Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Kluczowe funkcjonalności Drupal CMS

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 5 min

Drupal cieszy się popularnością szczególnie w środowisku biznesowym. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem tej platformy, na pewno chciałbyś lepiej poznać jej funkcjonalności. W tym artykule właśnie im się przyjrzymy – zarówno tym podstawowym, jak i zaawansowanym.

Główne funkcje Drupala

Wprowadzenie do funkcji Drupala

Drupal to wszechstronny i elastyczny system zarządzania treścią znany ze swoich zaawansowanych wbudowanych funkcji, które można także rozszerzyć dzięki dużej liczbie modułów. Z tego względu omawiana platforma czasami jest określana jako Content Management Framework, gdyż na jej fundamencie da się zbudować większe rozwiązanie dostosowane pod własne potrzeby.

Niezależnie od tego, czy chcesz założyć blog, stronę biznesową, czy sklep e-commerce, Drupal jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz zadbać o swoją obecność w sieci.

Podstawowe funkcjonalności Drupala

Jak przystało na sprawdzony CMS, podstawowe funkcje Drupala stanowią solidny fundament pod prowadzenie stron internetowych różnego rodzaju. Przyjrzyjmy się im bliżej (w tym artykule omawiamy funkcjonalność Drupal CMS dla wersji 9 i 10):

 1. Łatwe tworzenie treści – przystępny w obsłudze interfejs Drupala i bogate edytory typu WYSIWYG (What You See Is What You Get) ułatwiają tworzenie treści i zarządzanie nimi.
 2. Wsparcie dla wielu języków – Drupal wspiera ponad 100 języków, zapewniając w nich tłumaczenia dla interfejsu użytkownika, podstawowych formularzy treści i wielu innych elementów. Istnieje także możliwość dodawania własnych tłumaczeń.
 3. Zmiana wyglądu strony bez ingerencji w kod - Drupal dysponuje systemem bloków, dzięki którym, za pomocą przeciągania, można zmienić wygląd strony.
 4. SEO – główne funkcje Drupala pozwalają dbać o pozycjonowanie strony dzięki wielu wbudowanym narzędziom, które obejmują zarządzanie słowami kluczowymi, tworzenie meta opisów czy generowanie sitemap.
 5. Funkcje związane z bezpieczeństwem – Drupal to bezpieczny CMS, który jest regularnie aktualizowany oraz zawiera wbudowaną ochronę przed atakami typu brute-force i cross-site-scripting.
 6. Zarządzanie przepływem pracy – Drupal zapewnia niezawodne narzędzia służące do definiowania przepływów pracy i zarządzania zmianami w treści, co umożliwia płynny proces weryfikacji contentu.

7 kluczowych funkcjonalności Drupala

Przyjrzyjmy się zatem bliżej zaawansowanym funkcjom Drupala i temu, jak mogą pomóc Ci założyć i prowadzić stronę internetową.

 1. Skalowalność i wydajność

  Drupal jest ceniony za swoją wydajność. Niezależnie od tego, czy witryna jest regularnie odwiedzana, czy też od czasu do czasu odnotowuje znaczne szczyty ruchu, dzięki funkcjom m.in. cachowania, strona zachowa szybkość.

  Z kolei skalowalność Drupala pozwala mu obsługiwać duże ilości treści, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla dużych i bogatych w treści witryn internetowych.

 2. Rozległe wsparcie dla API

  Drupal ma wbudowane usługi sieciowe, dzięki czemu może funkcjonować jako Headless CMS dla aplikacji mobilnych, rozdzielonych front-endów lub innych aplikacji. Omawiany CMS obsługuje różne protokoły usług sieciowych jak REST, JSON:API, GraphQL i inne. Domyślnie obsługuje usługi sieciowe RESTful, co upraszcza proces łączenia się i interakcji z innymi systemami oraz aplikacjami. Ułatwia to tworzenie funkcji, które do działania potrzebują dużo danych.

  Co więcej, Drupal został zaprojektowany z podejściem API-first, dzięki czemu zapewnia bezproblemową integrację z szerokim zakresem technologii. Dzięki wsparciu dla API Drupal jest doskonałą platformą do tworzenia bogatych w funkcje aplikacji oraz pozwala deweloperom rozbudowywać je i dostosowywać zgodnie do potrzeb. Dzięki temu programiści mogą m.in.:

  • przygotować strony internetowe z dynamicznie generowanym contentem,
  • stworzyć aplikacje mobilne, które synchronizują dane z serwerem Drupal,
  • zintegrować Drupal z innymi systemami, takimi jak CRM czy systemy zarządzania dokumentami.
  API
 3. Możliwości rozbudowy

  Jeśli chcesz wzbogacić swoją stronę Drupal o nowe funkcjonalności, do dyspozycji masz mnóstwo różnych opcji.

  • Moduły – są to inaczej pluginy, które rozszerzają podstawowe możliwości Drupala. Mogą ulepszyć istniejącą funkcję platformy lub dodać zupełnie nową. W oficjalnym repozytorium znajdziesz ponad 50 000 takich modułów. Jednym z kluczowych modułów jest Views, dzięki któremu można „wyklikać” zapytanie do bazy danych bez znajomości SQL. Dla przykładu w prosty i łatwy sposób można zrobić podstronę z danymi lub blok i umieścić go na dowolnej podstronie. Dodatkowo istnieje opcja dynamicznej zmiany bloków – treść w nich zawarta będzie się zmieniać w zależności od kategorii.
  • Motywy – jeśli chciałbyś zmienić wygląd swojej strony z myślą o konkretnym zastosowaniu, na pewno znajdziesz gotowy motyw w sam raz dla siebie.
  • Ogólne projekty – na oficjalnej stronie Drupala znajdują się także do pobrania różne gotowe projekty, czyli inne przydatne narzędzia zapewniające dodatkowe funkcjonalności do Drupala. Mogą one obejmować m.in. komponenty JavaScript, rozszerzenia Drush i biblioteki PHP. Przykładowo Drupal Clean Package Composer Plugin pozwala szybko usunąć niepotrzebne pliki z określonych paczek instalacyjnych (np. modułów i motywów) na podstawie zdefiniowanych reguł.

  Łącząc ze sobą różne funkcje modułów, motywów i innych projektów oraz wdrażając własne modyfikacje, będziesz w stanie dokładnie dostosować stronę Drupal do swoich wymagań.

 4. Funkcja multisite

  Drupal pozwala zarządzać wieloma stronami internetowymi z poziomu jednej instalacji. Niezależnie od tego, czy witryny mają ten sam wygląd i strukturę, czy też są całkowicie odrębne, funkcja ta bardzo pomoże firmom, które zarządzają wieloma stronami.

  Z omawianej funkcjonalności Drupala można skorzystać na 2 główne sposoby:

  • Klasyczne podejście multisite – w tym przypadku oddzielne konfiguracje i bazy danych są używane dla każdej witryny Drupal, ale mają one wspólną bazę kodu. Moduł Configuration Split pozwala ustalić, które konfiguracje mają być współdzielone lub zlikwidowane. Z kolei dzięki modułowi Features da się określić funkcje do zaimportowania.
  • Podejście multi-domain – ten model również obejmuje oddzielne witryny Drupal, ale mają one wspólną bazę danych. Ułatwia to aktualizowanie pojedynczych stron, ale utrudnia dodawanie oddzielnych funkcji do poszczególnych witryn.
 5. Elastyczność układów

  Drupal zapewnia szereg opcji tworzenia układów i motywów. Layout Builder oraz domyślny motyw front-end Olivero pozwalają w intuicyjny sposób tworzyć responsywne i unikatowe projekty.

  • Moduł Layout Builder oferuje łatwy w użytku interfejs, umożliwiający tworzenie niestandardowych układów dla poszczególnych stron lub całych typów treści metodą „przeciągnij i upuść”. Dzięki temu zawartość witryny będzie idealnie dopasowana do Twoich konkretnych wymagań.
  • Olivero to domyślny motyw front-end wprowadzony w Drupalu 9 i 10. Charakteryzuje się czystym, nowoczesnym i przystępnym wyglądem, który jest domyślnie responsywny. Olivero został zaprojektowany tak, aby działać płynnie i bezproblemowo niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzysta odwiedzający stronę.
  • Dostępność modułu Gutenberg z pewnością docenią osoby wcześniej działające na WordPressie. Jest wygodny i prosty w obsłudze, a do tego elastyczny - można do niego dodawać własne bloki.
 6. Rozbudowane zarządzanie użytkownikami

  Gdy Drupal zostanie zainstalowany po raz pierwszy, tworzone jest konto Super Admina, który może następnie zarządzać pozostałymi użytkownikami i ich uprawnieniami. Platforma ogólnie dostarcza wiele przydatnych funkcji w tym kontekście:

  • Drupal obsługuje szczegółowe uprawnienia użytkowników, umożliwiając administratorom definiowanie określonych poziomów dostępu i możliwości dla różnych ról użytkowników.
  • Konta użytkowników mogą być utworzone na różne sposoby: przez samych użytkowników, przez użytkowników i zatwierdzone przez administratora oraz bezpośrednio przez administratora witryny.
  • Role użytkowników można skonfigurować z datą wygaśnięcia, co pozwala np. przygotować content dostępny jedynie dla subskrybentów.
  • Pola profilu użytkownika da się dostosować tak, aby zbierały dodatkowe informacje podczas procesu rejestracji.
  • Drupal dostarcza funkcje uwierzytelniania użytkowników i zarządzania hasłami, w tym opcje resetowania hasła oraz odzyskiwania konta zintegrowane z uwierzytelnianiem wieloskładnikowym.
 7. Automatyzacja

  Dzięki narzędziu composer i Drush, możliwa jest znaczna automatyzacja procesów w firmie. Jeśli na przykład stan produktu zmieni się z 0 na 10, osoby zainteresowane zakupem dostaną maila powiadamiającego o ponownej dostępności.

Podsumowanie

Jak więc widać, Drupal to świetny CMS wyposażony w mnóstwo rozbudowanych funkcji, dzięki którym będziesz w stanie stworzyć dobrze działającą stronę internetową i dostosować ją pod swoje potrzeby. Rozważ wybór tej platformy, a jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu takiej witryny, skorzystaj z pomocy ekspertów.

Zapisz się do darmowego newslettera

Zdobywaj wartościową wiedzę z obszaru technologii i marketingu

CAPTCHA
Oceń wpis
5
Ocena: 5 Liczba głosów: 4

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA