Framework Symfony - 8 największych korzyści

Budowa dobrze działającej strony internetowej wymaga nie lada umiejętności. Aby efekt był zadowalający, kluczowe znaczenie ma język programowania i wybór frameworka. W tym artykule przyjrzymy się bliżej powodom, dla których warto korzystać z Symfony.

Zalety z zastosowania Symfony Framework

Framework Symfony - co to jest?

Symfony to open-sourcowy framework oparty na PHP. Został stworzony przez SensioLabs i wydany w 2011 roku na licencji MIT.

Symfony jest bardzo popularny wśród programistów, gdyż znacznie redukuje czas potrzebny na tworzenie oprogramowania. Z racji swoich licznych zalet Symfony framework oferuje także wiele korzyści z biznesowego punktu widzenia. Dzięki efektywnemu tworzeniu kodu programiści mogą tworzyć jakościowe aplikacje w stosunkowo szybkim czasie i przystępnym kosztem.

Przyjrzyjmy się zatem, jakie korzyści przynosi framework symfony.

1. Szybkość

W świecie IT niejednokrotnie o optymalizacji i szybkości działania aplikacji myśli się dopiero po skończeniu projektu. Sam ten proces zwykle nie jest łatwym zadaniem. Jednak Symfony to framework, który od początku do końca został stworzony z myślą o silnym nacisku na wydajność i szybkość. Dzięki temu jest on obecnie jednym z najszybszych frameworków PHP.

2. Elastyczność

Jakiekolwiek są Twoje potrzeby, Symfony framework się do nich dostosuje. Dzięki narzędziu zwanym Event Dispatcher można łatwo poszerzać funkcje już napisanego kodu.

Symfony pozwala na tworzenie oprogramowania na trzy sposoby:

 • Full Stack – jeśli chcesz stworzyć rozbudowaną aplikację z wieloma funkcjonalnościami.
 • Brick by brick – Symfony framework jest tworzony według funkcjonalności, jakich potrzebujesz.
 • Microframework – Symfony może zostać wykorzystane do tworzenia konkretnych funkcjonalności w wybranych projektach. Nie ma przy tym potrzeby programowania wszystkiego na nowo ani instalowania całego frameworku. Wystarczy wybrać po prostu potrzebne cegiełki.

Dzięki tym cechom Symfony framework świetnie nadaje się do tworzenia różnych aplikacji, które mogą mieć szerokie zastosowanie w Twoim biznesie.

3. Architektura MVC

Symfony, jak większość frameworków PHP, oparty jest o wzorzec projektowy MVC (Model-View-Controller). Oznacza to, że aplikacja podzielona jest na części:

 • Model - część, która odpowiada za dane - ich przetwarzanie i dostarczanie.
 • View (Widok) - komponenty, które służą do wyświetlania danych dostarczonych z modelu użytkownikowi.
 • Controller (Kontroler) - odgrywa rolę pośrednika między Modelem (danymi) a Widokiem (prezentacją danych). Łączy je dzięki przesyłaniu danych z Modelu do Widoku.

Mówiąc prościej - Model dostarcza dane, które wyświetlane są użytkownikowi za pomocą Widoku. Za przesyłanie danych do Widoku odpowiada Kontroler, który zarządza komunikacją między Modelem i Widokiem.

MVC pozwala podzielić projekt na mniejsze komponenty, co umożliwia zarządzanie każdym z nich z osobna. Oznacza to, że zarządzanie aplikacją jest prostsze - zmiany wprowadzane są tylko w jednej jednostce, a nie w trzech. Dzięki takiemu podziałowi możesz tworzyć projekt w o wiele bardziej ustrukturyzowany i logiczny sposób, a pisanie kodu staje się zwyczajnie prostsze.

4. Łatwość w rozbudowaniu

W Symfony wszystko – od samego rdzenia po najmniejsze elementy – jest przedstawione jako pluginy. Każdy z nich dodaje osobną funkcjonalność do frameworka oraz może być użyty jeszcze raz w innym projekcie czy też udostępniony reszcie społeczności developerów.

Tak czy inaczej, system ten pozwala na szerokie zmiany w Symfony, wliczając w to sam rdzeń. Działanie frameworka może zostać rozbudowane według uznania bez potrzeby konfigurowania wszystkiego na nowo.

5. Filozofia Symfony framework

Wystarczy odwiedzić stronę Symfony, aby zapoznać się z filozofią jego twórców. Jest to ważny element całego frameworku, gdyż kładzie duży nacisk na najlepsze praktyki oraz profesjonalne podejście do tworzenia aplikacji webowych. Fundamentalnym kryterium Symfony jest to, że powinno ono spełniać potrzeby programisty tak, aby mógł on efektywnie tworzyć wymagane oprogramowanie.

6. Stałe wsparcie

Symfony framework jest wspierane przez SensioLabs, w skład którego wchodzi aktywna społeczność programistów z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu sam framework ma się i będzie miał się dobrze przez wiele kolejnych lat. Powodem takiego stanu rzeczy są regularne testy oraz częste aktualizacje frameworku. To sprawia, że obojętnie, czy chcesz tworzyć aplikacje Symfony, czy strony w Symfony, zawsze możesz mieć pewność, że ten framework nadąży za Tobą i Twoimi pomysłami.

7. Tworzenie innowacyjnych rozwiązań

Szybkość i elastyczność Symfony czynią z niego jeden z najlepszych PHP frameworków. Dostosowuje się on do najlepszych praktyk i standardów w branży oraz chętnie wprowadza do siebie innowacyjne rozwiązania. Dzięki temu pomaga on tworzyć samym developerom nowoczesne aplikacje oraz wspiera ich kreatywność.

8. Caching management

Symfony ma bardzo dobry caching management, ponieważ MySQL wykonuje każde zapytanie odczytywane przez Symfony framework. Pula wszystkich instrukcji zostaje zachowana w MySQL, co ułatwia ich wykonanie w przyszłości. Istnieje jeszcze jedna opcja, znana jako fragment caching, która jest bardzo przydatna. Działa ona poprzez cachowanie fragmentów strony, dzięki czemu można zmniejszyć liczbę zapytań do bazy danych, gdy zajdzie taka potrzeba. Funkcja ta może być wykorzystana w przypadku koszyka na zakupy, komentarzy na blogu, statusów logowania użytkowników itp.

Kto korzysta z Symfony?

Na co dzień z pewnością spotykasz się z wieloma stronami, które wykorzystują framework Symfony. Jak pokazują badania, języka PHP używa ponad 77% stron. Natomiast bezpośrednio na Symfony działa wiele dużych firm, takich jak Spotify czy Trivago. To pokazuje, że budowanie stron czy aplikacji na tym frameworku jest nie tylko prostsze i efektywne dla developerów, ale przynosi także wiele korzyści podczas użytkowania.

O jakości i rozpoznawalności Symfony świadczy również fakt, że komponenty tego frameworku wykorzystywane są przez inne systemy. Przykładem jest chociażby Drupal, który od wersji 8 polega na komponentach Symfony.

Programowanie w Symfony - jak to zrobić?

Choć Symfony jest lubianym frameworkiem przed doświadczonych developerów, trzeba przyznać - nie jest prosty do nauki. Aby programować strony lub aplikacje w Symfony, trzeba mieć bardzo dużą i przede wszystkim wszechstronną wiedzę techniczną. Rozumienie i programowanie w języku PHP, HTML, JavaScript to kluczowe umiejętności. Dodatkowo należy znać frameworki back-end. Trzeba też nastawić się na ciągłą naukę i wyzwania, których niemało podczas pracy z Symfony. Oczywiście dużym plusem będzie także pomysłowość, umiejętne słuchanie i chęć samodzielnego dokształcania się w temacie tego frameworka.

Symfony - podsumowanie

Symfony jest świetnym wyborem, gdyż:

 • jest szybki i wymaga mniejszych zasobów systemowych;
 • posiada strukturę typu open-source, dzięki czemu świetnie sprawdza się w przypadku zastosowań biznesowych;
 • pozwala na dużą elastyczność, dzięki czemu można na nim tworzyć proste, jak i rozbudowane aplikacje;
 • da się dzięki niemu tworzyć rozbudowane strony firmowe;
 • projekty na nim realizowane można skutecznie utrzymywać przez długi czas.
 • tworzone na nim aplikacje będą kompatybilne z większością platform, bibliotekami przeznaczonymi do rozwiązań biznesowych, jak i metodami wykorzystywanymi przez większość programistów;
 • kod pisany w Symfony nadaje się do wielokrotnego użytku i modyfikacji. Dzięki możliwości łatwych i regularnych aktualizacji, stworzona aplikacja może skutecznie dostosowywać się do zmieniających się potrzeb Twojego biznesu;
 • pozwala dodawać wedle uznania innowacyjne cechy, co bardzo przydaje się w rozwiązaniach biznesowych.

Chcesz stworzyć aplikację?

Zrób to z naszą pomocą!