Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Błąd 500 – czym jest i jak go naprawić?

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 3 min

Brak dostępu do strony internetowej nie jest dobry dla witryny z uwagi na SEO i negatywne odczucia użytkowników. Dlatego warto zadbać, by przerwy w funkcjonowaniu www były jak najrzadsze, ponieważ generują przez to straty. Dowiedz się, czym jest błąd 500 oraz jak go naprawić i co zrobić, by uniknąć wyświetlania się na stronie 500 internal server error w przyszłości.

Błąd 500 na stronie

Czym jest błąd 500?

Błąd 500 to wewnętrzny błąd serwera, który komunikuje bardzo ogólny kod stanu HTTP. Gdy na ekranie wyświetla się np: “500 internal server error” oznacza to, że serwer strony internetowej, z której chcesz skorzystać działa nieprawidłowo, ale nie można określić dokładniej, na czym polega błąd, więc wyświetla się ogólny komunikat. Problem wymaga natomiast głębszego zbadania przez programistę.

Typowe komunikaty również oznaczające błąd 500:

 • status 500,
 • server error 500,
 • 500 internal server error,
 • wewnętrzny błąd serwera,
 • http 500,
 • temporary error (500),
 • 500, that’s an error,
 • błąd wewnętrzny http 500,
 • 500 error.

Http 500 komunikowany jest na różne sposoby, ale wyświetlany jest na wielu urządzeniach - nie ma znaczenia, czy korzystasz z telefonu, czy na przykład komputera stacjonarnego. 500 internal server error oznacza zawsze jedno – dana strona chwilowo nie zadziała.

500 internal server error – przyczyny

Wewnętrzny błąd serwera może mieć różne przyczyny. Tym problemem może być awaria dysku, nieprawidłowe działanie danego modułu oprogramowania lub awaria spowodowana na serwerze hosta. Wśród innych przyczyn można wymienić jeszcze:

 • przeciążenie serwera liczbą zapytań,
 • brak dostępu do przeglądania plików i katalogów,
 • błąd w pliku .htaccess,
 • przekroczenie limitu czasu oczekiwania na odpowiedź ze strony serwera.

Jak naprawić wewnętrzny błąd serwera?

Jeżeli użytkownik, odwiedzając jakąś stronę internetową, napotka błąd 500, może spróbować rozwiązać problem samodzielnie. Często zdarza się, że w pamięci podręcznej przeglądarki internetowej zapisana jest starsza wersja strony internetowej. Można wówczas spróbować:

 1. ponownie odświeżyć stronę internetową – pomogą w tym skróty klawiszowe (F5 lub CTRL + R) bądź ponowne wpisanie w pasek wyszukiwarki adresu www,
 2. wyczyścić pamięć podręczną wyszukiwarki,
 3. usunąć pliki cookie z przeglądarki.

Jeśli błąd 500 nie wyświetla się tylko pojedynczym użytkownikom, przyczyn należy szukać gdzie indziej. Wśród najczęstszych znajdują się:

 1. przekroczenie limitu czasu PHP - bardzo częsta przyczyna powodująca 500 internal server error. Gdy skrypt łączy się z zasobami zewnętrznymi i przekroczy limit czasu, może wystąpić komunikat o błędzie. Jakie jest rozwiązanie? Zastosowanie reguł limitu czasu i lepsza obsługa błędów.
 2. błąd uprawnień - nadanie nieprawidłowych uprawnień do plików i folderów zwykle powoduje awarię. Domyślną wartością liczbową dla takich uprawnień powinno być „0755”. Tymczasem przypadkowa zmiana może skutkować błędem 500. Aby go usunąć, wystarczy wszystkim zasobom nadać wartość „0755”.
 3. błąd kodowania - nie jest to powszechny błąd, ale warto sprawdzić, czy plik.htaccess ma odpowiednią strukturę.

Niestety błąd 500 nie jest sprecyzowanym komunikatem, dlatego przyczyn i rozwiązań tego problemu może być naprawdę wiele. Dużo zależy od tego, z jakiego CMS-a korzystasz i kto jest dostawcą hostingu. W przypadku wystąpienia problemu ze stroną, warto skontaktować się z centrum pomocy technicznej konkretnego CMS-a lub usługodawcą hostingu. Przekonaj się, jak sprawdzić stronę www na Drupalu.

Jak wystrzegać się błędu 500?

Aby użytkownicy Twojej strony nie zobaczyli na ekranie komunikatu 500 international server error, warto dbać o poprawnie i regularnie przeprowadzane aktualizacje oprogramowania, które wpływają na bezpieczeństwo witryny. Cykliczne aktualizacje pozwalają na wychwycenie błędów na stronie. Warto wiedzieć również, że komunikat o awarii może być spowodowany włamaniem do skryptu, stąd tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo strony internetowej. By uniknąć przerw w działaniu strony, warto dopilnować stabilności serwera, dlatego tak ważne jest, jakiego dostawcę usług hostingowych wybierzesz. Może się okazać, że zamiast hostingu współdzielonego lepiej zainwestować w serwer dedykowany. Solidna firma hostingowa oferująca szybkie wsparcie techniczne oraz regularne aktualizacje powinna być kluczem w uniknięciu przerw w dostępie do strony internetowej.

Oceń wpis
4.6
Ocena: 4.7 Liczba głosów: 33

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA