaniu obiektowym, dlatego świetnie sprawdzi się podczas projektowania złożonych i wymagających rozwiązań biznesowych. Z tego względu odznacza się dużym stopniem złożoności, dlatego zdecydowanie nie jest to framework PHP dla początkujących.

Zawarte w nim narzędzia jak edytor drag&drop oraz systemy do debugowania online zdecydowanie usprawniają pracę nad projektami. Oprócz tego kod stworzony w Laminasie może być bez problemu przenoszony do innych frameworków.

Podstawowe informacje:

 • data powstania – 2006,
 • ostatnia stabilna wersja Zend – 3.0.0 (wydana w czerwcu 2016),
 • ostatnia stabilna wersja Laminas – 1.3.0 (wydana w styczniu 2021).

Techniczne wymagania:

 • wersja PHP powyżej 5.6 i włącznie dla Zend,
 • wersja PHP powyżej 7.3 i włącznie dla Laminas,
 • wsparcie dla baz danych IBM DB2, Informix Dynamic Server, MariaDB, MySQL, Oracle, Microsoft SQL Server, PostgreSQL, SQLite.

CakePHP

Można powiedzieć, że CakePHP to framework PHP dla początkujących. Jego instalacja i konfiguracja są łatwe, gdyż w tym celu wystarczy jedynie serwer www oraz sam framework. Pozwala on tworzyć proste aplikacje internetowe bez potrzeby rozbudowanego kodowania.

Prostota nie stoi na przeszkodzie wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa, gdyż CakePHP wyposażono w funkcje zapobiegające wstrzyknięciom SQL czy atakom XSS. Z tego powodu omawiany framework można z powodzeniem stosować w przypadku komercyjnego oprogramowania.

Podstawowe informacje:

 • data powstania – 2005,
 • ostatnia stabilna wersja – 4.2.2 (wydana w styczniu 2021).

Techniczne wymagania:

 • minimalnie PHP 7.2, zalecane 7.4,
 • zalecany serwer HTTP z mod_rewrite,
 • wsparcie dla baz danych SQL Server 2012+, MySQL 5.6+, PostgreSQL 9.4+, MariaDB 5.6+, SQLite 3.8.

CodeIgniter

CodeIgniter jest prosty, niewielki i łatwy w zainstalowaniu. Sprawdza się w przypadku tworzenia dynamicznych i rozbudowanych stron internetowych, gdyż obsługuje wiele metod buforowania, które usprawniają ich działanie. Nie zapewnia jednak tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa jak inne omówione w tym artykule rozwiązania.

Podstawowe informacje:

 • data powstania – 2006,
 • ostatnia stabilna wersja – 4.1.1 (wydana w lutym 2021).

Techniczne wymagania:

 • wersja PHP powyżej 7.2 i włącznie,
 • obsługa baz danych PostgreSQL, SQLite3 +, MySQL.

Frameworki PHP – podsumowanie

Frameworki PHP to świetne rozwiązanie, które pozwala bardzo usprawnić pracę programistów. Rozważ zatem opisane tu opcje i starannie wybierz któryś z nich do swojego projektu.

Oceń wpis
4.6
Ocena: 4.6 Liczba głosów: 45

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA