Drupal 10 – jakich nowości możesz się spodziewać?

Kolejne zmiany w ekosystemie Drupala tuż tuż. Dziesiąta wersja CMS-a będzie dostępna jeszcze w 2022 roku. Co warto o niej wiedzieć? Czy wprowadza rewolucyjne zmiany jak chociażby Drupal 8? Zapraszamy na krótki przegląd informacji.

Nowości w Drupal 10

Planowana data wydania Drupal 10

Obecna data wprowadzenia najnowszej wersji Drupala 10 to 14 grudnia 2022. Jest to ostatnie z trzech okienek wydania, jakie pierwotnie zaplanowano.

Termin wcześniejszego okienka został ustalony na sierpień 2022 roku, jednak developerzy nie byli w stanie w terminie do 13 maja 2022 roku dokończyć kilku ważnych funkcjonalności. Dotyczyły one głównie integracji CKEditora 5. Podczas wstępnych testów okazało się, że zoptymalizowanie narzędzia wymaga znacznie więcej czasu. Zadanie to jest szczególnie ważne, gdyż pod koniec 2023 roku CKEditor 4 zostanie całkowicie wycofany.

Drupal 10 – ewolucja czy rewolucja?

Ostatnią większą rewolucją w przypadku Drupala była wersja 8 wydana w 2015 roku. „Dziewiątka” została zbudowana na fundamentach przez nią położonych i podobnie zrobi Drupal 10. Można więc powiedzieć, że w porównaniu do największego update’u z Drupal 7 na Drupala 8, przejście na 10 będzie zmianą kosmetyczną. Świadczą o tym zarówno wprowadzane zmiany w stosunku do D9, jak i sam proces aktualizacji, o którym będziemy jeszcze wspominać.

Przyjrzyjmy się zatem temu, jakich nowości można spodziewać się w Drupalu 10.

1. Zaktualizowana wersja PHP

Od wersji Drupal 9.1 wykorzystywany jest PHP 8.0. Developerzy zdecydowali, że Drupal 10 będzie wymagał PHP 8.1. Dlaczego? Wynika to z konieczności dostosowania do wymogów Symfony 6.2, o którym piszemy niżej.

2. Zaktualizowana wersja Symfony

Drupal w dużej mierze opiera się na frameworku Symfony. Od wersji 8 stanowi on główny fundament platformy. Drupal 9 używa Symfony w wersji 4, której wsparcie kończy się w listopadzie 2022 roku.

Wychodzi na to, że aktualizacja Drupala 9 do Drupala 10 będzie pomijać wersję Symfony 5. Symfony 6.2 zostanie wydany na krótko przed premierą Drupala 10 i zaoferuje wiele nowoczesnych funkcji, które z całą pewnością okażą się bardzo przydatne.

3. CKEditor 5

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Drupal 10 zostanie wyposażony w nowy edytor WYSIWYG – CKEditor 5, na stałe zastępując CKEditor 4. CKEditor 5 jest już dostępny w Drupalu 9.3, jednak funkcjonuje jako moduł eksperymentalny i nie jest stabilny. Rewolucja będzie spora, gdyż kod CKEdiotra 5 był pisany od zera. Wraz z nowym CKEditorem możemy spodziewać się większych możliwości integracji oraz jeszcze bardziej intuicyjnego procesu zarządzania contentem.

Przypomnijmy, że CKEditor to świetne narzędzie dla osób, które zarządzają treściami w ramach witryny. Przede wszystkim jest łatwy w obsłudze i oferuje świetny UX. Stanowi także solidny szkielet dla developerów, gdyż mogą go swobodnie dostosowywać i traktować jako fundament do budowy innych funkcjonalności.

4. Nowa skórka panelu administracyjnego

Dotychczasowa skórka „Seven” ma już swoje lata – została wprowadzona w 2009 roku dla Drupala 7. I nie ma co ukrywać – najlepsze lata ma już za sobą :) W Drupal 10 znajdziemy nową skórkę „Claro”. Będzie ona prezentować się znacznie lepiej, gdyż zaprojektowano ją z myślą o najnowszych standardach. Jej wygląd na pewno sprawi lepsze wrażenie na nowych użytkownikach i zachęci do zapoznania się z panelem CMS-a.

Skórka Claro w Drupalu

Źródło: drupal.org

5. Nowa domyślna skórka na froncie

Zmiany skórki dotyczą również warstwy font-endowej. Dotychczasowa domyślna skórka „Bartik” zostanie zastąpiona przez idącą z duchem czasu skórkę „Olivero”.

Została ona zaprojektowana tak, aby być przede wszystkim przyjazna dla użytkowników. Świadczy o tym chociażby dostosowanie do standardów WCAG AA. Łatwo jest po niej nawigować, usprawniono także projekt formularzy. Wszystko zachowuje wysoką jakość, nawet gdy zmieniane są ostrość, kontrast oraz skalowanie. Nowa skórka uwzględnia również funkcjonalności takie jak nawigacja drugiego rzędu czy layout builder.

6. Automatyczne aktualizacje

W Drupalu 10 developerzy będą mogli w końcu automatycznie przeprowadzać aktualizacje. Funkcja zostanie dodana do rdzenia Drupala 10 i umożliwi automatyczne aktualizacje łatek bezpieczeństwa i update’ów cora Drupala. Wszystko to za sprawą Inicjatywy Automatycznych Aktualizacji (Automatic Updates Initiative). Członkowie tej grupy zrealizowali mnóstwo pracy w takich obszarach jak UX, bezpieczeństwo i hosting, aby dodać tę jakże przydatną funkcjonalność do D10.

7. Zmiany w starterkit

Nowy starterkit nie będzie już po prostu podstawowym motywem lub podmotywem. Ma on służyć raczej do tego, aby dało się go łatwo skopiować i używać jako fundament przy dalszych pracach. Twórcy Drupala zdecydowali się na taką zmianę, gdyż pozwoli to im w przyszłości publikować częstsze aktualizacje CSS-u i domyślnych znaczników w formie po prostu kolejnych części rdzenia Drupala. Znacznie ułatwi to pracę developerom front-endu.

Możliwość tworzenia podmotywów zostanie jednak dalej zachowana. Jest ona szczególnie cenna, gdy motywy dziedziczą projekt i pomysły z motywu podstawowego. Przykładowo, duży portal z newsami z różnych branż może korzystać z motywu bazowego, który funkcjonuje jako fundament lekko zmodyfikowanych układów dla wszystkich podkategorii tematycznych.

Nowy starterkit

Źródło: drupal.org

8. Decoupled menus

Decoupled menus to nowa funkcjonalność w wersji 10. Pozwoli ona w prosty sposób aktualizować menu z panelu administratora. Zapewni to łatwiejszą obsługę – wprowadzanie małych zmian na stronie nie będzie wymagać zaangażowania front-end developera. Omawiana funkcja to kolejny krok w procesie ulepszania Drupala jako headless CMS.

9. Przeglądarka modułów

Moduły pozwalają w znaczny sposób poszerzyć funkcjonalności strony zbudowanej na Drupalu. Obecnie wyszukiwarka dostępnych rozszerzeń dostępna jest na oficjalnej stronie drupal.org, a sama instalacja modułów obejmuje liczne kroki oraz wymaga nieco zaawansowanych umiejętności technicznych (np. obsługi Composera).

W Drupalu 10 zostanie wprowadzona wbudowana przeglądarka modułów. Dzięki niej moduły będzie można wygodnie przeglądać z poziomu panelu administracyjnego przy użyciu przystępnych funkcji filtrowania i wyszukiwania. Po wybraniu interesującego modułu będziesz miał dostęp do instrukcji, w jaki sposób zainstalować go na swojej stronie.

Przeglądarka modułów Drupal 10

Źródło: drupal.org

10. Usunięcie rdzennych modułów

Z racji tego, że niektóre rdzenne moduły nie są często używane lub stały się zbyteczne, zostaną one usunięte w najnowszej wersji. Oto niektóre z nich:

  • Aggregator,
  • QuickEdit,
  • HAL,
  • Activity Tracker,
  • RDF,
  • Forum.

Drupal 10 update – jak przejść na nową wersję systemu?

Działania, jakich będziesz musiał się podjąć, zależą od tego, z jakiej wersji Drupala aktualnie korzystasz:

Drupal 9

Aktualizacja Drupala 9 do 10 będzie wyglądała podobnie jak pomniejsze update’y 9.x, które można przeprowadzić za pomocą Composera lub manualnie. Aby na bieżąco monitorować kompatybilność modułów, możesz skorzystać z takich narzędzi jak Rector oraz Upgrade Status.

Drupal 8

Wsparcie Drupala 8 zostało zakończone w listopadzie 2021 roku. Z tego powodu na początek musisz dokonać aktualizacji do Drupala 9 i dopiero potem przejść na Drupala 10.

Za pomocą Upgrade Status monitoruj swoją witrynę. Współpracuj z opiekunami, aby zaktualizować wszystkie potrzebne projekty, które nie są jeszcze gotowe. Większość aktualizacji kodu może być automatycznie wykonana przy użyciu Rectora.

Drupal 7

Wsparcie Drupala 7 zostanie zakończone w listopadzie 2023 roku, czyli po planowanym wydaniu Drupala 10.

Jeśli chodzi o aktualizację, powinieneś w pierwszej kolejności dokonać migracji na Drupala 9, zamiast czekać na bezpośrednie przejście na Drupala 10. Czemu? Wszelkie projekty, z których obecnie korzystasz, zapewne są już dostępne na wersji 9 i będą lepiej dostosowane do Drupala 10 w dniu jego premiery. Z tego względu przejście z 9 na 10 będzie znacznie łatwiejsze.

Pamiętaj, aby zrealizować te zadania zawczasu, gdyż proces migracji z 7 na 9 na pewno będzie czasochłonny.

Drupal 10 – podsumowanie

Nadchodząca wersja Drupala na pewno przyniesie wiele przydatnych zmian, dzięki którym budowanie na nim funkcjonalnych i zaawansowanych projektów będzie jeszcze lepsze, a zarządzanie stronami prostsze i przyjemniejsze dla edytorów. Nie będą to rewolucyjne zmiany, jednakże wyraźnie widać powiew nowoczesności i stawiania na doświadczenia użytkowników na pierwszym miejscu przy dziesiątym już wydaniu CMS-a. Pamiętaj, aby jak najwcześniej podjąć odpowiednie działania, aby przygotować się na nadchodzący wielkimi krokami update.

Chcesz dokonać migracji na Drupala 10?

Zrób to z nami