Drupal to sprawdzony system zarządzania treścią. Czy warto założyć na nim witrynę? Jeśli tak, to jaką? W tym artykule dowiesz się, do jakich projektów wykorzystać Drupala. Omówimy 12 przykładów stron z różnych kategorii, wyjaśniając przy tym, dlaczego użycie tego CMS-a było dobrym wyborem.

Czego dowiesz się z artykułu?
- Czym jest Drupal?
-
Rodzaje stron na Drupalu – 12 przykładów
- Strona na Drupalu – organizacja pozarządowa
- Rządowa strona stojąca na systemie Drupal
- Strona na Drupal CMS należąca do korporacji
- Firmowa strona stworzona z wykorzystaniem platformy Drupal
- Strona uczelni wyższej zbudowana na Drupalu
- Strona instytucji kulturalnej korzystająca z Drupala
- Forum internetowe na Drupalu
- Platforma crowdfundingowa stojąca na systemie Drupal
- Portal informacyjny wykorzystujący CMS Drupal
- Blog na Drupalu
- Sklep internetowy zbudowany na Drupalu
- Konfigurator produktów stworzony z pomocą Drupala
- Kiedy Drupal nie będzie dobrym wyborem?
- Podsumowanie
Czym jest Drupal?
Drupal to system zarządzania treścią, który powstał w 2001 roku. Na przestrzeni lat wydano jego liczne wersje, z czego najnowsza to 10. Wspierane są także 7 i 9 (sierpień 2023 r.). Nadal można natknąć się na strony funkcjonujące na starszych wydaniach oprogramowania.
Według W3Techs udział w rynku omawianego CMS-a wynosi 1,7%:

W przeciwieństwie do WordPressa, który jest używany głównie do prostszych stron, Drupal ma szersze, choć w wielu przypadkach niszowe zastosowanie. Jest świetny do projektów, takich jak:
- strony rządowe,
- fora internetowe,
- strony uniwersytetów.
CMS funkcjonuje w charakterze open source, co daje dużą swobodę, jeśli chodzi o dostosowywanie platformy do swoich potrzeb. Drupal domyślnie oferuje świetny zestaw funkcji, które można poszerzać dzięki ogromie dostępnych modułów.
Drupal znany jest ze swojej elastyczności, skalowalności i bezpieczeństwa – to właśnie te 3 cechy sprawiają, że stanowi świetny wybór w przypadku projektów, które przybliżymy w dalszej części artykułu.
Rodzaje stron na Drupalu – 12 przykładów
Oto przykładowe typy witryn, jakie można zbudować na Drupalu:
Strona na Drupalu – organizacja pozarządowa
Przykład – UNICEF Innovation Found

Ta strona na Drupalu została przygotowana przez Smartbees. Celem Innovation Found jest dostarczanie wsparcia oraz finansowania na wczesnym etapie dla rozwiązań technologicznych, które przynoszą korzyści dzieciom i światu.
Portal przedstawia najważniejsze informacje na temat funduszu, portfela inwestycji i dostępnych form wsparcia. Wszystkie tego typu funkcje związane z contentem Drupal obsługuje bezproblemowo.
Rządowa strona stojąca na systemie Drupal
Przykład – Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia

Do czego służy Drupal? Właśnie do takich zadań specjalnych jak stworzenie rządowej strony Ministerstwa Zdrowia. Dzięki swojej elastyczności, bezpieczeństwu i możliwościom skalowania, CMS jest w stanie sprawnie obsługiwać ogromne liczby Internetowych Kont Pacjenta. Portal zawiera również aktualności dotyczące zdrowia oraz praktyczne wskazówki związane ze zdrowym trybem życia i profilaktyką.
Jak widać, Drupal jest w stanie obsługiwać największe portale rządowe w kraju, które m.in. w okresie pandemii mierzyły się z ogromnym poziomem ruchu.
Strona na Drupal CMS należąca do korporacji
Przykład – KGHM Polska Miedź

KGHM to jeden z największych producentów miedzi i srebra na świecie – witryna tej ogromnej korporacji jest supportowana właśnie przez nas.
Ta strona zbudowana z wykorzystaniem Drupala zawiera mnóstwo contentu podzielonego na takie sekcje jak relacje inwestorskie, realizowane projekty, produkty, przetargi itp. Witryna obsługuje także proces rekrutacji, zawiera wewnętrzną wyszukiwarkę oraz informuje na bieżąco o cenach akcji.
Nie dziwne, że KGHM wybrał właśnie Drupala. CMS dzięki modularności, skalowalności i możliwościom integracji z innymi systemami jest częstym wyborem wśród korporacji. Na uwagę w takich zastosowaniach zasługuje również wsparcie dla wielu języków oraz oczywiście bezpieczeństwo.
Firmowa strona stworzona z wykorzystaniem platformy Drupal
Przykład – Brainstorm

Oczywiście Drupal sprawdzi się także w przypadku mniejszych witryn firmowych. Strona brainstorm.biz.pl należy do przedsiębiorstwa zajmującego się organizacją szkoleń biznesowych, sprzedażowych i HR-owych. Oferuje także usługi z zakresu doradztwa i coachingu.
Na witrynie znajdziemy mnóstwo contentu podzielonego na kategorie „Aktualności” i „Baza wiedzy”. Strona zawiera także sekcję VOD, która gromadzi liczne materiały video. Szkolenia da się z kolei wyszukiwać dzięki przydatnym opcjom filtrowania.
Techniczne możliwości Drupala na pewno pomagają stronie skutecznie zarządzać gromadzonym contentem, dbając przy tym o optymalizację SEO. Witryny firmowe docenią także funkcje bezpieczeństwa CMS-a i możliwości skalowania.
Strona uczelni wyższej zbudowana na Drupalu
Przykład – Akademia Leona Koźmińskiego

Jeśli chodzi o ten rodzaj strony internetowej, to Drupal zdominował niszę – 71% spośród 100 najlepszych uniwersytetów na świecie (jak MIT, Oxford, czy Stanford), korzysta właśnie z niego.
Dlaczego tak jest? Omówmy to na przykładzie naszego projektu, czyli strony Akademii Leona Koźmińskiego, która jest jedną z czołowych uczelni biznesowych w Polsce.
Witryna nie tylko zawiera mnóstwo informacji na temat samej uczelni i oferowanych kierunków, ale także wyposażona jest w zaawansowane funkcje. Przykładowo, wewnętrzna wyszukiwarka zawiera liczne filtry, które pozwalają znaleźć interesujący użytkownika kierunek:

W przypadku tego typu stron kluczowe jest bezpieczeństwo gromadzonych danych, dotyczących nie tylko uczelni, ale także pracowników i studentów. Między innymi z tego powodu Drupal cieszy się takim powodzeniem w tej niszy. Sprawdź case study z realizacji tego projektu.
Strona instytucji kulturalnej korzystająca z Drupala
Przykład – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Strona Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentuje historię polskiej ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej. Witryna, którą jakiś czasu temu odświeżyliśmy, zawiera informacje na temat wystaw, zarówno stałych, jak i czasowych, oraz różnorodnych inicjatyw edukacyjno-kulturalnych organizowanych przez muzeum.
Świetna skalowalność Drupala z pewnością pomaga stronie prezentować ogromną ilość treści w sposób, który jest atrakcyjny i przejrzysty.
Forum internetowe na Drupalu
Przykład – forum serwisu Nasz Bocian

Nasz Bocian to serwis, który porusza tematykę niepłodności, adopcji, rodzicielstwa zastępczego oraz świadomej bezdzietności. Dzięki forum użytkownicy mogą wymieniać się doświadczeniami, szukać wsparcia oraz konsultować się z ekspertami z różnych dziedzin, takich jak endokrynologia rozrodu, embriologia czy psychologia.
Modularna struktura Drupala świetnie sprawdza się w tym przypadku, gdyż pozwala obsługiwać takie funkcje jak zarządzanie treścią, moderacja komentarzy oraz konta użytkowników. Więcej o realizacji projektu możesz przeczytać tutaj.
Platforma crowdfundingowa stojąca na systemie Drupal
Przykład – Przyjaciele Zwierząt

Przyjacielezwierzat.pl to platforma crowdfundingowa poświęcona pomocy zwierzętom, którą zbudował nasz zespół. Użytkownicy mogą wspierać różne zbiórki finansowe organizowane przez fundacje i stowarzyszenia na rzecz zwierząt w potrzebie. Portal prezentuje szczegółowe informacje na temat każdej zbiórki, w tym cel finansowy, aktualnie zebraną kwotę oraz opis sytuacji zwierząt, której dotyczy dana akcja.
Dlaczego takie rodzaje stron internetowych warto zbudować na Drupalu? Tego typu serwisy muszą być w stanie bezpiecznie obsługiwać różne formy płatności i gromadzić liczne, dynamicznie zmieniające się dane. W grę wchodzi także kwestia obsługi kont użytkowników oraz możliwości skalowania samej platformy. W tym wszystkim Drupal sprawdza się znakomicie.
Portal informacyjny wykorzystujący CMS Drupal
Przykład – Sądeczanin.info

Sądeczanin.info to lokalny portal informacyjny skupiający się na wydarzeniach z regionu Nowego Sącza. Strona oferuje szeroką gamę informacji, w tym wiadomości, artykuły o gospodarce, kulturze, edukacji, religii, zdrowiu, ekologii oraz wydarzeniach sportowych.
Dla tak rozbudowanych i różnorodnych portali Drupal stanowi świetny wybór. Zaawansowane funkcje zarządzania treścią, obsługa licznych formatów, sekcje komentarzy – we wszystkim tym (i to na szeroką skalę) CMS sprawdzi się znakomicie.
Blog na Drupalu
Przykład – BiologHelp.pl

W kontekście zarządzania treścią Drupal sprawdzi się także w przypadku mniejszych projektów jak blogi. BiologHelp.pl skierowany jest do uczniów i studentów zainteresowanych biologią. Strona zawiera artykuły, prace badawcze oraz informacje dotyczące matury i studiów z zakresu tej dziedziny nauki.
Nie zabrakło jednak bardziej zaawansowanych funkcji jak narzędzie do wyszukiwania zadań maturalnych z biologii.
Sklep internetowy zbudowany na Drupalu
Przykład – Velo

Velo to portal stworzony dla miłośników kolarstwa, który został przygotowany przez naszą firmę. Użytkownicy mogą zapoznać się z najnowszymi modelami rowerów, a także wyszukiwać części zamienne, akcesoria oraz ubrania sportowe.
Funkcje e-commerce w Drupalu są dostarczane przez moduł Drupal Commerce, który funkcjonuje w charakterze open source. Wtyczka w połączeniu ze wspomnianą skalowalnością i bezpieczeństwem sprawiają, że CMS to świetny wybór, gdy chcesz postawić sklep internetowy.
Konfigurator produktów stworzony z pomocą Drupala
Przykład – Konfigurator Maszyn CAT

W kontekście sprzedaży e-commerce Drupal pozwala tworzyć bardziej zaawansowane projekty. Przykładowo, jedno z naszych wdrożeń obejmowało zaprojektowanie i zbudowanie konfiguratora maszyn CAT.
Narzędzie pozwala wybrać modele pojazdów oraz ich warianty. Kupujący mogą także dobierać poszczególne elementy wyposażenia (kabiny, wiertnice, gąsienice i wiele więcej) oraz dostosowywać szczegóły leasingu.
Taki projekt nie należy do łatwych, jednak Drupal znakomicie sprawdza się w połączeniu z bibliotekami JS (w tym przypadku Vue). Dzięki temu możliwe jest tworzenie zaawansowanych rozwiązań biznesowych. Więcej o tym wdrożeniu przeczytasz tutaj.
Kiedy Drupal nie będzie dobrym wyborem?
Choć Drupal to świetny system, w niektórych sytuacjach lepiej rozważyć inny CMS:
- bardzo prosta strona – w przypadku nieskomplikowanych projektów, których nie planujesz mocno rozwijać, użycie Drupala jest niepotrzebne, gdyż nie wykorzystasz większości funkcji systemu,
- krótki termin – jeśli chcesz szybko wdrożyć funkcjonalną stronę lub przygotować prototyp, Drupal może okazać się problematyczny,
- mały budżet – realizacja projektu na Drupalu zazwyczaj wymaga większych zasobów finansowych w porównaniu do mniej skompilowanych CMS-ów,
- brak umiejętności technicznych – nauka obsługi Drupala jest znacznie trudniejsza np. w porównaniu do WordPressa.
Podsumowanie
Jak więc widać, Drupal ma bardzo szerokie zastosowanie. Postawisz na nim zróżnicowane rodzaje stron – organizacyjne, rządowe, korporacyjne, uczelniane czy e-commerce. Oprócz tego będziesz w stanie wyposażyć je w zaawansowane funkcje wedle swoich potrzeb.
Niezależnie od tego, jaki masz cel, na pewno wiele zyskasz na bezpieczeństwie, skalowalności i wydajności CMS-a. Zastanów się zatem, czy nie skorzystać z Drupala. Bardzo możliwe, że taki wybór okaże się strzałem w dziesiątkę!