Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Dropshipping w sklepie internetowym krok po kroku

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 9 min

Prawie jedna trzecia sklepów internetowych na świecie jest oparta na modelu dropshippingu. Sprawdź, kiedy warto zainwestować w to rozwiązanie. Dowiedz się, ile kosztuje sklep dropshipping oraz jak go założyć od podstaw.

Model sprzedaży - dropshipping

Co to jest dropshipping?

Model dropshipping zakłada, że jako właściciel sklepu internetowego zajmujesz się sprzedażą i marketingiem danych produktów, ale to nie Ty magazynujesz towar i go nie wysyłasz. Magazynowaniem i wysyłką zajmuje się dostawca. Zwykle łańcuch dostaw w dropshippingu wygląda nieco inaczej niż w standardowej sprzedaży i prezentuje się tak:

Producent - Hurtownia dropshipping - Klient końcowy

Właściciel sklepu online zajmuje się obsługą klienta, sprzedażą, marketingiem. Twoim zadaniem nie jest więc pakowanie towarów, ich przechowywanie i wysyłka, o czym klient po prostu nie wie. On zamawia u Ciebie produkt, komunikuje się tylko z Twoim sklepem i otrzymuje paczkę – z przekonaniem, że to Ty ją wysłałeś.

Dropshipping nie wymaga doświadczenia biznesowego. Może być traktowany jako dochód dodatkowy, ale nie tylko. Są osoby, które rozwinęły sklepy oparte na modelu dropshippingu i zarabiają naprawdę sporo. Wielkość takiego sklepu zależy od właściciela. Czas poświęcony na ten biznes jest elastyczny. To Ty decydujesz, kiedy i ile czasu chcesz przeznaczyć na swój sklep online, jak bogata będzie oferta, ile klientów zdobędziesz.

Podsumowując, czym jest dropshipping? To metoda realizacji zamówień, która umożliwia właścicielowi sklepu internetowego sprzedaż produktów bez ich magazynowania. Klient komunikuje się ze sprzedawcą, ale produkt dostarcza mu dostawca. Nie musisz inwestować w zapasy. Konsument płaci za produkt cenę detaliczną, Ty odkupujesz go w hurtowni za cenę hurtową, reszta to Twój zysk.

Dropshipping – jak zacząć?

Sklep internetowy dropshipping nie wymaga wielkich nakładów finansowych ani ogromnego doświadczenia biznesowego. To, na czym opiera się ten biznes, to dobre relacje z dostawcami oraz doskonale działająca strona www. Ty odpowiadasz za stworzenie strony i swojej marki, wybór asortymentu, marketing produktów, koszty wysyłki oraz ustalenie cen.

Zatem dropshipping krok po kroku to:

 1. Wybór dostawcy. Zastanów się, jakie produkty chcesz sprzedawać. Przeanalizuj rynek, pomyśl, w jakim temacie czujesz się dobrze. Czy chcesz sprzedawać jeden typ produktów, a może zestawy? Czy chciałbyś, żeby sklep zawierał wyselekcjonowane towary, czy zależy Ci na dużej różnorodności asortymentu? Aby zdobyć dostawców, można skorzystać z gotowych aplikacji, które często oferują duże firmy. Warto przeanalizować: AliExpress, Spocket, DHgate, Oberlo, SaleHoo, BrandsGateway czy Worldwide Brands.
 2. Zbadanie konkurencji. Zrób research konkurencyjnych sklepów online oraz stacjonarnych. Zastanów się, czego inni nie mają, co może przyciągać klientów i zastosuj to u siebie. Zobacz, do czego przyzwyczajeni są konsumenci w tej branży.
 3. Dobór odpowiednich cen. Przemyśl cennik, zastanów się nad promocjami i całą polityką cenową sklepu.
 4. Stworzenie sklepu online. Aby sprzedawać produkty, które wybrałeś, musisz mieć do tego przestrzeń. Tą przestrzenią będzie sklep dropshipping. Możesz skorzystać z gotowej platformy sklepowej lub przygotować sklep online od początku według swoich preferencji i pomysłu razem z firmą zewnętrzną. Pamiętaj – jakość sklepu, jego niezawodność i przystosowanie do użytkownika jest bardzo ważne. To główne narzędzie Twojej pracy, miejsce, w którym komunikujesz przekaz do klientów, Twoja wizytówka. Dlatego zainwestuj w jakość Twojego sklepu online i zadbaj o odpowiednie integracje.
 5. Założenie działalności. Aby podpisywać umowy z dostawcami i sprzedawać, pamiętaj, że musisz założyć działalność gospodarczą lub na początku funkcjonować jako działalność nierejestrowana. Przeanalizuj swój pomysł z księgowym, który dobierze najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji.
 6. Podpisanie umowy z dostawcami. Kiedy wybrałeś już produkty, masz stronę i założoną działalność, możesz podpisać umowę z dostawcą lub dostawcami. Pamiętaj, że na początku swojej działalności marża nie będzie wysoka. Musisz wypracować lepsze warunki u dostawcy z biegiem czasu. Pokazać mu, że warto z Tobą współpracować. Im więcej będziesz sprzedawał, tym cena hurtowa będzie niższa.
 7. Uzupełnienie asortymentu. Dodaj produkty do sklepu internetowego. Najlepiej skorzystaj z pomocy wtyczek, które ułatwią Ci automatyczną integrację z hurtowniami.
 8. Zadbanie o wizerunek marki. Pamiętaj o marketingu, zastanów się nad prowadzeniem specjalistycznego bloga, załóż newsletter oraz profile na social media, zainwestuj w reklamy Google i pozycjonowanie strony. Postaraj się skutecznie dotrzeć do swojej grupy docelowej.

Założenie sklepu dropshipping nie jest bardziej skomplikowane niż prowadzenie sklepu online z własnym magazynem. Właściwie najtrudniejszy jest początek, kiedy należy założyć stronę www, zadbać o dobrych dostawców i pozytywne relacje z nimi. Kolejny krok to zdobycie klienta oraz jego dobra obsługa.

Sklep internetowy dropshipping – co sprzedawać?

Z pomocą dropshippingu możesz sprzedawać wszystko. Możesz też stosować go jako dodatkową opcję, część produktów magazynować u siebie, a te trudniejsze razem z kosztami ich magazynowania przenieść na hurtownię. Takie rozwiązanie opłaca się w przypadku:

 • dużych produktów, które zajmują sporo powierzchni magazynowej,
 • produktów ciężkich, wymagających specjalnego sprzętu do ich zapakowania i wysyłki,
 • delikatnych towarów, które dla bezpieczeństwa warto, by nie były wielokrotnie przenoszone i przewożone z magazynu dostawcy do Twojego, a następnie do klienta,
 • kosztownych produktów, które wymagają dodatkowych zabezpieczeń przy magazynowaniu,
 • specjalnych produktów, wymagających szczególnych warunków przechowywania, np. chłodni.

Niektórzy właściciele sklepów opartych na modelu dropshippingu nigdy nie widzieli swoich produktów. Są jedynie pośrednikami, a cały proces magazynowania i wysyłki organizuje hurtownia. Właścicielowi sklepu wystarczy tylko laptop.

Sklep dropshipping i jego zalety

Zalety sklepu opartego na dropshippingu to przede wszystkim wyeliminowanie z łańcucha sprzedaży dodatkowego miejsca. Jako właściciel sklepu internetowego nie potrzebujesz magazynu, nie musisz zatrudniać osób w nim pracujących ani ponosić bezpośrednio kosztów ich pracy. Nie interesuje Cię cały proces wysyłki ani kwestie związane z przechowywaniem produktów. Nie musisz inwestować pieniędzy w zakup towarów, których być może nigdy nie sprzedasz. Kupujesz od dostawcy tylko tyle, ile potrzebują Twoi klienci. Co za tym idzie, biznes oparty na dropshippingu nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Doskonale sprawdzi się jako dodatkowa praca lub opcja do istniejącego już Twojego sklepu internetowego, np. w celu poszerzenia asortymentu.

Dropshipping to:

 • niższe koszty magazynowania i wysyłki,
 • szeroka oferta produktowa,
 • elastyczność,
 • niewielkie ryzyko inwestycji,
 • możliwość utworzenia samodzielnej działalności bez specjalistycznej wiedzy,
 • działanie z dowolnego miejsca.

Wady dropshippingu w sklepie internetowym

Dropshipping ma też swoje wady. Jedną z nich jest brak dokładnego nadzoru nad produktem i procesem wysyłki. Jeśli klient otrzyma spóźnioną lub nieprawidłowo zapakowaną przesyłkę, to nie hurtownia dropshippingu będzie z nim rozmawiać, ale Ty. W takim przypadku klient nie wie, że paczka nie była pakowana przez Twoich pracowników, dlatego Ciebie obwinia za niewłaściwie przeprowadzoną wysyłkę, na którą właściwie nie masz wpływu.

Wady dropshippingu to:

 • brak nadzoru nad wysyłką,
 • niskie marże produktów,
 • konkurencja posiadająca identyczne produkty,
 • brak bezpośredniej kontroli nad jakością asortymentu.

Sklep internetowy pod dropshipping – kluczowe funkcjonalności

W dropshippingu Twoja firma opiera się na sklepie online, warto więc zadbać o jego jakość i zainwestować w rozwiązania, które jak najbardziej zautomatyzują cały proces sprzedażowy i wyręczą Ciebie jako właściciela sklepu. Zamiast ręcznie uzupełniać stany magazynowe, kontaktować się z hurtownią przy każdym zamówieniu i zarządzać zwrotami, pomyśl o wdrożeniu poniższych rozwiązań.

Integracje z hurtowniami

Integracja z hurtowniami dropshoppingu to najlepsze rozwiązanie. To sposób na szybkie pobranie towarów, rozszerzenie oferty sklepu oraz bieżące monitorowanie stanów magazynowych. Jeśli zastanawiasz się, jak zintegrować sklep z hurtownią, możesz do tego celu wykorzystać specjalne dodatki e-commerce, które są dostępne na rynku.

Sortowanie i filtrowanie

Sklep internetowy powinien mieć dobrze opracowane opcje filtrowania i sortowania, dzięki czemu użytkownik szybko i sprawnie znajdzie pożądany produkt. Może to mieć bezpośredni wpływ na sprzedaż, dlatego zadbaj o to, by wyszukiwanie na Twojej stronie było jak najbardziej funkcjonalne.

Integracja z porównywarkami cen

Porównywarki cenowe pomagają w zdobyciu nowych klientów. Codziennie odwiedza je tysiące klientów, dlatego warto, by wyświetlały również ofertę Twojego sklepu. Wpłynie to pozytywnie na jego widoczność.

Kody rabatowe

Automatyczne generowanie kodów rabatowych to funkcja, która bardzo przydaje się w sklepach online. Klient otrzymuje rabat na przykład za zapisanie się do newslettera, z okazji urodzin lub zdobycia określonej ilości punktów zakupowych. Generowanie kodów można ustawić dla jednego użytkownika lub konkretnej grupy klientów.

Integracje z Allegro

Dzięki integracji z Allegro można prowadzić za pomocą jednego panelu administracyjnego w zasadzie dwa sklepy. Allegro pozwala na budowanie zaufania wśród klientów oraz jest kolejnym kanałem dotarcia do nich, ponieważ zrzesza wokół siebie dużą społeczność.

Crosselling

Crosselling świetnie wspiera sprzedaż w sklepie online. Dba o to, by klientowi wyświetlały się inne propozycje produktowe powiązane z zakupem danego towaru. Opcja ta prowadzi często do zwiększenia wartości koszyka zakupowego poszczególnych klientów.

Raport porzuconych koszyków

Przydaje się do analizowania ścieżki zakupowej klientów i zrozumienia, w którym momencie i dlaczego klient rezygnuje ostatecznie zakupu. Taka analiza pomoże usprawnić proces zakupowy. Sprawdź, co jest jednym ze sposób na ponowne przyciągnięcie klienta, by dokończył zakup po porzuceniu koszyka.

Ile kosztuje dropshipping?

Dropshipping to model, który składa się z trzech głównych kosztów. Pierwszy to tworzenie sklepu online. Tutaj cena zależy od tego, czy wybierzesz gotową platformę (SaaS), za którą można płacić określoną kwotę miesięcznie, czy też zainwestujesz w budowę sklepu od zera z webdeveloperem lub software housem.

Koszty postawienia strony na darmowej licencji zaczynają się od kilku tysięcy złotych, a mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy w zależności od rodzaju zastosowanych funkcjonalności. Jeżeli chodzi o utrzymanie takiego sklepu internetowego, to trzeba się przygotować na roczny wydatek ok. kilku tysięcy złotych (hosting, domena, podstawowe wsparcie techniczne). Dla początkujących lepiej sprawdzi się model SaaS, aby w ogóle przetestować ten model biznesowy i poznać jego możliwości.

Do powyższych wydatków dochodzi też marketing – część działań możesz wykonać samodzielnie, wkładając w to głównie swój czas. W samą promocję sklepu możesz inwestować, ile chcesz. Ważne, by podejmować decyzje, które zwiększą sprzedaż.

Dropshipping – opinie

Opinie o dropshippingu są uzależnione od indywidualnych preferencji właściciela sklepu internetowego. Dla jednych to idealne rozwiązanie, inni mogą poczuć niedosyt. Jest to taki model sprzedaży, w który możesz na początek zainwestować 100 zł, bo tyle kosztują miesięcznie gotowe platformy sklepowe, a możesz też rozpocząć działalność z większym nakładem finansowym, inwestując w dobrej jakości stronę oraz szerokie działania marketingowe podbijające rynek. Jedno jest pewne – im bardziej zautomatyzujesz swój sklep, tym mniej czasu będziesz musiał poświęcać na jego prowadzenie.

Oceń wpis
4.6
Ocena: 4.7 Liczba głosów: 18

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA