Angular – co to jest?

Angular – definicja

Angular (lub Angular 2+) to framework i platforma do tworzenia jednostronicowych aplikacji internetowych. Omawiana technologia jest rozwijana przez Google. Angular został stworzony za pomocą TypeScript, funkcjonuje w charakterze open source i jest dostępny w ramach licencji MIT.

Angular to nowa i zaktualizowana (jednak osobna) wersja frameworku AngularJS. Z powodu problemów z kompatybilnością i innych decyzji projektowych Google postanowiło wydać go jako osobny byt.

Warto zaznaczyć, że AngularJS nie jest terminem zamiennym dla Angular – odnosi się do starszej, porzuconej już wersji, której wsparcie zakończyło się 1 stycznia 2022 roku. Prawidłowe terminy dla najnowszego frameworku to samo Angular lub Angular 2+.

Angular – podstawowe informacje

  • Rodzaj technologii – framework webowy/platforma webowa
  • Wydawca – Google
  • Technologia wykorzystana do stworzenia – TypeScript
  • Rok wydania – 2016
  • Oficjalna strona internetowa – angular.io
  • Profil na GitHub Angular

Framework Angular – zalety

Oto najważniejsze powody, dla których warto korzystać z Angular:

1. Rozwijany przez Google

W przypadku omawianego frameworku Google przyjęło strategię Long-Term Support, co oznacza, że jedna z najbardziej wpływowych technologicznie firm zamierza wkładać wiele wysiłku w to, aby środowisko Angulara stale się rozwijało.

2. TypeScript

Aplikacje tworzone przy wsparciu Angulara są pisane za pomocą języka TypeScript. Pomaga on w tworzeniu optymalnego i bezpiecznego kodu. Oprócz tego pozwala stosunkowo szybko wykryć błędy.

3. Komponenty Angular

Framework grupuje kod źródłowy w takie komponenty jak dyrektywy i usługi. Korzysta także z modułów, które pozwalają efektywnie ustrukturyzować funkcje aplikacji i w efektywny sposób wielokrotnie z nich korzystać. Dzięki nim da się także realizować leniwe ładowanie, za którego sprawą aplikacje są w stanie ładować funkcje w tle lub na żądanie.

Z pomocą Angulara da się stworzyć złożoną aplikację, jednocześnie dzieląc pracę i dbać o zorganizowany kod. Jeśli developerzy są biegli w obsłudze modułów, mogą naprawdę usprawnić swój workflow.

Framework Angular – wady

Oto wady, jakie należy mieć na uwadze w przypadku Angulara:

1. Wyższy próg wejścia dla developerów

Programiści, którzy wiedzą, jak korzystać z TypeScript i JavaScript, dalej muszą włożyć nieco wysiłku w opanowanie wszystkich aspektów Angulara. Omawiany framework jest trudniejszy w nauce niż takie technologie jak React i Vue.

2. Złożoność

Komponenty Angular to główny element składowy aplikacji tworzonych w tym frameworku. Każdy z nich zawiera:

  • szablon HTML, który deklaruje, co będzie renderowane na stronie;
  • klasę TypeScript, która definiuje zachowanie;
  • selektor CSS, który określa, jak komponent jest używany w szablonie;
  • opcjonalnie, style CSS zastosowane do szablonu.

Choć architektura oparta na komponentach ma wiele zalet, zarządzanie nimi czasami potrafi być skomplikowane. Przykładowo, w Angularze każdy komponent może być powiązany nawet z pięcioma plikami – w przypadku każdego z nich należy określić pliki zależne i ustalić, jak go rozwijać.

3. Mniejsza szybkość

Generalnie Angular jest dobrze zoptymalizowany, jednak wykazuje gorsze czasy ładowania w porównaniu do Vue i React. Jest tak zwłaszcza w przypadku urządzeń mobilnych, na których to właśnie wydajność ma kluczowe znaczenie.

Kiedy stosuje się Angular?

Angular dobrze sprawdzi się w przypadku następujących projektów:

  1. PWA - podejście Progressive Web Apps sprawia, że aplikacje łączą w sobie zalety zarówno stron internetowych, jak i standardowych aplikacji, dzięki czemu mogą być bardzo rozbudowane, ale działać np. zarówno online, jak i offline.
  2. Aplikacje jednostronicowe (single-page apps) - aplikacje jednostronicowe zyskują na popularności, gdyż zapewniają lepsze doświadczenie użytkownika w porównaniu do bardziej tradycyjnych aplikacji wielostronicowych. Routing i zarządzanie danymi w przypadku Angulara ułatwiają tworzenie aplikacji single-pages, jednocześnie zapewniając świetną wydajność.
  3. Interfejsy z animacjami - animowane elementy interfejsu użytkownika to świetny sposób na wyróżnienie swojej aplikacji. Jako że Angular oferuje łatwy w użyciu moduł odpowiedzialny za projektowanie interakcji użytkowników, tworzenie animacji oraz dynamicznych elementów interfejsu jest znacznie łatwiejsze.
  4. Biznesowe aplikacje webowe - aplikacja Angular może być świetnym wyborem, jeśli w grę wchodzą zastosowania dla dużych firm. Takie funkcje jak automatyczne uzupełnianie, progresywne refaktoryzacje czy możliwości ponownego wykorzystania kodu okażą się bardzo przydatne w przypadku rozbudowanych projektów.

Chcesz stworzyć aplikację internetową?

Odezwij się do nas!
Udostępnij artykuł:
Oceń stronę:
0.0