Walidacja W3C - podstawa dobrze funkcjonującej strony www

Czy chcesz mieć pewność, że Twoja strona internetowa została zaprojektowana zgodnie z wysokimi standardami? Jeśli tak, musisz się upewnić, że jest ona w stanie pomyślnie przejść walidację W3C. W tym artykule dowiesz się zatem, czym jest zgodność z W3C, walidacja HTML i CSS oraz dlaczego warto zadbać o te elementy.

Walidacja W3C strony internetowej

Standardy W3C – czym są?

W3C to skrót od World Wide Web Consortium, która jest organizacją zajmującą się tworzeniem standardów dla całego Internetu. Reguły te mają pomóc developerom tworzyć wysokiej jakości, funkcjonalne strony. Są także świetnym punktem odniesienia, jeśli chcesz ustalić, czy kod twojej witryny stoi na przyzwoitym poziomie.

Walidacja W3C – co to jest?

Mamy zatem „podręcznik z zasadami”, który definiuje sposób tworzenia kodu HTML, CSS, JavaScript i pozwala ustalić, czy wszystko jest w porządku. Wszystkie języki programowania funkcjonują na podstawie określonej gramatyki, słownictwa i składni – tak samo jak język mówiony. Oznacza to, że obiektywnie da się stwierdzić, czy stosowany jest on źle, wbrew ustalonym zasadom. Jeśli zatem kod strony jest w stanie przejść walidację W3C, oznacza to, że jego składnia i „gramatyka” są poprawne.

Walidacja HTML i walidacja CSS – jak je wykonać?

Walidator HTML to specjalistyczny program lub aplikacja służąca do sprawdzania znaczników HTML na stronie internetowej pod kątem ewentualnych błędów składniowych i leksykalnych. Narzędzie to jest potrzebne, gdyż język HTML ma duży margines błędu – nawet w przypadku licznych nieścisłości w kodzie, strona nadal może całkiem dobrze funkcjonować. Z tego powodu trudno jest samodzielnie je wykryć i dlatego lepiej zastosować osobny program.

Walidator HTML parsuje i tokenizuje każdą linię kodu w celu sprawdzenia błędów składni. Wliczają się w nie otwarte tagi, błędna pisownia, brakujące cudzysłowy, dwukropki czy znaki równości. Obecność takich błędów dalej pozwala na wyrenderowanie strony internetowej, jednak jej funkcjonowanie może nie być zgodne z pierwotnym zamierzeniem. Omawiane narzędzie sprawdza, czy kody HTML i CSS na stronie internetowej są zgodne ze standardami ustalonymi przez World Wide Web Consortium. Oficjalny walidator HTML od W3C możesz znaleźć tutaj.

Walidacja CSS przebiega w zasadzie podobnie – odpowiednie narzędzie sprawdza, czy kod CSS przestrzega zasad ustalonych przez W3C. Oficjalny walidator od W3C znany jako Jigsaw, możesz znaleźć tutaj. Przeprowadzenie walidacji kodu W3C jest w zasadzie bardzo proste – po prostu wklej adres swojej strony internetowej do wspomnianych wcześniej narzędzi, a otrzymasz zestawienie problemów, nad którymi powinieneś popracować.

Walidacja kodu W3C – dlaczego warto?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zadbać o zgodność kodu swojej strony ze standardami W3C. Oto niektóre z nich.

  • Lepsze SEO – walidacja W3C pomaga uzyskać lepsze pozycje w Google. Problemy z kodem mogą wpłynąć na wydajność strony, co ma z kolei związek z SEO, gdyż boty sprawdzają kod HTML i CSS witryny podczas jej crawlowania. Jeśli napotkają poważny błąd, mogą nawet nie być w stanie dalej przeszukiwać zawartości Twojej strony.
  • Przystępniejsze user experiencestrony internetowe zgodne ze standardami W3C będą łatwo dostępne dla osób, które je odwiedzają. Walidacja poprawia także ich użyteczność i funkcjonalność, gdyż użytkownicy są mniej narażeni na błędy, gdy z nich korzystają. Walidacja nie przeszkadza w stosowaniu zróżnicowanych rozwiązań jak strony dynamiczne, skrypty, interaktywny content czy prezentacje multimedialne. Wręcz przeciwnie – pomoże ona wyciągnąć z nich jak najwięcej, korygując błędy w formatowaniu, które mają wpływ na ich wydajność oraz zmniejszając rozmiar samego kodu. Dzięki temu taka strona będzie wyświetlała się znacznie szybciej w porównaniu z tymi, które nie przeszły pomyślnie walidacji.
  • Ogólne wykrywanie błędów – narzędzia do walidacji HTML i CSS można traktować także jako oprogramowanie do debugging’u. Jeśli strona nie funkcjonuje tak, jakbyś tego od niej oczekiwał, walidatory będą w stanie wskazać, w czym może tkwić problem.

Walidacja W3C – podsumowanie

Pamiętaj, że strona internetowa może być zgodna z W3C, mimo tego, że nadal istnieją na niej pewne problemy, które w zasadzie powinno się wyeliminować. Możliwe, że masz zawarte na niej pewne bardzo ważne funkcje związane z marketingiem – raczej nie warto się ich pozbywać, byleby tylko osiągnąć 100% wskaźnika walidacji. Najważniejsze jest to, aby tak korzystać z narzędzi do walidacji W3C, aby wyeliminować poważne błędy w kodowaniu, które mogą negatywnie wpłynąć na szybkość ładowania strony, user experience itp. Pamiętaj zatem o tym aspekcie, jeśli chcesz, aby Twoja witryna funkcjonowała na jak najwyższym poziomie.

Potrzebujesz strony z nienagannym kodem?

Poznaj naszą ofertę