Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Headless CMS Drupal i jego zastosowanie

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 4 min

Drupal to bardzo popularny CMS, który już sam z siebie jest elastyczny, dzięki czemu można go skonfigurować do wielu zastosowań. Jeśli jednak jesteś gotów na technologiczne nowości, możliwości platformy możesz wzbogacić jeszcze bardziej. Jak to zrobić? W tym artykule dowiesz się, na czym polega headless CMS Drupal.

Headless CMS Drupal

Headless CMS Drupal – na czym polega?

Pomyśl o Drupalu jako o systemie podzielonym na dwie części. Mamy zatem back-end, który zawiera content, bazę danych i inne komponenty potrzebne do bezpośredniego zarządzania stroną internetową. Jest to segment, który nie jest dostępny dla odwiedzających Twoją stronę. Drugą część stanowi front-end – to jego widzą i z nim wchodzą w interakcje odwiedzający witrynę.

Tradycyjny Drupal CMS zapewnia zatem back-end administracyjny, który umożliwia wprowadzanie zmian wyświetlanych na front-endzie Twojej witryny w formacie HTML. Jeśli jednak chodzi o headless Drupal, dalej korzystasz z normalnego back-endu administracyjnego, ale front-end i technologie zastosowane do jego prezentacji mogą przybierać różne formy. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby do jego tworzenia zastosować React zamiast domyślnego rozwiązania, gdyż cała komunikacja z Drupalem odbywa się poprzez API.

Headless Drupal – jakie są jego zalety?

Istnieje wiele powodów stojących za tym, dlaczego warto zainwestować w headless Drupal CMS:

  • zabezpieczenie na przyszłość – podejście headless bardzo ułatwia wprowadzanie redesignu strony bez dużego zamieszania związanego z modyfikowaniem back-endu,
  • lepszy flow pracy – programiści odpowiedzialni za front-end mogą w pełni skupić się na swojej pracy, gdyż ich działania nie są aż tak uzależnione od tego, czym zajmują się ludzie od back-endu,
  • szybsze działanie strony – headless Drupal pozwala stosować różne frameworki do tworzenia front-endu jak choćby React.js, który znacznie usprawnia funkcjonowanie witryn,
  • responsywność – strony internetowe wykorzystujące podejście headless można łatwiej dostosowywać pod urządzenia mobilne, co ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia SEO.

Istnieje oczywiście znacznie więcej zalet wynikających ze stosowania headless Drupal. Dobra wiadomość jest także taka, że:

Headless CMS Drupal to bardzo dobre rozwiązanie

Jeśli zależy Ci ogólnie na opcji headless, Drupal to jeden z najlepszych CMS-ów, jaki możesz wybrać. Jest tak, gdyż omawiana platforma to bardzo dojrzała technologia, która już sama z siebie ma liczne wymagane funkcje w przypadku takiego podejścia – przykładem jest choćby świetne API.

API ma bardzo duże znaczenie w przypadku headless, gdyż to właśnie ono umożliwia komunikację back-endu z wieloma technologiami wykorzystywanymi przy front-endzie. Warto dlatego zwrócić uwagę na to, że Drupal podjął inicjatywę API-First. Jej celem jest przyznanie rozwoju API wysokiego priorytetu, co ma umożliwić integrowanie go z różnymi technologiami. Takie podejście jest dokładnie tym, czego potrzeba, jeśli zależy Ci na headless CMS Drupal.

Headless Drupal – z jakimi technologiami front-end go połączyć?

Podejście headless w przypadku omawianego CMS-a świetnie sprawdza się w przypadku frameworków JavaScript. Oto trzy z nich:

Vue

Vue to bardzo rozwojowy framework. Świetnie sprawdza się w przypadku tworzenia interfejsów użytkownika. Według wielu programistów jest także łatwy do nauczenia się. Jego kolejna zaleta to wyjątkowa szybkość działania. Choć pod tym względem świetnymi osiągami może pochwalić się wiele frameworków JavaScript, to jednak Vue szczególnie wyróżnia się na tym polu. Oprócz tego omawiany framework dobrze integruje się z innymi aplikacjami i językami jak choćby Laravel.

React

React to projekt utrzymywany przez Facebook, więc można mieć pewność co do jego przyszłości i sprawnego działania. Świetnie nadaje się do tworzenia aplikacji typu single-page oraz aplikacji mobilnych. Dzięki temu frameworkowi będziesz w stanie zintegrować z back-endem kanały wykraczające poza zwykłe strony internetowe. Oprócz tego struktura Reacta może przyczyniać się w niektórych sytuacjach do bardzo dobrego dostosowania strony pod względem SEO.

Gatsby

Gatsby js to uniwersalny framework. Do jego zalet należy szybkość działania, która wynika z zastosowania statycznych plików strony. Oprócz tego umożliwia on pobieranie danych z licznych źródeł w tym samym czasie, co jest bardzo ważne w przypadku headless Drupal. Zapewnia także wysoki poziom bezpieczeństwa, gdyż podczas wczytywania statycznych zasobów witryny, po stronie użytkownika nie jest wykonywany kod. Zmniejsza to liczbę dróg, które może wykorzystać haker.

Headless CMS Drupal – podsumowanie

Jeżeli zależy Ci na rozwiązaniu w formule headless, Drupal CMS to z pewnością jeden z lepszych systemów na back-end projektu. Nie tylko pod kątem rozbudowanego API, ale też możliwości prostej integracji z front-endowymi technologiami np. JavaScript.

Zapisz się do darmowego newslettera

Zdobywaj wartościową wiedzę z obszaru technologii i marketingu

CAPTCHA
Oceń wpis
4.6
Ocena: 4.7 Liczba głosów: 13

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA