Drupal Hosting - 5 czynników, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem

Denis Peszka
Autor: Denis PeszkaTech Lead

Jakość funkcjonowania strony internetowej na Drupalu w wielu przypadkach zależy od czynników, które tak naprawdę masz pod kontrolą. Jednym z nich jest na pewno to, jaki wybierzesz serwer. Właśnie to będzie tematem tego artykułu – Drupal hosting. Dowiesz się tutaj, na co zwracać uwagę przy jego wyborze, aby Twoja witryna działała jak najlepiej.

Drupal hosting - na co się zdecydować?

1. Drupal hosting - zastanów się, jakie są Twoje potrzeby

Zanim przejdziemy do innych szczegółów dotyczących hostingu, na początek przyjrzyjmy się głównym rodzajom, jakie są dostępne na rynku:

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony można porównać do Wifi, z której korzysta wiele osób. Koszty użytkowania są w takim przypadku znacznie mniejsze, jednak funkcjonowanie sieci może nieraz na tym ucierpieć. Podobnie jest i w przypadku tego rozwiązania – serwer, na którym znajduje się Twoja strona, jest wykorzystywany także do utrzymania innych witryn. Hosting współdzielony jest dlatego dobrym rozwiązaniem, jeśli Twoje potrzeby nie są duże, a dodatkowo masz mały budżet.

VPS (virtual private server)

Jeśli chodzi o hosting pod Drupala, jest to już nieco lepsza opcja. W tym przypadku z danego serwera korzysta znacznie mniej osób w porównaniu do hostingu współdzielonego. Wiąże się to z większym kosztem, ale i poprawą jakości. W tym przypadku każdemu przydzielona jest odpowiednia ilość zasobów, z którymi to już nie muszą się dzielić z innymi osobami, jeśli zaczną mieć one większe potrzeby. VPS to dobry wybór dla średniej wielkości stron i sklepów.

Hosting w chmurze

Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, w przypadku którego wiele osobnych serwerów działa tak, że funkcjonuje jako jedna, silniejsza maszyna. Jedną z korzyści jest to, że gdyby doszło do np. gwałtownego wzrostu ruchu na stronie, zacznie on być obsługiwany przez inny połączony w chmurze serwer. Dzięki temu łatwiej zapobiec przestojom w funkcjonowaniu witryny oraz ewentualnym spadkom szybkości działania. Hosting w chmurze będzie dobrym rozwiązaniem dla średnich i dużych stron, które w szczególności nie mogą sobie pozwolić na spadki w jakości funkcjonowania.

Hosting dedykowany

Jeśli chodzi o poprzednio omówione rozwiązania, w ich przypadku zasoby hostingu są zwykle do jakiegoś stopnia dzielone z innymi użytkownikami. Hosting dedykowany działa już jednak inaczej – tutaj dostajesz do dyspozycji w całości osobny serwer. Trzymając się poprzedniego porównania z Wifi, omawiany rodzaj hostingu jest odpowiednikiem wykupienia w całości sieci dla siebie. Wiąże się to oczywiście z najwyższymi kosztami, ale daje także najwięcej możliwości.

Hosting dedykowany gwarantuje Ci dostęp do wszystkich zasobów serwera. Pozwala to na osiąganie najlepszej szybkości działania oraz obsługiwanie dużego ruchu. Jeśli zatem mowa o hostingu Drupala dla najbardziej wymagających witryn internetowych, omawiane rozwiązanie jest stworzone właśnie dla nich.

2. Weź pod uwagę szybkość i niezawodność serwera

Przejdźmy teraz do innych kwestii, na które powinieneś zwracać uwagę, wybierając odpowiedni hosting Drupala. Niezawodność hostingu odnosi się do tego, przez jak długi czas będzie on w stanie sprawnie funkcjonować, czyli jak rzadko będzie dochodzić do tzw. downtime’u. To ważna kwestia, gdyż w końcu nawet kilka minut nieaktywności strony może przełożyć się na stracone zyski.

Oczywiście warto mieć świadomość tego, że żaden dostawca nie jest w stanie zagwarantować czasu działania wynoszącego 100%. 99,5% to wartość, którą można uznać już za dobrą. Unikaj takich ofert, przy których spada ona poniżej 99%.

Oprócz samego uptime’u (czyli przeciwieństwo downtime’u) ważna jest szybkość działania serwera. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz usprawnić szybkość działania strony. Jeśli jednak serwer będzie powolny, wysiłki te na nic się nie zdadzą.

3. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo hostingu Drupala

Choć bezpieczeństwo strony internetowej w dużym stopniu zależy od Twoich działań, to jednak infrastruktura hostingu Drupala może przyczynić się do luk w zabezpieczeniach. Szukaj zatem takich ofert, w których w skład hostingu wchodzą także firewalle, systemy monitoringu czy inne dodatkowe funkcje bezpieczeństwa jak automatyczne kopie zapasowe.

4. Wsparcie klienta to ważna rzecz

W przypadku hostingu strony na Drupala wielu dostawców oferuje wsparcie techniczne 24/7, jednak praktyka często weryfikuje, jak to wygląda naprawdę. Czas oczekiwania na odpowiedź może różnić się w zależności od tego, z jakiego kanału korzystasz i jaki jest Twój problem. Z tego powodu warto przeczytać recenzje na temat rozważanej firmy, aby dowiedzieć się od użytkowników, jak wygląda ich doświadczenie.

5. Wiedz, jakie są możliwości ulepszenia planu

W pierwszym podpunkcie przyjrzeliśmy się dostępnym modelom hostingu. W wielu przypadkach serwer współdzielony będzie odpowiednim rozwiązaniem, jednak z czasem Twoje potrzeby zapewne zaczną rosnąć. Ustal zatem, jak w przypadku dostawcy wygląda możliwość powiększania przepustowości, zasobności i innych ważnych parametrów. Dowiedz się także, czy i jak możesz przejść na inny rodzaj hostingu, np. na serwer dedykowany.

Drupal hosting – podsumowanie

Podczas wybierania serwera nie śpiesz się i starannie rozważ dostępne opcje. Lepiej spędzić nieco więcej czasu na researchu, niż później męczyć się ze zmianą dostawcy. Zwróć zatem uwagę na wymienione tutaj czynniki, a hosting Drupala na pewno będzie służyć Ci przez długi czas.

Stawiasz stronę na Drupalu?

Możemy Ci pomóc