Drupal 7 vs Drupal 8 - poznaj 10 kluczowych różnic

Drupal to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej solidnych CMS-ów na rynku. Jego przemyślana struktura oraz bogate funkcje znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadku stron, które kładą duży nacisk na bezpieczeństwo. Obecnie istnieje już kilka wersji omawianej platformy. Najpopularniejsze z nich to 7 oraz 8. Którą z nich wybrać? W tym artykule poznasz 10 różnic, na jakie warto zwrócić uwagę w przypadku porównania Drupala 7 z Drupalem 8.

Drupal 7 vs Drupal 8 - porównanie

1. Drupal 7 vs Drupal 8 – silnik Twig

Drupal 8 wykorzystuje nowy silnik znany jako Twig. Jakie daje on korzyści? Upraszcza proces kodowania motywów opartych o PHP dzięki zastosowaniu prostszej składni. Co więcej, motywy stworzone przy użyciu Twig są bezpieczne i szybkie. Pozwala to developerom projektować atrakcyjne i funkcjonalne strony, które spełniają potrzeby biznesu. Ogólnie rzecz biorąc, Twig jest doskonałym dodatkiem do Drupala 8 i poprawia cały ekosystem CMS-a.

2. Drupal 7 a Drupal 8 – framework Symfony

Drupal 8 jest zintegrowany z Symfony – wysokowydajnym frameworkiem PHP o podwyższonym bezpieczeństwie kodu. Symfony pomaga developerom Drupala w realizacji następujących funkcji:

  • serializacja – jeden z komponentów Symfony, który pozwala publikować dane zaciągane z XML lub JSON w różnych formatach. Dzięki temu Drupal może zintegrować się z różnymi aplikacjami trzecimi, aby wyświetlać dane na stronie internetowej.
  • routing – za pomocą routingu programiści definiują zasady, dzięki którym adresy URL stron mogą być bardziej przyjazne dla SEO, co przyczynia się do lepszego pozycjonowania.
  • programowanie obiektowe – bazując na regułach programowania obiektowego, Symfony implementuje różne właściwości koncepcji OOPS, które pozwalają zastosować zaawansowane funkcje kodowania.

Drupal 7 nie może pochwalić się tego typu frameworkiem. Deweloperzy muszą używać jego wewnętrznej bazy kodowej do pisania funkcji, a brak frameworka utrudnia efektywne zarządzanie kodem.

3. Responsywny design w Drupalu 7 i 8

Jeśli chodzi o różnice między Drupalem 7 a Drupalem 8, to ta, do której przechodzimy, ma obecnie bardzo duże znaczenie. Projektowanie stron internetowych w taki sposób, aby prawidłowo wyświetlały się na każdych urządzeniach i ekranach, jest teraz standardem w przypadku user experience. Drupal 8 wykorzystuje tzw. breakpoint media queries, które bardzo ułatwiają to zadanie.

4. Drupal 7 a Drupal 8 – CKEditor

W przeciwieństwie do Drupala 7 Drupal 8 jest wyposażony w nowy edytor tekstu – CKEditor. Jako wizualny edytor HTML, CKEditor pozwala użytkownikom na korzystanie z kilku funkcji edycji WYSIWYG. Dzięki temu użytkownicy, którzy nie znają się na programowaniu, są w stanie edytować tekst i od razu widzieć, jak wprowadzone zmiany będą prezentować się na stronie.

5. Wielojęzyczność w Drupalu 7 a w Drupalu 8

Ważnym aspektem Drupala 8 jest to, że u podstaw wspiera on wielojęzyczność. W tym celu wprowadzono w nim nowe moduły, które odpowiadają za takie kwestie jak tłumaczenie interfejsu, konfiguracji, czy contentu. Korzystając z nich, programiści są w stanie z łatwością dostosowywać witryny do różnych wersji językowych.

6. Drupal 7 vs Drupal 8 – szybkość ładowania

Tak samo jak responsywność, szybkość ładowania to kolejna kluczowa kwestia we współczesnym web designie. Każda witryna powinna starać się o to, aby była w pełni załadowana w nie więcej niż 3 sekundy. W Drupalu 8 łatwiej jest osiągnąć ten cel dzięki zastosowaniu ulepszonego cachowania. Metoda ta sprawia, że witryna nie ładuje ponownie zasobów, jeśli użytkownik już wcześniej ją odwiedził.

7. Drupal 7 a Drupal 8 – rodzaje pól

Drupal 8 obsługuje kilka nowych typów pól – datę, e-mail, numer telefonu, link i przypis. Gotowe typy pól ułatwiają programistom dodawanie określonego rodzaju danych bez konieczności definiowania ich za każdym razem.

8. Moduł szybkiej edycji w Drupalu 7 i 8

W przypadku Drupala 7 programiści nie mają możliwości edycji treści bezpośrednio z poziomu front-endu witryny. Jednak Drupal 8 jest wyposażony w nowy moduł – Quick Edit. Pozwala on użytkownikom na dokonywanie zmian w treści właśnie bezpośrednio na front-endzie witryny. Dzięki temu użytkownik jest w stanie przeglądać daną stronę i wygodnie wprowadzać kolejne zmiany.

9. Drupal 7 i Drupal 8 – wbudowane usługi webowe

Drupal 7 wymaga od programistów korzystania z wielu modułów do tworzenia usług webowych. „Ósemka” upraszcza ten proces poprzez zastosowanie czterech nowych rdzennych modułów – HAL, HTTP Basic Authentication, RESTful web services oraz wspomnianą serializację. Deweloperzy mogą uzyskać dostęp do podstawowych modeli bezpośrednio z widoków (views). Są także w stanie wygenerować treści w formacie XML lub JSON przy użyciu CMS-a jako źródła danych.

10. Drupal 7 vs Drupal 8 – wbudowane zarządzanie konfiguracją

Drupal 8 posiada wbudowane zarządzanie konfiguracją, które jest wdrażane z poziomu systemu plików. Zapewnia to łatwiejsze przenoszenie pól, widoków, typów contentu i podobnych elementów konfiguracyjnych z lokalnego środowiska programistycznego na serwer. Programiści mają także możliwość przechowywania danych konfiguracyjnych w plikach i śledzenia zmian w konfiguracji poprzez system kontroli wersji.

Podsumowanie

Jak zatem widać, Drupal 8 w porównaniu do poprzedniej wersji został wyposażony w mnóstwo ulepszeń, dzięki czemu jest bardziej wydajną, elastyczną i przyszłościową platformą i to na niej warto zakładać nowe strony, sklepy i aplikacje.

Chcesz zbudować projekt na Drupal 8?

Poznaj naszą ofertę