Migracja Drupal 7 do Drupal 10 - jak ją przeprowadzić w 8 krokach?

Migracja Drupal 7 do Drupal 10 to dla wielu właścicieli stron ważny i jednocześnie trudny krok. Jak powinny wyglądać przygotowania do migracji oraz sam proces? Dlaczego najwyższa pora to zrobić? Tego dowiesz się z artykułu.

Migracja Drupal 7 do Drupal 8

Migracja Drupal 7 do Drupal 10 – dlaczego powinieneś ją przeprowadzić?

Musisz mieć świadomość, że zostając na Drupal 7, jesteś daleko w tyle, jeśli chodzi o nowe usprawnienia wprowadzane przez twórców oprogramowania. Pamiętaj także, że - mimo wielokrotnie przekładanego terminu - ostatecznie wsparcie dla tej wersji skończy się w styczniu 2025 roku. Oznacza to, że siódemka nie będzie aktualizowana i rozwijana przez społeczność Drupala. Wiąże się to przede wszystkim z zagrożeniami bezpieczeństwa, m.in. podatnością strony na ataki hakerskie, ale także problemami z integracjami i wydajnością.

Zobacz powody, dla których warto przeprowadzić migrację Drupala do najnowszej wersji:

 • znacznie szybszy czas ładowania;
 • intuicyjny w obsłudze CKEditor 5;
 • najnowsza, sprawdzona technologia Symfony 6.2;
 • wsparcie aktualizacji bezpieczeństwa (w tym także zautomatyzowanie aktualizacji);
 • oszczędność ze względu na wsparcie rozwiązań o najnowsze standardy.

Przeniesienie Drupala 7 do Drupala 10 – o czym warto pamiętać?

Różnica między wydaniami Drupala 7 a Drupala 10 to aż 11 lat! Na przestrzeni czasu Drupal znacząco zmienił sposób przechowywania treści i konfiguracji w bazie danych. Musisz więc przygotować się na czasochłonną analizę i starannie zaplanować proces migracji. Powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko aspekty techniczne, ale także te związane z intuicyjnością, a więc UX, oraz zarządzaniem witryny.

Pamiętaj, że migracja:

 • może zająć nawet pół roku w przypadku dużego serwisu;
 • obejmuje stworzenie całkowicie nowego motywu (choć w teorii możesz przenieść poprzedni projekt swojej witryny, w Drupalu 10 frontend wygląda inaczej);
 • powinna być poprzedzona audytem (sprawdzeniem kodu, modułów, API, multimediów itd.);
 • wpływa na SEO. Jeśli więc nie chcesz stracić ruchu, powinieneś w trakcie migracji m.in. przekierować stare adresy URL, sprawdzić poprawność tagów i zadbać o przeniesienie treści.

Przejdźmy zatem do omówienia tego, jak zająć się przeniesieniem Drupala 7 do Drupala 10 w ośmiu etapach, jeżeli decydujesz się na samodzielną migrację systemu.

Migracja z Drupala 7 do Drupala 10
 1. Zaopatrz się w odpowiednie narzędzia

  Na oficjalnej stronie Drupala znajdziesz 4 moduły powiązane z procesem migracji:

  1. Migrate – rdzenne API.
  2. Migrate Drupal – dostarcza klasy potrzebne do przeprowadzenia migracji.
  3. Migrate Upgrade – zapewnia prosty interfejs użytkownika podczas przeprowadzania migracji.
  4. Migrate Plus – dostarcza rdzennych funkcji Drupala jak obsługa XML, JSON czy baz danych SQL.
 2. Przeanalizuj moduły Drupala, z których korzystasz

  Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie wszystkie funkcje można przenieść 1:1 z Drupala 7 do Drupala 10. Dlatego warto zrobić listę wykorzystywanych modułów i zastanowić się, które z nich są najważniejsze. W przypadku każdego z nich zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy nadal potrzebuję tego modułu na Drupal 10?
  • Czy moduł nie znajduje się już w rdzeniu Drupala 10? (przeważnie tego typu informacje znajdziesz na podstronach modułów na drupal.org)
  • Czy moduł ma swoją wersję w Drupal 10? Jeśli nie, to czy nadal go potrzebuję? Czy są inne moduły, których mógłbym użyć w zastępstwie, aby zyskać tę samą funkcjonalność?

  Dla przykładu: moduł Block dostępny w Drupalu 7 został podzielony na moduły Block i Custom Block w Drupalu 10. Podczas przenosin Drupala 7 do Drupala 10 możesz skorzystać z modułu Upgrade Status, gdyż jedna z jego funkcji analizuje kompatybilność innych modułów.

 3. Zaktualizuj stronę na Drupalu 7 do najnowszej rdzennej wersji

  Jeśli chcesz łatwiej przenieść dane dotyczące konfiguracji i contentu, zobacz, na której wersji obecnie działa Twoja strona (np. Drupal 7.72) i zaktualizuj ją do najnowszej. To pozwoli zachować aktualne funkcje przy migracji.

 4. Wykonaj lokalną kopię zapasową obecnej strony na Drupal 7

  Dzięki stworzeniu kopii zapasowej, jeśli coś pójdzie nie tak, będziesz mógł bez problemu przywrócić witrynę do wcześniejszej postaci i zacząć od początku.

 5. Pobierz i zainstaluj najnowszą wersję Drupala 10

  Przejdź na oficjalną stronę Drupala i pobierz najnowszą wersję. Stwórz stronę na Drupalu 10 w lokalnym środowisku, aby i w ten sposób zabezpieczyć się przed potencjalnymi, niechcianymi scenariuszami.

 6. Zweryfikuj obecność kluczowych modułów

  Gdy już skonfigurujesz stronę na Drupalu 10, sprawdź, czy wspomniane wcześniej moduły Migrate, Migrate Drupal i Migrate Upgrade znajdują się w rdzeniu (core).

 7. Przejdź do ścieżki ulepszeń

  Wpisz adres www.twojastrona.pl/upgrade („twojastrona” zastąp nazwą Twojej witryny na Drupalu 10). Pokaże Ci się ekran z przypomnieniem wskazówek związanych z migracją. Naciśnij „kontynuuj”. Zostaniesz przeniesiony do nowego ekranu, w którym będziesz musiał wpisać odpowiednie dane (m.in. lokalizację bazy danych, plików strony itp.).

 8. Rozpocznij migrację Drupal 7 do Drupal 10

  Gdy wykonasz wcześniejsze kroki, zostaniesz przeniesiony do Migrate UI, gdzie będziesz mógł jeszcze raz upewnić się, czy wszystko jest w porządku, aby następnie przejść do ostatecznej migracji.

Migracja Drupala – podsumowanie

Migracja Drupala 7 do Drupala 10 to złożony proces, który i tak został maksymalnie uproszczony przez twórców. Powyższy proces przedstawia idealną sytuację, w której nie posiadasz customizowanych modułów czy skomplikowanej szaty graficznej. Jeśli Twoja strona jest bardziej zaawansowanym serwisem, powinieneś zastanowić się nad wsparciem profesjonalnej agencji Drupala, która zapewni Ci kompleksową migrację łącznie z indywidualnie dopasowanymi rozwiązaniami.

Potrzebujesz wsparcia w migracji Drupala 7 do 10?

Zobacz, co oferujemy