Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Drupal 7 vs Drupal 8 - poznaj 10 kluczowych różnic

Kategoria: 
Data aktualizacji: 
Czas czytania
: 5 min

Drupal to jeden z najbezpieczniejszych i najsolidniejszych CMS-ów na rynku. Jego przemyślana struktura oraz bogate funkcje znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadku stron, które kładą duży nacisk na bezpieczeństwo. Obecnie istnieje już kilka wersji platformy. Najpopularniejsze z nich to 7 oraz 9. Na rynku dostępny jest również Drupal 10. Na pierwszy rzut oka różnice między wersjami 8, 9 i 10 są niewielkie. Natomiast każda z nich poprawia wydajność i funkcjonowanie serwisu w stosunku do poprzednika. Największy przeskok można zaobserwować między wersją 7 a 8. W przypadku migracji między nimi konieczne jest napisanie strony od nowa. W tym artykule poznasz 10 różnic, na jakie warto zwrócić uwagę w przypadku porównania Drupala 7 z Drupalem 8.

Drupal 7 vs Drupal 8 - porównanie

Drupal 7 vs Drupal 8 – 10 różnic

Przygotowaliśmy 10 najważniejszych różnic między Drupalem 7 a Drupalem 8. Mamy nadzieję, że nasza lista rozwieje Twoje wątpliwości w kwestii doboru odpowiedniej wersji CMS-a.

 1. Drupal 7 vs Drupal 8 – silnik Twig

  Drupal 8 wykorzystuje nowy silnik znany jako Twig, który upraszcza proces kodowania motywów opartych o PHP dzięki zastosowaniu prostszej składni. Co więcej, motywy stworzone przy użyciu Twig są bezpieczne i szybkie. Pozwala to projektować atrakcyjne i funkcjonalne strony, które spełniają potrzeby biznesu. Twig jest doskonałym dodatkiem do Drupala 8 i poprawia cały ekosystem CMS-a.

 2. Drupal 7 a Drupal 8 – framework Symfony

  Drupal 8 jest zintegrowany z Symfony – wysokowydajnym frameworkiem PHP o podwyższonym bezpieczeństwie kodu. Symfony pomaga developerom Drupala w realizacji następujących funkcji:

  • serializacja – jeden z komponentów Symfony, który pozwala publikować dane zaciągane z XML lub JSON w różnych formatach. Dzięki temu Drupal może zintegrować się z różnymi aplikacjami trzecimi, aby wyświetlać dane na stronie internetowej,
  • routing – za pomocą routingu programiści definiują zasady, dzięki którym adresy URL stron mogą być przyjazne SEO, co przyczynia się do lepszego pozycjonowania,
  • programowanie obiektowe – bazując na regułach programowania obiektowego, Symfony implementuje różne właściwości koncepcji OOPS, które pozwalają zastosować zaawansowane funkcje kodowania.

  Drupal 7 nie może pochwalić się integracją z tego rodzaju frameworkiem. Deweloperzy muszą używać wewnętrznej bazy kodu do pisania funkcji, a brak frameworka utrudnia efektywne zarządzanie kodem.

 3. Responsywny design w Drupalu 7 i 8 

  Jeśli chodzi o różnice między Drupalem 7 a Drupalem 8, to ta, do której przechodzimy, ma obecnie bardzo duże znaczenie. Projektowanie stron internetowych w taki sposób, aby prawidłowo wyświetlały się na każdych urządzeniach i ekranach, jest teraz standardem. Drupal 8 wykorzystuje tzw. breakpoint media queries, które bardzo ułatwiają to zadanie.

 4. Drupal 7 a Drupal 8 – CKEditor

  W przeciwieństwie do Drupala 7, Drupal 8 jest wyposażony w nowy edytor tekstu – CKEditor. Jako wizualny edytor HTML, CKEditor pozwala korzystać z kilku funkcji edycji WYSIWYG. Dzięki temu użytkownicy, którzy nie znają się na programowaniu, są w stanie edytować tekst i od razu widzieć, jak wprowadzone zmiany będą prezentować się na stronie.

  W przypadku Drupala 10, CKEditor został zastąpiony przez CKEditor 5, który oferuje szereg nowych możliwości względem starszej wersji. Dodatkowo w wersjach 9 i 10 Drupala istnieje możliwość zainstalowania i korzystania z edytora Gutenberg, dzięki któremu możesz układać kontent strony, mając jej automatyczny podgląd.

 5. Wielojęzyczność w Drupalu 7 a w Drupalu 8 

  Ważną zaletą Drupala 8 jest to, że u podstaw wspiera wielojęzyczność. W tym celu wprowadzono nowe moduły, które odpowiadają za takie kwestie jak tłumaczenie interfejsu, konfiguracji, czy contentu. Korzystając z nich, programiści są w stanie z łatwością dostosowywać witryny do różnych wersji językowych.

 6.  Drupal 7 vs Drupal 8 – szybkość ładowania 

  Tak samo jak responsywność, szybkość ładowania to kolejna kluczowa kwestia w web designie. Każda witryna powinna dążyć do tego, aby załadowanie nie trwało więcej niż 3 sekundy. W Drupalu 8 łatwiej jest osiągnąć ten cel dzięki zastosowaniu ulepszonego cachowania. Metoda ta sprawia, że witryna nie ładuje ponownie zasobów, jeśli użytkownik już wcześniej ją odwiedził. Nowsze wersje Drupala pozwalają na lepszą optymalizację stron dzięki zastosowaniu narzędzi generujących treści w dynamiczniejszy sposób. To z kolei przyspiesza działanie serwisu.

 7. Drupal 7 a Drupal 8 – rodzaje pól 

  Drupal 8 obsługuje kilka nowych typów pól – m.in. datę, e-mail, numer telefonu, link i przypis. Gotowe typy pól ułatwiają programistom dodawanie określonego rodzaju danych bez konieczności definiowania ich za każdym razem.

 8. Moduł szybkiej edycji w Drupalu 7 i 8

  W przypadku Drupala 7 programiści nie mają możliwości edycji treści bezpośrednio z poziomu front-endu witryny. Jednak Drupal 8 jest wyposażony w nowy moduł – Quick Edit. Pozwala on użytkownikom na dokonywanie zmian w treści właśnie bezpośrednio na front-endzie witryny. Dzięki temu użytkownik jest w stanie przeglądać daną stronę i wygodnie wprowadzać kolejne zmiany.

 9. Drupal 7 i Drupal 8 – wbudowane usługi webowe

  Drupal 7 wymaga od programistów korzystania z wielu modułów do tworzenia usług webowych. „Ósemka” upraszcza ten proces poprzez zastosowanie czterech nowych rdzennych modułów – HAL, HTTP Basic Authentication, RESTful web services oraz wspomnianą serializację. Deweloperzy mogą uzyskać dostęp do podstawowych modeli bezpośrednio z widoków (views). Są także w stanie wygenerować treści w formacie XML lub JSON przy użyciu CMS-a jako źródła danych.

 10. Drupal 7 vs Drupal 8 – wbudowane zarządzanie konfiguracją

  Drupal 8 posiada wbudowane zarządzanie konfiguracją, które jest wdrażane z poziomu systemu plików. Zapewnia to łatwiejsze przenoszenie pól, widoków, typów contentu i podobnych elementów konfiguracyjnych z lokalnego środowiska programistycznego na serwer. Programiści mają także możliwość przechowywania danych konfiguracyjnych w plikach i śledzenia zmian w konfiguracji poprzez system kontroli wersji.

Podsumowanie

Jak widać, Drupal 8 w porównaniu do poprzedniej wersji został wyposażony w mnóstwo ulepszeń, dzięki czemu jest wydajniejszą, elastyczniejszą i bardziej przyszłościową platformą i to na niej warto zakładać nowe strony, sklepy i aplikacje.

Wersje 9 i 10 Drupala nie różnią się diametralnie od wersji 8, ale zapewniają lepsze zabezpieczenia oraz optymalizację strony, a co za tym idzie – szybsze wczytywanie witryny. Zapewniają również nieco więcej narzędzi usprawniających pracę przy stronie oraz oferują spersonalizowanie panelu admina dla konkretnej witryny.

Zapisz się do darmowego newslettera

Zdobywaj wartościową wiedzę z obszaru technologii i marketingu

CAPTCHA
Oceń wpis
0

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA