Do czego służy Drupal? Jakie projekty możesz na nim budować?

Drupal to sprawdzony system zarządzania treścią. Czy warto założyć na nim witrynę? Jeśli tak, to jaką? W tym artykule dowiesz się, do jakich projektów wykorzystać Drupala. Omówimy 12 przykładów stron z różnych kategorii, wyjaśniając przy tym, dlaczego użycie tego CMS-a było dobrym wyborem.

Do czego najlepiej wykorzystać Drupala?

Czym jest Drupal?

Drupal to system zarządzania treścią, który powstał w 2001 roku. Na przestrzeni lat wydano jego liczne wersje, z czego najnowsza to 10. Wspierane są także 7 i 9 (sierpień 2023 r.). Nadal można natknąć się na strony funkcjonujące na starszych wydaniach oprogramowania.

Według W3Techs udział w rynku omawianego CMS-a wynosi 1,7%:

Udział w rynku Drupala

W przeciwieństwie do WordPressa, który jest używany głównie do prostszych stron, Drupal ma szersze, choć w wielu przypadkach niszowe zastosowanie. Jest świetny do projektów, takich jak:

  • strony rządowe,
  • fora internetowe,
  • strony uniwersytetów.

CMS funkcjonuje w charakterze open source, co daje dużą swobodę, jeśli chodzi o dostosowywanie platformy do swoich potrzeb. Drupal domyślnie oferuje świetny zestaw funkcji, które można poszerzać dzięki ogromie dostępnych modułów.

Drupal znany jest ze swojej elastyczności, skalowalności i bezpieczeństwa – to właśnie te 3 cechy sprawiają, że stanowi świetny wybór w przypadku projektów, które przybliżymy w dalszej części artykułu.

Rodzaje stron na Drupalu – 12 przykładów

Oto przykładowe typy witryn, jakie można zbudować na Drupalu:

Strona na Drupalu – organizacja pozarządowa

Przykład – UNICEF Innovation Found

Strona główna Unicef

Ta strona na Drupalu została przygotowana przez Smartbees. Celem Innovation Found jest dostarczanie wsparcia oraz finansowania na wczesnym etapie dla rozwiązań technologicznych, które przynoszą korzyści dzieciom i światu.

Portal przedstawia najważniejsze informacje na temat funduszu, portfela inwestycji i dostępnych form wsparcia. Wszystkie tego typu funkcje związane z contentem Drupal obsługuje bezproblemowo.

Rządowa strona stojąca na systemie Drupal

Przykład – Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia

Strona główna pacjent.gov.pl

Do czego służy Drupal? Właśnie do takich zadań specjalnych jak stworzenie rządowej strony Ministerstwa Zdrowia. Dzięki swojej elastyczności, bezpieczeństwu i możliwościom skalowania, CMS jest w stanie sprawnie obsługiwać ogromne liczby Internetowych Kont Pacjenta. Portal zawiera również aktualności dotyczące zdrowia oraz praktyczne wskazówki związane ze zdrowym trybem życia i profilaktyką.

Jak widać, Drupal jest w stanie obsługiwać największe portale rządowe w kraju, które m.in. w okresie pandemii mierzyły się z ogromnym poziomem ruchu.

Strona na Drupal CMS należąca do korporacji

Przykład – KGHM Polska Miedź

Strona główna KGHM

KGHM to jeden z największych producentów miedzi i srebra na świecie – witryna tej ogromnej korporacji jest supportowana właśnie przez nas.

Ta strona zbudowana z wykorzystaniem Drupala zawiera mnóstwo contentu podzielonego na takie sekcje jak relacje inwestorskie, realizowane projekty, produkty, przetargi itp. Witryna obsługuje także proces rekrutacji, zawiera wewnętrzną wyszukiwarkę oraz informuje na bieżąco o cenach akcji.

Nie dziwne, że KGHM wybrał właśnie Drupala. CMS dzięki modularności, skalowalności i możliwościom integracji z innymi systemami jest częstym wyborem wśród korporacji. Na uwagę w takich zastosowaniach zasługuje również wsparcie dla wielu języków oraz oczywiście bezpieczeństwo.

Firmowa strona stworzona z wykorzystaniem platformy Drupal

Przykład – Brainstorm

Strona główna Brainstorm

Oczywiście Drupal sprawdzi się także w przypadku mniejszych witryn firmowych. Strona brainstorm.biz.pl należy do przedsiębiorstwa zajmującego się organizacją szkoleń biznesowych, sprzedażowych i HR-owych. Oferuje także usługi z zakresu doradztwa i coachingu.

Na witrynie znajdziemy mnóstwo contentu podzielonego na kategorie „Aktualności” i „Baza wiedzy”. Strona zawiera także sekcję VOD, która gromadzi liczne materiały video. Szkolenia da się z kolei wyszukiwać dzięki przydatnym opcjom filtrowania.

Techniczne możliwości Drupala na pewno pomagają stronie skutecznie zarządzać gromadzonym contentem, dbając przy tym o optymalizację SEO. Witryny firmowe docenią także funkcje bezpieczeństwa CMS-a i możliwości skalowania.

Strona uczelni wyższej zbudowana na Drupalu

Przykład – Akademia Leona Koźmińskiego

Strona główna Akademii Leona Koźmińskiego

Jeśli chodzi o ten rodzaj strony internetowej, to Drupal zdominował niszę – 71% spośród 100 najlepszych uniwersytetów na świecie (jak MIT, Oxford, czy Stanford), korzysta właśnie z niego.

Dlaczego tak jest? Omówmy to na przykładzie naszego projektu, czyli strony Akademii Leona Koźmińskiego, która jest jedną z czołowych uczelni biznesowych w Polsce.

Witryna nie tylko zawiera mnóstwo informacji na temat samej uczelni i oferowanych kierunków, ale także wyposażona jest w zaawansowane funkcje. Przykładowo, wewnętrzna wyszukiwarka zawiera liczne filtry, które pozwalają znaleźć interesujący użytkownika kierunek:

Wyszukiwarka na stronie w Drupalu

W przypadku tego typu stron kluczowe jest bezpieczeństwo gromadzonych danych, dotyczących nie tylko uczelni, ale także pracowników i studentów. Między innymi z tego powodu Drupal cieszy się takim powodzeniem w tej niszy. Sprawdź case study z realizacji tego projektu.

Strona instytucji kulturalnej korzystająca z Drupala

Przykład – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Strona główna Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Strona Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentuje historię polskiej ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej. Witryna, którą jakiś czasu temu odświeżyliśmy, zawiera informacje na temat wystaw, zarówno stałych, jak i czasowych, oraz różnorodnych inicjatyw edukacyjno-kulturalnych organizowanych przez muzeum.

Świetna skalowalność Drupala z pewnością pomaga stronie prezentować ogromną ilość treści w sposób, który jest atrakcyjny i przejrzysty.

Forum internetowe na Drupalu

Przykład – forum serwisu Nasz Bocian

Forum serwisu Nasz Bocian

Nasz Bocian to serwis, który porusza tematykę niepłodności, adopcji, rodzicielstwa zastępczego oraz świadomej bezdzietności. Dzięki forum użytkownicy mogą wymieniać się doświadczeniami, szukać wsparcia oraz konsultować się z ekspertami z różnych dziedzin, takich jak endokrynologia rozrodu, embriologia czy psychologia.

Modularna struktura Drupala świetnie sprawdza się w tym przypadku, gdyż pozwala obsługiwać takie funkcje jak zarządzanie treścią, moderacja komentarzy oraz konta użytkowników. Więcej o realizacji projektu możesz przeczytać tutaj.

Platforma crowdfundingowa stojąca na systemie Drupal

Przykład – Przyjaciele Zwierząt

Strona główna Przyjaciele Zwierząt

Przyjacielezwierzat.pl to platforma crowdfundingowa poświęcona pomocy zwierzętom, którą zbudował nasz zespół. Użytkownicy mogą wspierać różne zbiórki finansowe organizowane przez fundacje i stowarzyszenia na rzecz zwierząt w potrzebie. Portal prezentuje szczegółowe informacje na temat każdej zbiórki, w tym cel finansowy, aktualnie zebraną kwotę oraz opis sytuacji zwierząt, której dotyczy dana akcja.

Dlaczego takie rodzaje stron internetowych warto zbudować na Drupalu? Tego typu serwisy muszą być w stanie bezpiecznie obsługiwać różne formy płatności i gromadzić liczne, dynamicznie zmieniające się dane. W grę wchodzi także kwestia obsługi kont użytkowników oraz możliwości skalowania samej platformy. W tym wszystkim Drupal sprawdza się znakomicie.

Portal informacyjny wykorzystujący CMS Drupal

Przykład – Sądeczanin.info

Strona główna portalu Sądeczanin

Sądeczanin.info to lokalny portal informacyjny skupiający się na wydarzeniach z regionu Nowego Sącza. Strona oferuje szeroką gamę informacji, w tym wiadomości, artykuły o gospodarce, kulturze, edukacji, religii, zdrowiu, ekologii oraz wydarzeniach sportowych.

Dla tak rozbudowanych i różnorodnych portali Drupal stanowi świetny wybór. Zaawansowane funkcje zarządzania treścią, obsługa licznych formatów, sekcje komentarzy – we wszystkim tym (i to na szeroką skalę) CMS sprawdzi się znakomicie.

Blog na Drupalu

Przykład – BiologHelp.pl

Strona główna Biolog Help

W kontekście zarządzania treścią Drupal sprawdzi się także w przypadku mniejszych projektów jak blogi. BiologHelp.pl skierowany jest do uczniów i studentów zainteresowanych biologią. Strona zawiera artykuły, prace badawcze oraz informacje dotyczące matury i studiów z zakresu tej dziedziny nauki.

Nie zabrakło jednak bardziej zaawansowanych funkcji jak narzędzie do wyszukiwania zadań maturalnych z biologii.

Sklep internetowy zbudowany na Drupalu

Przykład – Velo

Strona główna Velo

Velo to portal stworzony dla miłośników kolarstwa, który został przygotowany przez naszą firmę. Użytkownicy mogą zapoznać się z najnowszymi modelami rowerów, a także wyszukiwać części zamienne, akcesoria oraz ubrania sportowe.

Funkcje e-commerce w Drupalu są dostarczane przez moduł Drupal Commerce, który funkcjonuje w charakterze open source. Wtyczka w połączeniu ze wspomnianą skalowalnością i bezpieczeństwem sprawiają, że CMS to świetny wybór, gdy chcesz postawić sklep internetowy.

Konfigurator produktów stworzony z pomocą Drupala

Przykład – Konfigurator Maszyn CAT

Strona główna konfiguratora koparek CAT

W kontekście sprzedaży e-commerce Drupal pozwala tworzyć bardziej zaawansowane projekty. Przykładowo, jedno z naszych wdrożeń obejmowało zaprojektowanie i zbudowanie konfiguratora maszyn CAT.

Narzędzie pozwala wybrać modele pojazdów oraz ich warianty. Kupujący mogą także dobierać poszczególne elementy wyposażenia (kabiny, wiertnice, gąsienice i wiele więcej) oraz dostosowywać szczegóły leasingu.

Taki projekt nie należy do łatwych, jednak Drupal znakomicie sprawdza się w połączeniu z bibliotekami JS (w tym przypadku Vue). Dzięki temu możliwe jest tworzenie zaawansowanych rozwiązań biznesowych. Więcej o tym wdrożeniu przeczytasz tutaj.

Kiedy Drupal nie będzie dobrym wyborem?

Choć Drupal to świetny system, w niektórych sytuacjach lepiej rozważyć inny CMS:

  • bardzo prosta strona – w przypadku nieskomplikowanych projektów, których nie planujesz mocno rozwijać, użycie Drupala jest niepotrzebne, gdyż nie wykorzystasz większości funkcji systemu,
  • krótki termin – jeśli chcesz szybko wdrożyć funkcjonalną stronę lub przygotować prototyp, Drupal może okazać się problematyczny,
  • mały budżet – realizacja projektu na Drupalu zazwyczaj wymaga większych zasobów finansowych w porównaniu do mniej skompilowanych CMS-ów,
  • brak umiejętności technicznych – nauka obsługi Drupala jest znacznie trudniejsza np. w porównaniu do WordPressa.

Podsumowanie

Jak więc widać, Drupal ma bardzo szerokie zastosowanie. Postawisz na nim zróżnicowane rodzaje stron – organizacyjne, rządowe, korporacyjne, uczelniane czy e-commerce. Oprócz tego będziesz w stanie wyposażyć je w zaawansowane funkcje wedle swoich potrzeb.

Niezależnie od tego, jaki masz cel, na pewno wiele zyskasz na bezpieczeństwie, skalowalności i wydajności CMS-a. Zastanów się zatem, czy nie skorzystać z Drupala. Bardzo możliwe, że taki wybór okaże się strzałem w dziesiątkę!

Chcesz postawić stronę na Drupalu?

Skontaktuj się z nami