Shoper - czy warto w niego inwestować?

Zanim zaczniesz sprzedaż w Internecie, musisz podjąć wiele decyzji dotyczących asortymentu, marketingu czy zatrudnienia odpowiednich osób. Jedną z ważniejszych kwestii jest także wybór oprogramowania e-commerce. W tym artykule przyjrzymy się bliżej platformie Shoper. Dowiesz się: czym jest Shoper, jakie są jego najważniejsze wady i zalety, co o sklepach Shoper mówią klienci, które alternatywne rozwiązania warto rozważyć?

Sklep Shoper

Sklep Shoper – najważniejsze informacje

Shoper powstał w 2005 roku i jest polską platformą e-commerce. Początkowo był sprzedawany w formie pudełkowego, gotowego oprogramowania, jednak w 2010 roku wydano wersję 5.0, która funkcjonowała już w modelu SaaS (Software as a Service). W lipcu 2020 z Shopera korzystało ponad 14 000 klientów. Platforma Shoper pozwala na kompleksową obsługę całego procesu sprzedaży internetowej. Na uwagę zasługuje przejrzysty interfejs oraz zróżnicowane integracje, które zaspokoją potrzeby nawet wymagających przedsiębiorców.

Shoper – cennik

Jako że Shoper funkcjonuje w modelu SaaS, osoby z niego korzystające muszą regularnie opłacać abonament. Na dzień 15.03.2021 cennik prezentuje się następująco:

 • Pakiet Złoty – 88 zł/miesięcznie
 • Pakiet Platynowy – 135 zł/miesięcznie
 • Pakiet Diamentowy – 177 zł/miesięcznie
 • Pakiet Premium – od 399 zł/miesięcznie

Zalety droższych pakietów to m.in. dodatkowa liczba obsługiwanych produktów, większy roczny transfer oraz przestrzeń na pliki, dodatkowe integracje, a także atrakcyjniejsza prowizja w przypadku transakcji obsługiwanych przez Shoper Płatności.

Sklepy Shoper – zalety

Do najważniejszych zalet platformy Shoper należą:

 • bezpieczeństwo – można powiedzieć, że platforma SaaS to bardziej „zamknięty” produkt – jej twórcy mają większą kontrolę nad tym, jak wygląda jej zaplecze techniczne, podstawowe integracje itd. Taka struktura przekłada się na większe bezpieczeństwo. Oprócz tego w skład abonamentu wchodzi także pomoc techniczna, która na pewno będzie przydatna, jeśli pojawią się luki w systemie.
 • przyjazna obsługa – sklepy internetowe Shoper są bardzo intuicyjne, dzięki czemu nawet osoby początkujące w branży e-commerce nie będą mieć problemów z jego obsługą.
 • możliwość przetestowania platformy – Shoper oferuje bezpłatny okres próbny, który wynosi 14 dni. Przez ten czas każdy użytkownik na pewno będzie w stanie ustalić, czy takie rozwiązanie jest właśnie dla niego.

Sklepy Shoper – wady

Główne wady, jakie można wytknąć platformie, to:

 • trudności z częścią integracji – Shoper oferuje wiele narzędzi, które pozwalają na wprowadzenie takich funkcji jak e-maile transakcyjne, odzyskiwanie porzuconych koszyków, czy segmentacja subskrybentów. Niestety w przypadku niektórych z tych rozwiązań napotykane są różne problemy, jednak większość z nich jest stopniowo naprawianych.
 • dodatkowe koszty – oprócz opłaty samego abonamentu przyjdzie Ci zapłacić także za funkcjonalności, które zechcesz wprowadzić w swoim sklepie Shoper. W zależności od Twoich potrzeb ostateczna kwota może stać się całkiem znacząca.
 • niektóre elementy optymalizacji SEO – model SaaS ma swoje zalety, ale i wady. Jedną z nich jest brak dostępu do kodu źródłowego strony, co utrudnia wprowadzenie pewnych zmian związanych z optymalizacją SEO. Przykładowo nie można ustawiać indywidualnych nagłówków H1 bez zmieniania całego adresu URL oraz linkowania. Innym problemem napotykanym podczas pozycjonowania sklepu Shoper jest brak możliwości edytowania pewnych elementów z poziomu panelu użytkownika oraz brak dostępu do pliku .htaccess.

Shoper – opinie

Na jakie kwestie podczas korzystania ze sklepów Shoper zwracają uwagę przede wszystkim klienci? Wielu chwali platformę za przystępność i to, że jest świetnie dostosowana pod sprzedawców, którzy nie potrzebują rozbudowanych funkcjonalności. Pomimo wspomnianych powyżej problematycznych kwestii dotyczących SEO, można spotkać wiele opinii, że omawiana technologia pozwala jednak na całkiem skuteczne pozycjonowanie w Internecie. Liczne głosy potwierdzają to, że Shoper jest bardzo dobrym wyborem dla początkujących sprzedawców – na pewno sprzyja temu przystępność, darmowy okres próbny oraz częste promocje, które pozwalają wykupić roczny abonament w atrakcyjnej cenie.

Wady, na które zwracają użytkownicy, w dużej mierze wynikają z tego, że platforma funkcjonuje w modelu SaaS. Sprawia to trudności podczas modyfikacji kodu sklepu, do którego dostęp w zasadzie nie jest możliwy. Jeśli jednak właścicielowi uda się wprowadzić tego typu zmiany, ewentualna aktualizacja oprogramowania je wykasuje.

Sklep internetowy Shoper – alternatywne rozwiązania

Możliwe, że sklep Shoper całkiem Ci się podoba, jednak szukasz czegoś innego, mniej lub bardziej zbliżonego. Jakie rozwiązania wziąć zatem pod uwagę?

 1. Shopify – korzyści modelu SaaS to głównie stabilność oraz przystępność dla osób początkujących. Jeśli szczególnie zależy Ci na tym elemencie, zastanów się nad Shopify. Platforma ta podobnie funkcjonuje jako Software as a Service i oferuje różne plany abonamentowe z bogatymi funkcjonalnościami.
 2. WooCommerce – to moduł e-commerce dla WordPressa – najpopularniejszego CMS-a na świecie. W tym przypadku mamy już do czynienia z Open Source, czyli rozwiązaniem bardziej przyszłościowym, które pozwala na większą swobodę we wprowadzaniu integracji. WooCommerce jest także platformą przystępną dla początkujących i stosunkowo łatwą w obsłudze.
 3. PrestaShop – można powiedzieć, że PrestaShop to WooCommerce jednak z większym naciskiem na bogatą funkcjonalność, która osiągana jest jednak kosztem trudniejszej obsługi. Rozwiązanie to jest zatem skierowane do osób średniozaawansowanych.
 4. Magento – w przypadku Magento otrzymujesz ogromną swobodę w edycji sklepu i dostosowywaniu go do swoich potrzeb. Minusem jest jednak to, że omawiane rozwiązanie jest bardzo nieprzystępne dla osób, które nie mają umiejętności technicznych. Jeśli jednak znasz się na programowaniu, lub jesteś w stanie wynająć odpowiednich specjalistów, Magento zapewni Ci ogromną elastyczność.

Sklep Shoper – podsumowanie

Shoper to jakościowa platforma, która na pewno sprawdzi się w przypadku wielu użytkowników, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę ze sprzedażą internetową. Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi uda Ci się zdecydować, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Chcesz zbudować swój własny sklep internetowy?

Poznaj naszą ofertę